Problem - pravilan položaj palca leve ruke prilikom sviranja

Moderator: Critical

User avatar
milosch
Posts: 95
Joined: 15 Mar 2008, 15:49
Location: u magnovenju :P
Contact:

Problem - pravilan položaj palca leve ruke prilikom sviranja

Post by milosch » 27 Jul 2008, 10:22

Mozda je ime teme glupo, ali verujte mi da mi nista pametnije nije palo na pamet, a i mogu da kazem da ovo sto me trenutno muci pocinje da prerasta u problem tako da se nadam da ce mi bar neko od vas iskusnijih gitarista pomoci :D .Naime, skoro sam poceo sa sviranjem tako da sam zadnje dve nedelje dosta pretrazivao forum ne bih li nasao neke korisne stvari za pocetnicko sviranje.Malo sam i googlao i naisao na nekoliko knjiga napisanih sa ciljem da nama pocetnicima olaksaju zivot :D .
Za sad sve ide kako sam planirao savladavam osnovne akorde i vec sam navikao ruku i prste na 'novi' polozaj prilikom sviranja, ali problem je u tome sto sam negde procitao da palac leve ruke prilikom hvatova treba da bude na sredini vrata (poprecno gledano) i da ne bi trebalo da 'viri' izvan ivice vrata osim kad njime 'basiram' po 6. zici, i sad me sve to ubacuje u neodlucnost, da li da se trudim dok vezbam da ispostujem ovo takozvano 'pravilo' (u toj knjizi je navedeno kao pravilo :? ) ili da nastavim da vezbam drzeci ruku u polozaju koji mi je najprijatniji.Pogledao sam neke snimke na youtube-u npr. Slash, Paul Gilbert, Zakk Wylde, nisam bas primetio da se oni drze ovog pravila :roll: .
Zbunjen sam i ne znam sta dalje pa vas molim za pomoc :( .
PS
Izvinjavam se ako sam nekoga smorio malo duzim postom ili mozda glupim pitanjem.

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: Problem

Post by Mithrandir » 27 Jul 2008, 10:34

Kao sto si rekao - pravilno je drzati palac na sredini pozadine vrata. Meni je bilo lakse da tako hvatam akorde kao pocetnik. Vremenom pronalazis neki svoj nacin, jaca ti stisak (kapiram da kada je palac na sredini vrata vrsis najveci pritisak na zice, *a jesam ga objasnio :lol: *).
Uglavnom, nemoj time da se opterecujes. To sto poznati gitaristi sviraju tako ne znaci nista (Gilbert kolike prste ima moze da hvata 4 zice palcem :D ). Ja preporucujem za pocetak da se drzis pravila, akordi ce ti zvucati cistije. Bottom line, to "pravilo" ne igra veliku ulogu, stvar je opet navike i komfora. Ako si zadovoljan kako sviras kada ti "viri" sviraj tako...

Nadam se da sam ti pomogao :wink:

User avatar
Blingo
Posts: 586
Joined: 04 May 2008, 19:41
Location: Beograd

Re: Problem

Post by Blingo » 27 Jul 2008, 10:46

Na mojoj el. gitari je uži vrat i prilikom sviranja palac mi prelazi sredinu vrata,medjutim kada sviram klasičnu gitaru,njen je vrat znatno žiri, palac mi je uvek na pola vrata,jer jedino u tom položaju mogu da lepo uhvatim svaki bare i da se svaki ton čuje kristalno jasno...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Problem

Post by Critical » 27 Jul 2008, 11:15

Ja preporucujem za pocetak da se drzis pravila, akordi ce ti zvucati cistije. Bottom line, to "pravilo" ne igra veliku ulogu, stvar je opet navike i komfora. Ako si zadovoljan kako sviras kada ti "viri" sviraj tako...
E ovo ti je super odgovor:D, bas zbog toga se i drzi palac tako,kad ga postavis na sredinu lakse ti je da cvrsce i preciznije uhvatis akord (tj. tonove koji su u njemu) PALAC TI JE OSLONAC! kad nije na sredini vrata onda ne mozes lepo da kontrolises prste,medjutim kako reci Mithandir ,dok ne naucis lepo drzi se pravila ,posle mozes da ga drzis kako hoces ,evo i ja sad kad sviram ne drzim uvek na sredini vrata (dobro osim bare hvatova) i bas je nekako super osecaj ali,kad ucis vazno je da naucis pravilno da drzis palac,ako ne naucis moze dosta da ti oteza ucenje i da ti doprinese jos vecem nerviranju :D
Gilbert kolike prste ima moze da hvata 4 zice palcem
hahahah,istina,a tek onaj mali demonski prst sto ima,jebote njegov mali prst duzi od mog srednjeg prsta :mrgreen:

User avatar
milosch
Posts: 95
Joined: 15 Mar 2008, 15:49
Location: u magnovenju :P
Contact:

Re: Problem

Post by milosch » 28 Jul 2008, 05:50

Ljudi hvala vam puno svima, sad mi je laske :D .

User avatar
roots unite
Posts: 85
Joined: 16 Jan 2009, 10:14
Location: backa palanka

Re: Problem

Post by roots unite » 17 Jan 2009, 12:12

slusaj bas sam gledo sad taj tvoj problem i skonto sam da je fora u sedenju,posto ako drzis gitar onako skolski izmedju kolena palac nemoze da predje tu ivicu a kad sedis onako bez veze ko sto svi sede (normalno)sa gitarom u krilu nemoze da ti nepredje palac ma koliko se trudio al nevidim razlog sto bi to nekom smetalo :lol:

User avatar
bokicasa
Posts: 828
Joined: 08 Nov 2008, 11:42
Location: vozdovac,beograd

Re: Problem

Post by bokicasa » 17 Jan 2009, 12:43

evo ovako,kako ti kazes,kad drzis gitaru u krili,tada takodje moze da ti stoji palac na sredini vrata,tj.na duploj liniji kod nekih gitara.Meni je profesor uvek govorio:"boki,zamisli kao da drzis tenisku lopticu u ruci,sto vise mozes pravi tu "loptu" iznad vrata,jer tako ti je mnogo veci prostor hvatanja prstima,meni je razmak kaziprsta i malog 6 pragova na klasicnoj,pocevsi od prvog,ne od nekog 10 recimo.prvih ne znam ni ja,par nedelja,mesec dana ce ti biti tesko da stalno drzis palac na sredini,ali nateraj se,kasnije je to rutina i navika,a palac ubacuj kasnije ako hoces,mada ne znam da li ce biti potrebno,sviram vise od pola svog zivota i nikad nisam palac upotrebio..

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Problem

Post by Highway One » 19 Jan 2009, 21:37

To mi je nekad isto tako bio problem , alim kad sam naucio bolje da kontrolisen prste onda sam palac poceo da stavljam na sred vrata samo kod bare hvatova , ali u pocetku treba da se svira sto preciznije da bi to posle bilo lakse, i jedan pocetnicki savet :nemoj da izbegavas bare hvatove , sreo sam decka koji rabija ali razbija klasicnu muziku na klasicnoj gitari , ali kad smo krenuli da skidamo akorde pesama njemu su bare hvatovi bili problem , a ja---> :shock: wtf :lol:

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Problem - pravilan položaj palca leve ruke prilikom sviranja

Post by sezam » 28 Jan 2009, 12:24

Da bi ruka bila otvorena i slobodan svaki prst, potrebno je uvežbati držanje palca leve ruke na sredini vrata izmedju 4-te i 3-će žice. Prvo ruka se ne zamara, drugo prsti imaju veći raspon sviranja na celom vratu gitare. Kad se to jednom nauči, na isti način svirate i električnu gitaru. Držanje gitare kao toljage zamara prste i ne dolazi se do brzine u sviranju.
To nije samo za akorde, to je uopšte za pravilno sviranje gitare i postizanje brzine. Zato je najvažnije naučiti klasičnu gitaru. Ona daje kompletno obrazovanje. Takodje je važno palac leve ruke u članku, ne savijati, jer tada se zateže tetiva na palcu, prenosi na celu levu ruku, pa na rame i tako se zamara leva ruka, ali i telo. Važno je takodje kada se pomera 2-gi prst, tj. srednji, onda se pomera i pozadi palac. Oni se inače naslanjaju jedan na drugi, kad ih spojite, to ćete videti.

User avatar
Ramirez
Posts: 119
Joined: 01 May 2008, 17:50

Re: Problem - pravilan položaj palca leve ruke prilikom sviranja

Post by Ramirez » 01 Feb 2009, 12:39

Bravo za kolegu sezama.Pricam stalno deci da je klasika iz raja izasla ali dzaba.`Oce samo dzdzdzdzdz... :D

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Problem - pravilan položaj palca leve ruke prilikom sviranja

Post by Rax13 » 01 Feb 2009, 12:47

Ja to menjam NON-STOP u toku svirke... Kako da uradim dobar vibrato iz zgloba ako mi je palac na sredini vrata... :D

A ako je u pitanju neka brza deonica ili ako radim neki veliki stretch, onda spustim palac...

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Problem - pravilan položaj palca leve ruke prilikom sviranja

Post by Highway One » 02 Feb 2009, 20:22

Rax13 wrote:Ja to menjam NON-STOP u toku svirke... Kako da uradim dobar vibrato iz zgloba ako mi je palac na sredini vrata... :D

A ako je u pitanju neka brza deonica ili ako radim neki veliki stretch, onda spustim palac...
yup 8)

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Problem - pravilan položaj palca leve ruke prilikom sviranja

Post by sezam » 02 Feb 2009, 21:18

Rax13 wrote:Ja to menjam NON-STOP u toku svirke... Kako da uradim dobar vibrato iz zgloba ako mi je palac na sredini vrata... :D

A ako je u pitanju neka brza deonica ili ako radim neki veliki stretch, onda spustim palac...
Sve se izvežba, pa i vibrato, još ide bolje ako se pravilno drži palac leve ruke, a takodje i do brzog sviranja.

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Problem - pravilan položaj palca leve ruke prilikom sviranja

Post by Rax13 » 02 Feb 2009, 22:00

Ne zelim da tako sviram vibrato, mogu, ali nije to onakav vibrato kakav dobijam kad obuhvatim vrat palcem onako junacki... :D

Volim taj osecaj vrata, a samim tim i celokupne gitare u shaci...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Problem - pravilan položaj palca leve ruke prilikom sviranja

Post by Critical » 03 Feb 2009, 16:21

Rax13 wrote:Ne zelim da tako sviram vibrato, mogu, ali nije to onakav vibrato kakav dobijam kad obuhvatim vrat palcem onako junacki... :D

Volim taj osecaj vrata, a samim tim i celokupne gitare u shaci...
Nista lepse nego kad mu ga das po vibratu i kad onako "Muski" stegnes vrat :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest