Mikrofonija?

Moderator: Critical

Post Reply
Sova
Posts: 10
Joined: 08 Nov 2015, 20:08

Mikrofonija?

Post by Sova » 21 Nov 2015, 20:39

Pozdrav svima.Jedno pitanje,nadam se da nije teško.

Pokušavam da odsviram neku solažu,pa kada trznem petu žicu na električnoj gitari, prva žica,ona najdeblja počne da proizvodi nekakav zvuk,kao ono kad se uključujete u radio ili TV program,pa ne smanjite ton na uređaju,a u studiju dobiju mikrofoniju.
To sam utvrdio tako što trznem petu žicu,pa je zaustavim trzalicom,a pojačalo emituje taj nemili zvuk.Onda trzalicom taknem prvu žicu,i taj ton nestane.Dešava mi se i da sviram na petoj žici,a da treća počne da pravi problem. Radi se o novoj gitari, proizvođač SX.O čemu se radi i kako to da prevaziđem?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Mikrofonija?

Post by Kristijan » 21 Nov 2015, 20:56

За почетак, жице се на гитари броје наопако, она најдебља је 6. жица, а најтања је 1.

Кад се ту усагласимо биће и мало јасније шта се дешава током свирања.

За сада ми делује да ти гитара није уземљена како треба, што је релативно чест случај код јефтиних гитара. Не гарантујем да је ово у питању. Који је тип гитаре, шта су копирали?

Sova
Posts: 10
Joined: 08 Nov 2015, 20:08

Re: Mikrofonija?

Post by Sova » 22 Nov 2015, 01:20

Izvini,moja greška.Da bi se lakše snašao u tablaturama kao početnik,posmatram žice naopako. Dakle,kad trznem žicu br.2,javlja se zvuk na žici br.6.
Što se gitare tiče, proizvođač je SX, VTG serija.Evo linkova za slike:
https://www.dropbox.com/s/ajqbc9a7gbb95 ... 3.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/8ie5pb4asshqe ... 4.JPG?dl=0

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Mikrofonija?

Post by komil » 22 Nov 2015, 10:28

Po opisu da si trzalicom dodirnuo neku žicu - dobio si harmonik. Za opis toga na yt pretraži pojmove natural harmonic (i artificial harmonic).
Rekao bih da je sa gitarom sve u redu (eventualno je možda sklonija feedbacku nego neka druga), i da je stvar u tome da moraš da promeniš malo držanje desne ruke (ako si dešnjak). Kada se svira solo onda se svakako negde prigušuje većina ostalih žica. Npr. položaj desne šake može biti takav da šaka pada preko "debelih" žica dok okidaš tanku.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Mikrofonija?

Post by bancika » 22 Nov 2015, 10:45

moguce da je kombinacija vise faktora: losi nevoskirani magneti, previse gaina, losa tehnika i leve i desne ruke (ovo sto rece komil)

Sova
Posts: 10
Joined: 08 Nov 2015, 20:08

Re: Mikrofonija?

Post by Sova » 22 Nov 2015, 11:57

Što se tiče tehnike lijeve i desne ruke,znam da je loša jer sam početnik. Ali, meni se ovo dešava kada recimo samo držim gitaru ili je položim na sto. Trznem drugu žicu i nakon sekund je zaustavim trzalicom. Iz pojačala se čuje zvuk. Kada trzalicom taknem šestu najdeblju žicu,osjećam da pomalo vibrira. Kad je taknem trzalicom,zaustavim njeno vibriranje i ovaj iritantni zvuk nestaje. Isto tako kada trznem petu žicu i zaustavim je,dešava se da dobijam ton sa treće žice.
Interesuje me da li je gitara ispravna, da li je normalno da se vibriranje jedne žice prenosi na neku drugu? I da se,kao što reče komil, nekada desnom rukom prigušuju žice kod kojih se može javiti ova pojava? Što se gain-a tiče,koristim jedan od modova koji je fabrički učitan u pojačalo. Imam Fender Mustang V1, mod american `90.
Hvala svima na odgovorima.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Mikrofonija?

Post by bancika » 22 Nov 2015, 12:24

to se zove parazitska oscilacija i desava se manje ili vise na svakoj gitari. Jbg, pogledaj ovaj video, treba i levom desnom rukom kontrolisati sve vreme koje zice vibriraju.



Mozes da probas i da zadenflujes zice na glavi (samo ubaci neku krpicu ispod zica tako da je pritisnu zice) i ako imas nesto kao les paul, mozes i izmedju mosta i onog dela koji drzi zice da uradis isto. Za slucaj da dobijas parazitske oscilacije tu....ako ne pomogne onda nista :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest