Los mi je tajming

Moderator: Critical

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 19 Sep 2017, 14:59

Pozdrav ljudi. Postavio sam temu ovde, iako nije bas da sam pocetnik ali nisam ni mnogo od toga. Kada sam poceo da snimam sam sebe tek sam onda skontao da mi je tajming los, da cesto kasnim u odnosu na pesmu pa vijam tempo. Nije ekstremno ali se primeti.

E sad svi saveti su METRONOM. Ili drum loops, koji imam u procesoru. Ignorisao sam ovo neko vreme, i interesujeme da li se sviranjem i vezbom moze poboljsati BEZ metronoma? Posto nikad ga nisam ni koristio niti kontam sta i kako?

Da li ja treba da pronadjem bpm neke pesme i onda podesim i sta? Ili takt neki?

User avatar
Margos
Posts: 672
Joined: 28 Oct 2009, 22:57

Re: Los mi je tajming

Post by Margos » 19 Sep 2017, 16:13

Nisam cuo to sto si snimao.Secam se jednog druga sa kojim sam pokusavao x puta da sviram.On je svirao bas.Osam godina je ispadao iz ritma,osam.I tacno se videlo kako se muci dok svira,kao da broji u sebi.Uvek napet,stegnut.Pre dve tri godine odem do njega,on uhvati bas i svira nesto bzvz i ista prica,ista.Odlepio sam :D Ja mislim da se rodis sa osecajem za ritam.To se ne uci

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 19 Sep 2017, 16:21

Margos wrote:
19 Sep 2017, 16:13
Nisam cuo to sto si snimao.Secam se jednog druga sa kojim sam pokusavao x puta da sviram.On je svirao bas.Osam godina je ispadao iz ritma,osam.I tacno se videlo kako se muci dok svira,kao da broji u sebi.Uvek napet,stegnut.Pre dve tri godine odem do njega,on uhvati bas i svira nesto bzvz i ista prica,ista.Odlepio sam :D Ja mislim da se rodis sa osecajem za ritam.To se ne uci
Ovo je bilo obeshrabrujuce hahahah :D :D

Negde sam i citao glupih saveta tipa promeni instrument tipa na bubnjeve...ono WTF, pa tek ti tamo treba ritam i tajming...

E sad posto sam samouk verovatno ima i toga tu, i sto se moze ispraviti.

User avatar
Mancha
Posts: 141
Joined: 03 Nov 2007, 00:07

Re: Los mi je tajming

Post by Mancha » 19 Sep 2017, 16:30

Sve se da naučiti, samo moraš svirati polako i to u onom tempu u kome možeš da sviraš tačno.
Provedi par dana ako treba u super sporom tempu, pa polako ubrzavaj i ne žuri, nego daj svom mozgu i mišićima vremena da naprave vezu kako treba.
Najveća greška pri vežbanju bilo čega (ne samo vezano za muziku) je upravo ta potreba za žurbom i instant rezultatom, a daleko bitnije je vežbati tačno.

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 19 Sep 2017, 16:33

Hvala na savetu. Samo mi nije najjasnije, npr. postoje pesme sa kojima se uopste ne mucim, obicni akordi, nema potrebe da usporavam al opet ponekad ne sviram 100% u ritmu. :/ Tako da sam skontao da treba definitivno nesto preduzeti i prestati ignorisati to

howyesno
Posts: 73
Joined: 21 Mar 2012, 15:14

Re: Los mi je tajming

Post by howyesno » 19 Sep 2017, 18:19


johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 19 Sep 2017, 19:49

Nice nice :D

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Los mi je tajming

Post by ProfessorBaltazar » 19 Sep 2017, 21:50

johnnybgood89 wrote:
19 Sep 2017, 14:59
Pozdrav ljudi...
Prvo da napomenem, da ne bi momentalno uteko, gledaj bez predrasuda - nije baja metalac ni shredder, samo jede.

Ovde ima sjajnih stvari, ali ako imas samo 5 minuta pogledaj deo od 23m35s pa dok ne zavrsi taj primer.



Sad, ako si pametan, prostudiraces ceo videjo. :ziveli:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Los mi je tajming

Post by Rockatansky » 19 Sep 2017, 22:31

johnnybgood89 wrote:
19 Sep 2017, 14:59
Pozdrav ljudi. Postavio sam temu ovde, iako nije bas da sam pocetnik ali nisam ni mnogo od toga. Kada sam poceo da snimam sam sebe tek sam onda skontao da mi je tajming los, da cesto kasnim u odnosu na pesmu pa vijam tempo. Nije ekstremno ali se primeti.

E sad svi saveti su METRONOM. Ili drum loops, koji imam u procesoru. Ignorisao sam ovo neko vreme, i interesujeme da li se sviranjem i vezbom moze poboljsati BEZ metronoma? Posto nikad ga nisam ni koristio niti kontam sta i kako?

Da li ja treba da pronadjem bpm neke pesme i onda podesim i sta? Ili takt neki?
JA ga nikad nisam koristio, a ni danas ga ne koristim, metronom, a smatram da super drzim ritam. :) :metal: Mozda ti pomogne, ok to sam i ja radio, da sviras uz pesmu. To mu dodje nekako slicno, valjda. Pomaze i da sviras sa drugim ljudima, sa bendom, bubnjarom... Ali to je to slicno.

E sada, ja mislim da je to meni nekako prirodno i da sam to uvek imao, a mozda i gresim mozda jednostavno nisam skontao da sam se od pocetnika do sada vremenom neprimetno postepeno popravio.
Mislim secam se kada sam bio totalni pocetnik, tek sam poceo da sviram, i neko drugi ko isto tako tek pocinje i ja cujem kako omasuje, na primer kada obojica probamo da sviramo Master of Puppets pocetak, ja cujem kako neko omasuje ritam...

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 20 Sep 2017, 07:45

Sto se tice sviranja uz pesmu, uglavnom sviram iako sad kad razmislim, uglavnom je naucim, ili naucim deo nje uz tablaturi i GP bez pesme pa onda tek uz pesmu pa je moguce da zbog toga gresim dok ne uhvatim ritam.

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 20 Sep 2017, 07:45

ProfessorBaltazar wrote:
19 Sep 2017, 21:50
johnnybgood89 wrote:
19 Sep 2017, 14:59
Pozdrav ljudi...
Prvo da napomenem, da ne bi momentalno uteko, gledaj bez predrasuda - nije baja metalac ni shredder, samo jede.

Ovde ima sjajnih stvari, ali ako imas samo 5 minuta pogledaj deo od 23m35s pa dok ne zavrsi taj primer.



Sad, ako si pametan, prostudiraces ceo videjo. :ziveli:
Hvala , pogledam ceo :ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Los mi je tajming

Post by bancika » 20 Sep 2017, 10:23

Ne kazu ti dzaba da uzmes metronom. Svaki put kad uzmem metronom (a to je retko :)) osetim neki napredak posle. I nije lose da probas da svesno razmislis o tome gde svaka nota "sedi" u taktu i da probas da u glavi slozis melodiju tako da prati ritam. Ne znam kako da ti objasnimi ne znam koliko je to skolski ili ispravno, ali meni pomaze da tako povezem ritam i melodiju. U glavi pevusim muziku i u isto vreme klickem zubima ritam...i onda nekako legne sve na svoje mesto i posle mi bude lakse da sviram.

Ako ne metronom, ono lupaj rukom, nogom, glavom, ali se trudi da ti sviranje isprati to sto lupas. Kao i sve drugo, u pocetku mora da bude svesna radnja, da bi postepeno preslo u nesvesnu. Kad krenes da vozis kola stalno razmisljas o kvacilu, pedalama, menjacu...posle vise ne :)

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: Los mi je tajming

Post by clapton » 20 Sep 2017, 16:29

probao sam nekoliko puta da vjezbam na metronom. najteza stvar ikad ali je super osjecaj kad sviras sviras i odjednom ga vise ne cujes jer pogadjas tajming. :D

rece Oz Noy u jednom intervjuu da je mislio da ima savrsen tajming ali kad je dosao u LA i poceo da svira sa 'velikim mackama' shvatio je da je obicna prdnjava. :D

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Los mi je tajming

Post by johnnybgood89 » 04 Oct 2017, 17:34

Najteze mi je kad ima nesto kratko bez bubnja i bez pevanja, samo gitara npr i slicno. Cim ima teksta odmah lakse :D

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Los mi je tajming

Post by MIKI-DJORDJE » 19 Oct 2017, 09:14

johnnybgood89 wrote:
04 Oct 2017, 17:34
Najteze mi je kad ima nesto kratko bez bubnja i bez pevanja, samo gitara npr i slicno. Cim ima teksta odmah lakse :D
Ti zamisli da su ti note teks, tako doživiš muziku da pevušiš to što sviraš u sebi ili naglas dok vežbaš kako ti lakše. Ne mora metronom, lupkaj nogom razvi taj osećaj da lupkaš nogom...Svako ima ritam samo treba da nauči da ga prepozna, srce ti radi u ritmu jel da? ne radi čas brže čas sporije..tapkaj. Metronom jeste koristan za ljude koji se malo teže snalaze sa tim, ali posle ako nastaviš da se razvijaš on može da bude velika smetnja jer nije sva muzika u ritmički monotonim razmacima...Npr slušaj solaže David Gilmura ( samo primer) nisu brze ali su su što se tiče tajminga za izazovne za početnike - učenje...https://www.youtube.com/watch?v=opuzm5rvNig

pevuši i tapkaj nogom, naravno koristi metronom ako vidiš da ti je tako lakše dok nešto vežbaš...Ovo ''početnik'' je malo širi pojam ne znam na kom si noviu ali se nadam da si očeo da učiš pentatoniku itd pa da možeš eto Dejvida da sviraš, ne mislim na bending njegov već tajmnig, za bending će ti trebati vremena...a i džaba ako nemaš dobar tajming..da ne širim temu. tapkaj i pevaj melodiju.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest