Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Moderator: Critical

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by sinisake » 21 Nov 2008, 01:21

A paz' ovo:
I ovaj kamen zemlje Srbije,
Sto pretec suncu dere kroz oblak,
Sumornog cela mracnim borama
O vekovecnosti prica dalekoj,
Pokazujuci nemom mimikom
Obraza svoga brazde duboke.
Jebe kevu, a?
Ja bi' se, da sam na mestu srpskih neprijatelja, a da mi ovo neko izrazajno procita, odma sasr'o od ove aliteracije! :mrgreen:
Nego, da l' ti ovo sam ucis na internetima, il' te u skoli gnjave time? :wink:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Doolio » 21 Nov 2008, 01:39

gospon alman:
pa fala bogu, to ko da oces da budes slikar, a da nisi gledao leonardove slike ili oces da sviras dzitru, a nisi slusao/gledao hendriksa/gilmora/koga god. ali to bi trebalo da ide jedno s drugim, mislim, ne znam nikog ko svira neki instrument, a da ne slusa muziku:)
sto se muckanja tice, sto vise muckanja, to bolje, naravno, da se ne ode u neku papazjaniju pri tome. uzmes lepo citas gomile tekstova, pa onda skontas za jos neke gomile, pa tako dubis i siris, pa onda te neko savetuje, pa onda lepo procitas sta je simbol, metafora, aliteracija, blabla, onda lepo to primenis pa ispadne sranje, onda primenis stoti put, pa ispadne fino, onda pricas sa drugim ljudima slicnih afiniteta, onda probas da pises i malo prozu, lupam, i tako dalje i tako blize, kao i u svemu. na sve to dodas svoj vajb i eto nama pjesnika:)
al ono, tako je u svakoj kreativnoj delatnosti, nije za dzabe ustanovljeno toliko stvari, a samo glup/lenj/nabedjen covek nece iskoristiti vekovno nasledstvo i stecena znanja ako vec oce necim da se bavi. to je kao kad bih ja sad lovio golubove po kalisu, onda otisao ispod drveta i palio vatru drvcima jer ja znam najbolje sta ti upaljaci koji moj!:)

User avatar
Ezraeil
Posts: 43
Joined: 06 Aug 2008, 20:33
Location: Qla :D
Contact:

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Ezraeil » 21 Nov 2008, 09:36

sinisake wrote:
Nego, da l' ti ovo sam ucis na internetima, il' te u skoli gnjave time? :wink:
pa tamo vamo :D u skoli sam nesto malo ucio.. profesorica me forsira, posto se nesto primila na mene [cudno me gleda na casu] :S a i kontam da studiram srpski jezik i knjizevnost, pisem poeziju vec duze vreme, ne samo poeziju vec i prozu...:D s interneta se dodatno obavestavam o piscima i pojedinim kritikama koje me interesuju :D

ahaha, sto se tice pesme... trenutno se ne mogu setiti ko je pesnik... ali je dosta dobra :D, te boldovane suglasnike opevavas u "Thrill Growl-u", zvucalo bi ko da od zemlje Srbije pravis zver :D

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Duane » 23 Nov 2008, 12:56

Doolio wrote:gospon alman:
pa fala bogu, to ko da oces da budes slikar, a da nisi gledao leonardove slike ili oces da sviras dzitru, a nisi slusao/gledao hendriksa/gilmora/koga god. ali to bi trebalo da ide jedno s drugim, mislim, ne znam nikog ko svira neki instrument, a da ne slusa muziku:)
sto se muckanja tice, sto vise muckanja, to bolje, naravno, da se ne ode u neku papazjaniju pri tome. uzmes lepo citas gomile tekstova, pa onda skontas za jos neke gomile, pa tako dubis i siris, pa onda te neko savetuje, pa onda lepo procitas sta je simbol, metafora, aliteracija, blabla, onda lepo to primenis pa ispadne sranje, onda primenis stoti put, pa ispadne fino, onda pricas sa drugim ljudima slicnih afiniteta, onda probas da pises i malo prozu, lupam, i tako dalje i tako blize, kao i u svemu. na sve to dodas svoj vajb i eto nama pjesnika:)
al ono, tako je u svakoj kreativnoj delatnosti, nije za dzabe ustanovljeno toliko stvari, a samo glup/lenj/nabedjen covek nece iskoristiti vekovno nasledstvo i stecena znanja ako vec oce necim da se bavi. to je kao kad bih ja sad lovio golubove po kalisu, onda otisao ispod drveta i palio vatru drvcima jer ja znam najbolje sta ti upaljaci koji moj!:)
pa to... al rekao sam to za knjize samo zato sto mnogi "muzicari" shvataju pisanje i uopste tekstove kao neki bonus pesmi, da je to sekundarna stvari i ako je tekst dobar to je bonus, a ako nije ko ga shisha(sima brica)... a zapravo je pravi muzicar onaj koji sklopi tekst i melodiju... a to datira jos prije isusa hrista, kad je npr u staroj grckoj lira bila glavna pratnja poeziji... dakle nije sve u 3 kile distorzije... kako bi tom morello rekao... YOU AIN'T GOT TO BE LOUD SON, TO BE AS HEAVY AS SHIT... objasnio je! npr meni je pink floyd ili king crimson mnogo heavyiji nego cannibal corpse, iako su ovi mnogo brutalniji i gomilaju veca brda marshalla...
http://www.youtube.com/watch?v=-RdVSQ5B9go
;)

User avatar
Ezraeil
Posts: 43
Joined: 06 Aug 2008, 20:33
Location: Qla :D
Contact:

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Ezraeil » 23 Nov 2008, 13:10

:D... posto sam jako izbirljiv, mene je prvo fascinirila melodija pesme... kada bih procitao lirike, i ako nisu zadovoljavale moje zelje :D... ne bih toliko obracao paznju na text... ali, uglavnom, meni lirika mnogo znaci, jer se njom uspeva opisati melodija... moje mishljenje... dosta veliku ulogu igra lirika u pesmi, jer ne samo sto opisuje melodiju, daje neki zar, proizvodi osecaj, uvodi te u pricu... naravno samo da ima smisla... ne volim one ljude koji kazu: "ah, shta text? vazno je da onaj zvuk koji JA na gitari odsviram odseche masu..." mislim, uredu je to, naravno da mora muzika da bude primamljiva slusaocu... ali ipak je text tu da ga nekako objedini, sastavi, napravi spoj... ima mnogo izvodjaca koji ne samo muzikom ebu keve, nego i textovima svojim... priznajte, ima i onih balada, koje su vam svojom pricom naterale da srce preskoci, da uzdrhtite... emocionalno ispunjeni textovi su veoma, hmm, ne znam koji epitet da upotrebim :D...

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Doolio » 23 Nov 2008, 19:38

naravno da je tekst bitan, jos ako se uklopi sa muzikom, ihaj:) ono, slusas i samo kazes odjednom 'uh al ga je reko' ili 'aaa da da to, stvarno je tako'.

User avatar
Ezraeil
Posts: 43
Joined: 06 Aug 2008, 20:33
Location: Qla :D
Contact:

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Ezraeil » 23 Nov 2008, 22:54

e ovaj chovek zasluzuje od mene respect :D... delimo ista mishljenja :D drago mi je... i ja sam se otkinuo ahahahah od smirnoff-a :D haahah

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Doolio » 24 Nov 2008, 02:23

e, pa, kolega, ziveli!:)

Danielt
Posts: 61
Joined: 15 Nov 2008, 17:38
Location: Zrenjanin

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Danielt » 24 Nov 2008, 03:37

respect za temu mozda i ja pocnem da se bavim time

User avatar
Ezraeil
Posts: 43
Joined: 06 Aug 2008, 20:33
Location: Qla :D
Contact:

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Ezraeil » 24 Nov 2008, 12:29

Doolio wrote:e, pa, kolega, ziveli!:)
ahah, naravno .... :D

nadjoh savrsheni primer primene poezije u extremnoj muzici...

Wolf's Hunger - Krv Moja Srpska... [Oi Death/Black Metal]
pesma je super...

kao veci deo pesme je upotrebljena stvar od Milana Rakitja - Na Gazi Mestanu


"Silni oklopnici, bez mane i straha,
Hladni ko vaš oklop i pogled mraka,
Vi jurnuste tada u oblaku praha,
I nastade tresak i krvava trka.

Zaljuljano carstvo survalo se s vama...
Kad oluja prođe vrh Kosova ravna,
Kosovo postade nepregledna jama,
Kosturnica strašna i porazom slavna.
Kosovski junaci zasluga je vaša
Što poslednji beste. U krvavoj stravi,
Kada trulo carstvo oružja se maša,
Svaki leš je svesna žrtva, junak pravi.

Danas nama kažu, deci ovog veka,
Da smo nedostojni istorije naše,
Da nas zahvatila zapadnjačka reka,
I da nam se duše opasnosti plaše.

Dobra zemljo moja, lažu! Ko te voli
Danas, taj te voli, jer zna da si mati,
Jer pre nas ni polja ni krševi goli,
ne mogaše nikom svesnu ljubav dati!

I danas kad dođe do poslednjeg boja,
Neozaren starog oreola sjajem,
Ja ću dati život, otadžbino moja,
Znajući šta dajem i zašto ga dajem."

Ovde je bio link za skidanje pesama sa neta ,je li bez placanja.

ev pa se zainteresivajte malo ;D
Last edited by Critical on 25 Nov 2008, 15:43, edited 1 time in total.
Reason: Malo sam ti izmenio post zbog linka ,da bude sve po pravilniku :D:D

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by sinisake » 24 Nov 2008, 12:34

U je, nasao si najgoru Rakicevu pesmu, svaka cast. :wink:

User avatar
Ezraeil
Posts: 43
Joined: 06 Aug 2008, 20:33
Location: Qla :D
Contact:

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Ezraeil » 24 Nov 2008, 20:29

nisam ja nasao ... a de je najgora... pesma otkida... mozda ne shvatas simboliku :P
inace wolfs hunger ju je odradio :D ... tj iskoristio u njihovoj toj pesmi :D a i prebolesno zvuci
poslusaj pesmu mozda ti se posle toga svidi i poezija :D ali steta sto je los snimak :S

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by sinisake » 24 Nov 2008, 22:10

Koju i kakvu simboliku?

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by cccira » 24 Nov 2008, 22:38

sinisake wrote:U je, nasao si najgoru Rakicevu pesmu, svaka cast. :wink:
Bila kakva bila, ona je deo obaveznog gradiva u jednom razredu osnovne i u jednom razredu srednje skole. Znam to zato sto sam je dva puta napamet ucio :mrgreen:

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Saveti Za Početnike-Tekstopisce

Post by Шмајсер » 24 Nov 2008, 22:54

мало офф топик oi death/black????
црни треш да црњи не мож бити. ко није слушао бенд најтоплије препоруке

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest