Koriscenje skala u pesmama

Moderator: Critical

Delfadre
Posts: 3
Joined: 29 Jan 2013, 10:30

Koriscenje skala u pesmama

Post by Delfadre » 29 Jan 2013, 10:52

Pozdrav. Pre svega zeleo bih da pozdravim sve clanove ovog foruma. Ja sam pocetnik u sviranju gfitare,tj nekih godinu dana sam na akusticnoj gitari svirao akorde i pevusio lake pesmice. Pre par meseci sam kupio elektricnu gitaru,i zarazio se :) Zelim da soliram :) Jako su mi pomogli mnogi vasi postovi

Dakle neke skale sam "naucio",naucio sam kako se grade durske,kako molske,kako naci paralelni mol durske skale,kako naci paralelni dur molske skale.

Problem je sledeci. Kako znati kada u pesmi koju skalu svirati? Verovatno cu ispasti glup...
Na primer uz Amol akord moze se svirati Cdur skala i Amol skala.
Sad,ako,dajem primer imamo Gdur akord,po semi treci ton u molskoj skali je paralelni dur...trebalo bi da uz Gdur mozemo svirati Emol skalu?
Ili mozemo odsvirati Cdur skalu a da pocetni ton bude G? :roll:
To mi nije jasno,dakle da li na primer ja naucim Cdur skalu. Mogu li nju koristiti za neko soliranje kada god hocu,samo da obratim paznju na pocetne tonove skale ili? :O.o:
Nadam se da me je neko razumeo :XD:

Delfadre
Posts: 3
Joined: 29 Jan 2013, 10:30

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by Delfadre » 29 Jan 2013, 13:49

Ispadoh glup...ukapirao sam. Svaka skala ima akorde koji se u njoj sviraju. Ali mi ostaje ta nedoumica oko pocetnog tona u skali.
Dakle ako krecemo na primer Cdur skalu da sviramo na Gdur akord,krecemo iz tona G? Molim vas odgovorite mi da resim to u glavi. Jako punoi informacija sam uneo u mozak za ove dve nedelje,(uzmimo u obzir da sam muzicki neobrazovan) pocelo je polako da se kristalise sta je sta,ali ovo me muci.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by Kristijan » 29 Jan 2013, 14:04

Прво, нећеш много често да наиђеш у музици која потребује солирање на електричној гитари да ти треба баш дурска скала. Дурска пентатоника и молска пентатоника су далеко чешће у употреби у популарној музици. Друго, нећеш много тога да покапираш из сувог теоретисања. Узми неку нумеру коју умеш да скинеш по слуху, са једноставном соло деоницом, па мало анализирај. Видећеш, ствари су далеко очигледније него што ти се сада чини.

Ако се не бавиш џезом и нешто набријанијом кантри свирком, рачунај да ће углавном једна скала да буде коришћена за соло деонице током целе нумере. Ако није инструментална композиција, за сада ће ипак да ти буде најједноставније да пратиш вокалну линију, јер је њу лакше скинути него гитарски соло. Рачунај да већина вокалних линија почиње првим или петим ступњем лествице, а да се најчешће завршавају првим ступњем. Док пар пута просвираш вокалну линију, укачићеш који је тоналитет у питању. Не може овако у 3 реченице да се ово исприча, има ту још свашта да се каже, али као што рекох - морају теорија и пракса да се допуњавају, од обимне приче немаш много "купуса".

Delfadre
Posts: 3
Joined: 29 Jan 2013, 10:30

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by Delfadre » 29 Jan 2013, 21:12

Dobro,dur skalu sam naveo kao primer. Inace sam mnogo bolje uvezbao pentatonske skale. "Рачунај да већина вокалних линија почиње првим или петим ступњем лествице, а да се најчешће завршавају првим ступњем. Док пар пута просвираш вокалну линију, укачићеш који је тоналитет у питању" To je to! Mnogo si mi pomogao ovim. Hvala puno,nastavljam sa vezbom,vezbom,vezbom :) Pozz

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by sezam » 12 Apr 2013, 00:04

Jednostavno moras znati tonalitete. Na svakom tonu bilo koje lestvice ili skale mozes napraviti akord. Da li ce on biti trozvuk, cetvorozvuk, petozvuk.... i da ne nabrajam zavisi od toga koliko poznajes skale. Svaka melodija ima svoj tonalitet. Tonalitet je skup svih akorda u okviru tonike. Tonika ti je akord na prvom i osmom mestu. Znaci ti melodiju mozes poceti od 5 tona u nekojlestvici, ali uvek moras zavrsiti u tonici, jer ona je ta koja smiruje melodiju.
Zato nauci pored skala i intervale, oni su veoma vazni za pravljenje akorda.
Drugo svaka lestvica ima u sebi glavne akorde, i oni su ti na prvom, cetvrtom i petom stupnju, pa opet prvi stupanj /tonika/. Recimo A-dur ima toniku A-dur, akord na prvom stupnju, D-dur, akord na 4.tom stupnju, i E-dur koji je na 5.stupnju, a da bi pojacao intezitet tog akorda dodas malu septimu u E-duru i dobijes E7, tj. na trozvuk E,Gis, H, dodas ton D i dobices E7, a onda se vratis u A-dur. Pa krenes fis-mol, tonika, h-mol, subdominanta /akord na 4.tom stupnju/ i dominantni septakord Cis7, pa onda ponovo fis-mol, pa preko E7 vratis se u A-dur.
Ali lestvice moras od nekoga nauciti, ipak nema literature koja ti moze dobro u ovome pomoci, ili je rastrkana. Pozdrav.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by Gitaroholicar » 12 Apr 2013, 07:33

sezam wrote: ali uvek moras zavrsiti u tonici, jer ona je ta koja smiruje melodiju.
Sto uopste nije tacno. Zasto bi morao da zavrsis u tonici, zasto bi morao da smiris melodiju, zasto bi uopste morao da sviras "unutar kutije"?

Poslusaj malo dzez, fusion ili funk, pa mi pricaj malo o njihovoj ogranicenosti da svoj solo zavrse u tonici...

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by Gosa » 24 Apr 2013, 15:54

Jedva nadjoh neku slicnu temu xD
Da ne otvaram novu nego da se nadovezem na postojecu...
Da li neko od vas mozda zna koje su ove dve "skale" koje svira Vandenberg,ondonsno cika u belom?
Ako vam nije tesko i imate dobrog sluha zamolio bih vas za tab-tonove-ime skale :ziveli:
Btw pocinje na 0:28 sec,a druga pocinje na 0:56

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by Dushan S » 24 Apr 2013, 17:23

Ne znam šta ti je tu egzotično. Svira mol i bluz lestvicu. Mislim da ovako na jedno slušanje u jednom trenutku odsvira u bluz lestvici obe septime tj hromatski se spusti E Eb D, što je uobičajena stvar. Imaš svud po netu tabove za te lestvice. Ti u bilo kojoj lestvici možeš da hromatski vežeš dva tona iz lestvice ili da uđeš u ton iz lestvice tako što odsviraš pre njega ton koji je za polustepen viši ili niži. Pošto su prvi i poslednji ton iz lestvice uvetu ne smetaju oni tonovi između, pojednostavljeno rečeno.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by Reverse » 24 Apr 2013, 21:23

Ovo od 0:30 je obican e mol.
"e, h, e, fis, g. h, e,fis, g", pa onda imas ovaj bending do "d", pa ga vrati i na kraju "h" i bending na "c" i nazad.
Ne sviram gitaru tako da mozda ima neka jos neka "gitarska" fora koja mi je promakla :)
Edit : Od 0:56 - e pentatonika, mada ima i ovo cis gde harmonija prelazi u A dur
"e, e, e pa bending do cis", onda spustanje "h, b, a, g, a, pa bending od b nanize(?) pa e, h, bending do d pa nazad na h"
(ovo b je nase b, ne americko h, da ne bude zabune :))

User avatar
Gosa
Posts: 300
Joined: 10 Jul 2011, 11:10

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by Gosa » 26 Apr 2013, 09:44

Hvala Vam :ziveli:

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by sezam » 10 May 2013, 19:52

Gitaroholicar wrote:
sezam wrote: ali uvek moras zavrsiti u tonici, jer ona je ta koja smiruje melodiju.
Sto uopste nije tacno. Zasto bi morao da zavrsis u tonici, zasto bi morao da smiris melodiju, zasto bi uopste morao da sviras "unutar kutije"?

Poslusaj malo dzez, fusion ili funk, pa mi pricaj malo o njihovoj ogranicenosti da svoj solo zavrse u tonici...
Uzgred napisao sam kratki udzbenik o dzez harmoniji. Pozdrav.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by Dushan S » 11 May 2013, 00:56

Uzgred napisao sam kratki udzbenik o dzez harmoniji
....Što je samo po sebi lepo i napisao ti i objavio još sto udžbenika, da si mi živ i zdrav, ali ti je post bio haotično napisan, a pridružiću se da konstataciji da ne vidim zašto bi se melodija morala završiti na prvom stupnju lestvice.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by Gitaroholicar » 12 May 2013, 13:08

sezam wrote:
Gitaroholicar wrote:
sezam wrote: ali uvek moras zavrsiti u tonici, jer ona je ta koja smiruje melodiju.
Sto uopste nije tacno. Zasto bi morao da zavrsis u tonici, zasto bi morao da smiris melodiju, zasto bi uopste morao da sviras "unutar kutije"?

Poslusaj malo dzez, fusion ili funk, pa mi pricaj malo o njihovoj ogranicenosti da svoj solo zavrse u tonici...
Uzgred napisao sam kratki udzbenik o dzez harmoniji. Pozdrav.
Svaka cast. Al ne znam onda koji si ti to dzez slusao koji je tako ogranicen, al ajde.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by sezam » 15 May 2013, 00:27

Napisite lestvice, ili jednu lestvicu, uzmite po izboru koju hocete, odsvirajte, snimite to i pokazite, kako se to radi.
Ovde ima mnogo prepisivanja, iz udzbenika, a lestvice su za sviranje, sto ih vise sviras vise ih i znas.
Teoretisanje ne vodi nigde. Zato pokazite kako to izvodite.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Koriscenje skala u pesmama

Post by Dushan S » 16 May 2013, 22:49

Nije fora u prepucavanju, u tome ko je napisao udžbenike i ko zna više. Čovek koji je postavio pitanje, a koji pretpostavka je, nema veliko znanje, treba da ima koristi od odgovora na svoje pitanje. Ako već odvajaš vreme da pišeš post, pruži onom ko je otvorio temu razumljive informacije, to je cilj i svrha. Ako misliš da je informacija koju si pružio tačna i da te neko nije dobro razumeo pa zato osporavamo neku tvoju tvrdnju ne postoji nikakva prepreka da pojasniš sebe i svoje tvrdnje. Konkretno, meni nije poznato pravilo po kome melodija ili neka tema mora da se završi na prvom stupnju lestvice.

A inače, voleo bih znati koji udžbenik si napisao? Ko zna, možda ga imam ovde u kući. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest