Sviranje akustare

Moderator: Critical

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Sviranje akustare

Post by Critical » 19 Jan 2008, 12:50

Ne kuzim pitanje ???

Ovo su ti akordi ,znaci slusaj pesmu i sviraj ,to je u sustini to :D

P.S. aj malo lepse formulisi pitanje pa ces dobiti bolji odgovor :)

User avatar
gangula
Posts: 41
Joined: 01 Jan 2008, 14:14

Re: Sviranje akustare

Post by gangula » 19 Jan 2008, 15:42

imam npr. akord Am, znaci samo jednom predjem trzalicom...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Sviranje akustare

Post by Critical » 19 Jan 2008, 16:37

brate moras da znas pesmu koju sviras ,a samim tim ako znas pesmu znas i kako ide ,tj kako se svira znas i da li se svira neki ritam ili razlaganje ili sta vec ide u pesmi .tako da ne znam sta da ti kazem ......

Slusaj! :D

User avatar
gangula
Posts: 41
Joined: 01 Jan 2008, 14:14

Re: Sviranje akustare

Post by gangula » 20 Jan 2008, 11:24

ukapirao sam vec...

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Re: Sviranje akustare

Post by Chord-Master » 04 Feb 2008, 20:11

Mislim da sam razumeo sta hoces da pitas.
Tebe zanima da li se ovi akordi sviraju samo po jednom kao sto pise ili neke treba vise puta, jel?

Ako ti pise ovako, odmah iznad teksta...:
gangula wrote:Am
Sanjao sam nocas da te nemam,
FG Am C G Am
Da lezim budan na postelji od snega


...onda tako i sviras, da treba dva puta Am, pisalo bi tako.
Doduse, desava se da se provuce poneka greska kod likova koji postavaljaju tabove, stoga, kao sto rece Critical, moras da znas pesmu koju sviras.

Nadam se da si to pitao.

User avatar
Rockerka u dusi
Posts: 203
Joined: 14 Apr 2007, 19:21
Location: Smederevo

Re: Sviranje akustare

Post by Rockerka u dusi » 11 Mar 2008, 00:28

Mislim da je korisno da malo probistriš za pošetak od čega je "sagrađen" durski, a od čega molski trozvuk. Sad ja stvarno ne znam koji je tvoj nivo znanja, ali makar da znaš da razlikuješ šta je mala a šta velika terca. A onda i druge intervale da savladaš. Da li znaš u čemu je ključna razlika između molske i durske skale?

Drugo, kad naučiš nekih desetak akorada da uhvatiš, videćeš da postoje neke šablonske pozicije prstiju koje samo vozaš duž vrata. Dakle moraš da se potrudiš da znaš koji ton se svira na kom polju i na kojoj žici. I onda pratiš gde si postavila "šablon", pa pogledaš koji su tonovi na taj način pokriveni...

Ako ti nešto od ovoga deluje konfuzno, pitaj. Teško je objašnjavati bilo šta kad nemaš preciznu sliku koliko znanje poseduje onaj kome objašnjavaš.

Za početak nije loše da nacrtaš vrat gitare kao tabelu i da ga staviš na neko vidljivo mesto, pa da možeš da se podsećaš tokom dana pozicija tonova. Ima tu dosta posla...

Po meni je najbitnije da ne učiš akorde napamet, nego da znaš kako su formirani. Dok su samo durovi i molovi u pitanju nije frka, ali kad krenu susovi, dimovi, sedmice, šestice, trinaestice, molske sedmice sa sniženim petim, durske sedmice sa povišenim devetim... Tu nema učenja napamet, to mora da se zna od čega se sastoji ili da imaš apsolutan sluh pa da te boli uvo kako se nešto zove kad ti to negde vibrira u ušima i kad spavaš... Obrni, okreni, makar je zbog potencijalne saradnje sa nekim drugim muzičarima dobro znati nešto od teorije, lakše je kad možeš nekome da kažeš nešto u formi standardizovane šifre, nego da sve moraš da pokežeš ili odsviraš.

Eto, pitaj...
Eeee....evo mene opet, nakon duze pauze.Nisam ni videla da mi je jos neko odgovorio. :)
Hm, pa ovako, sad kad citam prvo pitanje iz ove teme malo mi i jeste smesno, jer sam neke stvari vec skapirala, mada mi citajuci ovaj post neke stvari ostaju nejasne......Svi ti sabloni, sedmice, dimovi......Mada njih nisam ni ucila, a i ne znam kako cu...
A sto se tice sviranja nekih pesama, malo me zeza ritam, ne mogu bas uvek odmah da ga uhvatim, ali to se da navezbati.
Jedino ajde da pitam opet nesto, jer nema smisla. :D Kako da napravim te sablone, da ne bih sve te gluposti ucila napamet (ako tako moze), i koliko su bitne sve te stvari?
Pozdrav svima i hvala na ranije ukazanoj pomoci :)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Sviranje akustare

Post by Critical » 11 Mar 2008, 00:48

Dobro nam dosla ,ponovo:D

Kako da napravis sablone ,pa lako ,hahah, pazi da bi pravila sablone prvo moras da znas da je Dur akord koji se sastoji od 1. 3. i 5. tona iz durske skale ,ajde da uzmemo C dur za primer .

Znaci ovako ide C dur sklala C D E F G A H C ,evo ovde vidis lepo (posto sam podebljao ) da su 1. 3. i 5. ton C dur sklale C E i G ,znaci Akord C dur ti je skup ova tri tona i to ga cini Akordom (*Akord- Sazvucje tri ili vise tonova).

Mol - ti je 1. Snizeni 3. za polustepen i 5. (ovo ostavljam tebi da kuznes ) znaci uzmi skalu imas tonove snizi 3. za polustepen (jedan prag ) i eto ti tonova koji chine mol.

Rezime da bi znala da pravis "sablone" moras da znas skale i njihove tonove napamet (ne moras za pochetak,napisi na papir) e sada znaci svi ti bajni cudesni akordi tipa Amaj 7 ,Am7 ,Am 7 -5 i ostala druzina su ti nista vise nego osnovni akord sa dodatim tonovima iz skale ,e da bi znala koji su to tonovi treba da ucish teoriju :D .

Ono sto bi bilo dobro da pogledas je Kukijeva skola ovde na forumu i Orbinu skolu (dao sam ja negde link gde mozes da je skines ,pa se potrudi da je nadjes).

Pozz :D

User avatar
Rockerka u dusi
Posts: 203
Joined: 14 Apr 2007, 19:21
Location: Smederevo

Re: Sviranje akustare

Post by Rockerka u dusi » 20 Mar 2008, 23:19

Pa hvala.....:)

Znaci ipak je sve teorija...:( Barem na pocetku....

Ajde, pogledacu, probacu nekako da se snadjem, jer tesko se nalaze ljudi koji stvarno znaju.

Ali sad mi je stvarno postalo jasno...Jos samo da se bacim na posao :D

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Sviranje akustare

Post by Critical » 20 Mar 2008, 23:36

Nije sve teorija ,moras i da vezbas ,hahahhahah :D

Sad bez zezanja, ne moras ti ovo da uchis SADA ,ali trebace ti ,u to nemoj da sumnjas ,sto pre naucis to bolje,zar ne :D

Nauci Dursku skalu za pochetak,nauci tonove (za sve tonalitete) uvideces da imas neke slichnosti .

Evo ti primer :

C Dur skala : C D E F G A H C'

A Mol (prirodna )skala: A H C D E F G A'

Pogledaj ove dve skale ,jel kuzis ???? :D

User avatar
coa-nirvana
Posts: 15
Joined: 19 Mar 2008, 07:48

Re: Sviranje akustare

Post by coa-nirvana » 27 Mar 2008, 13:56

E gde mogu da nadjem swe o kwntnom krugu, u stvari sta je to? Cuo sam da dosta pomaze onom ko nauci za skidanje pesama????????? :?

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re:

Post by Bolence » 30 Apr 2008, 17:10

Rockerka u dusi wrote:Pa, ovako, prvo hvala.Nesto mi je jasnije a nesto i dalje ne.
Npr. Dur skale,ove note koje si mi prikazao (ovo prvo), a sto se akorda tice, na You tube-u je neko prikazao osnovne akorde i da li su uvek isti, ili postoje varijacije (mol, dur...).
Zanima me i da li je obavezno vezbanje uz metronom.
I opet hvala. :)
Pozdrav,
Ova objašnjenja koja ti daju su ipak nedovoljna. Ono što prvo moraš naučiti to su ti tonovi u prvoj poziciji na gitari. Inače tonovi se u muzici ponavaljaju, ali u različitim visinama. Da bi došlao do nekog akorda moraš pouznavati note, zatim skale, intervale, trozvuke /akorde/, njihove obrtaje. Akorda imaš onoliko koliko imaš i skala, mali milion. Na svakom tonu svake lestvice možeš napraviti akord pre svega trozvuk što je u stvari akord, a posle na taj trozvuk možeš dodavati tonove, ali samo uz poznavanje osnovne harmonije.
Osnovno za sve je da znaš note i da ti neko sve to pojasni. Inače nije tačno da je gitaru neophodno "deljati" kako to neki ovde nazivaju. Gitara i sve u životu, se svira iz glave. Moraš znati šta sviraš, u kom tonalitetu i dr. Inače svi dosadašnji načini koje ti preporučuju ne daju rezultate, jer je veoma važno držanje gitare. Da leva ruka ne drži vrat kao što čobanin drži motku. To iz razloga da imaš otvorenu šaku leve ruke, da te ne bole leđa i što je važno držanje trzalice, uvek tvrđe trzalice.
Za početak toliko, pozdrav.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Re:

Post by Critical » 30 Apr 2008, 17:51

Bolence wrote:
Rockerka u dusi wrote:Pa, ovako, prvo hvala.Nesto mi je jasnije a nesto i dalje ne.
Npr. Dur skale,ove note koje si mi prikazao (ovo prvo), a sto se akorda tice, na You tube-u je neko prikazao osnovne akorde i da li su uvek isti, ili postoje varijacije (mol, dur...).
Zanima me i da li je obavezno vezbanje uz metronom.
I opet hvala. :)
Pozdrav,
Ova objašnjenja koja ti daju su ipak nedovoljna. Ono što prvo moraš naučiti to su ti tonovi u prvoj poziciji na gitari. Inače tonovi se u muzici ponavaljaju, ali u različitim visinama. Da bi došlao do nekog akorda moraš pouznavati note, zatim skale, intervale, trozvuke /akorde/, njihove obrtaje. Akorda imaš onoliko koliko imaš i skala, mali milion. Na svakom tonu svake lestvice možeš napraviti akord pre svega trozvuk što je u stvari akord, a posle na taj trozvuk možeš dodavati tonove, ali samo uz poznavanje osnovne harmonije.
Osnovno za sve je da znaš note i da ti neko sve to pojasni. Inače nije tačno da je gitaru neophodno "deljati" kako to neki ovde nazivaju. Gitara i sve u životu, se svira iz glave. Moraš znati šta sviraš, u kom tonalitetu i dr. Inače svi dosadašnji načini koje ti preporučuju ne daju rezultate, jer je veoma važno držanje gitare. Da leva ruka ne drži vrat kao što čobanin drži motku. To iz razloga da imaš otvorenu šaku leve ruke, da te ne bole leđa i što je važno držanje trzalice, uvek tvrđe trzalice.
Za početak toliko, pozdrav.
Kako mrzim kad neko soli pamet na tako nadmen nacin kao sto to ti radis !

Kao prvo devojka je dobila odgovore na ono sto je pitala (procitaj u njenom prvom postu njena pitanja)!
Kao drugo drzanje gitare je pomenuto na vise tema na koje je ona dobila linkove !
Kao trece umesto sto ukazujes na to kako je mi ne savetujemo dobro i kako od nas nista nece dobro nauciti uzmi covece ti je posavetuj kad toliko znas , mislim kakve su to fore Oni ne znaju sta pricaju ali ja znam i necu da ti kazem ,ako hoces da joj pomognes pomozi joj,mojne te fore oni nemaju pojma ja sam najpametniji.....
Kao cetvrto ovaj jedan savet za trzalice sto si joj dao ne moze bas da uzme zdravo za gotovo ,treba da koristi trzalicu koja joj odgovara ,ne da se muci sa nekom koja joj verovatno nece odgovarati ,devojka hoce da nauci akorde samim tim joj NE treba tvrdja trzalica ,neka uzme neku meksu da navikne ruku koja se ionako muci sa ritmovima :D

Za kraj bih te najlepse zamolio da ako dolazis na ove teme samo da prosipas svoje "znanje" o tome kako se svira i uci gitara i da bacas ljagu na nas koji pokusavamo da pomognemo vise to ne radis ,jednostavno nije lepo , ako hoces da pomognes pomozi ako neces nemoj da pametujes i da izigravas sveznalicu :D

P.S. Ne zelim da se uvredis na ovo ali stvarno nista nisi rekao da joj pomognes samo si napljuvao nas koji smo kako tako pokusali da joj pomognemo ( i to koliko vidim radis i na nekim drugim temama).

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Re:

Post by goodlikesweeper » 30 Apr 2008, 18:12

Critical wrote:( i to koliko vidim radis i na nekim drugim temama).
Ma nemas sta da se brines,I have taken care of that... 8)

hehehe :lol: :lol: :lol:

Sto se tice devojke,nemojte je pretrpavati informacijama.Nama to deluje lako,samo joj kazemo i ona to zna.Ali nije bas tako,puno vremena je potrebno da se gitara nauci...

I ja bih isto rekao da je meksa trzalica bolja za akorde.Sto se tice teorije,treba sto pre da uci,ali sad trenutno ce joj mozda biti tesko,pa bolje neka krene polako.Tonovi,lestvice,najlaksi akordi,pa kad to nauci,onda dalje... :wink:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Sviranje akustare

Post by dejankuki » 30 Apr 2008, 20:59

bio jedan post...

Bolence
Posts: 35
Joined: 20 Apr 2008, 00:04

Re:

Post by Bolence » 02 May 2008, 21:24

Kristijan wrote:Mislim da je korisno da malo probistriš za pošetak od čega je "sagrađen" durski, a od čega molski trozvuk. Sad ja stvarno ne znam koji je tvoj nivo znanja, ali makar da znaš da razlikuješ šta je mala a šta velika terca. A onda i druge intervale da savladaš. Da li znaš u čemu je ključna razlika između molske i durske skale?

Drugo, kad naučiš nekih desetak akorada da uhvatiš, videćeš da postoje neke šablonske pozicije prstiju koje samo vozaš duž vrata. Dakle moraš da se potrudiš da znaš koji ton se svira na kom polju i na kojoj žici. I onda pratiš gde si postavila "šablon", pa pogledaš koji su tonovi na taj način pokriveni...

Ako ti nešto od ovoga deluje konfuzno, pitaj. Teško je objašnjavati bilo šta kad nemaš preciznu sliku koliko znanje poseduje onaj kome objašnjavaš.

Za početak nije loše da nacrtaš vrat gitare kao tabelu i da ga staviš na neko vidljivo mesto, pa da možeš da se podsećaš tokom dana pozicija tonova. Ima tu dosta posla...

Po meni je najbitnije da ne učiš akorde napamet, nego da znaš kako su formirani. Dok su samo durovi i molovi u pitanju nije frka, ali kad krenu susovi, dimovi, sedmice, šestice, trinaestice, molske sedmice sa sniženim petim, durske sedmice sa povišenim devetim... Tu nema učenja napamet, to mora da se zna od čega se sastoji ili da imaš apsolutan sluh pa da te boli uvo kako se nešto zove kad ti to negde vibrira u ušima i kad spavaš... Obrni, okreni, makar je zbog potencijalne saradnje sa nekim drugim muzičarima dobro znati nešto od teorije, lakše je kad možeš nekome da kažeš nešto u formi standardizovane šifre, nego da sve moraš da pokežeš ili odsviraš.

Eto, pitaj...
Pročitao sam ono Vaše savetovanje kako učiti gitaru. Posebno mi je draga da mnogo mladih želi svirati gitaru. Vidim da tu ima mnogo lutanja počev od kupovine gitare, pa do učenja gitare. Prvo gitaru ne možete naučiti za mesec, dva ili godinu dve, a koliko vidim ni baš mnogo preko interneta. Već mnogo, mnogo duže.
Za početak naučiti 17 tonova u prvoj poziciji ali pravilno odsvirani u svim ritmičkim kombinacijama i sa pravilno postavljenom levom i desnom rukom. Više bih vam rekao o tome, ali dozvolite da je to moja poslovna tajna.
Nije dovoljno znati samo intervale, već je potrebno znati koliko koji interval obuhvata celih, a koliko polustepena. Zatim lestvične akorde, a to ne možete bez poznavanja intervala i skala.Sve to nije toliko komplikovano, ako naučite note, koje možete naučiti za 8 dvočasova, sve ostalo vam dolazi samo. Što se tiče izbora gitare, kupite akustičnu ili klasičnu, ima ih jeftinih ali za učenje dobrih. Ne opterećujte se da odmah kupite električnu gitaru, jer se na njoj baš ne možete sve odsvirati, posebno prstima. Uostalom klasičnu gitaru možete poneti i na izlet, a bože moj i svirati nekoj lepoj devojci ili mladiću na uvce. Učite odmah prstima i trzalicom. Ne umarajte se previše postoje etide pisane u tonalitetima po kvintom i kvartnom krugu koje imaju za cilj pravilnu postavku prstiju leve i desne ruke i kroz njih svoje prste razgibavate i tako svirate, a učite i brzo čitanje nota. Ne zaboravite vežba se samo zato da se uspostavi veza između mozga i prstiju. Prsti ne slušaju mozak, ali se zato vežbom prsti dovode u funkciju kako im mozak naredi. I ne zaboravite sve se radi iz glave pa se i gitara svira iz glave.
Već 26 godina podučavam gitaru, u osnovi je klasična gitara, a isti taj program sam prilagodio i za trzalicu. Da li ćete biti roker, gitarista u narodnoj muzici, džezu ili nekom drugom žanru, zavisi od sklonosti, ali znajte kad naučite svirati gitaru sa teorijom, vama je svet muzike otvoren
Pozdrav.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest