Molim pomoć mladom rockeru - šta da sviram?

Moderator: Critical

Post Reply
<<spooky>>
Posts: 7
Joined: 19 Feb 2008, 22:45

Molim pomoć mladom rockeru - šta da sviram?

Post by <<spooky>> » 19 Feb 2008, 22:58

Cao svima na forumu jos sam nov pa nemojte mi zameriti ako postavljam vec pitano. :roll:
Da li neko moze da mi preporuci neke dobre rock pesme, volim rock a neznam sta da sviram uglavno skidam preko tablatura, i uvek skinem samo polovinu pesme jer je druga polovina prebrza za mene.
Sviram par pesama od Iron maidena, Santane, Deep Purpla...
Unapred hvala na pomoci :D

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Molim pomoc mladom rockeru

Post by Historik » 19 Feb 2008, 23:22

Dobrodosao u svet r'n'r. Gledaj da kad skidas pesmu, skines celu. Ako skidas pomocu tablatura i guitar pro-a, uspori brzi deo i sviraj ga polako, dok ti prsti ne nauce taj raspored, a posle mozes da ubrzas. Ovako iz glave, mislim da su lake pesme, u kojima mozes da sviras i solazu, Living after midnight i Breaking the law od Judas Priesta (breaking the law nema solo), i npr. Fire od Hendrixa. Ako sviras Maidene, preporucujem ti Wasting Love kao dobru vezbu za razlaganje, a solo je malo slozeniji, mada bi i njega trebalo da uskoro mozes da skines. Takodje, za tehniku ti nije los Black Sabbath, mnogi su sa njima pocinjali (mada ima pesama koje se prosto ne mogu skinuti cele). Preporucujem ti i da pratis topic "Skola gitare" Dejankukija, jer ga pratim i ja koji sviram 6-7 godina, i nadjem ponesto sto ne znam...Puno srece u radu i vezbanju!

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re: Molim pomoc mladom rockeru

Post by Bolence » 30 Apr 2008, 13:25

Historik wrote:Dobrodosao u svet r'n'r. Gledaj da kad skidas pesmu, skines celu. Ako skidas pomocu tablatura i guitar pro-a, uspori brzi deo i sviraj ga polako, dok ti prsti ne nauce taj raspored, a posle mozes da ubrzas. Ovako iz glave, mislim da su lake pesme, u kojima mozes da sviras i solazu, Living after midnight i Breaking the law od Judas Priesta (breaking the law nema solo), i npr. Fire od Hendrixa. Ako sviras Maidene, preporucujem ti Wasting Love kao dobru vezbu za razlaganje, a solo je malo slozeniji, mada bi i njega trebalo da uskoro mozes da skines. Takodje, za tehniku ti nije los Black Sabbath, mnogi su sa njima pocinjali (mada ima pesama koje se prosto ne mogu skinuti cele). Preporucujem ti i da pratis topic "Skola gitare" Dejankukija, jer ga pratim i ja koji sviram 6-7 godina, i nadjem ponesto sto ne znam...Puno srece u radu i vezbanju!
Pozdrav,
Prvo ustanovi u kom tonalitetu se svira dotična melodija, posle toga će ti sve biti jasno. Imaš tonalitete po pozicijama.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Molim pomoc mladom rockeru

Post by Critical » 30 Apr 2008, 18:12

Hvala bogu da vidim i jedan komentar od gospodina Bolence koji ce nadam se nekom pomoci.... :D

Kao sto rece cika bolence ,skini melodiju vidi u kojoj si skali i eto ti odmah akorada koji su moguci da se pojave u pesmi :D
pozz

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re: Molim pomoc mladom rockeru

Post by Bolence » 10 May 2008, 00:37

Critical wrote:Hvala bogu da vidim i jedan komentar od gospodina Bolence koji ce nadam se nekom pomoci.... :D

Kao sto rece cika bolence ,skini melodiju vidi u kojoj si skali i eto ti odmah akorada koji su moguci da se pojave u pesmi :D
pozz
Pa Vi gospodine ipak nešto znate o gitari. Ja se već bio razočarao. A kako će znati u kom je tonalitetu, ako je početnik? A šta ako je balkanski ili ciganski mol?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Molim pomoc mladom rockeru

Post by Critical » 10 May 2008, 12:11

Bolence wrote:
Critical wrote:Hvala bogu da vidim i jedan komentar od gospodina Bolence koji ce nadam se nekom pomoci.... :D

Kao sto rece cika bolence ,skini melodiju vidi u kojoj si skali i eto ti odmah akorada koji su moguci da se pojave u pesmi :D
pozz
Pa Vi gospodine ipak nešto znate o gitari. Ja se već bio razočarao. A kako će znati u kom je tonalitetu, ako je početnik? A šta ako je balkanski ili ciganski mol?
Jbg,ljudi se u danasnje vreme brzo razocaraju u nesto :D
Molim pomoć mladom rockeru - šta da sviram?
Ovo je naslov teme ,njega zanima sta da svira ,sigurno mu necemo predloziti nesto gde se nece snaci ili gde uopste ima prilike da se pojavi balkanski ili ciganski mol, i sam rece kao uci neke pesme od Deep Purple (a kod njih ce tesko naci doticne skala ,poebno sto je blackmore imao jak uticaj blues-a na svom sviranju).
Kako ce znati u kom je tonalitetu,pa vrlo lako ,proci ce ovu "skolicu" koju je deki napisao ovde na forumu, naucice neke osnovne skale .
A i ako ne procita nista od toga sto je deki napisao, ja opet polazim od toga da bi morao da znam C dur lestvicu (a ako zna nju zna i ostale durske a samim tim verovatno i nesvesno zna paralelene molove pa ce sigurno ako mu ne bude jasno doci i pitati ovde :D ) .

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re: Molim pomoc mladom rockeru

Post by Bolence » 10 May 2008, 17:22

Critical wrote:
Bolence wrote:
Critical wrote:Hvala bogu da vidim i jedan komentar od gospodina Bolence koji ce nadam se nekom pomoci.... :D

Kao sto rece cika bolence ,skini melodiju vidi u kojoj si skali i eto ti odmah akorada koji su moguci da se pojave u pesmi :D
pozz
Pa Vi gospodine ipak nešto znate o gitari. Ja se već bio razočarao. A kako će znati u kom je tonalitetu, ako je početnik? A šta ako je balkanski ili ciganski mol?
Jbg,ljudi se u danasnje vreme brzo razocaraju u nesto :D
Molim pomoć mladom rockeru - šta da sviram?
Ovo je naslov teme ,njega zanima sta da svira ,sigurno mu necemo predloziti nesto gde se nece snaci ili gde uopste ima prilike da se pojavi balkanski ili ciganski mol, i sam rece kao uci neke pesme od Deep Purple (a kod njih ce tesko naci doticne skala ,poebno sto je blackmore imao jak uticaj blues-a na svom sviranju).
Kako ce znati u kom je tonalitetu,pa vrlo lako ,proci ce ovu "skolicu" koju je deki napisao ovde na forumu, naucice neke osnovne skale .
A i ako ne procita nista od toga sto je deki napisao, ja opet polazim od toga da bi morao da znam C dur lestvicu (a ako zna nju zna i ostale durske a samim tim verovatno i nesvesno zna paralelene molove pa ce sigurno ako mu ne bude jasno doci i pitati ovde :D ) .
Za tvoj nauk nema osnovnih i neosnovnih skala. Sve skale su osnovne. I što je najvažnije moraju se naučiti kao recimo starocrkveni modusi između ostalog.
O kadenci ćemo drugi put, u sklopu skala. Verujem da ti je to poznato. A koje su to po tebi osnovne skale?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Molim pomoć mladom rockeru - šta da sviram?

Post by Critical » 10 May 2008, 17:44

Za tvoj nauk nema osnovnih i neosnovnih skala. Sve skale su osnovne.

Kao sto nema ni osnovnih akorada ,jel, pa sigurno nece poceti prvo da uci bare hvatove ,septakorde ,alteracije septakorda,nonakorde ...... itd.
Valjda je red da prvo nauci otvorene pozicije Am,C ,G , F ,D i ostalih ,pa po ovoj nekoj logici bi trebalo da to sto prvo treba da nauci nazovemo osnovnim ,jel tako, a ako zeli da uci da svira klasicnu muziku neka se lepo upise u muzicku skolu pa nek uci tako kako vi kazete da je sve osnovno,ja nemam nista protiv toga ali posto vidite (opet cu da koristim naslov "molim pomoc mladom ROCKERU, ) sumnjam da je on bas zainteresovan za klasiku i klasicno obrazovanje.
O kadenci ćemo drugi put, u sklopu skala. Verujem da ti je to poznato. A koje su to po tebi osnovne skale?
Po meni osnovne su: Durska,sve tri molske (prirodna harmonska i melodijska) i pentatonika.
Posle ce lako na ovo znanje nadograditi blues skalu i moduse....

Ja nemam nikakvo muzicko obrazovanje (nisam pohadjao muzicku skolu itd) i ucio sam tako kako sam mislio da treba ,po meni sam do sada dobro i lepo naucio pa to malo sto znam pokusavam da prenesem onim koji ne znaju i za razliku od vas nemam poslovne tajne i pare me ne zanimaju ,ovde sam da pomognem i da dam savet,a ako ja ne mogu i ne znam ima drugih i pametnijih koji ce posavetovati. :D

Pozz

User avatar
Sephiroth
Posts: 67
Joined: 07 Jan 2008, 03:21

Re: Molim pomoć mladom rockeru - šta da sviram?

Post by Sephiroth » 12 May 2008, 18:52

http://en.wikibooks.org/wiki/Guitar/Song_Library
(-;
Ovde imas od Easy Songs do Impossible Songs. Rock/Metal i tako

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re: Molim pomoć mladom rockeru - šta da sviram?

Post by Bolence » 12 May 2008, 23:56

Critical wrote:
Za tvoj nauk nema osnovnih i neosnovnih skala. Sve skale su osnovne.

Kao sto nema ni osnovnih akorada ,jel, pa sigurno nece poceti prvo da uci bare hvatove ,septakorde ,alteracije septakorda,nonakorde ...... itd.
Valjda je red da prvo nauci otvorene pozicije Am,C ,G , F ,D i ostalih ,pa po ovoj nekoj logici bi trebalo da to sto prvo treba da nauci nazovemo osnovnim ,jel tako, a ako zeli da uci da svira klasicnu muziku neka se lepo upise u muzicku skolu pa nek uci tako kako vi kazete da je sve osnovno,ja nemam nista protiv toga ali posto vidite (opet cu da koristim naslov "molim pomoc mladom ROCKERU, ) sumnjam da je on bas zainteresovan za klasiku i klasicno obrazovanje.
O kadenci ćemo drugi put, u sklopu skala. Verujem da ti je to poznato. A koje su to po tebi osnovne skale?
Po meni osnovne su: Durska,sve tri molske (prirodna harmonska i melodijska) i pentatonika.
Posle ce lako na ovo znanje nadograditi blues skalu i moduse....

Ja nemam nikakvo muzicko obrazovanje (nisam pohadjao muzicku skolu itd) i ucio sam tako kako sam mislio da treba ,po meni sam do sada dobro i lepo naucio pa to malo sto znam pokusavam da prenesem onim koji ne znaju i za razliku od vas nemam poslovne tajne i pare me ne zanimaju ,ovde sam da pomognem i da dam savet,a ako ja ne mogu i ne znam ima drugih i pametnijih koji ce posavetovati. :D

Pozz
Pozdrav,
Ovo je bilo pošteno sa tvoje strane. A moja želja je da mnogi mladi nauče da sviraju gitaru, ali i stariji. Namera mi je samo da uputim buduće gitariste kako se najbrže i najbolje može naučiti gitara. Da svirati gitaru ipak nije robija kako to neki pominju, već zadovoljstvo. Po meni nije znanje, znanje znati, već je znanje znanje dati. A pre nas su mnogi majstori gitare već dali načine kako svirati gitaru, recimo Aguado koji je prvo bio pijanista, a onda se zaljubivši u gitaru postao gitarista. Pa i sam Paganini je obožavao gitaru i do kraja života žalio što nije svirao i gitaru, a sam je pomogao gitaristima kod prstoreda. Što se novca tiče. danas znanje u Srbiji najmanje vredi. Danas gule, vas mlade, oni koji samo misle da poznaju gitaru. Ja nisam od tih. Predajem gitaru već godinama i posebno sam se trudio da po ceni budem pristojan da ljudima ne gulim kožu samo zato što eto znam svirati gitaru. Ubeđen sam da si ti jedan dobar gitarista i dobar čovek, jer vidim da si spreman pomoći. Svaka čast.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Molim pomoć mladom rockeru - šta da sviram?

Post by Critical » 13 May 2008, 16:15

Ja mislim da sam sve ovo vreme bio posten :D

Pa to sto kazes za robiju, nece se niko osecati tako kad vezba ako voli to sto radi, gitaru ne ispustam iz ruku sviram vezbam volim to ,nekad su vezbe dosadne priznajem ali kad covek zna da ce posle tih vezbi moci da odsvira nesto brze,"pitkije" to ga prosto tera da vezban da gura ka napred ,bar ja tako shvatam i vezbanje mi nije ni najmanji problem jer znam da ce taj trud biti nagradjen :D
Ubeđen sam da si ti jedan dobar gitarista i dobar čovek, jer vidim da si spreman pomoći. Svaka čast.
Trudim se koliko mogu,a jel mogu ja tebe da pitam zasto se i ti ne bi malo ukljucio u to pomaganje ? :D

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re: Molim pomoć mladom rockeru - šta da sviram?

Post by Bolence » 21 May 2008, 17:03

Critical wrote:Ja mislim da sam sve ovo vreme bio posten :D

Pa to sto kazes za robiju, nece se niko osecati tako kad vezba ako voli to sto radi, gitaru ne ispustam iz ruku sviram vezbam volim to ,nekad su vezbe dosadne priznajem ali kad covek zna da ce posle tih vezbi moci da odsvira nesto brze,"pitkije" to ga prosto tera da vezban da gura ka napred ,bar ja tako shvatam i vezbanje mi nije ni najmanji problem jer znam da ce taj trud biti nagradjen :D
Ubeđen sam da si ti jedan dobar gitarista i dobar čovek, jer vidim da si spreman pomoći. Svaka čast.
Trudim se koliko mogu,a jel mogu ja tebe da pitam zasto se i ti ne bi malo ukljucio u to pomaganje ? :D
Po smatram da celo vreme pomažem. Možda neka moja zapažanja nekima ne odgovaraju, ali ono što i sam kažeš svirati je pre svega pravo zadovoljstvo. Ono što mnogo njih ne zna, u muzici je malo novca, ali mnogo punog srca. Mislim na istinsku muziku, bez obzira na žanr. Vidim da mnogi imaju problema sa barre zahvatom. Najbrže se nauči kroz jedan "Graciozo" u G-duru, prosto je i komponovan da se pravilno i što pre savlada barre. Jeste da bili šaka leve ruke, ali kad taj bol prođe, a prolazi vema brzo onda stalno svirate u barreu.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Molim pomoć mladom rockeru - šta da sviram?

Post by Critical » 21 May 2008, 19:23

Pa dobro verujem i da su ljudi ponesto naucili iz ovih nasih "prepirki" :D ali mislim da ti mozes mnooogo vise da pomognes samo ako to hoces :D

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re: Molim pomoć mladom rockeru - šta da sviram?

Post by Bolence » 23 May 2008, 11:43

Critical wrote:Pa dobro verujem i da su ljudi ponesto naucili iz ovih nasih "prepirki" :D ali mislim da ti mozes mnooogo vise da pomognes samo ako to hoces :D
Pa mnogo toga može, ali uz gitaru, da pokažem da vidim kako se odsvira i eventualno dam sugestiju. Ne može se sve pisanjem objasniti. Sviranje gitare je veština pre svega, a za mnoge poslove koji traže veštinu potrebno je prethodno pokazati.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest