Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Moderator: Critical

Post Reply
User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by LazaRocker » 13 Aug 2008, 09:43

Imam veliki problem: ne znam kako da smisljam kvalitetne solaze. Kada treba da se osmisli solo, ja uzmem i vrtim pet - sest tonova iz neke pentatonic skale u zavisnosti od tonaliteta u razlicitim varijacijama dodam poneki bend i vibrato i to je to. I sve na isti fazon. Tudje solaze mi stvarno dobro idu, znam ih puno, u prvih pola godine sviranja sam skidao Pageove solaze, sto znaci da sam tehnicki potkovan, ali sam vrlo slab kompozitor... Nemojte pogresno da me shvatite to sto smislim zvuci harmonicno i dobro se uklapa u melodiju, ali je primitivno i posle 2 - 3 meseca sviranja svako bi mogao da ga odsvira, a ne zelim da me ljudi gledaju kao loseg gitaristu jer neznam da komponujem... Da li neko ima resenje, neki savet, kako da mi solaze dobiju novi i uvek razlicit oblik, i kako da u njima pokazem bar deo onoga sto znam?

User avatar
Regrin
Posts: 80
Joined: 06 Aug 2008, 21:57
Location: Sombor

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by Regrin » 13 Aug 2008, 10:17

Nemoj samo da se vrtis oko pentatonic skale, isprobaj i druge varijante pa onda kombinuj. Takodje, nemoj da sviras skalu u samo jednoj poziciji.
Prosiri skalu na sve pozicije na vratu pa onda opet kombinuj. Svaka pozicija ima neku svoju specificnost.
Probaj da osmislis neki lep motiv, pa onda oko njega gradi solo. Poslusaj sta je u pesmi otpevao pevac, pa odsviraj tu melodiju.
Nemoj da ti solo bude dosadan i spor, raspali ponekad neku skalu.
Slusaj poznate gitariste i od svakog se trudi da pokupis neku foru. Posle te fore ubacuj u svoje solaze samo pazi da ne bi previse iskopirao neciji stil.

Eto, mojih par saveta, ovako na brzaka. Na kraju krajeva bilo bi ti dobro i da napravis neki jednostavan backing track i sviras preko toga.
Vremenom ce ti dolaziti u glavu sve vise ideja i pisanje solaza ti nece biti problem.

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by Derrick » 13 Aug 2008, 10:36

Imam ja jedan savet - sačekaj još par godina, pa da vidiš kako će ti solaže bolje zvučati. Mislim, kako iko može da ti da savet kako da improvizuješ kada je improvizacija upravo čisto individualna stvar. Koliko ćeš kvalitetno improvizovati zavisi od dve stvari - iskustva i tehnike. Što ti je bolja tehnika, širi je dijapazon stvari koje možeš/umeš da izvedeš, a što imaš više iskustva, više ideja će ti dolaziti u glavu. I ovo važi za svaki instrument. :)

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by Highway One » 16 Aug 2008, 12:09

ja se divim blekmuru do imbecilnosti!i koristim njegove fore pa sta smuckam.

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by Santana » 16 Aug 2008, 12:15

moc improvizacije se stice tek kasnije.isto-ne mozemo svi biti fenomenalni kompozitori.sa tim se radjas ili ne.
sviram gitaru 2 godine i dobro sviram (evo trenutno skidam koncertni stairway-rece ti da volis zeppelinove soloe)ali retko kad uzmem da smisljam nesto sto me toliko izrazi.ja sam tvrdoglav i pokusavao sam da pravim soloe na suvo.sad sam napravio dobru kombinaciju akorda i na njen snimak cu da improvizujem-uslovno receno pa cu iz toga najbolje fore da pokupim i od svega napravim pesmu ili instrumental.a u kojoj si ti skoli/gimnaziji, Lazo?

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by sinisake » 16 Aug 2008, 12:28

ali je primitivno i posle 2 - 3 meseca sviranja svako bi mogao da ga odsvira,
Hoces li ti da pravis dobre i efektne solaze, ili komplikovane solaze? :wink:

Na primer, solaza u ovoj pesmi (2:51):



je jedna od najlepsih koju sam cuo.

To sto bi svako ''posle 2-3 meseca sviranja'' mogao da je odsvira ne umanjuje njenu lepotu. Fora je u tome sto je neki ne bi smislili ni za ceo zivot.

Za pocetak, izadji iz pentatonike, baci se malo na skale i moduse, kradi tudje fazone i pravi svoje, a vremenom ces nauciti da primenjujes to u praksi.
Sviranje solo-gitare je fraziranje, kako rece Vlatko Stefanovski, i potrebno je imati dobru zalihu ubedljivih fraza, nista vise. :mrgreen:

Ako je za utehu, i neki od najvecih svetskih gitarista (Satriani) uglavnom komponuju solaze, ne improvizuju ih (odstupanja od originala na koncertima su cesto vrlo, vrlo mala). :)

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by LazaRocker » 16 Aug 2008, 15:43

@Santana
I ja isto sviram 2 godine (mesec, dva vise), i da obozavam Zeppelinove solaze ali je poenta u tome da NECU NIKOG DA KOPIRAM. Ko sto neko ovde dade savet, od svakog gitariste se treba pokupiti neki fazon, i onda graditi svoj stil. To ja pokusavam. Idem u Dusan radovic. Sto?
@Sinsake
Rekoh vec, moje solaze su harmonicne i lepo zvuce, samo sam ja jos mlad, i kolko god se pretvarao da nije tako, vazno mi je misljenje drugih o meni.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by sinisake » 16 Aug 2008, 15:55

i kolko god se pretvarao da nije tako, vazno mi je misljenje drugih o meni
''Sujeta je moj omiljeni greh'', rece Sotona licno na kraju "Djavolovog advokata". :twisted: :lol:

Razumljivo je da zelis da se d(p)okazes kao gitarista, ali onda si odabrao tezak put.
Koliko vidim, voleo bi da sviras komplikovane (brze i zahebane?), i u tom smislu efektne solaze.

Pa nista, ne gine ti barem 5-6 sati studioznog, sistematicnog rada (svako)dnevno.

Ako si spreman na tu zrtvu, samo napred. :wink:

Naposletku, upoznao sam mnogo ljudi, pa evo i sad sviram sa ljudima kojima se jednostavno HEBE za solaze i virtuozitet kao takve, a istinski VOLE muziku.
Ima i takvih, mnogo, veruj mi. :wink:
Last edited by sinisake on 16 Aug 2008, 15:58, edited 1 time in total.

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by LazaRocker » 16 Aug 2008, 15:58

Jel' poenta da ne mogu i jare i pare?

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by sinisake » 16 Aug 2008, 16:01

'Bem li ga, nisam vise siguran...

Jedno znam: da znam bolje da sviram, da sam brzi i precizniji, nisam siguran da bih uspevao da se suzdrzim od demonstriranja tog znanja ( :grummel_2: sujeta,jbg), a ubedjen sam da bih time cesto zapravo KVARIO celokupan utisak koji bend zeli da ostavi.

Ne znam da li smo se razumeli?

Mogu i jare i pare, al' ne ide to uvek, pretpostavljam. :wink:

Poenta cele price je zapravo u tome da ne treba previse da brines o solu, koji je samo mali, i u modernoj muzici cak i zapostavljen deo strukture pesme (publika ga cesto i ne zeli, budimo otvoreni, smara ih soliranje), vaznije su same pesme.

Mada, ''tesko gitaristi bez sola", znam ja to... :)

User avatar
jolana
Posts: 147
Joined: 09 Jan 2008, 01:58
Contact:

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by jolana » 16 Aug 2008, 21:05

solo.....jos samo jedna definicija koja pokushava da uhvati neuhvatljivo...

User avatar
Sephiroth
Posts: 67
Joined: 07 Jan 2008, 03:21

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by Sephiroth » 16 Aug 2008, 23:24

(-; Dobra routina vezbanja,svaki dan po 6 sati i za 10 meseci sviraces najcomplex stvari i najbrze.Ponekad prodje misao kroz glavu da li su neki poznati shrederi dovoljno dobri (tehnicki) za 20+ years of playing. (Provereno) 8)

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by vasko » 17 Aug 2008, 13:54

meni su solaze smesne

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by friedman » 17 Aug 2008, 14:50

LazaRocker wrote:Imam veliki problem: ne znam kako da smisljam kvalitetne solaze. Kada treba da se osmisli solo, ja uzmem i vrtim pet - sest tonova iz neke pentatonic skale u zavisnosti od tonaliteta u razlicitim varijacijama dodam poneki bend i vibrato i to je to. I sve na isti fazon. Tudje solaze mi stvarno dobro idu, znam ih puno, u prvih pola godine sviranja sam skidao Pageove solaze
Cekaj, hoces da kazes da si posle pola godine sviranja skida Stairway to heaven solo? Kompletan? Ako je tako, hats down :)
A koliko dugo sviras sad? :)

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: Pomoc oko komponovanja i improvizacije....

Post by LazaRocker » 18 Aug 2008, 10:33

friedman wrote:
LazaRocker wrote:Imam veliki problem: ne znam kako da smisljam kvalitetne solaze. Kada treba da se osmisli solo, ja uzmem i vrtim pet - sest tonova iz neke pentatonic skale u zavisnosti od tonaliteta u razlicitim varijacijama dodam poneki bend i vibrato i to je to. I sve na isti fazon. Tudje solaze mi stvarno dobro idu, znam ih puno, u prvih pola godine sviranja sam skidao Pageove solaze
Cekaj, hoces da kazes da si posle pola godine sviranja skida Stairway to heaven solo? Kompletan? Ako je tako, hats down :)
A koliko dugo sviras sad? :)
Sad dve godine, i malo jace(1,2 meseca). Nazalost skinuo sam samo polovinu solaze, krenuo sam da je sviram, skinuo pola i najednom prestao. Nisam je svirao od tad... Dobro me podseti da sad pocnem da je ponovo sviram... Al' jbg nemaju Zeppelini samo Stairway to Heaven, u prvih pola godine sam znao i da odsviram solo za Black Dog kao i za Celebration Day.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest