Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Moderator: Critical

StaLkeR_-_
Posts: 12
Joined: 23 Sep 2008, 22:31

Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by StaLkeR_-_ » 05 Dec 2008, 23:56

e naucio bi da sviram neku pesmu po sluhu,al ne znam odakle da pocnem???moze neki savet da savladam to

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by sinisake » 06 Dec 2008, 00:13

A imas li (dovoljno) sluha?

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by nenadnenad » 06 Dec 2008, 13:05

kreni sa skidanjem korena akorda.
Dakle, nemoj cele akorde nego samo bas notu tj na jednoj zici, al pre toga nauci sve durove ,molove, sedmice i eventualno mol sedmice.

Osim toga trebas da se upoznas sa "oasis" forom tj to ovako ide: stavis mali i domali prst na 3 prag E i H zice i tako drzis dok sa ostatkom prstiju hvatas em, g, c ,d itd. to je isto jako cesto koriscena fora, sa tim ces pokriti dosta toga, a mozes i vezbati na varijacijama ovoga,tj da drzis ,na primer , ovako mali i domali prst -> X-X-X-X-3-2 [E-A-D-G-H-E].

Ako skidas komplikovanije stvari sa nekim drugim akordima , "jazzy" akordima, onda kreni ponovo od korena akorda i ubadaj notu po notu za ostatak akorda :] ...E sad ako si jako lud i potkovan onda ti je dovoljno da znas, Po Joe Pass-u , samo da li je akord "Major, Minor ili Dominant" .

StaLkeR_-_
Posts: 12
Joined: 23 Sep 2008, 22:31

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by StaLkeR_-_ » 07 Dec 2008, 00:31

ma ja bi krenuo od nekih najobicnijih pesama cisto da shvatim sve to,pa onda neke teze pesme...a btw sviram 6meseci,uglavnom uz guitar pro..od nekih pesama ubodem samo neke delove,al nikako ceo riff,npr the evil that men do od maidena,samo onih prvih par tonova provalim ostalo ne mogu...i to jedva ubodem....jel ima neka fora s tim ili samo moram da nagadjam pragove???

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by nenadnenad » 07 Dec 2008, 10:25

nabadas i sviras samo :]
ja ne znam drugacije kako bi mogao

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by Duane » 07 Dec 2008, 11:14

sluh se razvija slusanjem sviranjem i ucenjem... nemoze sam doci nikako! to "ima sluha" su price za malu decu, tako da posle nekog vremena rada tojes' muziciranja doci ce i ta sposobnost ;) be patient...

StaLkeR_-_
Posts: 12
Joined: 23 Sep 2008, 22:31

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by StaLkeR_-_ » 08 Dec 2008, 23:09

e a jel u redu sto sviram preko guitar pro-a???da li bi trebao da prestanem,mozda tako nikad necu razviti sluh lepo?cesto razmisljam o tome..kako ti sviras?

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by Duane » 09 Dec 2008, 02:38

nek ti gitar pro sluzi kao smernica i kao "fairly accurate" tablatura koju ces naravno moci uvek da promenis i adaptiras svom nacinu sviranja ;) ako me razumes... ne da skidas tone by tone pesme gp5 formata, jer je to apsurd... ok skidaj pesme tone by tone, ali bar probaj po snimku, a gitar pro kao neki putokaz da ti sluzi ;)

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by ivanfromblace » 09 Dec 2008, 19:00

To da neko "ima sluha" a neko "nema" nisu u potpunosti priče za decu, po mom mišljenju. Svi ste se sreli sa ljudima kojima sviranje, tj. učenje sviranja ide lakše :gitara1: a drugima teže :wallbash_2: . Tu je negde u osnovi taj sluh, mislim. Većina je naravno polunadarena, tj. manje ili više nadarena i vežbom može dostići to neko stanje ''apsolutnog sluha'' ako takvo postoji.
Ja ti savetujem da pokušavaš da skidaš pesme gde se gitara ili koji već instrument čuje čisto i jasno, tako ti je lakše. A ono što ne bi bilo loše je da možda pustiš pesmu u guitar pro-u i onda ne gledaš u monitor, pokušavaš da skineš. Tamo ti je zgoda što možeš da pustiš sporije, znaš i sam.

Imaš na forumu više diskusija na ovu temu pa pročačkaj malo. Evo jedne:

viewtopic.php?f=15&t=649

pozdrav! :D

User avatar
luka000
Posts: 326
Joined: 21 May 2008, 20:39
Location: Novi Beograd

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by luka000 » 14 Dec 2008, 09:57

ok treba imati sluha al slazem se sa duanom da treba vremena dok ti se sluh razvije, e sad kolko ce se razviti zavisis kolko se time bavis i kolko imas smisla za to, takodje na primer i motorika prstiju takodje utice na to kolko ce ti vremena trebati da nesto savladas.
Inace ja bi preporucio da uzmes bajagu ili riblju corbu i slicnu kompaniju i krenes od skidanja akorda.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by Duane » 14 Dec 2008, 11:40

ma to za sluh ti je kao prica za sportistu koji je talentovan... a on je pre toga pisao krv i jeo suze dok nije postao neko koga bi uopste mogli nazvati talentovanim ;)

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by m@T@ » 14 Dec 2008, 13:37

oko skidanja pesama ima valjda neka fora preko kvintong i kvantnog kruga - slaganja akorda . ja jos pokusavam da shvatim ovo tako da .. ne znam skoro nista :P
valjda prepoznas prvi akord pa po njemu gledas koji bi mogli da budu sledeci . tj koji bi mogli da se slazu sa njim itd :)
nek me neko sa vise znanja ispravi dopuni sta god :) ja sam skinuo samo jednu pesmu 8)

probaj da skines bajaga - tisina
ima samo 3 akorda i to oni osnovni .

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by Highway One » 25 Dec 2008, 22:29

Mora jedan "savet":
Pozovesh milana tarota 8)


sala

User avatar
zadresar
Posts: 128
Joined: 04 Jun 2008, 23:01

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by zadresar » 05 Jan 2009, 10:44

...Dok ovo pišemo i dok ovo čitaš ,mogao si skinuti več pola ako ne i cijelu pjesmu....svatko ima svoj puti ili način skidanja do kojeg je došao(to je najslađe)....pusti priče;shvatit češ sam,samo jedno je najvažnije:zapamti zauvijek-VOLJA!!! ...ako to nemaš,okani se toga i radi nešto drugo.....

davidgilmour
Posts: 80
Joined: 03 May 2008, 14:33

Re: Kako da naucim da sviram neku pesmu po sluhu??

Post by davidgilmour » 05 Jan 2009, 23:09

da se ubacim.... krenuh posle ne znam koliko da pokusam i ja po sluhu da skidam .... i tako .... recimo Coming back to life sam skinuo za jednu noc ...pa tako, jednu pesmu na dan.... a evo danas skinuh recimo Thrill is gone, Wearing the inside out i If... tj. 3 pesme za dan (koji jos nije zavrsen) .... mislim, valjda se tu vidi neki napredak .....

pitanje.... da nastavim ovo ? (mislim, hocu:)) ali nadam se da ce biti jos boljih rezultata, tipa odmah je cujem i odmah je skinem .... sta mislite? :)




i uvek me je interesovalo da ako neko moze da skine pesmu na instrumentu odmah, da li moze da je otpeva u isto vreme ako zna reci i to? :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest