Učim da sviram gitaru, a o teoriji pojma nemam...

Moderator: Critical

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Učim da sviram gitaru, a o teoriji pojma nemam...

Post by Critical » 03 May 2008, 00:17

Ali covece... mi se ovde druzimo i razgovaramo... prvenstveno. To i razlikuje ovaj forum od milion drugih koji imaju muziku za tematiku... zato pridruzi se
Ako zelis pridruzi nam se i kako rece deki mi se ovde druzimo ,razgovaramo i POMAZEMO jedni drugima :D
Vec smo ti puno puta rekli ali ajde ponovicu:Ako vec znas stvari,pomozi onima koji pitaju.Ako neces,onda bar nemoj vredjati nas koji hocemo da pomognemo...

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re: Učim da sviram gitaru, a o teoriji pojma nemam...

Post by Bolence » 10 May 2008, 01:06

dejankuki wrote:
Bolence wrote:Ne bih dalje jer pretpostavljam da cete imati razumevanja da želim sacuvati nešto kao svoju poslovnu tajnu.
Uz duzno postovanje.... najvece!!! ali vec drugi post pominjes poslovne tajne..

Kao prvo, danas je internet prepun nacina (namerno kazem nacina, a ne mogucnosti) da se nauci gitara... dakle od tvoje poslovne i profesionalne tajne... nema nista. MiliJoni ljudi ima na ovaj ili onaj nacin svoje internet skole i ljudi uce po njima!!! Drugo postoje video skole, Tablature, sajtovi sa klipovima... PDF knjige, audio fajlovi.... ma stvarno milion nacina...Nemoj da mislis da si jedan od "odabranih" koji zna veeeliku tajnu.. sto me dovodi do druge stvari...
Eto ja sviram gitaru preko 25 godina (od 1985)... gitaru sam naucio SAM SAMCIJAT, ne iz nekog "inata" ili neceg jos goreg... i imao sam pare za nastavnike, ali jednostavno poceo sam sam, video da mi ide i nastavio sam uz pomoc svega i svacega... a moras priznati da je danasnjim klincima koji pocinju sa 14-16-pa i 18 godina mnooogo laske nego nama iz sezdeset i neke... (tacnije '69). Mi nismo imali internet i dzidza-midze koje gorepomenuti imaju... ja sam tek posle 10-12 godina uzeo ove video skole, a oni danas pocinju UZ njih... znaci interesovalo me je i upotpunjavao sam svoje znanje, a i danas sam spreman da ucim, ucim i ucim... jer, dobro si rekao... SVI instrumenti se uce DOK SI ZIV.... kao i sve ostalo u zivotu...
Sto me opet dovodi do zadnje - trece stavke a to je; bolje je da ljudi nauce da sviraju neki instrument, makar cisto iz zezanja, ono malo da budu "face u drustvu"...ili da "prodju i tu fazu" ili ono... "sviram malo, tek za sebe" ili bilo kako a onda ukoliko od gitarofila postanu gitaromani oni ce da sednu i da uce i teoriju i note i sve ono sto im treba da bi se bavili muzikom.. cak i vise od AMATERSKI... mozda i profesionalno...uostalom u nasoj zemlji ima veoma malo muzicara pa neka svi nauce po malo gitaru i pocece od kvantiteta da se izdvaja KVALITET... a ovako, kada svi treba da ucimo gitaru "strogo skolski' mnogi odustanu vec posle drugog casa... to znam iz iskustva...

Slucaj jedan:
Dodje osoba da joj "pokazem gitaru" odmah kazem da necu da uzmem pare, kazem: "Daj da te naucim...kolko i ja znam..."
I cas stimovanje i delovi gitare...
II cas, ajd da ponovimo STA si naucio, "da li si nastimovao gitaru?"... "-paa nisam, to cu da naucim kasnije... de mi pokazi neku pesmu."... pitam ja "kako ces da sviras neku pesmu kad neznas da nastimujes gitaru, ne znas akorde... ajde barem to nauci..." vise lik ne dodje na casove...

Slucaj drugi
"... ajd mi me naucis gitaru..."
ok ja ti pokazem pesmu... a ti kad je uvezbas dodji po drugu...
pokazem i drugu, trecu cetvrtu i petu sam covek skine...
e sad od njih 10. sedam batali gitaru skroz... a troje nastavi i nauci gitaru.. a posle i teoriju...

Ovo su iskarikirane verzije ali shvatas poentu...
znaci ljudi nece da uce teoriju ... hoce da sviraju! Kome treba, ko zeli i ukoliko mora - da nauci teoriju... on je i nauci...

Slazem se sa jednim kolegom ovde sa foruma teze je ispravljati pogresno nauceno... ali opet... ko zeli, ko voli, ko hoce on ispravi pogresno nauceno... pa makar i posle deset godina... jer instrument se uci dok si ziv...
sa druge strane oni koji su skolski naucili... opet pricam iz iskustva veeeeeoma tesko ulaze u svet rock muzike.. jer nemaju partiture ispred sebe...i tesko im je da odsviraju C-dur jer nemaju to napisano u notnom sistemu... rekoh primetio sam kod ljudi oko mene...*

Dakle... bottom line...
Tu tajnu koju imas... nije tajna....
Moguce je nauciti sam i uz pomoc interneta i foruma zahvaljujuci dobrim ljudima...
Neka ljudi uce kako god znaju da sviraju, kasnije ce da ispravljaju ako zagrizu u muziku i ako im je potrebno..
Podeli sa nama znanje... ako hoces ...ako neces, nemoj samo da kritikujes... ima mnogo drugih tema da pricamo i o njima...
Uostalom, na nekim forumima ljudi dele i sakom i kapom svoje znanje a priznati su i pedagozi i instrumentalisti sa stazom preko 40 godina... i ne fali im dlaka sa glave... pa nece ni tebi....

Znaci sve ovo je bilo receno sa najvecim postovanjem i respektom prema tebi/vama iako se to mozda iz ovih pisanih reci ne da videti...

Ali covece... mi se ovde druzimo i razgovaramo... prvenstveno. To i razlikuje ovaj forum od milion drugih koji imaju muziku za tematiku... zato pridruzi se.


* Iz Knjazevca su dvojica gitarista dobijali velike nagrade..
Amanovic Rade II mesto na nekom jako prestiznom ruskom takmicenju, danas u Americi i dalje svira klasiku, ali rock i modernu muziku "na tri akorda" nikada nije znao...
Srecko Ilic veoma dobar klasicni gitarista, osvajao nagrade takodje, ali nije mogao da odsvira "dolazim za pet munuta"... jer nije imao note...
A opet ima drugih gitarista koji nemaju pojma o teoriji a ujedaju koliko su dobri...
Ne ponizavam klasicare i skolu...samo hocu da kazem da vrhunsko sviranje gitare ne mora uvek da bude po skolski...
nadam se da me razumes...
Kao prvo obratio sam se Milošu koji je izneo svoj problem. Pokušao sam da samo sa njim uspostavim kontakt i samo njemu prenesem moje znanje. Ali drago mi je da si se uključio. Skoro sam na većini foruma koji edukuju kako naučiti svirati gitaru. Svi ovde ističete kako svirati melodije, pesme kako ih zovete, ali sa kojim prstima Miloš da sve to pohvata i odsvira. U osnovi mog podučavanja gitare je Jovičićeva prva knjiga ali ne cela već samo onaj deo gde se uče tonovi u prvoj poziciji, sa ritmičnim kombinacijama /trajanja tonova/, njihovo sviranje, brojanje i metrička podela. Pretpostavljam da znaš o čemu pišem. Uz to idu hromatski polustepeni, celi stepeni, dijatosnki polustepeni, dijatonski celi stepeni, enharmonski tonovi. Proširena C-dur lestvica. Sviranje koroz osmine, šesnaestine, triole, osmina sa tačkom šesnaestina.
Pominješ štimovanje gitare. Ako ideš po 5-toj poziciji onda dosta vremena prođe dok učenik to ne savlada odnosno čuje. Zato si ti tu da mu pomogneš. A onda ga naučiš da proveri po oktavama i kroz VI poziciju.
Posle toga prelazim na I knjigu Jovičića, počev od intervala, preko C-dur lestvice, onda etide koje razvijaju prstored kako desne tako i leve ruke, a onda sve to se ponovi sa trzalicom. Najbrže se desna ruka oslobodi kroz vežbanje etida i trzalicom.
Kad želim da mi učenik nauči terce u C-duru radim pesmu "Tiho noći". Uz ovaj program radim i razvijanje memorije, tj sviranje bez nota, zapažanja ritma i melodije, obrađujući poznate melodije naših i stranih rok grupa, normalno za nivo na kom se učenik nalazi.
Eto predpostavljam da sam ti iole približio moj metod rada.
Pozdrav.

Edit: Greška nije VI, već VII pozicija, za štimovanje.

goodlikesweeper je napisao:
Pa da.To je ono sto ja uvek pricam,danas ima brdo sajtova koji se medjusobno TAKMICe ko ce te bolje nauciti teoriju i tehnike,TAKMICE!!!Ne znam zasto,ali oni se toliko trude da sam ja odusevljen!Koliko toga sam naucio,bez nekog velikog placanja...INTERNET RULEZ!!!

Sto se tice teorije,moj slucaj je ovako nesto:Pre pet godina sam resio da ucim gitaru da sviram i imao sam srece da ne pocnem od nekoliko akorda i gluposti vec sam lepo krenuo kod nekog coveka na casove(za male pare ).On je bio dobar muzicar,i naravno da je insistirao na teoriji.E sad,mene je to pomalo smaralo,ali ne spadam u klasu onih sto odustaju ako vec nesto zele,tako da nisam ispao slucaj o kojima je dejan pricao.ALI!!!Ja tu teoriju jesam ucio,ali nista nisam kontao!NISTA!Jedino sto sam u tom periodu naucio bili su tonovi na vratu.A sve drugo je bila katastrofa...lestvice sam ucio napamet bez ikakve logike pa sam ih i zaboravljao za par dana,ma sve u svemu ocaj!Jednostvno,toliko stvari moras shvatiti da naucisa da povezujes da je to po meni ne moguce u prvih sest meseci.Mozes mozda nastrebati,ali bas razumeti do te mere da mozes primeniti,jok!Ali zato sad,posle nekoliko godina,naucenih raznih tehnika za shreading,razumevanje nekih stvari na gitari i muzici uopste,ucenje teorije preko tih sajtova je peace of cake...Vezbanje lestvica preko celog vrata,npr.To mi je bas delovalo nemoguce dok nisam probao.Ali na kraju trebalo mi je nedelju dana da nadjem seme koje se preplicu,a sto je jos bitnije,vezbanje skala je puno zanimljivije kad imas brzinu i tehniku...

Eto.Pre mesec i po dana nisam imao veze sa teorijom, a danas komponujem neke zajebancije za orkestar i hor u C duru.Pa sad ti vidi koliko ta tvoja "vidi sta nisi naucio za 6 meseci" kritika pada u vodu...

Sve u svemu,ja podrzavam svakog ko je uporan.Ko ima volje.Teorija je brutalno teska na pocetku,ali isto tako brutalno laka kasnije.Ma,doce sve na svoje mesto samo ako se trudimo i volimo ono sto radimo...

Vec smo ti puno puta rekli ali ajde ponovicu:Ako vec znas stvari,pomozi onima koji pitaju.Ako neces,onda bar nemoj vredjati nas koji hocemo da pomognemo...

Toliko do mene...


Konačno da neko nešto prizna. Teorija kako je ti nazivaš uči se uz instrument. Mnogi majstori gitare su napisali izvanredne škole, Jovičić recimo, gde svirajući i analizirajući etide, menuete možeš dobro savladati teoriju. I ne samo teoriju. Svaka editica, menuet ili recimo "Večernji zvon" u tonalitetu A-dura imaju zadatak da ti i leva i desna ruka savladaju neke zahvate. Vređati? Zašto bih? Ako iznosim istinu mislim da to nije vređanje. Ovo pišem između ostalog i onima koji žele naučiti gitaru, da ne lutaju, da je najbrže nauče, jer najvažnije je kako od "drvenih" pristiju napraviti elastične. Da učenje gitare bude zadovoljstvo, a ne "ubijanje" od vežbanja kako neki vežbanje nazivaju i da shvate da se gitara može naučiti relativno brzo zajedno sa teorijom, ako se na ispravan način pristupi učenju gitare. Prvo razgibajte prste, naučite tonove u prvoj poziciji, sve ostalo će vam biti mnogo lakše. Uz to naučite ritmiku, metriku. Voleo bih da malo govorimo o ritmovima Balkana, koji se malo poznaju, a toliko su sa muzičkog aspekta interesantni, za mnoge teški. Pored skala ima još mnogo toga u muzici koje moramo naučiti.
Last edited by Critical on 10 May 2008, 17:54, edited 1 time in total.
Reason: Editujem post po drugi put, Bolence vidi lepo sta i kome hoces da odgovoris pa onda pisi da ne moram da editujem 100 puta,0k:)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest