usmerite newba

Moderator: Critical

Milky
Posts: 154
Joined: 12 Jan 2007, 14:19
Location: Mirijevo/BG/Srbija

usmerite newba

Post by Milky » 21 Jan 2007, 22:40

Foxe, evo me u teoriji i tehnikama :D
Bilo kako bilo, kupio sam el gitaru i sad bi trebalo da pocnem sa ucenjem osnovnih stvari. Sta bi trebalo prvo da pocnem da vezbam(akorde preskocite, oni su 0wnovani). Da li su to skale, neki osnovni rifovi, pesme ili shta god. Jeste moje mishljenje da svako ima svoj tok rada, ali ono najosnovnije shto se mora znati zelim da postujete ovde...
Mislim da ce jedan ovakav topic dobro dotji velikom delu domacih elektrisanih gitarista pocetnika

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 22 Jan 2007, 00:40

Da li si siguran that you PWN chords? Ja nisam siguran da ih ja sve znam u dušu. Akordi su jako tricky stvar i teoretski beskonačni. Ti verovatno misliš na osnovne akorde.

Ono što bih ti preporučio svakako je da radiš naizmenično vežbe za prstored i ritmičke vežbe i to sa veeeeeeeeeeeeeelikim akcentom na ritmičke vežbe. Gitarista koji nema osećaj za ritam nije gitarista. Dakle, metronom u šake i furaj. Svaki dan po minimum dva sata (poželjno je više).

Kasnije možeš početi sa nekim skalicama i to u početku neke pentatonike a kasnije možeš preći i na nešto komplexnije. U svakom slučaju, ništa od toga dok ne savladaš ritam i pravilno podjednako trzanje žica i gore i dole. Igraj se sa ritmom i isprobavaj sve i jedan isti ritam probaj da odsviraš na različite načine. To ti je vežba za desnu ruku (ako si dešnjak). A paralelno sa tim treba da vežbaš prstored. Naravno ono što povezuje te dve stvari ti je svakako sinhronizacija desne i leve gitare, pronalaženje idealnog oslonca za ruku i uopšte pronalaženja tehnike i načina sviranja koji tebi najviše odgovara. To te ne mogu naučiti ni ja niti bilo ko drugi. To je nešto što moraš sam da provališ. Možemo teoretisati i govoriti "ovo je dobro a ovo nije" ali dok ti sam ne "namestiš ručicu" nema ništa od svirke.

Eto... imaš tu par skalica za posle pa češljaj.

Uzdravlje!

svetskimegacar
Posts: 22
Joined: 28 Dec 2006, 09:43

Savet

Post by svetskimegacar » 22 Jan 2007, 12:59

Zdravo,postavio sam linkove u edukativnim knjigama.Skini te tri knjige od Wolf Marshalla i sasvim je dovoljno za pocetak.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 07 Mar 2007, 22:25

Sta god radio uvek gledaj u desnu ruku dok vezbas skale i gledaj da okidas gore dole,jer ako pogresno naucis tacnije ako ne budes toliko obracao paznju na picking veruj mi bice ti veoma tesko da to ispravis (iz iskustva),i dosta teze da skines neke stvari za razliku od nekog ko i ako svira krace od tebe moze to da odsvira zato sto okida pravilno.
Vezbaj u pocetku obavezno metronom pa postepeno kako napredujes ti povecavaj brzinu.
Da bi naucio da sviras brzo moras znati da sviras polako.

Code: Select all

--------d----u----d---u---d---u
E1-------------------12---------
H2-----12--13--15------15--13     x 1000

d-Down
u-up
ovo vezbaj dok ne crknes ,veruj mi iznenadices se koliko koristi
i ja sam se iznenadio :lol: :lol: :lol:

Milky
Posts: 154
Joined: 12 Jan 2007, 14:19
Location: Mirijevo/BG/Srbija

Post by Milky » 07 Mar 2007, 23:11

E, hvala, ja sam bas zaboravio na ovaj topic, naravno, svaki nov savet je dobrodoshao :)
E, mene stvarno *e*e svip piking, dok koristim "normalnu" trzalicu, a onda uzmem parche kartona koje malo olabavim, istranziram, da bude meko i sve ide ko podmazano, any1 with teh same problem?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 08 Mar 2007, 00:00

Ne znam ,ali meni je sto puta lakse da rezem kroz skale sa debljom trzalicom isto vazi i za sweep (jim Dunlop 3mm),dok za akorde na akustari koristim neku meksu (1,5/2 mm)
Nikada nisam imao takav problem.
Mozda ne drzis trzalicu pravilno (nemoj da se ljutis )ali vrlo je moguce ,npr. velikom povrsinom trz. okidas zice.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 08 Mar 2007, 02:22

3mm? sta mu to dodje?
meni je mekano 0.45 i manje, a tvrdo mi je tipa 0.70 i deblje.
ali da, za svirkanje bolje tvrdja, da ne zapinje i tako to, a za akorde bolje mekana, posto mozes da zapnes ko sivonja i da te boli uvo, mada akorde mozes i sa tvrdom ako znas lepo da strummujes, tj da drzis trscu do jaja labavo, a da ti ne ispada u raznoraznim pravcima (najcesce u rezonantnu kutiju):)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 08 Mar 2007, 11:59

3mm,pa to mu dodje kao trza od 3mm :lol: :lol: (Jim Dunlop-Stubby)
Milky koja je tebi "normalna" trza (koje debljine)?

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 08 Mar 2007, 12:03

Vezbanje ritmike = meshuggah (my 0.02 $)

Milky
Posts: 154
Joined: 12 Jan 2007, 14:19
Location: Mirijevo/BG/Srbija

Post by Milky » 08 Mar 2007, 18:37

Recimo, 0.73 do 1, a za rifove, palm mjuting, uopste, malo sirovije moze trojka

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 08 Mar 2007, 18:47

Što se mene tiče, uvek samo i jedino Dunlop black 1 mm. Savršena trzalica. Koristim je godinama.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 08 Mar 2007, 20:21

Ne znam zasto ali mene uvek pitaju ,kakvo ti je ovo sranje (misleci na trzalicu).Meni super sluzi i evo koristim je vec dve godine.
Pa Milky ne znam zasto ti ne ide ,menjaj trzu ako ne odgovara ,jbg. to je individualna stvar, probaj sa malom (mislim da je zovu dugmetara ili tako nesto,kod mene je takva)
Istrazuj :lol:

Milky
Posts: 154
Joined: 12 Jan 2007, 14:19
Location: Mirijevo/BG/Srbija

Post by Milky » 08 Mar 2007, 23:48

Gledajte, nije meni problem da okidam gore-dole, ide lepo do nekog tempa, ali recimo, kontejner me nalozhio da kao sviram transilvaniju(IM) i tu vec recimo gubim ritam, mogu brzo da okidam, ali, trebalo bi da je sve stvar vezbe, right?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 09 Mar 2007, 00:46

Tacno,tacno tacno.
pogledaj sta mi pise u potpisu i sve ce ti biti jasno

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 09 Mar 2007, 01:07

Repetitio est mater studiorum!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest