Desna ruka - gitara

Moderator: Critical

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Desna ruka - gitara

Post by Cortex » 19 Jan 2017, 10:48

dobra tema. zanismljivo je jer je samo leva u stanju da izabere tonove a note choice je u srzi sve muzike bez toga nema emocionalnog impacta na slusaoca, a opet, desna ruka je u celoj jednacini bitna pa jedno 80%... ja to dugo nisam kapirao...mislim... i dalje veze s vezom nemam sta desna radi kada ja sviram...valjda zato toliko lose i sviram...

s druge strane, blues i blues rock sviraci mi kazu - ma, desna najopustenija da ti bude njom samo pipkas, a levom nabadas vrat i taj attitude izlazi zbog leve a ne zbog desne

licno, sviram neku varijantu chicken picking-a i legato-a, nesto kao Brett Garsed uz malo dodatog chicken-a i cupanja zica mesom sa prstiju. alternate maltene nikada ni ne koristim. ali ostaje mi zal sto to nisam nekada ranije navezbao, jer bih mogao mnoge druge muzicke ideje koje imam da realizujem. ovako ono sto sviram je adaptacija tih ideja koristeci tehniku koju imam, takvu kakva je..

ovde zavrsi najveci broj ljudi

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Desna ruka - gitara

Post by Cortex » 19 Jan 2017, 12:14

skoro sam cuo Pete Thorn-a kako kaze da sto brze svira to ima laganiji dodir trzalicom o zice. nista novo, ali kapiram da je ovo nesto na sta treba svesno misliti dok sviras. Thorn je za mene veliki autoritet alternate picking-a u post-Gilbert eri haha.

da ne pricamo o John McLaughlin-u... mislim da covek nije odsvirao legato nijednom u zivotu.

zanimljivi su i saveti Guthrie Govan-a - kaze covek okidajte jedan ton na jednoj zici ravnomerno u trajanju od 5 minuta (ili vise, 15 minuta, nebitno) u odredjenom tempu. ako to mozete da uradite onda mozete da nastavite dalje sa vezbanjem skala. i realno.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Desna ruka - gitara

Post by Rockatansky » 19 Jan 2017, 14:30

https://www.youtube.com/watch?v=Sdoz16LRz9Q

To sto kazes sam video kod ovog lika... Malo mi je delovalo kao smaranje... :oops:

User avatar
Uncle Moe
Posts: 684
Joined: 10 May 2008, 01:39
Location: Space Ranch
Contact:

Re: Desna ruka - gitara

Post by Uncle Moe » 19 Jan 2017, 15:45

Kakav lik, umirem od smeha. "You won't do it? It is boring? You will suck to the end of your life" :lol:

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Desna ruka - gitara

Post by Cortex » 20 Jan 2017, 00:43

Rockatansky wrote:
19 Jan 2017, 14:30
https://www.youtube.com/watch?v=Sdoz16LRz9Q

To sto kazes sam video kod ovog lika... Malo mi je delovalo kao smaranje... :oops:
haha ovaj lik stvarno pobedjuje, koji perac mozgova :D od desetog minuta na dalje suze su mi posle

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Desna ruka - gitara

Post by zwelj » 20 Jan 2017, 01:25


User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Desna ruka - gitara

Post by zwelj » 20 Jan 2017, 21:42

Cortex wrote: ali ostaje mi zal sto to nisam nekada ranije navezbao, jer bih mogao mnoge druge muzicke ideje koje imam da realizujem. ovako ono sto sviram je adaptacija tih ideja koristeci tehniku koju imam, takvu kakva je..

ovde zavrsi najveci broj ljudi

Da, i Tocak (Radomir Mihajlovic) je nekom prilikom rekao kako je gitaru poceo pravilno da vezba tek kad je prakticno zavrsio karijeru ;). Zapravo, interesantno je to pitanje koliko je 'dobra tehnika' pogodan enviroment i blagougodan habitat muzikalnog i kreativnog, ili je pak, samo dobar inzinjering implementacionog...?

Interesantan je i kriterijum izbora tehnika (tzv. 'mechanical devices', alternate, sweep, hybrid, hammer-on... ) koje kakogod, vec po svojoj mehanickoj datosti, nose artikulacionu implikaciju.

Neki se opredeljuju vizuelno, prateci geometriju vrata gitare, optimizuju up i down ergonomskim a ne muzickim kriterijumom, neki se drze pozicija geografsko omedjenim skupovima nota u okvirima datih tonaliteta, neki su determinisani ritmicko-metrickim pulsom pokusavajuci da down & up pokreti desne ruke korespondiraju sa notama na akcentovanim, odnosno neakcentovanim delovima takta, sinhronizujuci mehanicki movement sa ritmickim... neki sistematicno rasclanjuju muzicke fraze gradeci prstorede trazeci optimalne 'mechanical devices' ciji izbor, redosled i kombinacije imaju ulogu perceptivnih markera, koji grupisu "amorfne" tonove u semanticke klastere artikulisuci muzicko estetsko... A ima i onih koji svesno pokusavaju da ne uspostave nikakvu korespodenciju muzickog sa mehanickom implementacijom, vec iznova i iznova love tonove na fingerbordu kako bi izbegli 'muscle memory' u nadi povecanja kreativnosti (da oni sviraju, a ne instrument njih...)

Po meni se dobra tehnika ne sastoji od brzine i kolicine ispaljenih tonskih rafala, vec u sofisticiranoj visedimenzionalnoj kontroli expresivnih elemenata, citavog niza intuitivnih interakcija microkontexta uz postovanje prirode mehanicke datosti, da se sintaksno pretoci u semanticko.... Liseni te vertikale i van tog kontexta stupamo na teren mehanicistike profesionalnih vezbaca (Markuzeove) jedne dimenzije kakvih je, na zalost, danas sve vise...

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Desna ruka - gitara

Post by MIKI-DJORDJE » 11 Feb 2017, 20:58

metrnom prvo baci u smece to je zlo :evil: , sto li mnogi forsraju pojma nemam valjda zaostavstina iz drzavnih skola kad dete hoce da svira a nema sluha nece mu dusha....ako volish muziku a ocigledno je da volish cim pitash sta ce ti to klik klik?

znaci ritam si ti sam tvoja cuka-srce-puls i u pocetku noga tap tap tap...to morash da razvijesh kod sebe...tacnije da prepoznash to imaju svi.

znaci ovo oko brzine ''nauci prvo da hodash da bi trcao'', drzi trzalicu paraleno sa zicama nasloni podlakticu o gitaru a unutrasnji deo dlana o bridz i gore dole vozi 1234 sva cetri prsta znaci svaki po 1 prag, i penji se gore pa pomerish za 1 prag sve tako do 12og pa nazad imash tih vezbi tona npr izgooglaj Vinnie Moore-a

takodje posle toga probaj da svirash sto brze bice aljkavo ali cepaj i to na kratko 123 pauza 123456 pazua itd to je kao i svaka motorika i misicna partija bildash bukvalno te misice tacnije nabijash im kondiciju...VAZNO! kad pocne da boli stop! ok je onaj mali bol kad se zagrevash itd ali ako pocne ruka da drhti, da daleko bilo osecash peckanje stop na dan...

VAZNO 2! obavezno istegni misice ruke, prvo par pokreta u ramenima kruzna, pa u laktovima pa u zglobovima saka, pa prste dlan o dlan pa gurash prste na 1 stranu itd imash ovog sto ga mladi sad vole Petrucija u rock discipline par tih laganih zezalica

posle koji cesh stil da koristih zaista nije vazno masa ce ti reci da naginjesh trzalicu na dole pod uglom od 45 stepeni ili kako osetish da treba ali pazi najbrzi gitaristi bash drze kontra trzalicu Shawn Lane (moj idol) i josh po koja jazz zverka , onaj MAB ima tehniku da oslanja mali i domali prst o telo gitare potrazi ''speed kills'' , Al Di Meola svira iz lakta a brz je kao munja, onda imash ove sto drze prste kao da piju caj :D npr Blackmura iz Purple-a sam vidjao ili Gorge Lynch je tipcan primer tu ima logike jer su ti prsti kao onom sprinteru stafeta poluga bla bla fizika....

znaci odaberi TI SAM sta tebi najvishe odgovara ili neki mix svega toga, da li cesh alternate, economic itd ma totalno nije vazno uci sve to pa zboravi jer kad svirash i improvizujesh sigurno necesh u sebi '' a ha sada cu krenuti odozgo, pa sad cu ovde sweep'' ma jok to ide samo, naravno uci probaj sve.... kad kazem improvizacija ne mislim na lickove oje masa navezba pa svira u solzama to nije improvizacija :D ali morash od nekod krenuti tako da se mora i to proci ....ali naj vaznije da vezbash te dosadne vezbe, sedi pred TVom ili ma sta god da radish i cepaj gore dole radi to svaki dan pola cuke pa onda odradi ove sprinteve par minuta ...napravi koji dan pauzu... eto probaj pa javi verujem da cesh za 15 dana imati dobre rezultate

VAZNO 3 ! uvek sviraj gitaru tj svaki dan makar to bilo 2 minuta, vazan je kontinuitet.....

ako zapnesh ili ti nije jsano ti se javi eto pokazacu ti preko skypa , nadji neku ok knjigu od Dave Celnatana npr....

z ovo za metronom be sale ja to nikad nisam koristio a imasa oni na youtubu koji ti to savetuju ga nemaju, necesh sad sve kad svirash da trazish to dosdno klik klik,,,,na kraju postacesh ko robot nije sve u savrsenom takvom taktu npr Slusaj David Gilmour ili Roy Buchanan-a tu metronom ne pomaze pa ni kod Kojica ☺

VAZNO resto... ruka mora biti opustena, trzalicu nemoj da stegnesh svom snagom nego lagano, gledaj levu ruku npr trudi se da sto manje odizesh prste od zica! da kada trzash trzalica ako si na istoj zici ti trazaji budi super kratki tacnije da trza putuje sto manje od tacke a do tacke B ta distanca da je minimalna i ovo sa podizanjem prstiju od zica min i to ti je cela nauka.

ovo cisto ko je bio cika Shown, znaci kakv Petruci Satriani ( naravno respect slusao sam i ja to ovoga sto surfa sas vanzemljcima kad sam imao uf pre 18 te)itd sve su to oni pokrali od jazzera pogledaj nekada Djanga npr https://www.youtube.com/watch?v=Ok7CfEVCNRA znaci ako je bash brzina problem uci od njega on je bio tata pokoj mu dusi ali to je samo alatka tehnika sluzi da bi svrao a ne kontra....uci sve sta te zanima, uzmi sta ti se svidja i cepaj...naravno vezba da li cesh svirati pesme komponovati i to je vezba u neku ruku...kad ucish neku pesmu to klasican princip vezbanja jeste interesantnije od 1234 ali... i sto se teorije tice prosto pravilo ''ako zvuci dobro onda je dobro'' nesto sto je teoretski ispravno je uzasno za usi...ali to je druga prica.... :ziveli: nadam se da ti je ova besjeda bar od neke male koristi

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Desna ruka - gitara

Post by MIKI-DJORDJE » 11 Feb 2017, 21:21

nesto zaboravih ☺ nemoj da padash na price kako je neko ''sam ucio'' pre nego li krene linc da pojasnim, sam je neko ucio ukoliko je bio izolovan u pecini kao Budisticki monah pa mu je to palo na pamet...ovo citanje casopisa, knjiga, VHS ili CD danas tj USB stickovi, razne skole i skolice sve je to ucenje od drugih, znaci nije sigurno prokljuvio sam i bljesnulo mu pred ocima ''aha ovo je phrygian dominant '' ...takodje ''ja ne vezbam nikad, eto tako je to samo doslo'' i ti sad koji svirash ucish treba da pomislish kako je on neki van serijski ninja talenat te samim tim da ti kao obican smrtnik nisi dostojan Olimpa...kao sto kaze moj kolega sve je to BS , svako iole uspesan em vezba em permanentno uci. ovo cisto sa namerom da se nesputavash glupostima kako nemash talenta, ili duge prste ili sta god...Djangu je ruka izgorela pa je svirao ko zmaj ali je radio puno...ne morash ti bit profi ali ako svirash za svoju dushu isto tako mozesh da se razvijash i napredujesh...ajd pa sa srecom :ziveli:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Desna ruka - gitara

Post by Rockatansky » 12 Feb 2017, 01:49

:ziveli:

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Desna ruka - gitara

Post by MIKI-DJORDJE » 14 Feb 2017, 12:16

pošto je zabranjeno deliti linkove do piratskih postova setio sam se ovog danas, ovde imash tu vežbu 1234 i još 1-nu da vežbaš hamer on-pull off i legato tj na našem da sviraš bez okidanja žice da baš nepišem '' čekićanje'' itd mada to mu i dodje to. Eto i Adrijan je spomenuo nesrećni metronom mada kaže da ga on ne koristi , imaš i dobar savet oko štimanja u drop D itd. ružan snimak ali je legaalan jel ☺, ostalo je na tebi https://www.youtube.com/watch?v=z9eQY0egNIQ

nikad nije bilo bolje vreme da se uči gitara, sve je na dohvat ruke, pre nije bilo ništa osim nesrećnog DreamWorlda u BG-u koji je prodavao katasrofalno loše kopije knjiga od preko i to za tipa 15-25 DM , da imam ponovo 16 ladno bi napustio školu i samo po vascjeli dan svirao, spakovao se nakon par god i palio preko osim kome nije cilj da svira narikače :bambi:, mada i da svira čovek za svoju dušu isto tako pozdrvaljam :ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Desna ruka - gitara

Post by bancika » 14 Feb 2017, 15:06

moze da svira legato da bi izbegao da nauci da svira desnom rukom, ali to nije resenje :) Cool je legato kad se ne pretera, i vredi da se vezba i to i alternate picking...

kako da naucim da skijam? lako, sednes na sanke i spustis se niz brdo

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Desna ruka - gitara

Post by MIKI-DJORDJE » 14 Feb 2017, 20:01

milim da si pogrešio to je upravo rešenje ma koliko god da čudno zvuči, ne bih da otkrivam sve tajne....naravno da treba da vežba i alternate i svako drugo ali se ne treba opterećivati time u smislu da neki deo baš mora tako, recimo svi tj većina uči ljude da sviraju arpeđa sweeping tehnikom i Frank Gambale je to doveo do savršenstva na kraju izmislio je economy picking - ali lepše zvuče arpeđa kada se sviraju sa alternate picking...a još lepše kada se preskoči po koja žica (string skipping ) - barem meni :D . Lepo je naučiti sweeping kada vidim da provozaju jedan isti oblik niz i uz vrat meni je to bljak, nekome ko uči to je super :D ...klasičnom slušaocu koji sluša neku HM zvezdu reći će ''strava'' , masa nekih fusion gitarista će reći katastrofa, ali dobro to su ukusi...Razumem potrebu da se forsira savladana tehnika....

da ne ispadne da ja nešto kao mrzim Metal, a u stvari je kontra - obožavam Metal :metal: pogotovu onaj iz 80ih i neke ''boleštine'' kao Alice in Chains :bambi: ili Type O Negative :bambi: na ovo sam mislio što se tiče arpeđa i svih izraza ovaj će čova to daleko bolje od mene objasniti https://www.youtube.com/watch?v=KMkb4pxOc30

LM cela je poenta ovog što sam pisao da momka ne treba plašti svakojakim izrazima, na kraju to su samo izrazi koji ovako na Engleskom zvuče kao bauk, masa svetskih svirača kad ga pitaš šta je svirao tokom improvizacije ne zna morao bi da analizira. ja npr koliko kog to da suludo zvući kada sviram neki trik na 2 žice napadam žicu iznutra gore dole pošto sam video da baratš izrazima koje je uveo ovaj lik sa ''cracking the code'' to mu dođe ''inner alternate picking'' prema svemu izloženom za njega je to skoro nemoguće ili freakish , mada mislim da Steve Morse nešto slično primenjuje...Ali meni je tako lakše zato on treba da odabere šta god mu daje najbolje rezultate mislim na Gerzu ovog momka koji je pitao za desnu ruku.

Najmanje što želim je da nekog navodim na pogrešan put, ako je momak pitao ovde kontam da nije nešto pri lovi za časove, a i pitanje je koliko bi mu ko pokazao masa njih gleda samo pare.

da skratim ĐZABA BRZA DESNA KAD JE LEVA NE PRATI- u tome ti je sva filosofija brze svirke , a što se tajne tiče nije to za taj nivo i samo bih ga zbunio ili nekog drugog, na kraju ima li tajni u muzici_ NEMA sve je toliko očigledno samo treba da se posmatra i izađe iz kalupa, nekad čovek mora da sluša samog sebe da bi napredovao...

Na kraju moje izvinjenje jer je sve ovo možda i suviše informacija. Gerzo daj barem javi ima li kakvog napredka ako probaš išta od ovoga. Mada pazi ako potošiš vremena na vežabanje koliko treba da se pročita sve ovo razvalićeš ga...eto da se našalim na svoj račun-....odoh, u zdravlje momci :ziveli: imalko bambija on vadi fleke :bambi:

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Desna ruka - gitara

Post by zwelj » 16 Feb 2017, 19:43

MIKI-DJORDJE wrote:
14 Feb 2017, 20:01
Najmanje što želim je da nekog navodim na pogrešan put
Onda bataljuj ovu temu te nastavi na: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3? gde ti je kompetencija nesumnjiva...

p.s. NHF. Verujem u tvoje dobre namere, bat... :roll: :grummel_2:

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Desna ruka - gitara

Post by MIKI-DJORDJE » 16 Feb 2017, 21:55

Onda bataljuj ovu temu te nastavi na: Kupovina opreme preko oglasa V...2...3? gde ti je kompetencija nesumnjiva...

p.s. NHF. Verujem u tvoje dobre namere, bat... :roll: :grummel_2:
smešno. :D ....pa ako sam čoveku rekao da ću mu pokazati for free preko skaypa da ima i ta opcija, ukoliko je tekstualo ne prihvatljivo, a slika je uvek bila bolja varijanta u ovom slučaju net, + ovo što sam napisao šta je u tome loše ? a što se znanja tiče eto meni je bilo dovoljno da budem jedan od 2 Srbina koji su dobili stipendiju za jazz akademiju 2000/2001 preko na trulom zapadu , nisu ni mama ni tata to plaćali a ni država , tako da odlično razumem želju da se nešto nauči a opet problem sredstava, a i kad imaš želju nemaš od koga..... tako da ono dečko je potražio savet što sam znao u najboljem svetlu sam napisao...

neću mu sigurno preporučiti Točka jer je pitanje o brzoj svirci trzalicom

tako da sumnje zadrži za nešto drugo ...kaže čovek sumnja u moje namere, a šta bi se to krilo iza njih? na kraju nije ništa bilo namenjeno tebi, onaj za koga je pisano će i prosuditi da li mu koristi ili ne. ili neki drugi svirač koji se susreće sa istim problemom.

nisam znao da ti određuješ pravila gde će ko da šta da piše? Zbirno previše sam vremena potrošio sada na (ne)konstruktivno ali pak činjenično odgovaranje na još nekostruktivniju kritiku. Još skrenuh sa teme uzročno posledično :off-topic:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest