Pomoć, kratki prsti

Moderator: Critical

Post Reply
Burzum
Posts: 3
Joined: 17 Aug 2015, 09:21

Pomoć, kratki prsti

Post by Burzum » 17 Aug 2015, 11:08

Pozdrav. Posudio sam akustičnu gitaru od rođaka i jedno vrijeme vježbam i solidno mi ide (zadovoljan sam sobom). Međutim, jedna mi stvar predstavlja veliki problem, to su kratki prsti i problem sa hvatanjem akorda.. Npr da bih odsvirao Am ili C i kada mjutujem low E žicu, potrebno mi je toliko da zgrčim šaku da dijelom mesa sa prsta ili šake mjutujem i high E žicu.. A kada fino postavim prste da ne mjutuju high E, onda palac ne može da mi stigne do low E... Postoje li kakve tehnike alternativnog mjutovanja, ili da tražim neku gitaru sa manjim vratom?

Hvala i dobro vas našao ovde na forumu :)

stss
Posts: 78
Joined: 24 May 2012, 21:45

Re: Pomoć, kratki prsti

Post by stss » 17 Aug 2015, 16:12

naravno da postoje alternative, ako sviras trzalicom mozes da prigusis visoke zice (high E npr) sa malim prstom desne ruke (ako okidas desnom)...

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Pomoć, kratki prsti

Post by tommytigh77 » 17 Aug 2015, 16:45

stss wrote:naravno da postoje alternative, ako sviras trzalicom mozes da prigusis visoke zice (high E npr) sa malim prstom desne ruke (ako okidas desnom)...
Pročitaj opet šta je dečko pitao. :)
Burzum wrote:Pozdrav. Posudio sam akustičnu gitaru od rođaka i jedno vrijeme vježbam i solidno mi ide (zadovoljan sam sobom). Međutim, jedna mi stvar predstavlja veliki problem, to su kratki prsti i problem sa hvatanjem akorda.. Npr da bih odsvirao Am ili C i kada mjutujem low E žicu, potrebno mi je toliko da zgrčim šaku da dijelom mesa sa prsta ili šake mjutujem i high E žicu.. A kada fino postavim prste da ne mjutuju high E, onda palac ne može da mi stigne do low E... Postoje li kakve tehnike alternativnog mjutovanja, ili da tražim neku gitaru sa manjim vratom?

Hvala i dobro vas našao ovde na forumu :)
Dobrodošao!
Nisi naveo koja gitara je u pitanju. Ako je klasična gitara (sa najlon žicama), njihov vrat je širok i ume da predstavlja problem. Ako je sa metalnim žicama, na njima je obično uži vrat i to što ti trenutno predstavlja problem bi trebalo da se prevaziđe sa još malo vežbanja, bez obzira na to koliko su ti male šake / kratki prsti. Naravno, ovo važi kad hvataš A mol, pa treba palcem da prigušiš low E žicu. Kad sviraš C dur, E žica se prigušuje tako što domalim prstom, kojim već stiskaš C ton, dodirneš i E žicu, nema potrebe da je prigušuješ palcem.
U oba slučaja, potrudi se da vežbaš još malo, pa ako i dalje bude predstavljalo problem, tek onda razmisli o nabavljanju neke gitare sa užim vratom. Svako ko svira gitaru je imao isti problem u startu, u većini slučajeva to su ''dečje bolesti''. Pozdrav

Burzum
Posts: 3
Joined: 17 Aug 2015, 09:21

Re: Pomoć, kratki prsti

Post by Burzum » 18 Aug 2015, 12:25

Da, pardon, morao sam malo da pogledam zapravo u razliku između akustične i klasične i ovo je klasična, još jednom izvinjavam se na lošem izražavanju, ali tek sam početnik.. Ugl hvala na savjetima i potrudiću se da vježbam !

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Pomoć, kratki prsti

Post by Rockatansky » 18 Aug 2015, 13:00

OK za pocetak, klasicna ima bas sirok vrat, tako da i neko sa vecim sakama ne moze bas da palcem dokaci lako low E zicu... :)
Ali zasto bi to i radio?
Za Am to i ne smeta toliko, jednostavno nemoj je previse i udarati... A ako je i dodirnes za Am ne smeta...
Za C isto tako, ne bi trebalo da smeta tanski, ali ako bas hoces uvek je mozes, kako kaze tommytigh77 dodirivati domalim prstom kojim hvatas na 5. zici..
To je svakako bitna tehnika ne samo za akorde nego i za bilo sta drugo da istim prstim stistak zicu na nekom pragu, a mjutujes gorenj i/ili donje zice po potrebi...
A svakako pre ili kasnije predji na gitaru sa uzim vratiom, akusticna western, ili elektricna, bolje je... :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pomoć, kratki prsti

Post by Kristijan » 18 Aug 2015, 20:59

По мени је веома лоша навика да као почетник на било којој акустичној гитари гушиш палцем празне жице. Капирам да је то неопходно на електричној гитари, али више да би "удавио" неки тон из претходно одсвираног акорда, будући да је трајање тона код електричне гитаре далеко дуже. Акустична гитара напросто нема ту звучну "силу". Не кажем да нећеш ама баш никад да се нађеш у ситуацији да и тако нешто треба да урадиш, али за поменуте акорде ја не видим посебан разлог да пружаш палац преко 6. жице. Тон Е се налази и унутар Am и унутар C, и није увек проблематичан. Тачно је да је некад неопходно да се потрудиш да ти се као најнижи тон чује тоника, али онда се просто потруди да ти артикулација десне руке буде боље, научи да потрефиш акорд почев од 5. жице, једноставно прескочи 6. жицу.

Имам пар разлога зашто сам најчешће против употребе палца на акустичној гитари. Прво, која год да је акустична гитара у питању, и какве год жице да користиш - увек је акустична гитара тврђа од електричне гитаре, и потребна ти је сва расположива снага шаке да би ти заиста добро стискао жице. Када палац не стоји како треба, него превише вири преко ивице врата или се чак пружа преко бас жица - рука не може да има адекватну снагу, она неопходна потпора коју палац треба да обезбеди да би остали прсти стискали жице како треба једноставно не постоји. Рука која навикне да млитаво грли врат уместо да шљака као столарска стега је рука која на крају никад не стекне адекватну снагу за свирање. Друго, тај положај руке, са палцем пребаченим преко 6. жице, је положај у коме мали прст никад не дохвата жице како треба, једва некако гребуцка по 2. жици, и лагано постаје прст који не свира. Ни остали прсти никад не дођу у исправан положај, и рука стиче врло брљиву технику која се касније доста тешко исправља. Да би могло да се чује све оно што акустична гитара стварно може да пружи потребно је да се рука навикне да буде 100% ефикасна. Када се навикнеш да ти палац вечито кампује на горњој ивици врата онда ти је рука 40% ефикасна. Ово је посебно важно да се нагласи некоме ко је почетник. Када једном развијеш исправну технику касније можеш да правиш безброј одступања, али имаш добру основу на коју можеш увек да се вратиш.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Pomoć, kratki prsti

Post by Frostensen » 18 Aug 2015, 21:20

Skupi pare i kupi elektricnu gitaru i resi se problema. Ovako moze samo da ti se ogadi cela stvar i iskustvo uzivanja u sviranju

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Pomoć, kratki prsti

Post by Cicmila!! » 31 Aug 2015, 10:40

nisu male ruke problem, vec raspon prstiju! to je stvar koja se vremenom razradjuje. nemoj da uzimas elektricnu jos, klasicna je super za vezbanje. nauci pravilno drzanje gitare (ima po netu primera sigurno, slusaj Kristijana lepo objasnjava). ja sam pogresno drzala palac i trebalo mi je dugo to da ispravim!

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Pomoć, kratki prsti

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 12:20

slušaj sinak..
kratki prsti nisu problem




Burzum
Posts: 3
Joined: 17 Aug 2015, 09:21

Re: Pomoć, kratki prsti

Post by Burzum » 10 Oct 2015, 18:31

Napredujem polako, nemam toliko vremena za vježbu ali što je nekad nemoguće, sad je samo izazov... O električnoj još ne razmišljam ali mi je rečeno da je dosta manji vrat i lakše za učenje, ali pretpsotavljam da se uvijek lakše prebaciti sa klasične na el. nego obrnuto..

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Pomoć, kratki prsti

Post by Overdrive » 10 Oct 2015, 19:07


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest