Dinamika, ritam...

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Sova
Posts: 10
Joined: 08 Nov 2015, 20:08

Dinamika, ritam...

Post by Sova » 31 Dec 2017, 22:24

Srećna nova godina svima.
Ako može mala pomoć.
Imam tablaturu sa notnim zapisom. Note određuju dužinu trajanja tona. Cijela nota traje neki interval, polovina pola od toga i td. To razumijem. E sad, ako note diktiraju tempo, čemu onda oznaka tempa na početku? NPR tempo 120.
Da li interval trajanja cijele note zavisi od vrijednosti tempa? Čemu onda, koju ulogu ima oznaka takta, recimo 4/4?
Ovo sve pitam jer kad sviram, nikada ne znam da li sviram sporo ili brzo. Meni nekada djeluje dobro,ali kad vidim snimak, vidim da je trebalo brže. A i kad odsviram dobro ne znam zašto sam ga odsvirao dobro. Preporučuju mi da koristim metronom, ali prvo valjda moram da znam ove stvari. Kasnije kažu, dok sviram, uporedo ću u sebi "brojati" note i tako moći da ostanem u taktu, pratim matricu...
Kako da se snađem u svemu tome?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Dinamika, ritam...

Post by dejankuki » 31 Dec 2017, 22:55

Metronom kaze 120 otkucaja u minuti... manji broj, sporije, veci broj, naravno brze.. (danas ima softverskih... digitalnih... i svakakvih.. sem klasicnih mehanickih... kupis ili skines jedan)

U odnosu na metronom zavisi da li ces brojati 1...2...3...4 ili 1.2.3.4 ili mozda 1234...... ili 1.......2.......3.......4.....

4/4... je oznaka koliko traje takt izmedju taktica... mozda nije zgoreg napomenuti... 4 osmine.. ili 8 sesnaestina... ili 16 tridesetdvojke... etc...

imas i 3/4 takt i 5/6.... i 7/8.... pa i 9/11.... tako da to na pocetku odredjuje t6voje brojanje u tempu...



nadam se da je bilo kratko.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest