Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Moderator: Critical

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by ® » 07 Aug 2008, 11:56

Juce, u Lyra-i, mi je jedan prodavac, ne Vedran, pokazao jednu sivu krpu koja kosta 1050 dinara i koja je "bash za poliranje gitare", i koja izgleda potpuno isto kao i "magicna krpa", samo sto je siva, ma identicno, potpisujem.
Samo sto je najbolja "magicna" 150 dinara, videh jutros u C-marketu, izvin'te Mini Maxi-ju. Oni takve krpe koriste za poliranje gitara "od 2000 eura" - rece mi covek.

E sad, objasnio mi je da za tim poliranjem nema potrebe sve dok ne primetim da se sjaj laka gubi i da matira, ali to se desava tek posle nekoliko godina ili ako je gitara stajala u nekom podrumu pa je mnoooogo prljava, pa onda, posle ciscenja da je ispoliram...da se sjaj "vrati"(ja mislim da poliranje ne bi mnogo znacilo nesto protiv vlage koja bi ionako upropastila drvo.)

Nisam je kupio, ali me zanima i vase iskustvo sa odrzavanjem instrumenata na taj nacin i koliku ucestanost tog poliranja praktikujete na svojim gitarama. I da li ima veze koje se sredstvo za poliranje koristi od vrste drveta gitare?
Juce mi rece ovaj da nema. Kakva su vasa iskustva ?

I, da ne zaboravim, kako "regulisete" otiske prstiju sa tela i vrata gitare ?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by sirac-šunka » 07 Aug 2008, 12:42

Ja bas brisem Prontoom Mutli superfice i obicnom pamucnom krpom. Svaka gitara mi obicno izgubi sjaj oko donjeg roga zbog slepovanja, ali me stvarno bas i briga... i treba jednom da postane vintage :mrgreen:

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by Шмајсер » 07 Aug 2008, 13:32

да виде људи да знаш да шамараш :D

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by DrGreenthumb » 07 Aug 2008, 18:39

Pronto Legno Vivo i ta "svedska" krpa iz Maxija, fenomenalno mirise na vosak i odlicno polira.

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by ® » 07 Aug 2008, 20:24

-Meni covek juce rece i da te magicne, "Svedske", krpe grebu i skidaju lak, a da je ona njihova 100% proverena, a ja sam skoro 100% siguran da je to jedna te ista stvar, samo u drugoj boji, jer potpuno isto izgleda, onako kroz kesu - koliko sam video i osetio, samo ta njihova ima necije ime usiveno, verovatno da nijednog trenutka ne pomislis da si uradio sve sto bi i neki prosecni magarac posto si upravo bacio 1000 dinara na krpu, koja ne vredi ni 20 dinara. Mada, siguran sam da nije to do njih, prodavaca, "gazda" je uvoznik pa je on za sve kriv :? prodavci su me vec nekoliko puta zaista zadivili svojim stavovima prema musterijama.
Da sam im ja "gazda", imali bi duplo vece plate od svih radnika iz drugih radnji, samo zbog toga. Stvarno, nema onog osecaja predrasuda i neke sujete, nema onih majmunskih, kravljih i telecih pogleda, nije bitno da li kupujes trzalice od 40 dinara ili gitaru od 1800 eura... isti, identican odnos prema svakoj musteriji. Sve pohvale, jos jednom.

Pa mi sad napisi, DrGreenthumb, da li si ti uspeo da skines lak sa te gitare koju si polirao, tom krpom iz samoposluge ?
Ili ti je od tog Pronta pozeleneo palac ?

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by DrGreenthumb » 07 Aug 2008, 20:34

Od neceg drugog je pozeleneo :) Mozda bih uspeo da skinem lak za jedno 10 godina ako sad krenem da je trljam, gitaru to jest. Krpa mi je u celoj prici nebitna, ovaj Pronto mi radi posao, pa moze bilo koja stara majica da posluzi, sta do'vatim. Za zadnjih 10 godina probao sam stvarno svasta od tih specijalizovanih buckurisa za 10+e (Fender,Dunlop,Dr. Duck's...), ali ovo je moj favorit.

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by ® » 07 Aug 2008, 21:36

Hvala na brzom odgovoru.

Da li bi mogao da stavis neku fotografiju neke gitare koju si polirao tim maloprodajno-svakodnevno-samousluznim sredstvima, pa da joj se ovde dive i neistomisljenici i pristalice "nebacacha para", a i za korist neke dece koja ce u buducnosti citati i gledati ovo ?

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by DrGreenthumb » 07 Aug 2008, 22:54

® wrote:Hvala na brzom odgovoru.

Da li bi mogao da stavis neku fotografiju neke gitare koju si polirao tim maloprodajno-svakodnevno-samousluznim sredstvima, pa da joj se ovde dive i neistomisljenici i pristalice "nebacacha para", a i za korist neke dece koja ce u buducnosti citati i gledati ovo ?
Hmm ovo mi zvuci previse sarkasticno, but I don't give a rats ass svejedno :) Evo jedna, nije neka slika ali se sijaju od srece
Image

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by ® » 07 Aug 2008, 23:18

MislEo sam da jos ljudi ne ucestvuje u ovoj temi zbog licne privrzenosti nekim takozvanim proverenim artiklima iz muzickih prodavnica, ono sto sam napisao se svakako nije odnosilo na tebe u nekom losem smislu, bas naprotiv; ...pa da ih je blam da ovde komentarisu svoja iskustva.
I ja sam jos uvek veoma verna pristalica "nebacacha para", pa sam te zato i pitao da postavis koju fotografiju/e.
Hvala ti.

p.s. A mozda pomenuti ljudovi i vole da su im prljavi instrumenti, otkud ja znam, ja sam samo pocetnik pa pitam sve sto me interesuje...

Pozdrav.

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by DrGreenthumb » 07 Aug 2008, 23:25

® wrote:MislEo sam da jos ljudi ne ucestvuje u ovoj temi zbog licne privrzenosti nekim takozvanim proverenim artiklima iz muzickih prodavnica, ono sto sam napisao se svakako nije odnosilo na tebe u nekom losem smislu, bas naprotiv; ...pa da ih je blam da ovde komentarisu svoja iskustva.
I ja sam jos uvek veoma verna pristalica "nebacacha para", pa sam te zato i pitao da postavis koju fotografiju/e.
Hvala ti.

p.s. A mozda pomenuti ljudovi i vole da su im prljavi instrumenti, otkud ja znam, ja sam samo pocetnik pa pitam sve sto me interesuje...

Pozdrav.
A mozda im tema nije narocito interesantna, ko zna... Nema na cemu, sem ovog Pronta mogu da preporucim i Dunlopov 65 Lemon Oil za non-maple vratove. Inace ja volim da su mi gitare ciste, ali isto tako imam par prijatelja muzicara koji vole da su njihovi "jos malo pa vintage" instrumenti prljavi koliko i blues koji sviraju. Tja :)

analogboy

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by analogboy » 08 Aug 2008, 16:32

by the way Greenthumb koja ti je ova desna gitara?!

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by DrGreenthumb » 08 Aug 2008, 20:00

analogboy wrote:by the way Greenthumb koja ti je ova desna gitara?!
Suhr, naravno :) .

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by sirac-šunka » 09 Aug 2008, 00:49

Uh, bre, a ja mislio neka "obicna" kopija strata, uzeo covek porem MM-a cisto ako se uzeli singlova...

Pa koja je serija?

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by DrGreenthumb » 09 Aug 2008, 11:53

Zezam se :D , nije Suhr, nemam bas toliko kinte, to je jedan custom sto mi je napravio drugar. Ali kako se stvari odvijaju, mozda mi drugar donese iz Amerike jos jednu, ali najverovatnije cu pre uzeti jos jednog MM ili Andersona nego Suhr-a. Da budem precizniji ovo:Image
Spremio sam kintu, pa sve zavisi od njega, drzite mi palceve :) I'll keep ya posted....

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by KnightOfDoom » 09 Aug 2008, 14:23

Sve je to lepo, fino, divno i sjajno ali imate temu "oprema" (ili tako nesto) pa tamo obavljajte ove razgovore.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest