Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Moderator: Critical

Синбад
Posts: 33
Joined: 29 Jul 2010, 19:25

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Синбад » 27 Nov 2010, 23:57

Doolio wrote:sinbade, nisi konzistentan, moras da razmisljas o prijemu tvog teksta sto se publike tice. recimo, ja sam do poslednje strofe mislio da ti odjebavas bivsu ljubav i da postajes gotivan i preporodjen, tek onda sam skontao da je skroz obrnuto. moras stalno da pitas sebe 'da li je tekst konzistentan i dovoljno jasan nekome ko nije ja':) cak i zesce alegorican tekst je jedna celina koja mora da drzi vodu, ono sto je kod njega slobodno je kako ce ga ko doziveti, medjutim, tekst tehnicki, sam po sebi, mora da bude jedna celina i jedna pripovedacka nit. a tvoj tekst nije alegorican vec je prilicno straightforward sto bi stranci rekli, a opet zbunjuje, tako da razmisli o tome.

pokusao si da drzis nit sa onim utisavanjem, medjutim, zezno si sto utisavas razne stvari bez progresije. ona je stalno tisa i tisa i nikako da pandrkne, nema progresije. dalje, ja sam tripovo da ces ti ko feniks da jebes keve do poslednje strofe kad ono, na kraju si i ti otiso u ***** i sve je tise i tise:) dakle, prvo ti je jebala kevu i pao si na zemlju, onda je ona sve tisa i tisa uz zemlju i kisu koje odvlace paznju od nje, covek bi reko da ides u pozitivu, ona je i dalje tisa i tisa i na kraju se ti sjebes:) pa valjda je trebalo da ustanes do kraja pesme:) tako se cini standardnom citaocu...izmice mi poruka.
То утишавање је требало да буде како се све гаси и баја одумире осећа земљу, кишу и тако то, а не оно што се навише примећује (вриштање). Шта ја знам како се умире, па сам тако осмислио. :) Ал како је било, што се целине тиче, ово је још и савршенство, јер док сам писао кад сам стигао до краја, почетак није имао баш никакве везе са оним касније, па сам морао почетак из почетка да пишем и на крају вртело ми се у глави целу ноћ док сам то радио, а и после нисам могао да спавам. :hide:
ono sto je dobro je sto si se trudio da vrtis pesmu oko nekih konstantnih stvari, ali si onda upravo tu zeznuo stvar i ukljucio razlicite sentimente bez pocetka i kraja.
А па тако је и требало, да све буде тако без почетка и краја јер је само стање јунака из песме такво, крајње конфузно. :) (ок, није баш, шалим се :P )
takodje, ne shvatam sto ona (ona je ljubav ili neka riba?) vristi?:)
А де знам што вришти, читајући твоје утиске, ни сам више не знам шта сам хтео да кажем. :lol: Шалим се, вришти јер ме(га) је рокнула, а није планирала, мислим, свако би вриштао да се тако нешто деси, зар не? :D
inace samo napred, vezbom se sve postize, ali pisanje tekstova je craft isto ko i sve drugo, to nemoj da smetnes s uma. super je sirova strast, ali mora i da se pretoci u medij.

i nemoj da te povuce rima, pa da pises svasta samo da bi se rimovalo, pa ti je tako nebo i sivo i crno u isto vreme:) i svidela ti se kisa sto se lako rimuje, pa si jednu strofu rasplinuo u tri u kojima kazes jedno isto.
Небо може и те како да буде црно и сиво, какво је то питање, када су облаци онако полуосветљени од месеца који се крије иза неког од њих буду сиви, а тамо где их нема се црни, ја тако гледам с времена на време у ноћно небо и виђам разне ствари и комбинације боје, зна да буде неочекивано често. :) А то што што више строфа личи на једну је јер ја волим да ухватим нешто па да изменим пар речи да изгледа слично, а да има друго значење, можда сад ето у овом случају изгледа мало безвезе. :)
toliko ovako na prvi smek, nemo se ljutis ako ti se ne svidja, ja to strogo konstruktivno:)



hepi pisanije:)
Ма што би се љутио, таман посла. Љутња доводи до стреса, а то је јако лоше по здравље и од тога се чувам колико и од промаје. :D Звучиш као озбиљан човек који зна знање, ако није проблем ја бих тебе исцимао с времена на време преко приватне поруке када ми нешто није јасно и тако, делујеш као један од ретких расположених за конструктиван коментар, сви остали су у фазону ова два шабана што опет помињу године. :mrgreen: (надам се да горепоменути шабани неће схватити за озбиљно да мислим да су стварно шабани, не мислим :cao: )

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Doolio » 28 Nov 2010, 00:54

taj fazon:)

pazi, upravo to sto ja nisam skontao sta si ti mislio, pa si sad obrazlagao, to je kljucno:) ja verujem da ti kad pises pesmu imas neku unutrasnju logiku, analizu i put koji pratis, ali to treba prezentovati tako da i ja to ispratim:) zato imas one pisce koji kad opisu neku situaciju ili osecanje, ti kazes 'jej, jeste tako je, uf jebote' (dostojevski npr). e, to treba postici, zato sam rekao, bitna je iskrenost, ekspresija, spontanost itd, ali bitna je i komunikacija sa citaocem/slusaocem i konstantno se treba vracati na to. ja znam kako je kad se inspirises, pa krenes da pises i pises i sve je super i onda na kraju ispadne nesto sto samo ti znas sta je. stalno se preslisavaj i prilazi pesmi kao da je tudja, kao da je prvi put vidis. podeli pesmu drugarima, neam pojma, posalji na pet mejlova ili daj ljudima da citaju, pitaj ih posle sta su izvukli iz pesme, kako im se cini, sta misle koja je poruka pesme, koja osecanja u njima izaziva itd.

sto se neba tice, pa znam ja da nebo moze da bude i ljubicasto i sivo i crno i zuto u isto vreme, to mi je poso:) medjutim, konstrukcija je u pitanju, ne ono sto si hteo da kazes. razdvojio si crno i sivo, kad ja kazem 'moj auto je beo, sa spojlerom i siv', prilicno je zbunjujuce, za razliku od 'moj auto je siv i beo, sa spojlerom'.

sto se tice
А то што што више строфа личи на једну је јер ја волим да ухватим нешто па да изменим пар речи да изгледа слично, а да има друго значење
da, ali to mora da ima zescu poentu i da bude ritmicki jako povezano i mnogo gotivno izvedeno, pogledaj ezraeilove primere kod nasih pesnika. da je citaocu jasno zasto to radis i da kod njih izazove ono sto hoces, ako u tome ne uspes, dobices zbunjenog citaoca koji se vrti u krug i trudi se da pohvata zasto je ovo kao isto ko i ono pre, a kao nije itd.

postoje razni tipovi utisaka i saveta, recimo, od mene mozes dobiti tehnicki feedback, medjutim, trudi se da dajes tekstove na analizu/citanje i drugarima koji nikad nista napisali nisu, oni su ti koji ce tekst emotivno i prosto da dozivljavaju i oni su ti, zapravo, ciljna grupa. vidi sta su skontali, a sta si morao da im objasnis, pa onda pogledaj zasto si morao nesto da im objasnis. ako oces da se ozbiljno bacis u pisanje tekstova, treba da procitas onih par postova sa prve strane koji u sebi sadrze razne savete, a onda treba da citas i citas i citas tekstova i pesama i romana i raznih tripova, ali da citas svesno, dakle, pored 'normalnog' citanja, obracaj paznju na tehnicke stvari. kad procitas nesto sto ti je do jaja, zapitaj se zasto ti je do jaja. vezbas mozak kroz praksu, a u smeru u kom treba. jer, o svim temama je pisano (sto metaforicno, sto direktno), stvar je prezentacije. ljubav, vecna tema...ali na neku pesmu padnes u nesvest, a prema nekoj si ravnodusan iako je mozda poruka hevija. 'otiso si sarmu probo nisi' je hevi informacija, ali je nesrecno formulisana, pa je smesna i debilna:) dzaba sto ti zakljucujes da je njoj mnogo zajebano sto je on zapalio kad ti to nije valjano predstavljeno i sve sto ces reci na taj tekst je 'lol sarma'.

probaj da pises tekstove koji opisuju neki dogadjaj, eto, obican dogadjaj koji ima pocetak i kraj. otkud znam, bio si gladan, otisao si do dafa, uzeo pljeku, pojo i sad si sit i hepi:) vezbe radi, to su prostiji tekstovi od ovog sto ti pokusavas, a pomazu sticanju narativne rutine i definisanja poente, pocetka, razrade, kraja, uzroka, posledice.

naravno da mozes da me iscimas na pm, ali ne mogu da obecam konstano max posvecene komentare, zbog vremena. al posalji, meni je drago da pomognem.

Синбад
Posts: 33
Joined: 29 Jul 2010, 19:25

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Синбад » 28 Nov 2010, 13:56

Ма показујем ја то другарима, ал они су гомила бескорисних безвезњаковића, њима је све врх и одушевљава их колко год да им није јасно, тако да слаба вајда од њих. :D

Не бих те ја смарао сваки час тако да немој да бринеш око тога. :)

Све оно са првих пар страна сам већ ишчитао, али не смета да поновим. Све у свему, хвала на врло корисним саветима. :cao:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Doolio » 28 Nov 2010, 15:37

nikakav problem:)

e, pa zato pitaj tvoje drugare kako su doziveli pesmu i sta misle da se u njoj desava, trazi im neku analizu, ako su izdvojili pet minuta da procitaju, mogu jos pet.

andjeozavodnik
Posts: 1
Joined: 30 Jan 2011, 15:19

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by andjeozavodnik » 30 Jan 2011, 19:38

E moze neki tekstopisac da mi kaze kooliko od prilike strofa treba da ima pesma ???

Синбад
Posts: 33
Joined: 29 Jul 2010, 19:25

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Синбад » 31 Jan 2011, 23:49

Између 1 и 50. Брате, сам бираш колико ће да има, унапред или успут, како ти дође, нема сад ту мора три или мора 6. :D

djuraman
Posts: 31
Joined: 12 May 2011, 21:20

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by djuraman » 01 Jun 2011, 18:30

andjeozavodnik wrote:E moze neki tekstopisac da mi kaze kooliko od prilike strofa treba da ima pesma ???
Pa brate s'a da ti kazem, ovde je rambo objasnio fakticki jednim stihom: http://www.youtube.com/watch?v=Ji2xT6FHdfo a mozes da imas i milion strofa ako hoces, msm ako pises tekst uz neki instrumental onda pokusaj da se uklopis sa duzinom trajanja tog instrumentala, a ako pises "na suvo" onda, ***** li ga, kol'ko ti dusa zeli :P nadam se da ti je pomoglo kol'ko tol'ko :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest