Vežbanje ljestvica

Moderator: Critical

Post Reply
hagstrom
Posts: 5
Joined: 06 Feb 2016, 02:25

Vežbanje ljestvica

Post by hagstrom » 06 Feb 2016, 02:34

Dragi svirci,

može mali savet gitaristu wannabe u embrionalnoj fazi razvoja?

Pretprošle godine odlučih makar malo ozbiljnije uhvatit gitaru pa sam prošao introduction to music theory na Courseri. Super, sad sam si razbistrio i popunio rupe u tom bazičnom znanju i sad mi treba mali savet oko uvežbavanja.

Dakle, uzmem recimo neku ljestvicu i hoću ju polovit na freatboardu tako da budem komforan u improvizaciji, da ne moram puno razmišljat koja polja na kojoj žici mi jesu li nisu u ljestvici koju peglam i da znam bez razmišljanja barem koja od tih polja su mi root, ako ne i ostali tonovi. Prije sam godinama koristio mol pentatoniku na jednoj poziciji i šetao po potrebi iz ključa u ključ (navodno je to tipično za neškolovane poput mene). E sad, išao ja čitati razne škole, tutoriale, savete itd… i sve mi to nekako zvuči dosta općenito i nepovezano. Nekako se pogubim u tim vežbama i slabo mi ulazi to u prste, kao da su mi nekako nepovezane. Odsviram ja to, nije problem u tehnici, to se još relativno lako uvežba, nego mi je problem u smislenom pamćenju gde mi je šta. Kako ste vi uvežbavali ljestvice, a da to bude smisleno? Da ne polovim čisto mehanički gore dole na pojedinim pozicijama, a onda kasnije se nemogu iz te automatike iskoprcati da ne zvučim kao robot, niti znam svezanih očiju gde mi je root niti išta drugo. Dakle, da što efikasnije iskoristim vreme koje mi je na raspolaganju za vežbe i da kasnije to bude stvarno upotrebljivo. Imate li kakav savet po tom pitanju? Možda neki konkretni set vežbi, načine vizualizacije ili slično?

Od svih raznih tutoriala koje sam do sada skupio po Internetu, nekako mi se najprirodniji i najpametniji čini ovaj: http://practiceguitarnow.com/howtopract ... esson.html. Iako, morao bih puno vremena uložiti da proverim je li to stvarno učinkovito kako lik tvrdi. Ne da mi se utući 100 sati u vežbanje i onda shvatiti da sam i dalje nigde i da prosto koristim krivu metodu.

Hvala unapred!

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Vežbanje ljestvica

Post by Rockatansky » 06 Feb 2016, 11:08

Osim normalno da uvezbavas (mada je to dosta i "gimnastika" za prste) one paterne 1-2-3 2-3-4 3-4-5 i tako dalje ili 1-3 2-4 3-5 itd. 1-2-3-4 2-3-4-5 i sl. pa sve to u nazad, mozda bi ti pomoglo, meni je dosta, da vezbas razne solaze.

Na primer, ja sam dosta vezbao Pink Floyd Shine On You Crazy Diamond, onih prvih par delova. I posto je to sve u G (mol valja, ali nije velika razlika) kada dobro naucis to da sviras, ne treba da uopste gledas gde se nalazi koja nota na vratu. Ako sviras bilo sta u G koristis mesta koja si svirao za tu pesmu koju si vezbao. Mozes da "skaces" sa pozicije na poziciju i da znas da neces omasiti notu, jer koristis nesto sto si pre toga dobor naucio na konkretnoj pesmi, i onda neces se ograniciti samo na jednu pesmu, bilo koja solaza u G (recimo Albert King - I'll Play This Blues For You ili ako se ne varam Deep Purple - Child In Time ili recimo Smoke on the Water itd.) mozes da korstis pozicije na kojima sviras, i ne samo pozicije nego i da vidis gde bendujes a gde ne. Ne benduje se svaka nota u skali, naravno... I kada naucis par solaza u nekoj skali i kada sviras sa nekim - dzemujes - mnogo lakse ide, i uopste neces koritisti delove tih solaza nego ce ti ispasti nesto sasvim novo i tvoje. A umesto da napmet ucis pozicije i note, ovako ti mnogo prirodnije udje u glavu...

Tako je bar meni bilo.

hagstrom
Posts: 5
Joined: 06 Feb 2016, 02:25

Re: Vežbanje ljestvica

Post by hagstrom » 06 Feb 2016, 11:40

Cool! Jedan od najboljih saveta do sada!

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Vežbanje ljestvica

Post by alfonso » 06 Feb 2016, 11:48

Ima neki metalac na lessonface yt kanalu serijal ABSOLUTE FRETBOARD MASTERY ili tako nesto se zove. Pa mozes da bacis pogled na to. Ja sam nasao nekih korisnih stvari tu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest