Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Moderator: Critical

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by Historik » 23 Sep 2009, 17:04

Tabove i prstorede. Brat mi je levoruki gitarista, zato mi je poznata situacija. Pre nego sto je kupio sebi lefty kopiju strata svirao je moje gitare (za desnoruke). Kad mu je stigao lefty procvetao je (a svirao je dosta predano i na mojim gitarama). Jebiga, na primeru Alberta Kinga ili onog lika sto svira na 3 zice vidis da sve moze da se svira (onaj bubnjar iz Def Leparda nema jednu ruku, mislim da Django nije imao neke prste), ali je pitanje da li covek koji namerava da se rekreativno bavi muzikom treba da krene na kompikovaniji nacin, ili da jednostavno obrne zice/kupi lefty gitaru i prodje isti proces koji prolazi svaki samouki desnoruki gitarista.

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by laza » 23 Sep 2009, 23:19

Preporučio bih ti nešto što, verujem, mnogi misle, ali neće da kažu, da ih ne bi snašla neka od onih tako učestalih a tako glupih optužbi za omalovažavanje i ugrožavanje kojekoga i koječega.

Ti si, kažeš, apsolutni početnik. Onda nema nikakvog značaja to što si levoruk. Sviranje gitare nije nešto pri čemu jedna ruka radi posao dok druga miruje ili samo pripomaže. Naprotiv: i tvoja leva i tvoja desna ruka tek treba da se sviknu na nešto vrlo komplikovano, što ni jednoj od njih ni slučajno nije od prirode dato. Drugim rečima, ti u ovom trenutku za gitaru nemaš jednu spretniju i jednu manje spretnu ruku, već dve savršeno trapave ruke, koje tek imaju da uče.

Što se toga tiče, dakle, potpuno je svejedno hoćeš li svirati gitaru "nadesno" ili "nalevo". Ali s praktičnog stanovišta, neuporedivo ti je bolje da prosviraš onako kako sviramo skoro svi, sa vratom nalevo. Na tvom mestu ja se ne bih olako i unapred odrekao mogućnosti da sviram gde mi se prohte, na instrumentu koji se zatekne. Isto tako ne bih sebe ograničio na to da u prodavnici uvek biram između (najviše) nekoliko lefty gitara, dok mi se ovamo nudi dvadesetak ili pedesetak "normalnih".

Uostalom, zamisli da počinješ klavir: da li bi ti palo na pamet da tražiš instrument s obrnutom klavijaturom? Duvački instrumenti -- isti slučaj. Pa ni kod gudača, ako se ne varam, skoro nigde ne prolazi to sa levorukošću: u muzičkoj školi dobiješ gudalo u desnu ruku, i gotovo... Samo gitaristi odnekud misle da je dopušteno ačiti se i folirati na tu temu. Ja verujem da to dolazi otud što se gitara neuporedivo češće počinje na divljaka, i to u pubertetu, i sa željom da budeš primećen koliko večeras.

headbanger
Posts: 13
Joined: 16 Sep 2009, 18:53

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by headbanger » 27 Sep 2009, 23:27

ne umem to da objasnim...jednostavno imam eto malo vise osecaja i pokreti mi laganije teku kada dolaze iz leve ruke..... a plus ljudi imam trenutno 15k dinara....e i nameravam yamaha f310p (nazalost p) da kupim pa po obliku ne bih rekao da ce biti problema sa okretanjem raporeda zica?>? :metal: :bambi:

headbanger
Posts: 13
Joined: 16 Sep 2009, 18:53

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by headbanger » 28 Sep 2009, 11:03

izvinjavam se ako smaram...ali me zanima salje mi mitros-music gitare i u druge gradove srbije a ne samo u bg i ns..i normalno placanje pouzecem????

User avatar
Mafi
Posts: 103
Joined: 25 Jun 2009, 02:00
Location: Vladimrici/Srbija

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by Mafi » 29 Sep 2009, 02:38

Jos samo jedno zbog cega bih ti mozda preporucio da uzmes gitaru za levoruke je zbog visokih pragova koje ces mozda teze svirati zbog samog tela gitare za desnoruke ako je okrenes.

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by ness » 29 Sep 2009, 12:18

headbanger wrote:izvinjavam se ako smaram...ali me zanima salje mi mitros-music gitare i u druge gradove srbije a ne samo u bg i ns..i normalno placanje pouzecem????
Pa nazovi, pa ih pitaj ! ::ranting::

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by Doolio » 29 Sep 2009, 16:52

lazo, ne bih se slozio s tobom, meni je bilo i prvi put kad sam pipnuo gitaru, prirodnije da je stavim tako da leva ruka ide po vratu, a desna da okida zice, doduse, ja sam desnjak, ali ipak mislim da postoji razlog zasto se gitara drzi kako se drzi.

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by cccira » 29 Sep 2009, 17:05

A meni je, iako sam desnoruk, nekako bilo logicnije da desna ruka, posto je spretnija, radi kompleksniji posao setanja po pragovima :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by Doolio » 29 Sep 2009, 17:08

a jebiga, nemam pojma onda:)

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by cccira » 29 Sep 2009, 17:16

... i onda mi je cale objasnio da se svira obrnutno zbog toga sto mi je lakse i prirodnije da drzim ritam desnom rukom... Mada kapiram da je sve stvar navike i vezbe. Kako bi inace npr. bubnjari funkcionisali?

headbanger
Posts: 13
Joined: 16 Sep 2009, 18:53

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by headbanger » 07 Oct 2009, 11:15

ljudi, pazario sam yamahu f310p za nekih 15k dinara i nisam okretao zice za levu ruku, vec kresem desnom i dobro mi ide....bolje nego levom cini mi se... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

headbanger
Posts: 13
Joined: 16 Sep 2009, 18:53

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by headbanger » 08 Oct 2009, 22:36

e ljudi je li normalno da me prsti razbijaju od bola na kratko kad vezbam odredjene akorde..oni prsti koji su na vratu i barataju pragovima...>>>??

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by Historik » 09 Oct 2009, 00:11

headbanger wrote:e ljudi je li normalno da me prsti razbijaju od bola na kratko kad vezbam odredjene akorde..oni prsti koji su na vratu i barataju pragovima...>>>??
Naravno da je normalno. Bolece te prvih par nedelja, ali budi uporan, isplatice ti se. Uskoro ce ti se zadebljati sloj koze na jagodicama, i onda ces moci da sviras jako dugo, a da te ne boli. Ako sviras (okidas) prstima, a ne trzalicom, moguce je da ce te boleti i ruka kojom okidas zice, ali i to je sasvim prolazno. Pogledaj na forumu Dejankukijevu Skolu gitare, i teme Vezbaj,vezbaj i samo vezbaj, tamo imas neke vezbe za artikulaciju i skale, to ce dobro da ti dodje na pocetku. Pozdrav i srecno sviranje!

headbanger
Posts: 13
Joined: 16 Sep 2009, 18:53

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by headbanger » 09 Oct 2009, 12:00

samo da ne dodje do zabune.... ne bole me prsti od slide-ovanja po zicama vec mi se zice useku u prste...pogotovu ove zadanje 3.... to je prolazno????

p.s. izvinjavm se sto smaram ali ovo jako nervira...bar da znam hoce li proc??

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Levoruk sam - mogu li da "obrnem" standardnu gitaru?

Post by frkadela » 09 Oct 2009, 12:09

headbanger wrote:samo da ne dodje do zabune.... ne bole me prsti od slide-ovanja po zicama vec mi se zice useku u prste...pogotovu ove zadanje 3.... to je prolazno????

p.s. izvinjavm se sto smaram ali ovo jako nervira...bar da znam hoce li proc??
Kad nabiješ žuljave, nećeš ništa osjećati. Postaćeš potpuno ravnodušan prema slajdovanju, bendingu i svemu što je do sad bilo bolno, zato uživaj još malo u filingu. ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest