Krivi prsti?

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Lav85
Posts: 14
Joined: 26 Jun 2010, 20:39

Krivi prsti?

Post by Lav85 » 07 Sep 2010, 20:24

Pozdrav svim gitaristima!
Pocetnik sam u sviranju gitare (trenutno sam vlasnik el.gitare Yamaha Pacifica 112V), koju sviram nekih godinu dana.
Osnovne akorde sam savladao, i bez problema ih menjam, citao sam dosta o muzickoj teoriji, znam osnove skala, dosta citam o tehnici sviranja, ali jos to nije preslo u praksu :)
...e sad...sve bi bilo idealno kada bih uspeo da resim jedan problemcic, a to su moji prsti koji nece da me slusaju :)
Naime, srednji i domali prst nikako da se odvoje, i to mi smanjuje kvalitet vezbanja, posto kada rastegnem saku preko freta i zelim da odsviram minor pentantonsku skalu iz bilo koje pozicije, i pored sve zelje, ne mogu to da izvedem a da ne pogresim, jer mi se prsti nece razdvojiti negde na pocetku 3 praga u skali, i onda i mali prst gubi znatno na svojoj ulozi.
Cuo sam da postoje vezbe za finger stretching ali ja sve druge prste super rastezem po vratu, osim ova dva.
Drugar rekao da stavljam ping-pong loptice iznedju prstiju, ali nece...drzao sam satima izmedju prstiju, pa mi dosadi jer ne znam da li mozda postoji bolji nacin?

Sta predlazete posto me ovo dosta usporava?

I drugo pitanje, a tice se kretanja sa jedne zice na drugu.
Kada sviram skalu, nekako mi se prsti razlete (gledao sam na justin.tv nesto tipa flying fingers).Ali opet mi je jako tesko da idem sa jedne zice na drugu.
Verovatno je u pitanju neka tehnika (i naravno vezbanje), koja bih mi omogucila da ne zakacinjem zice, kada prelazim sa jedne na drugu. To se najvise uocava kada zelim da odsviram neki jednostavniji tab, i cim pocnem da sviram obavezno zakacim neku usput i to vise nije to...razumete...

Hvala i pozdrav!

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Krivi prsti?

Post by Tenji » 07 Sep 2010, 21:04

http://www.youtube.com/watch?v=iEyMnbFd ... re=related
Evo malo za rastezanje leve ruke. Ne bi bilo lose da nabavis celu skolu (John Petrucci - Rock Discipline)
Evo jedna za preskakanje zica
http://www.youtube.com/watch?v=61-SXt3tqoM
Meni je ova Petruccijeva skola bas dosta pomogla, stvarno probaj naci, odlicna stvar! :ziveli:
Last edited by Tenji on 07 Sep 2010, 21:06, edited 1 time in total.

User avatar
DJ_MY_SOUL
Posts: 324
Joined: 09 Jun 2009, 00:21
Location: Mladenovac

Re: Krivi prsti?

Post by DJ_MY_SOUL » 07 Sep 2010, 21:06

Vezba koja je meni pomogla da razbijem je :

posto sam basista svirao sam na G zici sigurno ce ti pomoci na kojoj god:
Postavi prste po sistemu jedan prst jedan prag pocesvi od kaziprst na prvom pragu, srednji na drugm i tako do malog koji se nalazi na cetvrtom. I sviraj i ponavljaj dok ti ne otpadne ruka. ;)

G: 1-2-1-3-2-4-3-4

User avatar
Markony
Posts: 486
Joined: 11 Apr 2009, 21:39
Location: Jagodina

Re: Krivi prsti?

Post by Markony » 07 Sep 2010, 23:07

Svaka vezba se zasniva na principu jedan prst-jedan prag u kombinaciji sa jedan prst-jedna zica i tako u krug do iznemoglosti.
Naravno, kombinacije mozes izmisliti i sam, da ne duzim...
Sve sto treba da znas pogledaj na viewtopic.php?f=15&t=1637 .
Jedna jako lepa vezba na principu trouglova se nalazi u Orbinoj skoli gitare,
link viewtopic.php?t=19&postdays=0&postorder=asc&start=0 .
Ako je link mrtav javi se na PP da smislimo nesto novo.
:ziveli:

Lav85
Posts: 14
Joined: 26 Jun 2010, 20:39

Re: Krivi prsti?

Post by Lav85 » 08 Sep 2010, 12:22

Hvala vam momci za pomoc!

@Tenji

Upravo sam pronasao upravo taj dvd od John Petrucci-ja, i mislim da je ovo prava stvar.
Malo prave rok discipline nije na odmet :)
Hvala za predlog!

@DJ_MY_SOUL

Hvala za vezbu.

@Markony

Hvala za linkove, sve radi, i upravo sam skinuo Orbinu skolu gitare sa drugog linka koji si mi dao.

Probacu sve, pa cemo videti kako napredujem.
:ziveli:

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Krivi prsti?

Post by Tenji » 10 Sep 2010, 19:29

Lav85 wrote:Hvala vam momci za pomoc!

@Tenji

Upravo sam pronasao upravo taj dvd od John Petrucci-ja, i mislim da je ovo prava stvar.
Malo prave rok discipline nije na odmet :)
Hvala za predlog!
Nema na cemu! :ziveli:

Lav85
Posts: 14
Joined: 26 Jun 2010, 20:39

Re: Krivi prsti?

Post by Lav85 » 30 Sep 2010, 19:35

Tenji, posto si mi dao predlog da nabavim ovaj sjajan DVD, duzan sam tebi a i ostalima na forumu da prenesem svoje misljenje o njemu.

Kao prvo DVD mi je zaista pomogao da se popnem za koji stepenik vise, i zaista je prebogat savetima, a ponajvise jednostavnoscu i konciznoscu sa kojom nas Petrucci uci svaku lekciju.
Vezbice za rastezanje prstiju su mi puno pomogle i radim ih stalno, i preporucio bi ih svima zaista!
Tu bih spomenuo vezbe za kretanje po vratu gitare koje isto stalno koristim.

Brzina kojom Petrucci svira solo deonice pod velikim tempom su mi zapanjujuce i za svako postovanje!

Upravo slusam neke pesme Dream Theatera gde se cuje odlicno svaka deonica zbog koje je Petrucci prepoznatljiv.

DVD obiluje sa dosta dodatnog materijala, pa je stoga odlican uvod u sve sto Petrucci radi, od intervjua sa njim, prvi bend,
uticaji....

Ali najvise odusevljava njegova skromnost sa kojom prica o sebi i svom radu...

Hvala jos jednom! :ziveli:

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Krivi prsti?

Post by Tenji » 30 Sep 2010, 21:00

Drago mi je da sam ti pomogao! :) E sad, posto si odgledao DVD, red je da pogledas i pravu verziju... :mrgreen:

User avatar
Spark
Posts: 3
Joined: 23 Oct 2010, 23:48
Location: Srbija, Šumadija, Kragujevac

Re: Krivi prsti?

Post by Spark » 24 Oct 2010, 00:08

Najbolje bi bilo kad bi ti otiso kod nekog gitariste na par casova naravno casovi gitare su skupi ali veruj mi isplati ce se (bar je tako u mom slucaju). Na casu ces verovatno nauciti i par vezba za tvoj problem koji je veoma cest, ni ja jos to nisam savladao u potpunosti ali posle izvesnog vremena vezbanja osetices kako ti se prsti opustaji i kako komplikovanije melodije mozes da izvodis sve brze i lakse..... :metal:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest