Početnik gitare-Tablature

Moderator: Critical

Post Reply
Sova
Posts: 10
Joined: 08 Nov 2015, 20:08

Početnik gitare-Tablature

Post by Sova » 08 Nov 2015, 20:48

Pozdrav svima.
Kupio sam električnu gitaru. Želim da naučim da sviram jer volim gitaru i želim da naučim pravilno da sviram.
Nabavio sam tablature za jednu pjesmu i nisu mi jasni simboli koje se javljaju. Neke protumačim na osnovu toga kako gitarista svira,ali neke ipak ne mogu.Ja nemam muzičko obrazovanje pa bi mi trebala pomoć. Na linku koji ću staviti na kraju poruke je tablatura sa oznakama. Da li postoji negdje na internetu lista svih oznaka sa objašnjenjem šta ona znači? Našao sam na vikipediji objašnjenja za tablature i neke oznake, ali ova tablatura koju imam izgleda drukčije nego klasične tablature koje nalazim i javljaju se oznake koje ne nalazim na drugim tablaturama,npr. neki "udarci" po žici su spojeni jednom,a neki sa dvije crte. Negdje nađem samo pola ovog pravougaonog U sa kojim su spojeni tonovi. Šta to znači?
Image

Ne znam za vas,ali meni slika nije vidljiva.Evo linka i ovako: https://www.dropbox.com/s/v2ys3tezak6rg ... a.png?dl=0

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Početnik gitare-Tablature

Post by Rockatansky » 08 Nov 2015, 21:00

Ovo ti je najklasicinja tablatura, konkretno eksportovana iz programa guitar pro, ali s tim sto su izbacene notne linije. Pa da bi eventualni svirac znao kako ide ritam, ostale su ispod (to tako odradi program) te "linije". To su ti duzine nota... I takodje imas simbole za pauze. Na primer prvo sto ide na tim prvom taktu je pauza i to sa tackom, sto znati da produzava pauzu za 1/2. Ja bas ne znam napamet te oznake za pauze, ali lako je videti, posto je takt 4/4 pauza ipo i jedna nota, logicno, pauza je 1/2 i pola od pauze je 1/4, i ta nota na 12. pragu, je jos 1/4 i takt je ispunjen... I tako dalje...

Ne znam koliko od ovoga is razumeo, recimo ni ja nemam nikakvo obrazovanje ali znam otprilike imas note i imas pauze, i to je to... :)
Ne znam sta ti nije jasno od ovoga? Ti simboli za pauze, ili ti ispod linija?

To spojeno P slovo (ciriloicno) to nema veze, uopste nemoj da se obazires na to da li je spojeno ili ne. Kao kada gledas neke note, bilo kakve, pa vidis da su spojene, ali to nista ne menja, ako je sesnaestina sviras je tako kratko, nema veze da li je spojena ili nije sa drugom sesnaestinom, i tako dalje. :)

Ne znam koliko sam pomogao, zaista je jednostavno, ali ako imas jos sta, pitaj dalje.

Sova
Posts: 10
Joined: 08 Nov 2015, 20:08

Re: Početnik gitare-Tablature

Post by Sova » 08 Nov 2015, 21:18

Pratio sam čovjeka na video lekciji. Kada ispod broja 4 postoji vertikalna linija,on to svira trzanjem žice na četvrtom pragu odozgo.Ako su dva takva,jedan pored drugog,stiče se utisak kratke pauze. A ako su dva tona spojena, onda svira tako što trza žicu na pragu 4 odozgo pa odmah zatim odozdo, pa se ne stiče utisak pauze između tonova,nekako sve ide brže.Na priloženoj tablaturi neki tonovi su spojeni sa dvije linije. Pretpostavljam da se to tiče ritma,ali nemam video lekciju pa mogu samo da nagađam. Zato bih htio,ako ima negdje na internetu, da skinem kompletnu listu oznaka. Ili su ove oznake karakteristične samo za Gitar pro program?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest