Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Moderator: Critical

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by ® » 17 Aug 2008, 19:48

Guitar_thrill wrote:i mene zanima da li se na onoj mojoj slici vidi da nije nikada polirana?
Ako se nekim delom ovo odnosi na mene, onda ovako:

1. Gitara je fotografisana nekim mobilnim telefonom, pa se nista detaljno ljudskim okom i ne moze videti... osim da ima 6 zica.

2. A i ako si skinuo neki sloj tog laka(tih lakova...), nekako, bilo kako, sumnjam da si fizicki u stanju da primetis i razliku u zvuku, jer je to elektricna gitara, pa ne vibrira drvo ni iz daleka toliko koliko je to slucaj kod akusticne ili klasicne gitare, zato sam i postavio ovu temu.

Sad samo jos fali da se javi neko da napise cime polira bas...

3. Ja ne znam koja je ta tvoja gitara, niti znam kako je izgledala dok je bila potpuno nova, a u svakom slucaju bih morao da je pogledam uzivo da bih ti malo tacnije rekao sta i kako mislim da jeste ili nije.

Lici mi na neki Gibson, zbog rasporeda potenciometara i onih "//" na fretboard-u, kako god im je naziv... nije ni bitno.


U svakom slucaju odgovor na tvoje pitanje je:

NE, NA OSNOVU PRILOZENE FOTOGRAFIJE NE MOZE SE VIDETI DA LI JE GITARA POLIRANA ILI NE, PRE SVEGA JER TI JE TELEFON KRS :)

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by Guitar_thrill » 17 Aug 2008, 23:17

Ej BRE, nemoj ti meni krs! ::ranting:: :D :D
ok, onda cu pokusati da je slikam digitalnim,ako mu kupim baterije :) pa cu postaviti
btw. za telefon star vise od 2 godine, i kameru od 1 Mega pixel i nije losa slika :oops: :D

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by viden » 19 Aug 2008, 08:14

® wrote:...A i ako si skinuo neki sloj tog laka(tih lakova...), nekako, bilo kako, sumnjam da si fizicki u stanju da primetis i razliku u zvuku, jer je to elektricna gitara, pa ne vibrira drvo ni iz daleka toliko koliko je to slucaj kod akusticne ili klasicne gitare, zato sam i postavio ovu temu.

Sad samo jos fali da se javi neko da napise cime polira bas...
Prilično si u zabludi :) .
Drvo kod električne gitare (pa i basa) vibrira kao i kod akustične i presudno je u kvalitetu zvuka koji gitara daje (mnogo značajnije od magneta). Takođe i lak na el. gitari bitno utiče na ton koji ona daje, a s obzirom da se danas u industriJskoj proizvodnji gitara isti lakovi koriste i za akustične i za električne gitare, onda je logično da mogu da se poliraju istim sredstvima.
Nego, šta si zapeo s tim poliranjem. Imaš gitaru par dana a već bi da je poliraš :) .
A sad bez šale.
Klasičnu (akustičnu) gitaru nemoj polirati NIČIM. Ne bacaj pare na SPECIJALNE krpe i slične gluposti.
Dovoljna ti je obična pamučna krpa (stara majca, pelena...) i time posle svake svirke obriši gitaru.
Jednom godišnje možeš namazati fretboard nekim uljem koje opet ne mora biti specijalno (može se koristiti obično laneno, orahovo...). Sve to imaš u svakojoj radnji vrlo jeftino. Znači namažeš malo (fretboard) uljem (npr.lanenim), sačekaš desetak minuta da ga drvo upije i onda lepo obrišeš suvom, čisto, (pamučnom) krpom (ali ne onom kojom brišeš telo :D ).
I to je to.
Možeš koristiti i sredstva za čišćenje nameštaja (Pronto i sl.) ako je gitara baš prljava i prašnjava ali pazi da ona NE sadrže silikon ili alkohol u sebi.
A ako gitara BAŠ izgubi sjaj onda se koriste paste za poliranje ali pretpostavljam da nisi njih imao u vidu kada si postavio temu. Sa njima treba biti oprezan jer mogu biti jako abrazivne i prilično oštetiti lak. Takođe, ne može se svaki lak polirati njima pa o tome nećemo diskutovati (da se ne desi da neko upropasti gitaru pa onda ja ispadnem kriv :) ).
Kozmetika (!!???) za gitaru je izmišljena da bi neko zaradio na njoj i uvek se nasmejem kad čujem ili pročitam taj izraz.
Ima tu par korisnih stvari ali je 99% prodavanje magle.
Zato se ne opterećuj time jer nikakve tajne nema. Sviraj i uživaj (tu ima tajne ali moraš sam da je otkriješ :) ).

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by ® » 19 Aug 2008, 14:02

Hvala na savetima.

User avatar
ibanezac
Posts: 9
Joined: 06 May 2009, 00:35

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by ibanezac » 19 Jul 2009, 21:15

Uh, ja ne videh ili ne pogledah dobro. Zanima me cime polirati metalne delove gitare. Konkretno Ibanez basa. Imam mikrofiber krpu ali su mi potamneli potenciometri, civije i ostalo a ne znam koje sredstvo da upotrebim. Hvala.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by Sava » 20 Jul 2009, 17:03

jolana wrote:...pre neki dan sam gledao film"GIBSON factory tour", i neki lik je polirao gitre na ogroman tocak od FILCA! bukvalno jje udaro gitarom po tom tocku hehehe jako lepo izgledala gitara posle ko oGLEDALO! ali to je bez hardvera pa je lako. ali FILC kao materijal polira i bez ulja i sprejeva....naravno ,tocak nemamao hehe
sirac-šunka wrote:Ja bas brisem Prontoom Mutli superfice i obicnom pamucnom krpom. Svaka gitara mi obicno izgubi sjaj oko donjeg roga zbog slepovanja, ali me stvarno bas i briga... i treba jednom da postane vintage :mrgreen:
Što se tiče filcanog točka u njega se stavlja odgovarajuća pasta za poliranje i to je fantastična stvar. Jedan moj prijatelj je to imao u svojoj metalostrugarskoj radnji i svaki metalni deo bilo da je gvožđe ili mesing nakon kratkotrajnog poliranja izgleda kao da je hromiran. Nakon toga ako se umoči u neka sredstva bude i trajno zaštićen. Jedino ne znam kako bih gitaru propustio kroz tako nešto :D !
...
Meni je ova tema jako interesantna jer imam problema sa jednom gitarom. U principu od preparata imam i koristim Martin sprej za čišćenje i poliranje, orahovo ulje, parafinsko ulje, limunovo ulje sopstvene izrade i mekane pamučne krpe. Parafinsko ulje mi koristi za podmazivanje sedala i drugih metalnih delova ukoliko je potrebno, orahovo odlično čisti uključujući i vrat, Martin koristim sa istom namenom kao i orahovo ulje, a limunovo sam možda samo jednom ili dva puta koristio. Gitaru brišem svaki put kada odlažem u kofer.

Ali zvrčka je sa ressiue 62 Telecasterom jer je farban nitrolakom tako da od znoja momentalno matira onaj deo drveta na koji naslanjate ruku. Jedino sa ovim Martin sprejem uspevam da to očistim, ali nije besprekorno i mora često da se čisti što nije dobro. Sličan problem sam imao sa Peavey akustičnom gitarom koju sam na kraju prodao sa matiranim gornjim delom gitare. Svaki iskustveni savet je dobrodošao.

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by Stalker » 21 Jan 2010, 00:30

zna neko gde mogu nabaviti limunovo ulje?

User avatar
MilanChe56
Posts: 38
Joined: 08 Jan 2010, 21:43

Re: Poliranje gitare; iskustva - ako nisu tajna.

Post by MilanChe56 » 22 Jan 2010, 19:34

Guitar_thrill wrote:u je, nisam znao da poliranje igra bitnu ulogu! evo moje gitare Image NIKADA je nisam polirao ! obrisao sam je par puta nekom krpom jer je bila od znoja i otisaka i to je to...jedino fretboard brisem zbog svirljivosti....

ahaha imam isti frotir gajbi kao ti :D

mozes sa njim da poliras gitaru

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest