Grč u prstima (klavijature)

Moderator: Critical

Post Reply
RokvicN
Posts: 4
Joined: 30 Sep 2015, 14:36

Grč u prstima (klavijature)

Post by RokvicN » 30 Sep 2015, 15:15

Nisam se predstavio (ne znam ni da li postoji sekcija za to) jer nisam neko ime u muzičkom svetu pa i nema neke svrhe da isto činim, te ću skromno, kroz ovaj post poslati pozdrav svima kao novi član. Elem, razlog zbog kojeg pišem je naveden u naslovu i veoma me iritira. Naime, muzikom se bavim čisto radi ličnog užitka, koliko mogu i koliko mi prija. U modernom vremenu je lako naći razne instrukcije na internetu, a pokazuje mi i otac mnoge stvari, koji je u tom svetu dosta ozbiljniji od mene. Pored toga, pohadjao sam, kao mlad, časove klavira, pa sam i tu uhvatio neke najosnovnije osnove. Razlog zbog kojeg ovo pišem je taj da želim da se ogradim od onog stereotipa klinca kojem se svidela neka stvar, odlučio je da je skine i želi sve odmah i danas, pa u toj preteranoj želji završi na Banjici, na ortopediji. Dakle, znam šta znači vežba, da je potrebno dosta vremena da se ruka stopi sa instrumentom i da ništa ne dolazi preko noći. Čitao sam o tim grčevima nešto malo, što sam pronašao na internetu, i kokliko sam o tome saznao, neke osobe imaju predodređenost za tako nešto (neki problem sa nervima, ubediće me još i da sam neurotičar), nazivaju ga profesionalni grč i kažu da se javlja pri učestalom izvođenju jednog pokreta, te da je najbolji lek jednostavno izgubiti kontakt sa uzrokom (u ovom slučaju dirkama) na određeni period, mogu biti i meseci u pitanju. Konkretno, problem mi se javlja u levoj ruci, četvrti prst, i to isključivo kada sviram pratnju gde je četvrti na beloj a treći ili drugi na crnoj dirki. Dakle, četvrti na neki način utiče na kažiprst koji se grčevito ispruži i postane potpuno ravan prilikom sviranja akorda (primer je c mol gde je četvrti na c, a kažiprst na disu). Ukoliko probam polako da ga ispravim i da nastavim da sviram javlja se još jači grč u onim kostima na sredini šake i potpuno mi paralizuje ruku. Sa c durom recimo, nemam nikakvih problema, ruka savršeno leži, kao i sve ostale stvari (neke solo deonice, skale), sve je ok, ali taj razmak kada je četvrti na beloj a kažiprst na crnoj mi je poguban. Problem se javio dok sam svirao valcer (ako se tamo daleko može svrstati u valcer?) pratnju levom rukom, malo sam pojačao tempo u odnosu na uobičajeni, možda se nisam dobro ni zagrejao, i bum. Kraj. Da li neko zna neku terapiju možda, neko istezanje prstiju, čupanje, kinesko mučenje, šta god, samo da ne čekam tih par meseci i da se ponovo ohladim od muzike kao što sam to uradio pre petnaest godina?

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by djomla » 01 Oct 2015, 01:09

bilo bi fino da se posavetujes s nekim strucnim oko toga, prvo da vidis da nema nekih deformacija ili bilo cega sto fizicki pravi problem. U koliko je pitanje iskljucivo misica, a najverovatnije da jeste, u tom slucaju moras da vezbas ruku xD

Ovako preporucam ovo :

http://www.handmasterplus.com/

Ovo je iskljucivo za ruku i kazu da je super stvar, nisam licno koristio, ali reviews su mu dobri - u svakom slucaju pogledaj i probaj - ne verujem da je strasna cena.


Next one :

http://www.thera-band.com/store/product ... oductID=20

Sjajna stvar za jacanje ruke - tople preporuke za sve!

Ali bez obzira na sve - nadji nekog dobrog fizijatra i posavetuj se.

RokvicN
Posts: 4
Joined: 30 Sep 2015, 14:36

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by RokvicN » 02 Oct 2015, 00:33

A nekako sam gledao da mozda nadjem neku spasonosnu informacijicu, samo da izbegnem ovo domace zdravstvo, u potpunom je raspadu. Radio sam bas tu vezbicu dosta dok sam trenirao, mislim da je vise do nerava. Sto je najgore, to isto, sa istim prstima, mi se jos davno takodje desilo dok sam visio na nekoj video igri (isto izvodjenje jednog pokreta bezbroj puta), i sada potpuno ista situacija, kao da sam otkljucao neki kod za grcenje ruke, uzas. Nego je problem sa tim specijalistima, sto se prvo ceka na dobijanje uputa par dana, pa na pregled specijaliste par meseci, da bi me, pretpostavljam, mrtav ladan pitao sto se cimam oko toga ako mi je to samo hobi, jer se ovde kod doktora i ide samo kada je pitanje zivota ili smrti. Hvala na predlogu svakako, ali izgleda da mi ne gine duga borba sa vetrenjacama.

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by veljapa » 02 Oct 2015, 09:54

Odmori malo prvo, radi na tehnici da uklonis bilo kakav visak sile i dovodjenje ruke u nepravilan/neugodan polozaj, ako neki drugi deo tela nepotrebno stezes radi da izbacis i to, istezi prste i saku, zagrevaj se pre sviranja, nemoj besomucno da ponavljas jedno te isto i tako vezbas.

Mene je prvo pocelo da boli kaziprst pa posle da imam kocenja u domalicu i srednjem ali cini mi se da sam stavio stvar pod kontrolu. Sto se tice lekara, mene su poslali da snimim, pa kod ortopeda, pa ćao, na snimku ne vidi nista. "Mazi gel" - to mi je preporuka, a na papiru BO. Mada odi kod lekara mozda ce tebi da pristupe ozbiljnije.

Ja smatram da je ovo moje RSI / carpal tunnel sindrom to zakljucih provdeci dane citajuci svasta kad mi je bilo najgore. Ja dosta radim na tastaturi jer mi je to posao pa sam i tu iskorigovao stvar maksimalno oko poze, polozaja ruku, tehnike kucanja. Ne kazem da je isto tebi jer nisam lekar ali rekoh da podelim moj iskustvo, a od ovoga sto sam naveo nece sigurno da ti bude gore.

Meni je sad OK. Nije ko novo ali ne daj boze kako je bilo. Znam da smara, samo strpljivo i nemoj da pokusavas da izbijes klin klinom. Mislim da nece proci ako ne odmoris sake neko vreme.

Koju si video igru igrao? Da nisi ovu ispod?

Image

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by djomla » 02 Oct 2015, 15:55

Ako je karpalni tunel ili kubitalni, doktori uglavnom odma salju na operacije fizioterapiju - ali ako se napravi ODMA! Ljudi dobiju to i onda u fazonu "a lako cu" i onda
kada odu do doktora to vec bude kasno. Za karpalni i kubitalni syndrome dosta dobro radi laser terapija - probaj da nadjes nekog, takodjer radi odlicno akupunktura - ali mora da bude dobar. Ja sam za svoje problem - kojeg sam konacno (ja se nadam) stavio pod kontrolu (nisam 100% sredio) morao da potegnem u Igalo kod privatnog akupunkuriste.
Doduse ja sam imao problem da zivim vani i da su fizikalne ili bilo kakve terapije uzasno skupe - i ne efikasne (jako je tesko naci strucnu osobu).

Kod nas ih ima dosta, raspitaj se ... ali primarno - moras da promenis kompletne navike - sedenje, polozaj ruku, kako da se pripremis pre vezbanja, stvari koje moras da radis svaki dan etc. etc.

p.s. vreme je da se prebacis na CS GO :P

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by veljapa » 02 Oct 2015, 16:09

Ne igram vise odavno nikakve igrice (resio sam da sam presao sve vido igre sto je blizu istine) i cini mi se da sam uspeo promenom navika da stvar svedem na nivo koji me ne ometa. Provereno mogu da sviram 3 sata bez problema. Nisam mogao ni 10 minuta kad mi je bilo najgore. Ma nisam mogao jedan bare akord da uhvatim. Poboljsao sam tehniku i prodisalo mi je sviranje. Ne sviram ne zagrejan pa sve da mi je zadnja prilika. Sad ko sa kolima -> ne diram dok vozi.

RokvicN
Posts: 4
Joined: 30 Sep 2015, 14:36

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by RokvicN » 02 Oct 2015, 17:32

Jel screen shot u vidu samopromocije? :D Gg prijatelju, to je u pitanju, dobra stara jedan sestica, samo sto je mene zeznuo drugi mod, ne znam da li si za kreedz cuo, uglavnom, besomucno pritiskanje a i d, a ja nerazmisljajuci, mahinalno, iz sve snage stiskam, i kapiram da mi je to i izazvalo citav problem, ovo sad sa svirkom je samo nastavak. Procitah nesto malo o karpalnom tunelu, mada kazu da je najcesci uzrok povreda, ti si imao neku? Mozda je to i kod mene, ko zna. A akupunkturu bih ozbiljno razmotrio. Smatram da spada u nadrilekarstvo i da bas zbog toga, kao sto kazes, mora da se pronadje neko zaista iskusan u tome, ko zna sta radi, jer ih kod nas ima na tone. Slicno tome su mislim i oni kostolomci, a rodjaka je sa jednim imala fenomenalna iskustva, bolja nego na svim priznatim klinikama, tako da verujem da to moze veoma da pomogne. Pusti mi na pm ili ovde napisi ime tog lika iz Igala ako ti nije cim, pa se mozda i ja zaputim. Predosecam i ja da je mozda najbolji lek pauza, mada, uzasno me buni sto uopste ne osecam nikakvu tenziju, apsolutno nista, osim kada formiram ruku bas u taj polozaj (c mol, f mol, etc.). Odredjene pesme mogu da korigujem tako sto jednostavno promenim prstored, mada nisam siguran koliko je to pametno.

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by djomla » 02 Oct 2015, 18:59

To kostolomci to je sve, iskreno, sranje zivo :) Sve je to moras da radis dok si ziv. Ima jedna zena, ruskinja, na novom beogradu i ona je nesto kao osteopata - ali zena ima neverovatnu tehniku, genije jebeni. Uglavnom ima pomoci za sve. Ali jeste ovo sto je receno - moras sam da promenis navike i od sutra da pazis sta radis :)

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by djomla » 05 Oct 2015, 14:26

veljapa wrote:Ne igram vise odavno nikakve igrice (resio sam da sam presao sve vido igre sto je blizu istine) i cini mi se da sam uspeo promenom navika da stvar svedem na nivo koji me ne ometa. Provereno mogu da sviram 3 sata bez problema. Nisam mogao ni 10 minuta kad mi je bilo najgore. Ma nisam mogao jedan bare akord da uhvatim. Poboljsao sam tehniku i prodisalo mi je sviranje. Ne sviram ne zagrejan pa sve da mi je zadnja prilika. Sad ko sa kolima -> ne diram dok vozi.


Mozda bi bilo dobro da objasnis sta sve radis i kako se zagrevas pre sviranja :)

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by veljapa » 05 Oct 2015, 15:49

Ako je hladno tj. ako je neko zimsko vreme ili ako su mi ruke hladne zbog umirene cirkulacije (ono hladne su ti ruke **** ga) radim shadow boxing. Obicno posle 200(100 svaka ruka naizmenicno) poteza osetis toplinu u rukama. To je najbrzi nacin da se zagreju sake za svega par minuta.

Ovo istezanje radim pre sviranja i pre zagrevanja ispod:
https://www.youtube.com/watch?v=uPO-zST-7EE

Sto se zagrevanja tice:
Evo ubih se da nadjem video od Frank Gambale koji sam ja tada gledao i na osnovu kojeg (i nekih vezbi iz knjige Guthrie Govana + nesto sto je Joda pokazivao) sam napravio svoj dril za vezbu ciju skracenu veziju koristim za zagrevanje. Potrazicu kad zavrsim sa poslom ako ne nadjem opisacu malo. Sve u svemu cilj je da se ne zaletis na instrument i odmah krenes da bijes prstima, bendujes nenormalne intervale i na druge nacine maltretiras saku nego da udjes u pricu lagano. Picking, picking + fretting sinhronizacija pa onda polako napredujes dalje.

Tako pocinjem i svakodnevnu vezbu. Kapiram da je vecini koja nije imala problema ovo smesno ali meni nije. Dovoljno mi je samo da se setim da u jednom trnutku nisam mogao uopste da sviram gitaru pa mi nije tesko da odvojim 15 minuta za zagrevanje.

Takođe ključnim za moj oporavak smatram rad na tehnici, pravilnom polozaju te ruke (malo sam jos podigao gitaru u tu svrhu) i elimisanju svakog viska sile pri pritiskanju zica, eliminisanje stezanja drugih delova tela (stiskao sam zube i ramena, vrat), ispravljanje tehnike kucanja na PC tastaturi, polozaja tastature, sedenja, monitora.

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by djomla » 06 Oct 2015, 00:11

Cool, bas bi bilo zanimljivo da postavis.

Elem postoji jedan video (well 2 videa) i sjajno covek objasnjava nacin na koji treba pristupati vezbi i vezbati : The Principles Of Correct Practice For Guitar

Ima torrenata nije problem da se skine :)

RokvicN
Posts: 4
Joined: 30 Sep 2015, 14:36

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by RokvicN » 08 Oct 2015, 15:43

Sjajna stvar ovo za istezanje prstiju, tako jednostavno, a opet, nikada se ne bih setio. Ne znam kako je sa gitarom, sto se tice klavira (i svega sa klavirskim dirkama) veoma dobra (i osnovna) stvar za zagrevanje, durske i molske skale, makar pola sata, redom, od c do b, mozda jos neki dimovi i sl. Zanimljiv ritual za grejanje ruku, al kapiram da je jednostavnije oprati ruke u toploj vodi minut, dva (nijesam iz Crne gore, ociju mi) :D Epilog, ko god da cita ovo, neka bude pametan pa neka uci iz tudjih gresaka, UVEK, zagrevanje pre bilo kakve svirke, vezbe, lagano sa instrumentom, makar prvih desetak minuta, a najbolje pola sata. Prsti su gadna stvar, vrlo lako odu u aut, pa se ti posle akaj sa nadrilekarstvom...

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Grč u prstima (klavijature)

Post by veljapa » 08 Oct 2015, 23:35

Bio sam u totalnom autu sa poslom pa nisam stigo da odgovorim. Nema vise videa sa frank gambale ali nasao sam pdf sa tabom i notama 100% tim sto sam gledao na videu.

https://vk.com/doc-9023155_132021708?dl ... 17796ecf30

Losijeg je kvaliteta ali se vidi dobro.

Nacicu i ove druge.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest