Literatura

Moderator: Critical

Post Reply
Strahinjagl
Posts: 2
Joined: 27 Jun 2017, 19:19

Literatura

Post by Strahinjagl » 27 Jun 2017, 19:23

Pozdrav,
Pre nekog određenog vremena je počela obiljno da me interesuje muzika pa sam hteo da pitam gde mogu da nađem neke knjige u pdf-u gde bih mogao da naučim nešto više o muzici, tonovima, lestvicama i svemu ostalom pošto je moje muzičko znanje trenutno minimalno. Pošto sam nov u ovome hteo bih da čujem i neke vaše savete.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Literatura

Post by Kristijan » 27 Jun 2017, 20:59

Може смешно да звучи, али погледај да ли имаш по комшилуку неку дечурлију која је у нижим разредима основне школе па покупи уџбенике за музичко. Изненађујуће много елемената солфеђа уче сада у основној школи, то није тако било кад сам ја ишао у школу. Имаш и учење нота, и мелодијске вежбе, и ритмичке вежбе... Ако нема дечурлије у комшилуку онда узми "Основну теорију музике" Марка Тајчевићам, то би требало да има у свакој продавници музичке опреме која држи и уџбенике за музичке школе. Имаш на сајту Ноте из Књажевца цене за њихове уџбенике солфеђа, то исто није нека скупоћа, врло је све приступачно. А можеш да потражиш има ли нешто од тога у дигиталном формату...

Ако имаш конкретан план што се тиче инструмента и ако пристијно знаш енглески онда одмах тражи неки страни уџбеник за почетнике за инструмент који те занима. Тога има доста. Имаш и свакојаке видео школе, много тога имаш на Јутјубу. У начелу је све врло доступно, само је важно да знаш шта тражиш.

User avatar
destructor
Posts: 31
Joined: 31 Oct 2010, 21:24

Re: Literatura

Post by destructor » 28 Jun 2017, 04:22

Strahinjagl wrote:
27 Jun 2017, 19:23
Pozdrav,
Pre nekog određenog vremena je počela obiljno da me interesuje muzika pa sam hteo da pitam gde mogu da nađem neke knjige u pdf-u gde bih mogao da naučim nešto više o muzici, tonovima, lestvicama i svemu ostalom pošto je moje muzičko znanje trenutno minimalno. Pošto sam nov u ovome hteo bih da čujem i neke vaše savete.
Pozdrav!

Za pocetak uzmi knjigu M. Tajcevica "Osnovna Teorija Muzike" i DOBRO je prouci jer je to muzicki bukvar. Dovoljno je da u Googlu ucukas Marko Tajcevic "Osnovna..." i dobices PDF 8)
Knjiga je inace namenjena razredima nize muzicke skole, a fino objasnjava to sto ti trazis (ritmiku, tonove, lestvice, tonalitete...)

Strahinjagl
Posts: 2
Joined: 27 Jun 2017, 19:19

Re: Literatura

Post by Strahinjagl » 01 Jul 2017, 16:17

Hvala puno :D

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Literatura

Post by MIKI-DJORDJE » 06 Aug 2017, 05:59

Svojevremeno sam učio iz ''Škola za gitaru'' Žarko Vukosavljević i to mi je jedina naša normalna knjiga da učiš sam i obrađuje teoriju više no što ti treba za početak...možda je možeš naći moje je izdanje sa početka 70ih :D , knjiga, vežbe i akordi + hvatovi...pitanje je koliko će ti to biti savremeno, pesme su iz tog doba što se tiče primera.....ja nisam imao bolje pa sam morao, a Vi danas imate daleko bolje opcije imho. Knjiga je ok da se razumemo ako imaš volju da radiš sam.

Za početak da naučiš akorde, kako se grade isti , nešto od teorije itd sasvim je ok ''Škola za gitaru''...urađena je tako kao da ideš na časove, po časovima svaka lekcija, kratko i koncizno bez puno bla bla.

Bez šale ako znaš Engleski koliko toliko učini sebi uslugu i lepo uzmi stranu literaturu to ti je imho daleko bolja varijanta, možeš i da kombinuješ sa tom domaćom.
Odi npr na sajt od nekih stranih izdavača pa odaberi sam..Pa posle googlaj to šta ti se svidelo....imaš i neke YT video zapise gde ljudi tj učitelji preporučuju literaturu koja je njima pomogla, izguglaj....
..pozdrav.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest