Pitanja u vezi banda

Moderator: Critical

Post Reply
Azevse
Posts: 1
Joined: 01 Feb 2013, 12:27

Pitanja u vezi banda

Post by Azevse » 01 Feb 2013, 12:37

Pozdrav,

nas par prijatelja smo se okupili i odlučiti osnovati band jer nemamo ništa pametnijeg za radit.
Pošto ja jedini od svih nas jedini imam glazbenu izobrazbu (završio sam osnovnu muzičku školu) ne znamo apsolutno ništa, pa bi vas iskusnije zamolio da mi pomognete oko nekoliko stvari. Hvala unaprijed :)

1. koliko gitara nam treba sada za početak, jeli mora biti ritam i lead gitara ili je jedna dovoljna ?
2. još uvijek smo početnici pa ne znamo složiti pjesmu kako spada, jeli bi trebali poraditi na tome ili da u početku sviramo tuđe pjesme ?
3. ako se ipak odlučimo za vlastite, kako da složimo pjesmu, na kojem instrumentu se gradi ritam, kako da znamo tko kada ulazi u pjesmu, zašto i kako, itd. ?
4. još se nismo dogovorili o vrsti glazbe, ali ciljamo na nešto između grupa System of a Down i Slipknot (znamo da je pitanje dali ćemo instrumentalom ikada doći na njihovu razinu). jeli to preporučljivo ili da se držimo domaće scene (hladno pivo, itd.) ?
5. kada sviramo zajedno na što bi trebali obraćati pozornost ?

To sam sada nabacao pitanja koja nas trenutno najviše muče, ali ne znamo ni kako početi ni tako to, ne morate slijediti pitanja, samo napišite što je najvažnije za novi band početnika, koji instrument se kako ponaša i tako to.

Hvala.

P.S. Pliz me nemojte bashat jer sam iz Hrvatske :)

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pitanja u vezi banda

Post by Gitaroholicar » 05 Feb 2013, 12:22

Aj da si rekao da ocete neki bluz ili klasicni rok, pa da jos i razumem da vam nesto nije jasno, kad sta i to.

Nisam mnogo upucen sto se tice soada i slipknota, al i to malo sto znam, nema tu ama bas nikakvog mozganja. Nauciti pesmu i udri, u sustini.

I za pocetak, sta god da svirate, najvaznije je da ste u ritmu. Sto ce reci da je bubnjar uvek u pravu, iako zajebe nesto :)

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Pitanja u vezi banda

Post by mislim_stvarno » 05 Feb 2013, 13:08

Azevse wrote:1. koliko gitara nam treba sada za početak, jeli mora biti ritam i lead gitara ili je jedna dovoljna ?
moze kako i koliko hoces (black sabbath(1+bas) vs metallica(2+bas) vs iron maiden(3+bas) vs white stripes(1gitara bez basa) (trula koalicija je cini mi se nekada svirala bez gitare, samo bas))
Azevse wrote:4. još se nismo dogovorili o vrsti glazbe, ali ciljamo na nešto između grupa System of a Down i Slipknot (znamo da je pitanje dali ćemo instrumentalom ikada doći na njihovu razinu). jeli to preporučljivo ili da se držimo domaće scene (hladno pivo, itd.) ?
vidite na kom ste nivou pojedinacno, sta mozete da iznesete, da odsvirate bez problema, pa to radite. ta 3 benda, su vokalno toliko razlicita da pevac mora biti prilicno raznovrsan da sve to moze da iznese...

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pitanja u vezi banda

Post by Gitaroholicar » 05 Feb 2013, 22:17

Ja vam predlazem da krenete od neceg jednostavnijeg, sto cete moci pre i lakse da naucite. Tipa AC/DC il Sabbath

Iako je slipknot i sve slicno tome jednolicno, ipak je zahtevno tehnicki, tako da postoji sansa da vas to obeshrabri ako ne bude zvucalo kako treba...

pianistazi
Posts: 13
Joined: 27 Feb 2012, 15:04

Re: Pitanja u vezi banda

Post by pianistazi » 09 Apr 2013, 01:12

Mislim da je za pocetak naj bitnije da svako od vas ovlada svojim instrumentom. Ritam, melodija, harmonija... Ne mora to biti na bog zna kakvom nivou ali da recimo mozete da odsvirate par razlicitih gruvova sa par razlicitih harmonskih promena i da preko toga odsvirate nekoliko tema.
I dok kazes keks vec ste autorski bend. Naj bitniji segment je volja i zelja za radom i usavrsavanjem bez obzira na trenutni nivo. Takodje je bitno da se dobro osecate dok svirate (sto ce biti malo teze dok ne ovladate instrumentima).

Srecno :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest