mali prst

Moderator: Critical

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

mali prst

Post by alfonso » 08 Dec 2015, 18:56

Ok. Kada sviram,mali prst mi nije savijen nego stoji u nekom prirodnom opustenom polozaju. Da li to moze da predstavlja problem kada sviram. Posto dosta puta umesto domalog koristim mali (mislim u odnosu na ljude koji daju lekcije na netu i ljudi koji sviraju gitaru). Ne znam da li je to nesto sto uopste treba da se menja ili ne. Nije da mi licno smeta,ali ako ima neka nauka iza toga (kao za polozaj palca da se ruka ne bi grcila). Stvar je da ako je samo stvar navike pa ce posle da mi bude lakse da polako menjam to nekim vezbama

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: mali prst

Post by Overdrive » 08 Dec 2015, 21:07

mali prst..?

ja ne koristim mali prst uopšte osim za akorde

ima ljudi koji su naučili da sviraju gitaru mekano, da samo lete prstima preko fingerboarda i pipkaju, ali ja ne spadam u tu školu

kad malo bolje razmislim, ne znam da i za šta koristim mali prst.. :O.o:

setih se priče o nekom liku iz Like, pa kad su kao počele da se nose šimike, a on imao široko stopalo (noga lička a cipela bečka), pa nikako da ugura nogu u šimike..i

nategne litar rakije, malo sačeka da počne da deluje, uzme makaze i ..odfikari mali prst levo i desno :lol:

ljubav i moda je to..

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: mali prst

Post by alfonso » 08 Dec 2015, 21:15

Bio je jedan komsija zvali ga Kepa ciganin (pun nadimak :) ). I ko sto nadimak kaze ciganin klasinco cepa svadbe i to. Ali je voleo dzez i rok u materinu. Kad god nas vidi na ulici kaze "zajebite narodnjake,vama to ne treba". Uvek nas "proveravao" da l koristimo mali prst kad sviramo i od tad mi ostalo da ga mozda i forsiramalo vise nego sto bi trebalo :) . Gledam svima savijen,u mestu,disciplinovan a meni nekako leti. Pa da vidim da l ima to neke veze generalno

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: mali prst

Post by pisac » 12 Dec 2015, 11:18

Ljudi sa malim sakama moraju da koriste malic,jbg.Kako da odsviras JOHNNY BE GOOD bez malog prsta?Ili Tush?
Mada ja mog malog sve redje koristim...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: mali prst

Post by Kristijan » 12 Dec 2015, 22:21

alfonso wrote:Ok. Kada sviram,mali prst mi nije savijen nego stoji u nekom prirodnom opustenom polozaju. Da li to moze da predstavlja problem kada sviram. Posto dosta puta umesto domalog koristim mali (mislim u odnosu na ljude koji daju lekcije na netu i ljudi koji sviraju gitaru). Ne znam da li je to nesto sto uopste treba da se menja ili ne. Nije da mi licno smeta,ali ako ima neka nauka iza toga (kao za polozaj palca da se ruka ne bi grcila). Stvar je da ako je samo stvar navike pa ce posle da mi bude lakse da polako menjam to nekim vezbama
Има једна релативно једноставна вежба која може да се ради са безброј варијација, и која помаже да се снага и положај прстију леве руке фино удесе. Рецимо да кренеш од прве, најтање жице, а можеш и обрнуто, да кренеш од најдебље, није посебно битно. Свираш кратке хроматске низове, ређаш кажипрст на прво поље, па онда средњи прст на друго поље, домали на треће, мали на четворто поље. При том се трудиш (што је посебно битно на почетку врата, где су поља шира) да сваки прст задржиш на позицији, док не нанижеш сва четири прста, без обзира што претходно постављени прст више није битан за произвођење тона (примера ради, када свираш G# притискивањем жице малим прстом на четвртом пољу прве жице, кажипрст, средњи и домали прст више не учествују у произвођењу тона, али постављају шаку у одређени положај који је битан). Кад то урадиш на првој жици онда се преместиш на другу жицу, па на трећи и тако редом док то не одсвираш на свих 6 жица. Онда кренеш да свираш то унатрашке, дакле крећеш од тона који ти је био последњи у претходном низу, па све док не стигнеш до тона од ког си започео вежбу. Добро је да обратиш пажњу да у старту имаш такав темпо да ти премештање са једне жице на другу не прави брљу са ритмом, па да онда полако убрзаваш.

Ово исто можеш да радиш опет, али померено за једно поље, дакле да покриваш на свих 6 жица друго, треће, четврто и пето поље. Па онда опет за једно поље све помериш, све док не одрадиш девето, десето, једанаесто и дванаесто поље. Можеш да идеш и даље, будући да свираш електричну гитару, али за акустичаре нема много смисла да иду даље од овога, а најчешће је и физички немогуће.

Варијација на тему подразумева много више кретања руке. На 1. жици свираш на првом, другом, трећем и летвртом пољу, па онда кад се преместиш на 2. жицу овај хроматски низ преместиш на друго, треће, четврто и пето поље, па тако како прелазиш на следећу жицу руку помераш по мало, сви пут се мрдаш за по једно поље, тако да док стигнеш до 6. жице свираш на шестом, седмом, осмом и деветом пољу. Са 6. жице се онда премешташ на 5. жицу, али свираш тонове на седмом, осмом, деветом и десетом пољу, и опет редом, премешташ се на следећу жицу, па опет на следећу, а сваки пут се помериш ближе трупу за по једно поље, док не стигнеш опет на 1. жицу и не свираш тонове на једанаестом, дванаестом, тринаестом и четрнаестом пољу. Наравно, ову варијацију можеш да радиш и крећући са 6. жице, али ништа не смета ни ако кренеш да је радиш од било које друге жице.

Ако свираш трзалицом додатно себи можеш да ставиш задатак да се трудиш да увек имаш уредно смењивање, upstroke, downstroke, upstroke, downstroke... Па ако си кренуо са upstroke онда обавезно последњи тон у вежби мора да буде downstroke, и обрнуто. Делује као да се то подразумева, али ћеш да се изненадиш колико пута ћеш да збрљаш и да омашиш, посебно код премештања са жице на жицу. Ако окидаш прстима, одабереш рецимо да ти пар који "хода" кроз вежбу буде кажипрст и средњи прст десне руке, и да се исто тако супер уредно смењују током читаве вежбе, дакле ако је први тон који си свирао окинут кажипрстом, онда последњи мора да буде окинут средњим прстом. Па онда све то одрадиш са средњим и домалим прстом, па на крају са кажипрстом и домалим прстом.

Ово је, наравно, сувопарна вежба, и у суштини једино има за циљ да се рука лепо разгиба, да је у првој позицији прсти лепо рашире, и да сваки прст буде подједнако ангажован. Није лоше да увек вежбање започнеш некаквом сличном гимнастиком, наравно никад са амбициозним темпом, у старту увек лагано, па онда када се загрејеш можеш да појачаш темпо. Ценим да ова вежба може да ти помогне да ти лева рука буде ефикаснија и да буде оспособљена за свирање разних жанрова. Такође може и да прочисти рад десне руке.

Није лоше све ово да радиш уз метроном.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: mali prst

Post by alfonso » 12 Dec 2015, 22:36

Radio sam te vezbr (i jos uvek za zagrevanje). Iz svega shvatam da mi polozaj malog prsta ne predstavlja problem. Mislim da nista (meni) bitno ne bih dobio promenom nacina sviranja. Posto me stvarno ne zaimaju neke metalske prebrze solaze i tako te stvarcice. Inace za te vezbe sto si naveo sam cuo da su od Stiva Vaja (mozda je to neko samo lupio,pa se primilo u narodu). Ipak mislim da je jedna od najboljih za oslobdjanje prstiju. Ja volim da vrtim obocnu dursku skalu na prve tri zice za zagrevanje (koriste se svi prsti naizmenicno nekako) a nekako mi nije dosadno (toliko) za ponavljanje

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: mali prst

Post by Kristijan » 12 Dec 2015, 22:47

Ово су вежбе које су мени показали у музичкој школи пре 30 година и прилично сам сигуран да их они нису преузели од Стива Ваија :)

Ја металу не прилазим ни на пушкомет, и без обзира на то налазим да је ово корисна вежба. Сматрам да је увек важно да се познаје техника која троши све што је физички на располагању, и да је лако да се одатле иде на редукцију по потреби. Обрнуто не важи.

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: mali prst

Post by pisac » 12 Dec 2015, 22:50

Dobro kaze Kristijan.Vazan je mali prst.Za fanki,za rokenrol,za rifove,za akorde...razgibavaj,svi gitaristi to rade,a opet svako ima svoj nacin.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: mali prst

Post by zwelj » 12 Dec 2015, 23:08


User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: mali prst

Post by alfonso » 12 Dec 2015, 23:10

Razgiban je on fino. Samo kad sviram nesto za sta se ne koristi delije mi kao da cudno stoji. Ali to nije strasno verovatno. A posto mi ne smeta licno verovatno nije pogresno :)
Inace ranije sam bending radio malim prstom,ali je ipak lakse domalim. Bolja kontrola

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: mali prst

Post by pisac » 12 Dec 2015, 23:44

zwelj wrote:
Ovako moze da se odsvira i Stairway to heaven?Sa dva prsta?Kao Django?

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: mali prst

Post by zwelj » 13 Dec 2015, 02:00


User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: mali prst

Post by pisac » 13 Dec 2015, 09:40

Ok ok,shvatio sam,dokazao si mi-nije neophodno koristiti mali prst, cak nije neophodno imati ruke da bi svirali gitaru...ali,Stairway to heaven,rodjo?
Odsviraj TUSH bez malica! Ili Hotel California.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: mali prst

Post by zwelj » 13 Dec 2015, 10:10


User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: mali prst

Post by pisac » 13 Dec 2015, 10:24

Koristio je malic!Video sam!Ua,prevarant,ljudiiiii!I publika je videla.Korstio je,dakle,malic.A ovaj instrumental i ne lici na original...
U svakom slucaju,hvala(neprevazidjena postapalica!)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest