Sitna pomoc za novajliju.

Moderator: Critical

DarkyZmaj
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2009, 11:27

Sitna pomoc za novajliju.

Post by DarkyZmaj » 02 Aug 2009, 11:58

Pa vidite oduvek sam voleo gitaru,i nedavno sam uspeo da nabavim jednu i da je sredim tako da moze nekako da se svira na njoj :).Ali imam vise problema posto ne znam neke sitnice koje vama verujem da deluju osnovno.

E pa prvo ovako izgleda gornji deo moje gitare: Image .Moze li mi neko reci da li je sdesna na levo E A D G B E ili je obrnuto.

Onda nasao sam neke vezbice od vasih cenjenih clanova [ :))) ],i one tablature.Mislim da sam ih shvatio ali bih asmo da budem siguran,znaci kada je nesto ovako:

A5 ---------1-------------------2-----------------3----------
E6 1--2--4-----4--2--1--2--4------4--2--1--2--4------4-2--1-

To znaci da prvo okinemo zicu E,pri vrhu..ma ovako:

Image

[Zeleni brojevi oznacavaju redosled zica po kome treba da se okinu].Jel sam u pravu?

[A,da ove slicice sam ja zalepio pre dosta godina sada mi je samo zao da ih skinem :).


P.s. More questions comming out soon.Be ready ^^

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by ognjen93 » 02 Aug 2009, 12:20

Da s desna na levo su ti zice E A D G H E - 3 "debele zice" su ti e a d
A za tablature ne kapiram sta ti nije jasno? Ides lepo s leva na desno broj koji je napisan oznacava prag gde treba da stisnes zicu.........

Inace pravi si heroj sto sviras na ovakvoj gitari, samo napred........ vezba,vezba i vezba ......

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by dejankuki » 02 Aug 2009, 12:29

Da, znaci najtanja zica je E1 sledeca je H, sledeca G, pa ide D, pa A i najdeblja je E6..


VEzba je ok, dobro to radis!

Opet, vazno je imati volju i nauciti da sviras, a na kojoj gitari.. pa jbga mora se sa necim poceti.

Po 10000000 put. Razumem ljude koji imaju malo vise novca i kupe solidsan instrument.. ali davati hiljede eura za instrument a nemate taj nivo znanja po meni je glupo.

Zamislite nekog pocetnika kako muci Gipson aniversary od 5999eura i Engl od 2000 eura Zutom kucom ili Durmitorom..ili Crnim leptirom... po nemi NE ide. ok Neka pocetnik skupi neku sicu i kupi instrument koji je u rangu sa njegovim nivoom znanja.
Pri tome ne vredjam pocetnike, vec samo hocu da kazem da ce i taj pocetnik vremenom i znanjem shvatati sta mu treba u kasnijem periodu i da to uskladi sa njegovim znanjem i POTREBAMA...

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by ognjen93 » 02 Aug 2009, 14:36

dejankuki wrote:

Po 10000000 put. Razumem ljude koji imaju malo vise novca i kupe solidsan instrument.. ali davati hiljede eura za instrument a nemate taj nivo znanja po meni je glupo.

Zamislite nekog pocetnika kako muci Gipson aniversary od 5999eura i Engl od 2000 eura Zutom kucom ili Durmitorom..ili Crnim leptirom... po nemi NE ide. ok Neka pocetnik skupi neku sicu i kupi instrument koji je u rangu sa njegovim nivoom znanja.
Pri tome ne vredjam pocetnike, vec samo hocu da kazem da ce i taj pocetnik vremenom i znanjem shvatati sta mu treba u kasnijem periodu i da to uskladi sa njegovim znanjem i POTREBAMA...

Ajde sad sto si toliko cinican, npr ona florencia sto je vlada kupio je ok gitara za pocetak a platio je oko 2500 din valjda? Pa ako nadje tako nesto.......

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by dejankuki » 02 Aug 2009, 15:27

Nisam cinican, majke mi.. samo sam rekao svoje misljenje. Mislim ok nece pocetnik da kupi ovo sto sam nabrojao, ali postoje ljudi koji kupe skup... hmm relativno skup instrument i pojacalo, onda za godinu dana skontaju da im to ne pricinjava zadovoljstvo i treba im jos pet godina da skontaju da ipak to treba prodati. A za to vreme ko zna gde i kako je to cuvano.. i pritom se i ostetilo na ovaj ili onaj nacin. I kad hoce da ga prodaju, ne uzmu onoliko para koliko su se nadali ("ali brate novo je, nije svirano ni mesec dana").. i onda razocarenje i ljutnja i sve ostalo..

OK, opet nisam ni za soluciju da se zauvek ostane na skrndelj opremi do kraja zivota, ali ono sto ukratko hocu da kazem je.

Nivo opreme da bude u nivou znanja i potreba... eto tako. Sad ako opet mislis da sam "cinican" ok, ja rekoh samo hocu da oprema bude u skladu sa potrebama i znanjem.


No necemo vise off.. barem ja necu. A ako nadje florenciju ili nesto drugo... neka kupi. Ali, pitanje je koliko on ima para i koliko mu treba novo!?

A jos vise koliko profesionalno zeli da se bavi muzikom. Neko ce GiO Ibanezom da bude zadovoljan ceo zivot, a neko ni PRS-om nece ni mesec dana! Razlika je ocigledna, zar ne?

DarkyZmaj
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2009, 11:27

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by DarkyZmaj » 02 Aug 2009, 16:23

ok,hvala na pomoci.Ove tablature smatram da sam razumeo.Dejane sada razradjujem ovu tvoju " Skolu Gitare".Trebace mi malo vremena da skapiram sve posto je moje muzicko znanje ravno nuli.A ima li neko od vas neku tablaturu za neku lepu pesmicu nesto prosto,razumete,za vezbanje.Nasao sam na ovom sajtu za vezbanje,ali to sam lako prosao trebalo mi je oko sat vremena da skapiram sve sto sam nasao.

DarkyZmaj
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2009, 11:27

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by DarkyZmaj » 02 Aug 2009, 16:26

a da i samo da proverim za tablature:

E1---------------------10-11-14-15-14-15-11-15-10--15-----15----15----15---
H2-----10-11-13----------------------------------------13-----11----10-------
G3-12-------------------------------------------------------------------------12

Ovo znaci da trebam da pritisnem recimo zicu G na 12 om....ne znam kako se zove pomozite mi...verujem pragu?,H2 pa na10,pa 11 pa 13 i tako dalje?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by dejankuki » 02 Aug 2009, 16:32

Hmmm na polju , ne na pragu. Prag je ona metalna zica a prag je izmedju te dve zice...

BTW, trudi se da pritiskas sto blize pragu. NPR... ako treba da pritisnes na 12. polju, trudi se da pritisnes zicu sto blize prvom sledecem pragu. da bi ti ton bio sto cistiji.

DarkyZmaj
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2009, 11:27

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by DarkyZmaj » 02 Aug 2009, 16:36

Aha.A ono za tablature?El imas neku prostu sto zvuci..simpaticno :)?

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by Bluesko » 02 Aug 2009, 17:36

Ljudi da se niste malo zafrknuli?? S desna na levo idu E H G D A E,a ne obrnuto... :O.o:
Za tablature prati linAk www.2akordi.net tamo imas listu bendova,sto nagasakijevskih,sto betonskih :mrgreen: sto ce reci sto rocka i slicnih mu derivata,sto narodnjaka,pa moz` da biras.... :ziveli:

User avatar
Wook
Posts: 403
Joined: 28 Aug 2008, 16:40
Location: Beograd

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by Wook » 02 Aug 2009, 18:15

Da, na http://www.2akordi.net imas domace, a za strane pesme (ja licno najvise volim) http://www.ultimate-guiitar.com

DarkyZmaj
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2009, 11:27

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by DarkyZmaj » 02 Aug 2009, 20:40

hehe ma ljudi lako cu ja da nadjem nesto sto ni santana ne moze da odsvira :).Meni treba nesto prosto,znate,za pocetak :).Imate nesto na umu?

User avatar
Wook
Posts: 403
Joined: 28 Aug 2008, 16:40
Location: Beograd

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by Wook » 02 Aug 2009, 20:45

Hm, pa ajde da vidimo nesto sto, recimo, volis da slusas? domace, strano? evo, pada mi napamet Seven Nation Army.. to je bila jedna od prvih stvari koje sam ja naucio.. :)
ali, mislim da bi bilo zgodno da pocnes od osnovnih akorada... moze biti vrlo dosadno (i bolno) na pocetku, ali sve je stvar navike i vezbe, mnogo ce ti to za kasnije znaciti (barem je u mom slucaju bilo tako)

DarkyZmaj
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2009, 11:27

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by DarkyZmaj » 02 Aug 2009, 20:46

Iskreno volim rock i balade,za mene je rock nesto kao Linkin Pare i Three days grace.Balade...sta znam neka tuzna cuda :).El mozes da mi das tabove za to tvoje da probam,verujem da cu moci da ga naucim ako ga ti preporucujes za pocetnike ^_^

User avatar
Wook
Posts: 403
Joined: 28 Aug 2008, 16:40
Location: Beograd

Re: Sitna pomoc za novajliju.

Post by Wook » 02 Aug 2009, 20:52

Evo, za Seven Nation Army: http://www.ultimate-guitar.com/tabs/w/w ... 10_tab.htm
Mislim da bi ovaj sajt bio bas od pomoci www.justinguitar.com
Meni je pomogao, i to ne samo na pocetku, i danas volim da pogledam koje objasnjenje... Lik super objasnjava, i sve imas na Youtube-u
Nadam se da sam pomogao :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest