Desna ruka - gitara

Moderator: Critical

User avatar
NikolaGerza
Posts: 122
Joined: 05 Feb 2015, 21:20

Desna ruka - gitara

Post by NikolaGerza » 16 Jan 2017, 23:09

Imam jedan problem. Sviram gitaru dosta dugo, ali nista preozbiljno...kod kuce, za svoju dusu.

E sad posto uglavnom sviram rock i metal imam problem sa desnom rukom. Dosta sam brz u sviranju riffova (Slayer, Megadeth, Metallica...) i tu nemam nikakvih problema, ne grci se ruka, ne zamara se i td. Ali kad sviram neku brzu solazu nekako ne mogu da postignem. Npr Turski Mars, deo posle uvodnog dela, onaj brzi. Kad sviram samo levom rukom odsviram kako treba (mutiram zice desnom rukom a levom sviram), a kad uzmem trzalicu i sviram to ne mogu da postignem...ne zvuci lepo.

Kako se vezba to?

Nadam se da sam uspeo objasniti problem. :D

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Desna ruka - gitara

Post by bancika » 17 Jan 2017, 00:20

kao i sve ostalo - metronom i krenes od sporog polako ka brzem. Spustas tempo dok ne mozes da odsviras bez problema, koliko god da je sporo, vezbas taj tempo i onda postepeno dizes po 5bpm dok ne stignes do cilja...ebiga, nema precica ako hoces da zvuci dobro. Ako negde udaris u zid, vratis malo, vezbas, pa opet. Taj deo o kome pricas mozes da odsviras cistim alternate pickingom ili ecomony pickingom...moze i legato uz dosta malo okidanja, cini mi se da je onaj iz Divljih Jagoda tako svira. Pogledaj na ggl/yt sta je sta i koje su razlike. Ja vise volim alternate picking jer nekako zvuci "autoritivnije" i vise metalski (Petrucci, Gilbert, itd). Ideja je da svako okidanje ide u suprotnom smeru (gore-dole) od prethodnog, sto zvuci prosto ali onda imas promene zica i preskakanje zica koje to nekad cine malo komplikovanijim. Ova iz turskog marsa zna da bude zeznuta...posto je na 4 zice ako dobro pamtim. Trudi se da drzis trzalicu pod uglom, ne bas direkno pod pravim uglom na zice, tako je dosta lakse i preciznije. Googluj "pickslanting" i "edge picking", obe stvari su bitne i za alternate i za economy picking.

Image

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Desna ruka - gitara

Post by Rockatansky » 17 Jan 2017, 00:24

Vezba se sviranjem... :-) I ja sam skoro primetio u nekim brzim solazama da, kada ne mogu da postignem ritam, ustvari desna ruka nema brzinu, a ne leva, sto bi bilo logicno naizgled, jer deluje da leva radi komplikovaniji posao... :O.o: Bas cudno zar ne?

Probaj jednostavno da kada sviras/vezbas vise mislis i koncentrises se na desnu ruku. Bukvalno usmeri fokus uma na nju. Mozak je mocan samo ga treba iskoristiti na pravi nacin. :-) Ako treba bukvalno gledaj u nju. Levu zaboravi. Kao sto si utvrdio ona zna svoju ulogu tako da se koncentrisi sto vise na desnu.

I naravno sve sto ide uz vezbanje neke solaze - uspori temo do nivoa kada je sviras tacno pa tek onda po malo ubrzavaj. I tako dalje... Dakle sva pravila za vezbanje brzine ali mentalna paznja na desnu ruku... :-)

Verobatno postoje neke vezbe za nju, pogledaj na yutututu...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Desna ruka - gitara

Post by bancika » 17 Jan 2017, 00:39

Rockatansky wrote:
17 Jan 2017, 00:24
Vezba se sviranjem... :-)
vezba se vezbanjem :) ako samo pokusava da svira bez sistematicnog pristupa, ima sporije da napreduje i/ili nauci pogresno. Ima dobar Gilbertov video, Petrucci-jev i ima dobra serija onog lika na YT Troy Grady o pickingu. Puno dobrih informacija lepo prezentovanih i sl...samo malo teze da se prati jer je like mnogo uzbudjen oko toga i stalno nabacuje nove informacije, ali ako se pazljivo prati ima korisnih stvarcica da se vide. Cak doveo i neke poznate na im analizira picking, npr Steve Morse-a.

User avatar
NikolaGerza
Posts: 122
Joined: 05 Feb 2015, 21:20

Re: Desna ruka - gitara

Post by NikolaGerza » 17 Jan 2017, 01:43

Da, sviram klasicnim pickingom, gore dole. Moguce da se zbog toga sto kazes prilikom prelaska na drugu zicu nekako useprtljam. Jer kao sto kaze kolega, leva ruka ima brzinu, a desna koci.

Ili na Gde si u ovom glupom hotelu. Onaj brzi deo u solo gitari pred kraj soloa, odsviram sporijim tempom, ali nikako kako treba. :D

Ja mislim da je kod mene problem sto sam na pocetku ispustio neke vazne segmente u ucenju gitare i onda sam stekao neke navike koje je tesko ispraviti. Uglavnom sve sto znam, sam sam naucio.

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: Desna ruka - gitara

Post by clapton » 17 Jan 2017, 08:56

Sto bi reko justinguitar: practice makes permanent, not perfect. Zato pazi :D

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Desna ruka - gitara

Post by Rockatansky » 17 Jan 2017, 09:32

bancika wrote:
17 Jan 2017, 00:39
Rockatansky wrote:
17 Jan 2017, 00:24
Vezba se sviranjem... :-)
vezba se vezbanjem :)
Pa i to je bio zakljucak mog teksta, da posebno obrati paznju - da vezba - desnu ruku.

To sto si rekao, je i meni pomoglo, taj ugao u odnosu na zice je prlicno bitan, onda ide tecno, a kada je tecno onda moze i da bude brzo.

Takodje i ugao (negde sam gledao video o tome ne mogu da nadjem nesto o preskakanju zica) znaci ugao pod kojim ide trzalica u drugoj ravni, ne znam kako da objasnim. Kada ide trzanje prema dole da je ugao prema dole, i obrnuto. Mislim moze da se svira i nepostujuci ovo ;) ali bolje je ako se ispostuje, s tim da cesto to ljudi rade i neznajuci, nesvesno, i sa toliko minimalnim pokretom da se skoro i ne primeti.
NikolaGerza wrote:
17 Jan 2017, 01:43
Da, sviram klasicnim pickingom, gore dole. Moguce da se zbog toga sto kazes prilikom prelaska na drugu zicu nekako useprtljam. Jer kao sto kaze kolega, leva ruka ima brzinu, a desna koci.
Ja mislim da je kod mene problem sto sam na pocetku ispustio neke vazne segmente u ucenju gitare i onda sam stekao neke navike koje je tesko ispraviti. Uglavnom sve sto znam, sam sam naucio.
Da ima to tacno sto se zove preskakanje zica, sting skipping, pogledaj na YT, ne razmisljas o tim stvarima nego samo sviras, ali kada malo razmislis onda vidis neke detalje...
Nekad moras malo da se vratis unazad da utvrdis gradivo. :D

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Desna ruka - gitara

Post by bancika » 17 Jan 2017, 10:25

Rockatansky wrote:
17 Jan 2017, 09:32

Takodje i ugao (negde sam gledao video o tome ne mogu da nadjem nesto o preskakanju zica) znaci ugao pod kojim ide trzalica u drugoj ravni, ne znam kako da objasnim.
to je pickslanting sa gornje slike. Ideja je da nakon upstroke trzalica prirodno "izadje" iz zica i da je imas slobodnu da preskoci zicu ili predje na sledecu zicu. Ako sviras tako da ti je vrh trzalice stalno izmedju zica onda ti treba dodatni pokret da izbavis trzalicu ne bi li napravio sledeci downstroke. Oni koji su lenji to da rade, sviraju economy picking jer mozes da nastavis pokret samo i okines sledecu zicu u istom smeru.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Desna ruka - gitara

Post by alfonso » 17 Jan 2017, 10:35

A sta cemo sa onima koji trzaju levom rukom :)
Salu na stranu. Ovo je,za mene, veci izazov nego leva ruka (ili desna kako kome :) ). Kada pogresno uvezbas (necu reci naucis,jer sad znam kako mi je lakse i kako ima bolje efekte ali ruka sama ide) tesko je promeniti. Ja imam problem kada idem sa donjih zica na gornje. Uvek ruka ide na downstroke iako mi je lakse up. To vezbam trenutno (priznajem ne puno jer vise pravim pesme za bend trenutno) i bas je zeznuto. Levu ruku sam uvezbao koliko mislim da treba i mnogo mi je lakse sa njom.
Jedino sto mogu da preporucim (to je meni odgovaralo iako smara) da alternative picking vezbas kao da si tek uzeo gitaru u ruke. Polako, polako pa ubrzavas. Ali da vezbas kako treba
Srecna svirka!

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Desna ruka - gitara

Post by Rockatansky » 17 Jan 2017, 11:22

bancika wrote:
17 Jan 2017, 10:25
to je pickslanting sa gornje slike. Ideja je da nakon upstroke trzalica prirodno "izadje" iz zica i da je imas slobodnu da preskoci zicu ili predje na sledecu zicu. Ako sviras tako da ti je vrh trzalice stalno izmedju zica onda ti treba dodatni pokret da izbavis trzalicu ne bi li napravio sledeci downstroke. Oni koji su lenji to da rade, sviraju economy picking jer mozes da nastavis pokret samo i okines sledecu zicu u istom smeru.
E da na to sam mislio, nisam dovro video sliku.

User avatar
NikolaGerza
Posts: 122
Joined: 05 Feb 2015, 21:20

Re: Desna ruka - gitara

Post by NikolaGerza » 17 Jan 2017, 14:44

Probacu. Hvala prijatelji :D

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Desna ruka - gitara

Post by tommytigh77 » 18 Jan 2017, 15:23

NikolaGerza wrote:Ili na Gde si u ovom glupom hotelu. Onaj brzi deo u solo gitari pred kraj soloa, odsviram sporijim tempom, ali nikako kako treba.
Gde nadje jednu od najdosadnijih solaža od Čorbe ikad, slušajte ljudi malo Rajka Kojića... Šalu na stranu, to je malo problem za picking jer su arpedja u pitanju, mjetalci to obično sviraju sweep pickingom, mada je to poprilično neprirodna tehnika, pa kako kome legne. Pitanje je da li je i Vidoja to svirao sweep pickingom ili alternate-om. Moje rešenje u takvim situacijama je uvek da ne sviram arpedja u klasičnim pozicijama već da ih ''raširim'' i sviram sa string skipping-om. Malo teže za levu, ali mnogo lakše za desnu, i za moje uvo mnogo lepše zvuči. Videću ako stignem da snimim prstored ovih dana ako nekoga zanima.

User avatar
Uncle Moe
Posts: 684
Joined: 10 May 2008, 01:39
Location: Space Ranch
Contact:

Re: Desna ruka - gitara

Post by Uncle Moe » 18 Jan 2017, 16:26

tommytigh77 wrote:
18 Jan 2017, 15:23
mjetalci to obično sviraju sweep pickingom, mada je to poprilično neprirodna tehnika, pa kako kome legne.

Zanimljivo ovo, meni je recimo sweep skroz 'prirodna' tehnika za arpedja. I mjetalac sam :bambi:

User avatar
NikolaGerza
Posts: 122
Joined: 05 Feb 2015, 21:20

Re: Desna ruka - gitara

Post by NikolaGerza » 18 Jan 2017, 22:23

Normalno da slusam Rajka Kojica, al vecina pacenika koji dolaze na svirke ne znaju te pesme. Moramo da sviramo ove poznate. xD

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Desna ruka - gitara

Post by metalstringer » 18 Jan 2017, 23:29

Ola's skul kako plejati faster :

https://m.youtube.com/watch?v=wVyIMGyQxFk&sns=fb

Ima i drugi deo gde pleja fasterer

:mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest