Procitajte.. Pevanje je u pitanju!(Pocetnik)

Moderator: Critical

Post Reply
Baxter2424
Posts: 2
Joined: 10 May 2013, 04:32

Procitajte.. Pevanje je u pitanju!(Pocetnik)

Post by Baxter2424 » 10 May 2013, 05:10

Ovako.. Malo pre sam slucajno usao prvi put na ovaj forum, i vidim da ima dosta dobrih stvari.. Procitao sam nesto sto me je zanimalo, i jos dosta toga cu procitati.. Ali zelim da mi neko kaze ovako strucan savet..
Ne bavim se pevanjem, nikad nisam nigde pevao.. Po profesiji sam fudbaler.. Imam 19 godina(ovog leta 20).. Ali imam toliko mocan, i lep glas i stvarno je steta da propadne..:) Moj problem je sto ne umem da disem verovatno na pravi nacin za pevanje, i glas mi se nekako brzo umori.. Cim pustim glas malo jace, posle par pesama osecam kao da ce mi grlo puci ako nastavim tako da pevam.. Ali ja sam tvrdoglav pa nastavim uvek, i glas mi se promeni, ne bude toliko lep, i ne mogu da izvucem iz sebe to sto mogu kad mi je glas ok.. Ne znam o cemu se radi tu, molim za neki dobar savet.. I ako ima nekoga iz Panceva neka mi predlozi nekog profu, ili tako nesto da sredim pevanje skroz.. :))) Hvala unapred!!!

User avatar
Stevan Hinic
ex Muzicar koji pije!
Posts: 292
Joined: 19 Sep 2008, 14:22
Location: Beograd

Re: Procitajte.. Pevanje je u pitanju!(Pocetnik)

Post by Stevan Hinic » 11 May 2013, 18:01

Solfedjo... :ziveli:

Baxter2424
Posts: 2
Joined: 10 May 2013, 04:32

Re: Procitajte.. Pevanje je u pitanju!(Pocetnik)

Post by Baxter2424 » 14 May 2013, 02:44

I je l moguce da se to disanje nauci za neko kratko vreme? Procitao sam da za to treba 1 god. minimum? :O Hvala :)))

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Procitajte.. Pevanje je u pitanju!(Pocetnik)

Post by Cicmila!! » 25 May 2013, 11:54

ja sviram duvacki instrument, pa je i nama potrebno da disemo dok izvodimo jelte. sto se disanja tice, mislim da je isti princip: da za sto krace vreme mozes da udahnes duboko i da vazduh koji ispustas iz sebe je dovoljno snazan i kontrolisan da kad prolazi kroz instrument (ili kroz glasne zice) proizvede ton. neki ljudi prirodno disu na dijafragmu, neki na pluca. razlika je vrlo ocigledna kad ne pevas: spustis glavu dole i pogledas da li ti se pomeraju grudi dok dises ili stomak. i u praksi tj dok pevas je ovo vrlo ocigledno i to si iskusio. mnogo tesko savladati kontrolu vazduha kada se plitko dise tj na pluca, pa je losiji ton dok pevas i dodatno je mnogo veci napor na grlo i glasne zice jer nemamo svi ogroman kapacitet pluca niti smo u godinama kada se to jos uvek razvija pa da tu moze da se utice nesto preterano. sam si iskusio delic toga, ali veruj mi da to moze u mnogo ozbiljnije probleme da se razvije do te mere da neces vise nikad moci da pevas.

to je malo detaljnije objasnjenje tvog problema, a evo sad i resenje posto nisi u muzickoj skoli pa da je dovoljno da ti kazem da odes na cas solfedja..
legnes na neku ravnu povrsinu da su ti prava ledja (pod, krevet svejedno bitno je da si u horizontali i da su prava ledja). uzmes neku enciklopediju i stavis na dijafragmu (ispod grudnog kosa, iznad stomaka). ako pravilno dises tj na dijafragmu onda ce se ta enciklopedija pomeriti na gore kad udahnes, i na dole kad izdahnes. tu nije poenta da stezes trbusnjake, cisto disanjem podizes. na taj nacin vrlo dobro vidis da li dises na pluca ili na dijafragmu. gledaj da to radis na dnevnoj bazi, koliko mozes. vremenom pokusaj da zajedno sa tom knjigom pokusas ne samo da dises nego i da pevas (naravno cilj je i dalje da se disanjem pomera knjiga dok pevas, jer onda to cinis na pravilan nacin). vremenom mozes i da naredjas 2-3 enciklopedije i postepeno ojacavas taj misic i sve dok ti ne postane prirodno da tako dises dok pevas (meni je postalo prirodno i dok ne sviram, to verovatno ne mora da se desi. jedina moguca posledica je malo manji pritisak jer je veci dotok kiseonika pa se disanje uspori jer je mnogo dublje za razliku od disanja na pluca). cak i da ne nastavis sa pevanjem, smanjices mogucnost raka grla, glasnih zica i ostalo
treba ti koliko ti treba, nemoj da se opterecujes time. neko ce to brze savladati, neko krace. ko sto rekoh neko prirodno dise na dijafragmu, neko na pluca. neko ima veci kapacitet i bolje razvijene trbusne misice za disanje, neko ne, neko ima radne navike i vezba redovno, neko ne. ti kao fudbaler najverovatnije tako dises tokom utakmice jer je potreban mnogo veci dotok kiseonika koji ne mozes dobiti kada dises plitko. ti ces mnogo brze savladati i ispraksirati pravilno disanje bas zbog tog fudbala. mnogo ce te manje hvatati vrtoglavice od preterane kolicine kiseonika nego prosecnu osobu, a jos imas i radne navike i zelju da naucis :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest