Pomoc oko ritma

Moderator: Critical

Post Reply
rolling stone
Posts: 4
Joined: 12 Apr 2013, 22:52

Pomoc oko ritma

Post by rolling stone » 13 Apr 2013, 13:01

Pozdrav.. moze li neko da mi pomogne da odredim ritam u ovoj pesmi Eddiea Rabbitta:

https://www.youtube.com/watch?v=3PtClFW ... ata_player

Ja mislim da se svira dole-dole-dole-gore-dole-gore al nisam siguran.. hvala unapred xD

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pomoc oko ritma

Post by Gitaroholicar » 13 Apr 2013, 13:17

4/4, najobicniji ritam. Sta tu nije jasno? :bambi:

rolling stone
Posts: 4
Joined: 12 Apr 2013, 22:52

Re: Pomoc oko ritma

Post by rolling stone » 13 Apr 2013, 15:06

Gitaroholicar wrote:4/4, najobicniji ritam. Sta tu nije jasno? :bambi:
Sta ti znaci 4/4? Dole-dole-gore-gore?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pomoc oko ritma

Post by Kristijan » 13 Apr 2013, 16:08

Нисам најбоље укапирао шта те интересује. На шта ти се односи то доле-доле-горе-горе?

rolling stone
Posts: 4
Joined: 12 Apr 2013, 22:52

Re: Pomoc oko ritma

Post by rolling stone » 13 Apr 2013, 16:13

Kristijan wrote:Нисам најбоље укапирао шта те интересује. На шта ти се односи то доле-доле-горе-горе?
Mislim na okidanje zica desnom rukom.. tzv. downstroke (odozgo na dole) i upstroke (odozdo na gore)...xD

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pomoc oko ritma

Post by Kristijan » 13 Apr 2013, 16:27

Еееее, па тако кажи. Имаш на првој четвртини downstroke, исто то и на другој четвртини, онда на трећој имаш дељење на 2 осмине, прва осмина downstroke, друга upstroke, и то после поновљено и на четвртој четвртини. Дакле доле-доле-доле-горе-доле-горе... Мада не би требало тако да учиш. Окидање десном руком је генерално ствар осећаја за грув, и боље је да све свираш само потезима на доле, или само потезима на горе, у најпростијем ритму, док те само не повуче да одсвираш нешто мало сложеније, и док то не легне како треба. Чим постављаш овакво питање - биће да ти много тога око ритмике није легло, па не би било лоше да радиш прво неке јако једноставне вежбе да неке ствари баш добро утврдиш. Окидање десном руком није исто што и тактирање на солфеђу, то је један темпераментан покрет, и није везан само за прецизно бројање, него за неку примитивнију црту у нама, зато ти и кажем да није баш идеално да учиш овако доле-горе-доле-горе... јер се то заправо не учи. Ако стално остане на нивоу набифланог градива, онда нема грува. Не желим да звучим као мистификатор, али то стварно треба некако да откријеш у себи и ослободиш, то једноставно није ствар која се наштреба.

rolling stone
Posts: 4
Joined: 12 Apr 2013, 22:52

Re: Pomoc oko ritma

Post by rolling stone » 13 Apr 2013, 16:58

Kristijan wrote:Еееее, па тако кажи. Имаш на првој четвртини downstroke, исто то и на другој четвртини, онда на трећој имаш дељење на 2 осмине, прва осмина downstroke, друга upstroke, и то после поновљено и на четвртој четвртини. Дакле доле-доле-доле-горе-доле-горе... Мада не би требало тако да учиш. Окидање десном руком је генерално ствар осећаја за грув, и боље је да све свираш само потезима на доле, или само потезима на горе, у најпростијем ритму, док те само не повуче да одсвираш нешто мало сложеније, и док то не легне како треба. Чим постављаш овакво питање - биће да ти много тога око ритмике није легло, па не би било лоше да радиш прво неке јако једноставне вежбе да неке ствари баш добро утврдиш. Окидање десном руком није исто што и тактирање на солфеђу, то је један темпераментан покрет, и није везан само за прецизно бројање, него за неку примитивнију црту у нама, зато ти и кажем да није баш идеално да учиш овако доле-горе-доле-горе... јер се то заправо не учи. Ако стално остане на нивоу набифланог градива, онда нема грува. Не желим да звучим као мистификатор, али то стварно треба некако да откријеш у себи и ослободиш, то једноставно није ствар која се наштреба.
E, mnogo ti hvala za pomoc... Inace, ne znam da li si video u mom pocetnom postu, napisao sam da pretpostavljam da je taj ritam d-d-d-g-d-g... tako mi je zvucalo, a izgleda da je tacno.. xD

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Pomoc oko ritma

Post by Cicmila!! » 25 May 2013, 12:26

ne sumnjaj u svoje znanje i usi i osecaj za feeling :) ali isto tako znaj da li si lupio i potrefio slucajno ili je to proizislo iz tog slusanja, osecaja i znanja jer to samo ti znas, a kristijan ti skrece paznju na taj moguci problem koji se javlja kod mase pocetnika, mozda i tebe (ipak si se javio na pocetnickom podforumu). veruj mi da ce kad tad to da te saleteti i bolje da te saleti takav problem dok si pocetnik jer se te navike posle jako jako tesko menjaju i ako planiras da saradjujes sa ljudima u bilo kakvom pogledu sto se tice muzike (bilo da te slusaju, gledaju, sviras sa njima) cini ce ti ogroman ogroman problem jer je 99% ljudi nestrpljivo i podsmevaju neznanje umesto da pokusaju da objasne i nauce osobu i naprave neku saradnju od toga, tu je jedna od mnogih raskrsnica gde dosta ljudi odustane od sviranja. naravno ako nemas problem oko toga sto je naveo, guraj dalje i ne obaziri se na to da nama dokazujes, jer to sto si naveo kao dokaz niti je dokaz niti ces ikada moci nama da dokazujes, niti je to poenta ;)

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Pomoc oko ritma

Post by sezam » 18 Jun 2013, 19:31

Uzmi nekog ko zna da te nauci.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest