Jazz- groove sviranje...

Moderator: Critical

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Jazz- groove sviranje...

Post by vbraca » 23 Aug 2008, 01:41

Poceo sam sve vise ulaziti u Jazz, i trebaju mi male smernice, tj. koji groove svirati od kog basiste (znam da zelim sve na gotovo :roll: ).Tehnicki nadam se da tu nece biti problema, jer u poslednje vreme radim samo na tehnici, a ne na ucenju pesama.
Valjda se nesto shvatili iz mog konfuznog post-a. :mrgreen:

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by Шмајсер » 23 Aug 2008, 12:06

кад неко каже грув ја помислим на РАТМ, али то није оно што теби треба :lol:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by sinisake » 23 Aug 2008, 12:40

Izvini, sta ti podrazumevas pod recju "groove"?
I pride, meni ta rec jos cudnije zvuci u ovom kontekstu - ''koji groove svirati od kog basiste''.

Smajser nije jedini koji je zbunjen. :mrgreen:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by Tiki the Boyler » 24 Aug 2008, 11:35

Braco, sviraj Jamersona... sve što ti dođe pod ruku... Kad potrošiš godinicu ili dvije na to onda će stvari početi da dolaze na svoje mjesto.
I groove ne pokušavaj stvoriti na silu! Doći će kada mu se najmanje nadaš!

p.s. Pod groove podrazumjevam onaj feeling koji se neda riječima opisati, a koji ili postoji ili ne postoji... (A ne američki naziv za neku bass liniju!)

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by vbraca » 24 Aug 2008, 13:44

Tiki the Boyler wrote:Braco, sviraj Jamersona...
Upravo to i radim!Pravim ja sam poneki groove,i tu nema problema, nego me zanima od nekog poznatijeg basiste, neka bas linija koja usla u istorju...
Valjda kapirate sta hocu da kazem... :lol:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by Rocket Roll » 24 Aug 2008, 14:36

The Meters mi se čine dobrim "klasičnim" primerom. Primus (ili solo radovi Lesa Claypola) ne mogu da štete, od modernijih stvari. Toliko od mene...

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by sinisake » 24 Aug 2008, 14:50

Cekaj, je li jazz-groove bass linija? :?:

Rocket, ti "The meters" i Les Claypool meni bas i ne vuku previse na jazz. :wink:

Imam utisak da je, za pocetak, bolje uciti koncepte jazz-improvizacije (uz naravno obilato visesatno preslusavanje jazza i jazz basista svakodnevno), tipicne progresije, kredence, supstitute i tako to, nego se preterano zamarati skidanjem originalnih bas-linija (ionako su ih autori menjali pri svakoj izvedbi, u cemu je i poenta jazza, valjda).

Samim skidanjem, ako ti nije jasno ''zasto se svira to sto se svira'', neces bas mnogo dobiti. (Dobro, ruke ce da malo usavrse groove i move :D)

Uostalom, Ima ovde ljudi koji su skolovani jazzeri (bar jedan, koliko znam) i oni ce ti sigurno dati prave savete...

Ja ovo sto govorim (i seruckam:)), govorim iz iskustva onog koji je kao nesto ''krenuo u jazz'', pa je, kad je shvatio koliko je to prejebano i kompleksno, jednostavno batalio pos'o. :wink:

Takodje, da li tebe zanima acid ili ''pravi'' jazz?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by sirac-šunka » 24 Aug 2008, 15:18

Rocket Roll wrote:...Primus (ili solo radovi Lesa Claypola) ne mogu da štete...
...ali nece ni da ti koriste. Osim, ako ne zelis da izgradis takav all-weird stil svirke od koga se neces leba najesti. Naravno, to je vrlo zabavan bend i skidanje njegovih bas linija je takodje zabavno, ali nisam siguran da ga bas preporucuju na jazz odseku neke prestizne akademije kao predstavnika ili uzora.

Ti si postavio prilicno nasiroko pitanje. Da li si hteo da pocnes da radis jazz standarde, zanimaju te funk jazzy bass groove linije (a pretpostavljam da je to :) ), vise si zainteresovan za fusion svirku ala Chick Corea Electric Band sa sve Patitucijem... what...?

Nego da se vratimo ovom liku:
Image
Ja i nisam stigao da se bas upoznam sa njim, imate li neku preporuku, koji projekat, album pod obavezno nabaviti, odakle krenuti i sl.?

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by sinisake » 24 Aug 2008, 15:25

Uh, ovo mi bode oci, pa jednostavno moram.
Moderatori, ispravite, molim vas, u mom gornjem postu rec ''izkustvo'' (iskustvo). Ja ne mogu vise da editujem post, a to Z prosto boli. :mrgreen:

Hvala unapred.

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by Derrick » 24 Aug 2008, 15:43

A zašto "na silu" učiti jazz??? Nijedan pravac ne možeš savladati za mesec dva "višečasovnog preslušavanja", a pogotovo ne jazz koji zahteva ono "nešto" što ili imaš u sebi, ili nemaš. Ne postoji "instant-brzi kurs" sviranja jazz-a, rock-a, blues-a ili bilo kog pravca. Svaki pravac moraš da osetiš u sebi i da se u njemu pronađeš. Džaba mnogo sati slušanja kada u tome ne uživaš do kraja, već samo delimično...

Naravno, ovo je samo moje mišljenje... :wink:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by sinisake » 24 Aug 2008, 15:45

A ko je rekao da visecasovno preslusavanje treba da traje mesec-dva?!? :wink:
Najbolje je odrastati uz tu muziku, ali mi smo manje-vise djeca rokenrola, jbg...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by Rocket Roll » 24 Aug 2008, 15:49

sinisake wrote:...ispravite, molim vas...
Ispravljeno. Ipak mislim da za groove nema boljeg (da tako kažem) uvoda od The Meters i Lesa Klejpola. To, naravno, ako groove uzmemo kao posebnu vrstu sviranja ("American swamp thang"), a ne (kako je Tiki ispravno primetio) kao nešto što svaki basista mora da poseduje i razvija.

Ponavljam, kao uvod... poslušajte slobodno The Meters, Primus i Lesove solo projekte (Colonel Claypool's Bucket of Bernie Brains, Les Claypool's Frog Brigade, Les Claypool And The Holy Mackerel, Oysterhead), to je ono što se najčešće označava sa "funk groove".

Naravno, groove je mnogo više od toga...

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by sinisake » 24 Aug 2008, 15:57

Ja tek sad ne znam sta znaci jazz-groove... :hide: :mrgreen:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by Rocket Roll » 24 Aug 2008, 16:57

Rekoh da proverim etimologiju, i "groove" je poreklom od "grove" (jarak, kanal, pećina, rupa). Verovatno je u muziku prešao u onom "in the pocket" značenju - muzičar je "zaključan" u ritam cele kompozicije i samo vozi po već iskopanom "kanalu", ne može da skrene.

Dotle Wikipedia citira muzikološko objašnjenje - "groove" je srodan "swingu" i "shuffleu", odnosno (čini mi se) predstavlja sinkopaciju.

Ah, ko će ga znati... No, od slušanja Lesa Klejpola svakom može da bude samo bolje. :mrgreen:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Jazz- groove sviranje...

Post by Duane » 24 Aug 2008, 17:45

verovatno je mislio na feeling... u jazzu se forsira triplet feel...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest