pomoc oko skidanja pesama

Moderator: Critical

Post Reply
tihi93
Posts: 3
Joined: 11 Sep 2013, 23:43

pomoc oko skidanja pesama

Post by tihi93 » 11 Sep 2013, 23:47

zdravo ljudi. treba mi mala pomoc. sviram elektricnu oko 2 godine i trudim se da vezbam svaki dan al mi ne ide najbolje skidanje pesama po sluhu. ne znam odakle da pocnem, sta da skidam. za sta god da se uhvatim ispadne komplikovanije i teze nego sto je na prvi pogled svucalo. do sad sam samo skino hurt od kesa i dead folwers od stonsa. jel mozete da mi preporucite neke pesme da sam skinem?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: pomoc oko skidanja pesama

Post by Kristijan » 12 Sep 2013, 09:50

Не знам тачно како покушаваш да скидаш песме, али знам да велики број почетника покушава одмах да укачи шта то гитара свира, што не мора да буде исправан метод. По мени је увек на првом месту да скинеш главну тему, без обзира да ли се ради о инструменталу или о вокално-инструменталном комаду. Кад знаш добро основну тему, требало би да умеш лако да укачиш и у ком је тоналитету нумера. Онда је битно да знаш макар од прилике шта свира бас, а пожељно је да то знаш што прецизније. Кад имаш та 2 елемента, треба само између да углавиш тонове који попуњавају хармонију, и то је онда доста лак посао, то углавном можеш да завршиш и без преслушавања. На крају само провериш уз снимак шта си извео и коригујеш неке специфичне детаље.

Свакако ћеш с временом да укачиш еке типичне хармонске прогресије, видећеш да посебно у популарној музици нема баш зилион комбинација, и неке гитарске шаблоне ћеш лако да познаш, па неће бити нужно да све радиш како сам ти горе описао. Међутим, у почетку је описани метод доста битан јер тако себе тераш да скапираш шта се то дешава унутар хармонија, зашто и како нижемо ове или оне тонове, док на крају та нека основна правила не усвојиш тако да и не размишљаш превише о њима, него их једноставно користиш.

denikarabenc
Posts: 64
Joined: 24 Jan 2012, 13:54
Location: Zrenjanin/Novi Sad
Contact:

Re: pomoc oko skidanja pesama

Post by denikarabenc » 12 Sep 2013, 17:02

Moj proces skidanja ide tako sto skinem akorde kako se menjaju, uglavnom power chord, i posle odredim koji je dur koji mol. Kad to zavrsim, pesma izgleda u obliku da moze da se svira uz logorsku vatru. Onda pristupim blizem odredjivanju akorda (da li je sedmica, maj, sus, sta vec sve ima). Kad uhvatim progresiju akorda, onda gledam da li su dobre pozicije (npr da li je E mol na nultom pragu, ili na sedmom), pa onda pocnem da skidam ostatak sta me interesuje, da li je tema, solaza, sta god. Pomaze mi to sto znam progresiju akorda, i znam iz kog tonaliteta je pesma.
U pocetku ce biti teze, a posle ce, kao sto je Kristijan rekao, doci samo, jer ces imati i naviku i znanja o nekim progresijama, i sta gde otprilike ide, kad ide... Manje vise se sve ponavlja. Samo budi uporan, i trudi se da zapamtis to sto si svirao. Jer ako naucis nesto iz E mola, pomeris tri praga desno i sviras sve to iz G mola, tako da je bitno da si svestan toga sto sviras i toga sto si skinuo.
I nije lose da svaku pesmu sto skines, probas da nadjes slican prstohvat da bi svirao dve razlicite pesme. Npr. Ako sviras blues iz A, sledeci koji skidas iz npr H, gledaj da ti pozicije budu iste. Onda kad to solidno uvezbas, onda opet onu iz A, ali nadjes skroz drugu poziciju (svaka skala moze da se odsvira iz par razlicitih pozicija, sa razlicitim prstohvatom) i odsviras sve to isto. Onda iz H isto to. Pa onda spojis te dve pozicije... Tako vremenom ces prosiriti svoje znanje, i bice ti mnogo lakse da sviras, jer kad budes povezao pozicije, moci ces da sviras po celom vratu, a ne samo u 3 praga, sto ce ti prosiriti mogucnosti i kod skidanja i kod pravljenja svojih pesama.

tihi93
Posts: 3
Joined: 11 Sep 2013, 23:43

Re: pomoc oko skidanja pesama

Post by tihi93 » 10 Oct 2013, 00:06

супер. пуно вам хвала. успео сам сам да провалим неколико лакших песама и мало по мало ми постаје лакше (преопзна одмах по неки акорд па ми је онда лакше да одредим остале и тако то). хвала

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest