Los mi je tajming

Moderator: Critical

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 19 Oct 2017, 16:26

MIKI-DJORDJE wrote:
19 Oct 2017, 09:14
johnnybgood89 wrote:
04 Oct 2017, 17:34
Najteze mi je kad ima nesto kratko bez bubnja i bez pevanja, samo gitara npr i slicno. Cim ima teksta odmah lakse :D
Ti zamisli da su ti note teks, tako doživiš muziku da pevušiš to što sviraš u sebi ili naglas dok vežbaš kako ti lakše. Ne mora metronom, lupkaj nogom razvi taj osećaj da lupkaš nogom...Svako ima ritam samo treba da nauči da ga prepozna, srce ti radi u ritmu jel da? ne radi čas brže čas sporije..tapkaj. Metronom jeste koristan za ljude koji se malo teže snalaze sa tim, ali posle ako nastaviš da se razvijaš on može da bude velika smetnja jer nije sva muzika u ritmički monotonim razmacima...Npr slušaj solaže David Gilmura ( samo primer) nisu brze ali su su što se tiče tajminga za izazovne za početnike - učenje...https://www.youtube.com/watch?v=opuzm5rvNig

pevuši i tapkaj nogom, naravno koristi metronom ako vidiš da ti je tako lakše dok nešto vežbaš...Ovo ''početnik'' je malo širi pojam ne znam na kom si noviu ali se nadam da si očeo da učiš pentatoniku itd pa da možeš eto Dejvida da sviraš, ne mislim na bending njegov već tajmnig, za bending će ti trebati vremena...a i džaba ako nemaš dobar tajming..da ne širim temu. tapkaj i pevaj melodiju.

Hvala na savetu. Od Floyda ne sviram nista za sad, ali volim slusati i da , njegove solaze mi se svidjaju. Inace ovako od oka sto bi se reklo ne deluju previse zahtevne a za taj njegov bending sam cuo , al sta je izazov, da li pogoditi visinu, duzinu itd?

Skale sam poceo vezbati pre nego sto sam stao sa sviranjem. Nekako mi je bilo mrsko, uglavnom uzmem nesto naucim i sviram. Uglavnom akorde ili neke lakse solazice, ritam. Sto se tice teorije tu sam 0, sve bubam napamet i kontam kad nakon nekog vremena skontam gde treba staviti prste samo po sluhu da ce biti dosta lakse. kao i da nece biti portrebe bas bubati solaze napamet kao sto sada bubam.

Sto se skala tice, tu koliko se secam bilo je pentatonic za pocetnike, i tu bi dobro dosao metronom.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Los mi je tajming

Post by MIKI-DJORDJE » 21 Oct 2017, 02:24

Hvala na savetu. Od Floyda ne sviram nista za sad, ali volim slusati i da , njegove solaze mi se svidjaju. Inace ovako od oka sto bi se reklo ne deluju previse zahtevne a za taj njegov bending sam cuo , al sta je izazov, da li pogoditi visinu, duzinu itd?

Skale sam poceo vezbati pre nego sto sam stao sa sviranjem. Nekako mi je bilo mrsko, uglavnom uzmem nesto naucim i sviram. Uglavnom akorde ili neke lakse solazice, ritam. Sto se tice teorije tu sam 0, sve bubam napamet i kontam kad nakon nekog vremena skontam gde treba staviti prste samo po sluhu da ce biti dosta lakse. kao i da nece biti portrebe bas bubati solaze napamet kao sto sada bubam.

Sto se skala tice, tu koliko se secam bilo je pentatonic za pocetnike, i tu bi dobro dosao metronom.
Sve ok..izazov je kako reče da pogodiš i jedno i drugo. Naravno vremenom ćeš razviti svoj vibrato. Prvo nauči da ''zavrneš'' žicu da je bendinguješ aka string bending - pišem ti izraze na Engleskom za svaki slučaj ako znaš pa ćeš lako izguglati i naći. Vežbaj ovako trzni žizu prvu na 5tom pragu pa onda trzni na 6tom, trzni ponovo na 5tom i podiži žicu na gore do tačke kada će zvučati kao ton na 6tom pragu. Pa kada malo ojačaš jagodice ti ćeš podizati -zavrtati- na 5tom da zvuči kao što je ton na 7mom pragu...posle ćeš dodati ono wowowow vibrato jel :) . Malo se šalim da ne bude baš ultra dosadno. Ali gledaj da prvo barem naučiš 1 poziciju tako zvane molske pentatonike aka Minor pentatonic scale da imaš neki materijal za improvizaciju pa da ubacuješ polako i vibrato...
Ovo ''stao sa sviranjem'' te neće daleko odvesti, važno je da vežbaš u kontinuitetu znači ne ''nisam vežbao 3 dana ali sam zato danas 2 sata '' bolje je da si sva tri dana vežbao po recimo 20 minuta imao bi bolji rezultat 100%. Gledaš da uskladiš obaveze sa tim pa makar bilo i 5 minuta da si dohvatio gitaru taj dan. Naravno nije pod moranjem ne znam kakve su ti ambicije ali kontinuitet je jako važan.
Što se tiče teorije , hajde ovako 1 pravilo gledaj da ti je gitara uvek naštimovana da bi mogao to da primeniš vežbanje sluha. Svi su bubali napamet neko manje neko više, niko se nije naučen rodio to samo neki umišljeni gitarski heroji ili lokalne ''face'' doslovce lupetaju ''ja sam sve naučio- samouk sam...u ja sam to odmah znao...''- to jedino ako se izolovao od sveta u pećini, jer i to što čita magazine, net, forume :D , drug mu pokaže, gleda svoje idole sve je to učenje. Ali tako su veće face jer njima je trebalo manje truda a tebi običnom smrtniku treba daleko više :D ...No ostavimo to po strani.
Teorija koja ti treba za aktivno sviranje na tom nivou je jako mala, ali na žalost neke naše knjige su jako dosadne. Uzmi neku stranu. Za početak nauči sve tonove na gitari, onda nauči kako se prave akordi eto za start mol i dur aka minor major itd. Isto teoriju uči po malo.
Teoriju je dobro znati ali ne da joj i robuješ. Sviraj šta osečaš pa posle analiziraj. Ili kao su meni rekli ''nauči sve pa posle zaboravi'' :bambi: . Zlatno pravilo koje sam ja naučio je ''Ako ti zvuči dobro tj sviđa ti se to što čuješ- onda je dobro'' . Tipa kao tinejdžeru a posle mi je bilo čudno kada sretnem ljude sa nižom muzičkom pa i dalje znaju pojmove, čitaju note brže od mene ali kada treba da sviramo najprostiju pesmu od 3 akorda i improvizujemo u kao vezane vreće, naravno čast izuzecima..Ovo sam ti napisao čisto kao motivacija neka - ako je motivacija- da se sputavaš time što je neko učio u školi državnoj, privatnoj kod profesora i slično. Sve se može.
Evo ti ovako u tezama nije po važnosti naravno.

- da je gitara naštimovana uvek
-nauči sve tonove na gitari kako se zovu jel i gde se nalaze, najbolje prvo ma 5toj i šestoj žici - čim znaš 6stu zanš odmah i prvu, kada . kada znaš 6tu spustiš se isti prag na 4tu žicu pomeriš dva praga u napred i eto ga ( samo okt. je razlika- nađi neku logiku ima par tih vizuelnih trikova na netu)
- vežbaj svaki dan koliko možeš
- ako si u stanju napravi neki mali plan na papiru ili u glavi, ne moraš da ga ispoštuješ do tančina ali ćeš tako da imaš neku predstavu koliko si napredovao
- raduj se svakom napretku ma koliko on bio mali ili veliki, da se motivišeš
- Nauči molsku pentatoniku aka minor pentatonic
- skale vežbaj bez muzike i još više sa muzikom da ih koristiš
-kada vežbaš skale pa posle sviraš - ipmrovizuješ - preskoči po neki ton u skali , npr sviraj svaki drugi- razlog je da ne zvučiš kao više od 50% ljudi koji samo sviraju skale gore dole
- potraži šta je to CAGED sistem bilo bi dobro da ga naučiš, naravno treba vremena za to pa isplaniraj
- super ako nađeš tj odabereš neku knjigu ili video školu pa da radiš po njoj itd itd itd
NAJVAŽNIJE- MUZIKA JE ZABAVA TREBA DA UŽIVAŠ U NJOJ....
NAJVAŽNIJE 2- nema prečica jedini način je vežba i učenje ..Eto razbacao sam nije ništa broj jedan tu ali potraži te stvari kao neke smernice..Ako imaš neke knjige u planu pitaj ako sam koristio reći ću ti koja se meni čini boljom.
Svako je imao sličnu muku..PS napisah roman trudio sam da objasnim koliko sam mogao na prvu...

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 25 Oct 2017, 16:52

Hvala puno na savetima :ziveli: :ziveli: :cao:

Uglavnom vezbam uz muziku tj pustim neku pesmu, da ne bude dosadno jel. Ali moracu definitivno malo i fokusirati se na odredjene stvari iako ce biti dosadne i suvoparne- taping, skale, alternate picking i tako neke vezbe

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Los mi je tajming

Post by MIKI-DJORDJE » 26 Oct 2017, 04:27

Sve OK, nema na čemu kad mogu pomoći ću :ziveli:
Ne mora da bude suvoparno uči ono šta će zaista da ti treba, tipa do deset minuta nešto novo..a posle sviraj šta voliš...Zato nije loše da nađeš neku knjigu vezanu za pravac koji voliš, šta god da to bude sigurno će solo deo početi od pentatonic minor - molske pentatonike ( uvećini knjiga je tako, da te ne zbunjijem kako druge počinju).
Od izdavačkih kuća Mel Bay i Hal Leonard ( i par knjiga od Alfreda) to su dve najjače kuće, i iskreno imaju najbolju literaturu..može i neki video ali oni obično malo toga pokriju no ipak dovoljno da vidiš neku tehniku. Tema naravno ala beginners rock guitar- solo guitar- u tom nekom fazonu..Pogledaj u Thomanu ili na Amazonu šta korisnici tj kupci kažu i koju su ocenu dali pa odaberi nešto...Tipa da kupiš original knjigu sa CDom to je do max 20evra. I tu imaš materijal za godinu ili više zavisi od tempa rada i obima knjige, u svakom slučaju daleko bolje potrošen novac nego da nekom nabeđenoj lokalnoj zvezdi daš to za dva časa gde će ti pkazati na kašičicu nešto malo :) :bambi: .
Nisam pitao jel znaš Engleski zbog knjiga?
evo ti za start zašto je važna ta molska pentatonika..uzgred nađi na netu 5 pozicija klasičnih pa tia nauči jednu poziciju za 10ak dana ili više....Lynch je tata mata kada je gitara u pitanju i odabir perfetnih tonova , a i zaista OK objašnjava,

eto toliko od mene...srećno u daljem učenju.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Los mi je tajming

Post by MIKI-DJORDJE » 26 Oct 2017, 04:51

zaboravih imaš u videu i malo tapping-a taman, tražio si :) :smil_guitar: i evo ti molska penta G mol u ovom slučaju takav sam chart našao, a ti potraži sebi g mol bluz aka g minor blus i videćeš razlika je samo jedan ton tu se doda, videćeš sam...Image

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 26 Oct 2017, 15:29

MIKI-DJORDJE wrote:
26 Oct 2017, 04:27
Sve OK, nema na čemu kad mogu pomoći ću :ziveli:
Ne mora da bude suvoparno uči ono šta će zaista da ti treba, tipa do deset minuta nešto novo..a posle sviraj šta voliš...Zato nije loše da nađeš neku knjigu vezanu za pravac koji voliš, šta god da to bude sigurno će solo deo početi od pentatonic minor - molske pentatonike ( uvećini knjiga je tako, da te ne zbunjijem kako druge počinju).
Od izdavačkih kuća Mel Bay i Hal Leonard ( i par knjiga od Alfreda) to su dve najjače kuće, i iskreno imaju najbolju literaturu..može i neki video ali oni obično malo toga pokriju no ipak dovoljno da vidiš neku tehniku. Tema naravno ala beginners rock guitar- solo guitar- u tom nekom fazonu..Pogledaj u Thomanu ili na Amazonu šta korisnici tj kupci kažu i koju su ocenu dali pa odaberi nešto...Tipa da kupiš original knjigu sa CDom to je do max 20evra. I tu imaš materijal za godinu ili više zavisi od tempa rada i obima knjige, u svakom slučaju daleko bolje potrošen novac nego da nekom nabeđenoj lokalnoj zvezdi daš to za dva časa gde će ti pkazati na kašičicu nešto malo :) :bambi: .
Nisam pitao jel znaš Engleski zbog knjiga?
evo ti za start zašto je važna ta molska pentatonika..uzgred nađi na netu 5 pozicija klasičnih pa tia nauči jednu poziciju za 10ak dana ili više....Lynch je tata mata kada je gitara u pitanju i odabir perfetnih tonova , a i zaista OK objašnjava,

eto toliko od mene...srećno u daljem učenju.
Znam engleski jezik dobro. Potrudicu se onda naci neku dobru knjigu ;)


Pogledacu neke nase knjizare sta nude, mozda i imaju nesto strano prevedeno


Sto se tapinga tice, volim ga cuti pomalo, onako kad ga ubace ali ne previse. Ne bih da izbegavam nista u sviranju.

Sto se tice nivoa, gde si negde spomenio, pa onako sviram uglavnom za svoju dusu, da sebe zabavim, znaci nista maestro i slicno :) Koliko mi vreme i obaveze dozvole :)

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 14 Nov 2017, 18:54

Moze mala pomoc kod tapinga tj. neko pitanje :)

Evo nesto lako pa da pitam samo da potvrdim posto neko u tablaturama stavlja T izmedju nota neko na kraju, konkretno u ovom primeru:
https://imgur.com/yGJ4FDX

Taping mi je jasan da se udara na 9, 10 i 7 samo da potvrdim nakon toga ide hammer sa 2 na 5, i na kraju sa 0 na 4? A ne pull off sa 5 na 2 itd?

Takodje kakav gain da stavim i sl, tj kako najbolje da vezbam, posto ovo moje malo haoticno diram ostale zice, vrv i nije pritisak najbolji pa to malo sklj zvuci? :lol: Inace ono kad udarim taping malo malo u stranu pomerim kaziprst to sav vec video savet.

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Los mi je tajming

Post by MIKI-DJORDJE » 16 Nov 2017, 12:05

nisam nikad svirao solaže od ovog iz Jagoda, nije me zanimalo...ali ovo što si pitao taj ko je pisao je loše napisao....trebao je staviti H.O. hammer on pre tog T...završavaš sa tapingom pa sve ispočetka, to je najprostiji mogući taping..ostale žice priguši koje ne sviraš što prstima leve ruke što desnom rukom. Izguglaj naći ćeš puno primera po YT.

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 16 Nov 2017, 18:08

Cek, znaci ja prvo uradim hamer sa 2 na 5 polja pa onda udarim tapping na 9 i tako dalje ili? :D Sad sam se malo zbunio, jer mislim da sviram ok samo jos ne zvuci kako treba. Pesmu mozes naci na yt pa ono cisto i da cujes :) Znam da je najprostiji zato sam i uzeo od toga poceti

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 16 Nov 2017, 20:28

Probao sam sad i tako i zvuci ok- znaci kad pogledas sliku gore i note : hamer on sa 2 na 5 pa onda tap na 9, ponavlja se nekoliko puta onda sve isto samo tap na 10, i zadnji deo hammer on na 4 i tap na 7. Znaci umesto kao sto sam do sada prvo radio tap sada sam uradio prvo hammer i zvuci ok :)

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Los mi je tajming

Post by MIKI-DJORDJE » 25 Nov 2017, 11:55

super,,da tako je kako sam ti napisao...bitno je da sad znaš...polako naučićeš....

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Los mi je tajming

Post by MIKI-DJORDJE » 25 Nov 2017, 18:39

probaj da eksperimetišeš, tipa lupni 2 put prstom tj taping, improvizuj...uzmi tu pentatoniku levom rukom sviraj 1 poziciju a desnom dodaješ ton iz susedne pozicije isto kao taj taping što si naučio....i šetaš niz vrat gore dole...posle dodaš 2 prst i tako redom...mada lakše je to pokazati nego rečima..... izguglaj neki taping kanal grant ima na YT da neko pokazuje po koji trik...

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 26 Nov 2017, 11:51

Vazi, hocu :cao:

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 24 Dec 2017, 17:41

Evo snimao sam nesto juce i danas. Imao sam vremena. Jebe me tempo al ono, zabavljam se malo

https://vimeo.com/248634104

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest