Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Moderator: Critical

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Doolio » 08 Nov 2008, 14:01

evo, da stavim na papir malo sovjeta kako razvijati svoje tekstopisacke sposobnosti. administracijo, pomerite ovo ako nije za ovaj podforum, ja nesto razmislio i turio ovde, nemam pojma. reko, nisam sto godina pisao neke postove ovakvog tipa, samo blejim u sve i svasta i razvlacim se ko slina:) ajmo da vidimo stoga, sta mu dodje bitno za jedan tekst:



-inspiracija. kada niste uvezbani, inspiracija dolazi stihijski, nekada vam dodje da sprintate kuci da biste zabelezili tu super misao koja vam je pala na pamet dok ste izlazili iz autobusa, a nekad nema sanse da napravite koherentan stih i sve sto napisete je pet reci koje su usiljene i veze nemaju sa zivotom. verovali ili ne, inspiracija se vezba, kao i sve ostalo. bitan element kod ovoga je autosugestija. znaci, treba da se navezbate da mozete svoj rodjeni dragi mozak da, uslovno receno, prevarite da je inspirisan:). hocete da napisete tuznu pesmu, a srecni ste? zamislite da ste tuzni, razmisljajte o tome, o tom osecanju, razmisljajte kako tuzan covek sagledava stvari oko sebe, evocirajte neke tuzne uspomene. cimnite koje pivo, zasto da ne? vremenom cete nauciti da 'dozivate inspiraciju' za petnaestak minuta ili manje. pocece da naviru osecanja, slike, poredjenja, stihovi...
bitna stvar za inspiraciju je da dozvolite stvarima da vas inspirisu. sta ovo znaci? ljudi mahom ignorisu masu stvari, tj uzimaju ih zdravo za gotovo jer misle da je obracanje paznje na stvari gubljenje vremena. ali, vi ste tekstopisac i za vas to nije gubljenje vremena vec sansa za novi tekst. mene je jednom inspirisala klupa u skoli da napisem tekst o socijalnoj dekadenciji svoje generacije.
mozete da nosite sa sobom olovku i papir za svaki slucaj, ili da kuckate u mobilni ono sto vam u trenutku padne na pamet. makar to bila jedna recenica, ili cak par reci. ako nekad to iskoristite za tekst, super, ako ne, nista niste izgubili. u svakom slucaju, vezbate kefalo za interpretaciju spoljasnjih nadrazaja.

-blokada. najgora stvar koja moze da se desi tekstopiscu. ja sam jednom imao blokadu osam meseci. hteo sam d'umrem:) onda je prosla, na srecu. sta je najbolje tada raditi? pa, ovo sto sam napisao u proslom pasusu. takodje, probajte da zvrljate bilo sta, mama, tata, blabla, mozda krene nesto smisleno iz toga. citajte poeziju (da, da, to moze itekako da pomogne), citajte dobre tekstove muzicara koji pisu slicno vama (ja licno sam u takvim trenucima posezao obicno za pink flojdom), slusajte njihove pesme. citajte svoje tekstove, sto da ne.

-pisete tekstove za muzicke numere, ne pisete cistu poeziju. ovo je bitno. vas tekst mora da bude ritmican, da ima odredjen tok. pisanje tekstova se u nekim stvarima razlikuje od pisanja poezije. tekst za muziku moze da ima samo jedan stih koji moze da iznese celu pesmu ako je dovoljno snazan. ostaje samo da se upotpuni adekvatnom muzikom. muzicka numera moze da sadrzi delove pevanja koji nisu smisleni, ali dodaju atmosfericnost (ueeeeeee, wawaaw) i slicno:). naravno, postoje tekstovi pesama koji su jako poeticni, ali i oni postuju pravila ritmicnosti i pevljivosti, inace bi morali da se recituju.
takodje, treba razmisljati i o delovima pesme kao sto su refren, bridge, strofa i slicno. pesma ne mora da ima ni refren ni bridge na primer, ali necete praviti samo takve pesme, naravno.

-pisanje teksta za muziku. dobili ste muziku, treba da radite tekst. ja licno obicno ne radim ovako, jer imate manje slobode, ali nekad, iz nekog razloga, mora tako:). probajte da osetite pesmu, pogotovo melodiju. probajte da pevate uz melodiju sa 'lalala' ili kako god, cilj je da uhvatite ritmiku, pauze, tempo. onda vidite da li vam nesto pada na pamet. naviknite se na numeru. pustite je na repeat i uzmite olovku u ruku.

-izrazajnost. treba biti izrazajan. da li se tu radi o psovanju, koriscenju neobicnih izraza, cudnim metaforama i poredjenjima to je manje bitno. izrazajnost je bitna. zelite nesto da kazete, izrazite svojim tekstom. ovo je jedan od glavnih problema tekstopisaca pocetnika. oni obicno imaju problema sa premalo izrazajnosti. zasto? zato sto misle da su previse izrazajni:). da pojasnim. mlad si i kontas da mozes da pises tekstove u svom bendu. uzmes da zvrljnes nesto. onda krenes to da citas i bude te blam, osecas se previse 'otkriven', sramota te je od samog sebe. onda uzmes da prepravljas dok na kraju ne dobijes ogoljen, prazan tekst od koga te vise nije blam. nije te blam zato sto si odstranio sve sto je bitno, nabijeno emocijama i snazno u tvom tekstu, a to ne valja. svako moze da napise 'trava je zelena' i da pokaze drugarima, pa i celom svetu. ali kad te profesor smara da procitas iskren sastav iz pismenog, onda ti nije svejedno. protiv tog osecanja moras da se boris. citaj naglas svoj tekst sam sebi dok se ne naviknes. prihvati da je to nesto sto si ti stvorio i da zbog toga treba da ti bude drago, a ne sramota. ne ume svako da pise snazne tekstove.
jos nesto. tebi se taj tekst cini previse 'blamovitim' ili tupavim mozda. procitaj ga drugima, vidi sta ce da kazu. iznenadices se pozitivnim reakcijama. stvar je u tome sto su i tekstovi poznatih bendova jako izrazajni, ali si na njih navikao. takodje, njih si cuo samo uz muziku, stavi ih na papir i citaj ih kao pesmicu, odmah se dobija drugi utisak. tako da, odbaci svoje glupe reakcije i samo napred.
ako ti je tekst stvarno los, jos manji problem. bice bolji. niko se nije naucen rodio. kao sto tvoj gitarista iz benda koji pici solaze na 300bpm nije znao da proizvede najprostiji ton kad je prvi put uzeo gitaru u ruke, tako ni ti ne mozes da ocekujes cudo kad prvi put uzmes da pises tekst. sve se vezba, pa i ovo.

-doslednost. tekst mora da bude dosledan. mora da ima neku glavnu ideju, a ne da se redjaju rime koje se rimuju i nista vise. svaki deo teksta mora da se plete sa onim drugim. tekst mora da predstavlja smislenu konsktrukciju. zato probajte da prvo trazite misao, a onda rimu. neki tekstovi ne moraju da se rimuju. neki ljudi kazu da se tekst pise iz cuga i da ga posle ne treba dirati da ne bi izgubio taj prvobitni zar. ovo je polovicno tacno. tacno je da je tekst koji je napisan iz cuga nabijen zarom, isto tako je tacno da verovatno ima gomilu gresaka u sebi. procitajte tekst sutra ili posle nekog vremena i nemojte se iznenaditi ako imate razne vrste gresaka. ako su greske tehnicke prirode (gramatika recimo) onda okej, ako su greske u smislenosti (vise razlicitih poenti, nedoslednosti, ponavljanje stvari koje ne treba da se ponavljaju) onda je bezveze. zato gledajte da pisete tekst onoliko vremena koliko vam treba za njega. neki tekst cete pisati mozda i nedeljama, pa cete ga imati do pola zavrsenog mesec dana, pa cete onda odjednom da ga zavrsite, ko zna. nemojte da silite. hocu da kazem, terajte sebe na rad, ali nemojte po svaku cenu da zavrsavate tekst glupim stihovima samo da biste ga zavrsili. tekst mora biti koherentan.

-kada je tekst zavrsen? tekst je zavrsen kada se njime reklo ono sto se htelo reci. kratko i jasno. ovo je podlozno promenama, jer vi mozete jako dugo polako odvijati ono sto treba, ili jako brzo reci to isto. (mozete reci kako ste se peli stepenicama stepenik po stepenik, pa opisivati kako ste se odmarali izmedju spratova, pa kako su vas bolele noge, pa ste se zadihali itd., a mozete reci i 'popeo sam se uz stepenice'). od prirode pesme i poente zavisi kako cete pristupiti iskazivanju vase poente. ali, ako ste napisali 'popeo sam se uz stepenice', to je to, kratak tekst, ali smislen, nema smisla produzavati na silu, jer ce onda ispasti nesto tipa 'popeo sam se uz stepenice, to je ono u zgradama sto ima i sad covek moze tu nogu pred nogu da se penje, a ima i gelender, e pa, bas tu sam se popeo i secam se da su bile crvene stepenice', a to je vec malo bezveze:). primetimo da ovakvo vestacko prosirivanje nije isto sto i ovo: 'digao sam nogu na prvi stepenik. digao sam drugu nogu na drugi stepenik. posle desetog, vec pocinju da me bole noge, ali ja idem i dalje...'. iako je dugacko, poenta jos nije recena, treba da ispricamo da smo stigli do kraja stepenica. dakle, ne postoji predugacak ili prekratak tekst, postoji tekst sa previse/premalo informacija i dobar tekst.
jedan moj tekst, koji sam pokusao da prosirim, ali sam odustao od toga jer cini celinu koju, po meni, ne treba dalje dirati:
our love has made us siamese
chained together by disease
if we separate we'll die
so we'll never dare to try
now we live our life it seems
shattering each other's dreams


engleski ili srpski? uh, nemam pojma, zavisi. u svakom slucaju, ja licno bih prvo isao na srpski obavezno, pa ako bas ne ide, onda engleski. ali ponekad sam bas inspirisan da pisem na engleskom. sa druge strane, na srpskom je teze pisati, reci ce vam mnogi. to je varka. na engleskom je jos teze pisati nego vi mislite da vam je bolji taj tekst koji ste napisali na engleskom od tog na srpskom zato sto vam je srpski maternji jezik i mnogo vise stvari vam tu bode oci i vidite razne nedoslednosti koje mozda ne uocavate u vasem engleskom tekstu. dajte taj tekst nekom profesoru engleskog pa cete da vidite kako ce da umre od smeha:). salim se, ali kad zabelezite nesto na engleskom, a niste sigurni koliko dobro znate engleski, procitajte nekom ko zna jako dobro, pa ispravite sta treba. govorim i o gramatici i o smislu, slengu i ostalim stvarima.
takodje, neko ce mnogo lakse da se izrazi na engleskom. opet zato sto je srpski maternji i zato sto kada pisete na engleskom, vi ste u stvari iza jedne vrste 'maske' koja vam omogucava da prevazidjete vas stid od vaseg pisanja i zato pisete bolje i snaznije tekstove na engleskom nego na srpskom. ovde cu samo reci da se vratite na deo gde pricamo o blamu od samog sebe i svog teksta:).

toliko za sada:)

User avatar
Nemanja.
Posts: 49
Joined: 05 Nov 2008, 22:33
Location: Podgorica

Re: saveti za pocetnike tekstopisce:)

Post by Nemanja. » 08 Nov 2008, 14:45

Jaojj ..... Ti si PRO tekstopisac !!!! <<<< svaka cast

User avatar
YeaH_LefT
Posts: 25
Joined: 18 Nov 2007, 16:54
Location: Bar

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by YeaH_LefT » 08 Nov 2008, 16:47

Izvinjavam se na offtopicu, ali moram...

@Nemanja. jel ti poznato ovo
ako ne volis neki topic i nemoj da post na njemu ako ti se ne svidja ....
Nemanja. covece unistavas jedan odlican forum svojim besmislenim postovima i temama...

edit: typo

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Historik » 08 Nov 2008, 17:35

Doolio ovo je jedan od najkorisnijih postova na celom forumu. Respect!

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Doolio » 08 Nov 2008, 17:41

e hvala:)

ako bude interesovanja, videcu da produbim materiju, kad budem imao vremena i kad skontam kako to da prezentujem smisleno:)

User avatar
Dete epruvete
MF veteran
Posts: 261
Joined: 07 Jul 2007, 23:53
Location: Bg

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Dete epruvete » 08 Nov 2008, 18:29

mogli bi ste da napravite podforum sa tekstovima pesama clanova, gde bi mogli da razmenjujemo misljenja i kritike na tu temu

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Doolio » 08 Nov 2008, 18:36

nemam pojma, ja svoje tekstove trpam u 'vasi radovi'

User avatar
Ezraeil
Posts: 43
Joined: 06 Aug 2008, 20:33
Location: Qla :D
Contact:

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Ezraeil » 20 Nov 2008, 00:36

doolio svaka cast sto se tice ovog objasnjenja, sasvim je super, i na prost nacin objasnjen nacin pisanja... mislio sam da postujem 'vamo o pisanju poezije... ako nemas nista protiv, nadam se da ima ovde takvih ljudi posto i knjizevna poezija ima uticaja u muzici :D

sagledajmo pricu da ovde na forumu preovladava metal :D onda bih vam kao neki "znar" [pravac] predlozio modernu [dekadenca, crna poezija], sasvim interesantna poezija... peva se o pesimizmu, smrti, bolu, tugzi ^^ i svemu sto je vezano nasuprot dobroti i lepim stvarima... ovaj stil odlikuju pesnici koji su imali traumatican zivot, ne prihvatanje u drustvu, ne razumevanje... e sada sto se tice ovog pravca, u njemu preovladava simbolizam, sto je takodje dosta dobro i kod muzickih tekstova/poezije... jer simbolizam ili ti simbol je rec/stih/strofa koja zamenjuje misao, jako je dobro jer moze da ostavi citaoca bez daha, mozes da nadjes sasvim drugi nacin i na svoju slobodnu volju da mu predstavis misao/radnju/vatever...
da bi se lakse razumeli oko pisanja ovakve poezije/tekstova savetujem da procitate neke pesme od bodlera, edgara alana poa, milana rakica, milana dukica, vladislava petkovica disa, sime pandurovica... svi su oni takozvani prokleti pesnici... [dugo je za objasnjavati... imate na wiki, sve sto vas interesuje u vezi ovog]... uglavnom, ako zelite da napisete tekst recimo za bend [savetujem da se ovi tekstovi pisu na srpskom jer je mnogo lakse, jer nas jezik je specifican, "opshiran", imate mnogo vise reci drugog oblika a istog znacenja, interesantno*** takodje, ovi tekstovi se mogu primenjivati u black metalu, jer black sam po sebi je pun misterije, tame i pesimizma, tako da je savrseno] da se vratim na pricu... poznato nam je da postoje 10erac, 11erac, 12erac, 13erac, 14erac i 16erac... e sada sta je to ???
primer 10erac je forma pisanja pesama, tu se 1 stih deli na deset slogova [kapa = ka-pa **ka-1. slog pa- 2. slog***] to je jos u antickoj grckoj izvaljeno da radi lakseg pevanja [jer se pre poezija izvodila uz pratnju harfe cega vec, i onda je pesnik shibao svoje stvari i pevao, pa radi lakseg pracenja ritma muzike, oni su delili pesme na slogove, svaki svoj slog ima svoje trajanje... kako neki kazu akcenat, sto dovodi do zakljucka da i sam govor je vrsta pevanja :D] uglavnom kada izdelite stih na slogove i krenete da ga pisete u toj formi bice mnogo lakse da se primeni u nekoj pesmi, verujte mi, kod rep pevanja je majka mara... sada sto se tice rime... milina.... turdite se da koristite stil opkorachenje*** znaci ovako pisete 1 stih i naglo ga prekinte i nastavite ga u 2. stih, ali tako da se sredina 1. stiha rimuje sa sredinom 2. stiha s obzirom da se i slogovi kraja stiha rimuju... i trudite se da ti "rimujuci slogovi" sadrze SAMOGLASNIKE!!! radi lakseg izgovaranja... zasto?
jer kada krenete da plevite po tekstu u muzici/pevanjem kako god, mnogo lakse ce vam biti za izgovor, pesma ce biti pevljiva i bukvalno ce te osetiti kako jezik nonshalatno "pluta" po ustima... stvarno super stvar... :D mnogo je dobro :D
primer [moderne Sima Pandurovic - Miserere sa opkorachenjem...]

Tutnji i bruji promuklo i tmulo
Muzika smrti. I tonovi pishte
Pogreb ideja i nestanje trulo
Bolova, senki shto dave i tishte...

vecim ponavljanjem samoglasnika ostvarujete lakse pevanje i nanosite eufoniju[zvucnost] predivno zvuci...

nadam se da sam pomogao nekako, sto se tice, koristio sam ovaj stil i nacin pisanja tekstova... lako je jako, jes da je svima vama shuntavo pisati tekst na srpskom kao nije kool, ali brutalno zvuci, dobija originalnost i svojinu i cak sta vise mozete da kontrolistete tok teksta i sve... ako zelite pak na engleskom da pisete, citajte Edgara Alana Poa, on je ugledni engleski knjizevnik RIP, koji je takodje pisao crnu poeziju... njegov stil je ostavio dodira svugde, mozete ga prepoznati u lirikama danija filtha... toliko za sada... sve sto treba vise, mozte mi se obratiti... sto se tice mojih pesama nadam se da cu ih postovati u skorije vreme ovde na forumu...

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by sinisake » 20 Nov 2008, 00:43

A Po je bio Englez, velis? :wink:

I da, ko je milan dukic? :?:

User avatar
Ezraeil
Posts: 43
Joined: 06 Aug 2008, 20:33
Location: Qla :D
Contact:

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Ezraeil » 20 Nov 2008, 10:28

haha :D koliko znam englez ili amer... ali znam da stil pisanja ima uticaj staroengleski :S ako imas vremena strpljenja da nadjes na netu onu njegovu najpoznatiju stvar [Raven - Gavran, kako vec... malo je poduza, ali je super, dijalog izmedju njega i gavrana :D] to me je zbunilo, jako malo sam citao o njegovoj biografiji... milan dukic... pa to je jos jedan predstavnik moderne, manje je poznat... ali, takodje, njegove pesme su brutalne :DDD


///////////////////

"Едгар Алан По (Бостон, 19. јануар 1809. - Балтимор , 7. октобар 1849.), амерички амерички књижевник, песник, уредник литерарних магазина и један од најзначајнијих представника америчког романтизма. Едгар Алан По, за живота готово непознат, постао један од најутицајнијих америчких песника када су вредност његовог дела открили француски песници Бодлер, Маларме и Валери. Његове кратке приповетке сматрају се претечом детективског романа.


Његов отац и мајка, Дејвид По мл. и Елизабета Хопкинс По (обоје глумци) преминули су у року од две године (отац 1810, мајка 1811.) након његовог рођења - након тога, По је одведен у Ричмонд, гдје је живео код Џона Алана, те онда послан у Енглеску где је од 1815. до 1820. похађао Манор Сцхоол у Свиндон Њуингтону. Никад легално усвојен, презиме Алан узео је као средње име.

Године 1826., По одлази на студије на вирџинијски универзитет под именом, али је избачен због коцкарских дугова, што га доводи у свађу с Џоном Аланом који га се тада одрекао као сина. Године 1827. придружио се војсци, лагавши о свом имену и старости; 1830. стиже до Вест Поинта, али је избачен годину касније због неизвршавања дужности.

О следећем периоду Поова живота мало се зна, осим да је 1833. живео с очевом сестром у Балтимору. Након што је с кратком причом Порука у Боци освојио 50 долара, започиње каријеру писца: у часописима Садерн литерари месинџер (у Ричмонду, где је стварао од 1835. до 1837.), те филаделфијским Бартонз џентлменз магазин и Грејемз магазин (1839. - 1843.), излазе нека од његових најпознатијих дела.

Године 1835, По се жени тринаестогодишњом рођакињом Вирџинијом Клем, која ће касније од последица туберкулозе постати инвалид, те на крају и преминути, што се сматра узроком Поовог необузданог алкохолизма. Славна песма Анабел Ли (1849.) посвећена је Вирџинији.

Његова прва збирка, Приче из Гротеске и Арабеске, појавила се 1840. године, а садржи једно од његових најпознатијих дела, Пад куће Ашерових. У раним четрдесетим годинама 19. века, излази и Шкољкарева прва књига, његово најпродаваније дјело.

Мрачна поема о изгубљеној љубави, Гавран донела је Поу светску славу кад је издана 1845, а Убиства у Rue Morgue те Украдено писмо, такође из тог периода, сматрају се Поовим најпознатијим криминалистичким романима. Такође, био је активан књижевни новинар.

Године 1848, депресиван и у очају, По покушава самоубиство. Након тога је након забаве на путу новој заручници нестао на три дана. Појавио се у врло чудном стању у Балтимору, где је и на крају преминуо 7. октобра 1849."

amerikanac... moja greshka :S

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Duane » 20 Nov 2008, 21:46

asi preporucio ;) nikad cuh za tog Gavrana, mora da je neka nepoznata pesma... jel to ono sto je napisano po onoj epizodi simpsonovih? kad onaj gavran ide okolo i vice Nevermore ;) eh taj met grejning(englez)... sto inspirise ;)

xD

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by sinisake » 20 Nov 2008, 22:17

Ma ne, duane, nemas pojma, to je ona pesma (poema) napisana po filmu Rodzera Kormana! :wink:

Nego, mene jos taj dukic muci, samo da otkrijemo ko je on, pa nek ide zivot! :lol:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Doolio » 20 Nov 2008, 23:40

izrailje:) naravno da mi ne smeta da postujes, d mor d merijr:) stavise, infoi se redjaju:)

mislim, poezija i pisanje primenjivih tekstova su naravno jako povezane stvari, cuj povezane, to je maltene jedno isto, s tim sto kod tekstova za muziku postoji nekoliko restriktivnih tripova koji unekoliko ogranicavaju pisca da se razmase ko mlado magare. ali ono, nepisano je pravilo da su dobri pisci poezije dobri tekstopisci i obratno.

e sad, ovo za broj slogova, prenosenje u 'sledeci red', insistiranje na samoglasnicima na kraju stihova u primeru koji si dao, pa onda repeticija slicnih slogova radi jaceg efekta, upotreba adekvatnih simbola itd itd itd, to je fino sto si pomenuo tu stranu pisanja pesama. ono sto ja mogu da kazem o tome je da je to logicna nadgradnja u nekom samousavrsavanju koja sledi posle onog bazicnog koje sam pominjao u prvom postu (doslednost, poenta, ritmika...). takodje, korisna je stvar gledati od majstora kako se to radi, a jos je korisnije onda procitati u nekoj analizi i zasto se to radi. znaci demistifikacija pisanja pesama nekim analitickim i deduktivnim razmisljanjem. ono sto covek ima u sebi, nazovimo to mastom, on to ima, ali tehniku je, hvala bogu, jako pozeljno usavrsavati jer cemo dobijati lakse i bolje pesme za krace vreme, naravno, to vazi za svaki posao/umetnost/sta god. eto primer koji mi pade na pamet, svi znamo ono 'tece, tece, tece jedan slap'. ponavljanje reci 'tece' radi jaceg efekta, utiska repetitivnosti, trajanja blabla. znaci taj slap bas, ono, tece jebote:) e sad, to je sve kristalno jasno kad neko napise, ali treba se sam setiti. ili naravno procitati negde, zapamtiti, skontati, pa onda uvrstiti u svoj arsenal i eto, imamo jednan od mnogobrojnih 'alata' za unapredjivanje svog pisanja.

sto se tice simbola, to je isto bitno, postoje simboli koji su manje-vise identicni za sve narode, epohe, kulture i nazivaju se arhetipovi (dobro sad sam vec krenuo u jungove tripove, prestacu). u svakom slucaju, postoje 'oprobani' simboli koji funkcionisu i koriste se u muzici, slikarstvu, pisanju itd. oni se mogu postizati nesvesno jer covek koji ima potrebu nesto da iskaze, verovatno ce to iskazati na neki nacin blizak ostalim ljudima. ali je jos veca fora kad to radite svesno i namerno, jer ste onda u stanju to da kontrolisete. a simboli su neverovatno snazni i deluju na coveka podsvesno. to je ono kad gledate neku sliku i osecate anksioznost i nelagodu, a ne znate konkretno zasto, kao da slika zraci, a u sustini na slici recimo nisu gadne stvari:) to nije nikakva magija, vec je tu neki simbol koga vi niste svesni, ali ga je vas mozak registrovao na podsvesnom nivou i vi ste sjebani i nije vam jasno zasto. znaci, vrlo zeznuta i mocna stvar ti simboli brate:)
banalni primeri, male devojcice u haljinici koje nesto sapucu ce uvek indukovati useravanje od straha, rastimovan klavir ce indukovati nelagodu i neizvesnost, zebnju, pa i jezu i tako dalje...

e sad, gospon umetnik ce i sam doci do takvih zakljucaka i rezultata ako se trudi jer je u ljudskoj prirodi da tako funkcionise (videce da je ritmican tekst jednostavno bolji od neritmicnog cistom dedukcijom), ali neuporedivo brze i kvalitetnije ce da napreduje ako se koristi vec uspostavljenim stvarima i to sve krunise svojom 'farbom':)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Duane » 21 Nov 2008, 00:14

Doolio wrote: d mor d merijr:)
evo npr dulio citira shekspira... (alternativni naziv za merry wives of windsor)...
koliko ja kontam napisati dobar tekst je jedino izvodljivo ako pre toga procitate brdo dobrih tekstova i od svakog uzmete detalj dodate nesto svoje izmesate i skuvate na 120 C... jednostavno nevidim drugi nacin... dakle knjize u ruke, sto ce samo po sebi povecati nivo kreativnosti covek, a pored toga i prosiriti recnik sa "vrh brate" na "once upon a midnight dreary while i pondered weak n' weary ;)"

User avatar
Ezraeil
Posts: 43
Joined: 06 Aug 2008, 20:33
Location: Qla :D
Contact:

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Ezraeil » 21 Nov 2008, 01:11

naravno, podrazumeva se citanje tekstova radi rechitosti i "kradje" nekih ideja, pomoci malo vashoj mashti...

sada sto se tice onog ponavljanja... to je super stvar... ali jos bolja je aliteracija [zvuchanje u skladu, ponavljanje istih suglasnika ili slogova na pochetku vishe rechi] jako jako jako dobra fora :D...
samo to ne mozes primenti pored 150 W nekog zlog pojachala... sto se tice aliteracije... pfff, 'ebokevno...
ovako... naglashavanjem suglasnika, koji imaju "efekat" zvuka u prirodi... RRRRRezhanje, zzzzzviždi... kapish? :P
aj primer :D

"Grominjaju, drožde i ore,
graču, hroču, skve, krešte,
zvižde, zveče, skiče, laju,
revu, reže, u, vrište,
muču, viju, zavijaju..."

prejako zvuchi :D znachi, hocu reci, dodavanjem nekog tona na te suglasnike, dobijas njihov realan zvuchni efekat [na neki nachin]... :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest