Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Duane » 07 Dec 2008, 11:10

Mile wrote:Ylvaon, samo da ti zahvalim za trud. Ovo je za mene visa matematika pa cu da odstampam kad budem isao na more, da citam na tenane.. Do tada, cim mi nesto bude zatrebalo oko skala, ja cu op' na ovaj post... Kakav crni gugl i wpedija :)
+1

congrats for the effort! ;)

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Ylvaon » 15 Dec 2008, 01:41

Pa ja bih najvise voleo da ovo sve neko prakticno primeni, ceo post bi trebao u sustini da bude ideja od koje se polazi, ako vas nesto zanima ili intrigira, recite, rado cu reci nesto vise o tome svemu...

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Uragan Katrina » 21 Dec 2008, 23:03

Ja sam se tek sad pridružila,ako neko još uvek ovo čita,lestvica a,h,c,dis,e,fis,g,a je balkanski mol.Volela bih da pročitam nešto o lestvicama folklornog izvorišta,novim modusima,Mesijanovim modusima,ali nešto više od onoga što postoji u Despićevoj Teoriji muzike.Ako znaš nešto o tome,piši.Inače,volela bih da pišem o harmoniji 20.veka,pretpostavljam da tebe to zanima,budući da si savremen kompozitor.Ako te ova tema zanima,javi mi,volela bih da čujem tvoje mišljenje.Pozdrav

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Ylvaon » 22 Dec 2008, 00:05

Da, to jeste balkanski mol... Jesam ja nesto drugo napisao? Moguce je da sam pogresio neki ton, ili da lestvica ima jos neko ime...

Pazi, u Despicu, uopste u knjigama koje se ticu teorije muzike, se nalaze informacije tipa: koja je struktura lestvice, koji su karakteristicni intervali, jos nesto o lestvici i obicno primeri iz literature. Ono sto nigde (ili - skoro nigde) neces naci je kako se te lestvice primenjuju u kompozicionalnoj praksi sto je, naravno, po meni najvaznija stavka. Tu i tamo mogu se naci udzbenici i rasprave koje uvode u komponovanje, ali je savladjivanje komponovanja u uvodnim fazama prakticno rasclanjeno na poznavanje forme, lestvicnog i harmonskog sastava, ritma, ponegde i tembra, da bi se na kraju sve te komponente spojile usled dejstva nekog tvog personalnog katalizatora, koji neki pogresno zovu talenat... Jedino sto ja mogu da preporucim je sviranje tih lestvica, isprobavanje razlicitih kombinacija melodijskih i harmonskih intervala, traganje za jedinstvenim resenjima, i tako dalje...

Folklorne lestvice su same po sebi veoma raznovrsne po pitanju gradje, odnosno intervala koji ih cine. Najcesce se radi o netemperovanim intervalima, pa tako imamo indijski sistem koji deli prostor oktave na, cini mi se, oko 20ak delova, ne mogu biti siguran za ovaj broj, pak, zatim indonezanske lestvice koje koriste tradicionalni gamelang orkestri, koje imaju 5 ili 7 tonova, a cije stimovanje uredjuje svaki orkestar posebno tako da je broj varijacija, mislim da sam negde procitao, cak 128, za svaku od ove dve lestvice... Naravno, radi se o minimalnim razlikama koje neuko uho tesko da moze da primeti. Ono sto je karakteristicno za sve folklorne lestvice jeste da one pre svega sluze kao izvor melodijske gradje, buduci da harmonija u narodnoj muzici, kao zasebna tvorevina, ne postoji nigde u svetu, sto znaci da se od tih lestvica pre svega dobijaju linije, koje doduse mogu tvoriti sa jos jednom ili vise takvih kakvo viseglasje, u kom, opet, nema govora o harmoniji kao nezavisnoj i svesnoj komponenti. Takodje, svaka lestvica ima svoju odredjenu logiku kretanja, odnosno, prirodno ponasanje u okruzenju u kome je nastala. Ta logika se moze pratiti kako bi se postigao efekat simulacije narodne muzike, ili bas krsiti kako bi se dobio neki svojstveni efekat, kao i svaka opcija izmedju ove dve. Praktican rad sa folklornim lestvicama bi se ukratko mogao predstaviti kao potraga za odgovarajucom lestvicom koja je potrebna za neki odredjeni zadatak koji joj poveravamo, zatim proucavanje njenih intervala, pogotovu karakteristicnih i razmisljanje o njihovoj upotrebi prilikom izvodjenja melodije, i na posletku, pokusaj kakve harmonizacije, mozda u vidu viseglasja, mozda u vidu nekakve harmonske komponente u stilu evropske muzike.

Mesijanovi modusi spadaju u grupu novih modusa, i oni konkretno su sinteticki modusi. Nastali su repliciranjem odredjenog intervalskog modela tako da je poslednji ton prethodne karike ujedno i pocetni ton naredne - tzv. sinafa (grcki, spoj). Iz njih je moguce izvesti harmonsku komponentu, i to naslojavanjem tonova proizvoljno, odnosno, ne ogranicavajuci se samo na akorde tercne i kvartne gradje, ali iskljucivo koristeci se gradjom datog modusa. Modusi se mogu tumaciti tonalno, buduci da neki zahvataju cak nekoliko tonaliteta, ali to najcesce nije slucaj. Nasli su siroku i raznovrsnu primenu u muzici XX veka.

O harmoniji sam i ja razmisljao da pisem, ali trenutno nemam vremena da to radim. Ako zelis, slobodno zapocni topic, ja cu se pridruziti.

Toliko za sada, ako te jos nesto zanima...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Duane » 22 Dec 2008, 00:06

nego care jel mos' preporuciti neke knjige koje se bave tako izucavanjem skala i modaliteta? ;)

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Ylvaon » 22 Dec 2008, 00:19

Pa mogu, kralju, ali iskreno ne znam gde ces ih nabaviti... Ja nisam ni znao da postoje dok nisam poceo da studiram, a ako nisi u NS slabo ti mogu pomoci...

Ali...

Vincent Persichetti - Harmony in music of XX century (ili slican naslov)
To ti je biblija. Tu postoji sve, od starih modusa, do novih, preko harmonije, viseglasja, sve, sve, sve...

Olivier Messiaen - Technique of my musical language
Messiaen analizira samog sebe, prica o formi, tonalnosti, lestvicama, harmoniji, pri tom imas dve knjige, u drugoj su primeri. Lepo skines njegov ceo opus, lepo obelezen, i dok citas knjigu, gledas note i pustas muziku... Idealno, ja sam odatle mnogo naucio.

Ctirad Kohoutek - Tehnike komponovanja XX veka
Slovenski brat iz Ceske, jako dobar pregled tehnika XX veka, primeri uglavnom obuhvataju muziku bivseg komunistickog bloka, sto je retko u ostalim knjigama... Ovo je pre izdavao FMU iz BGa, tako da mozda i moze da se nadje. Da, prethodne dve knjige postoje, koliko znam, samo na engleskom...

Mozda ako mi detaljnije kazes sta te zanima, mogu ti jos i vise pomoci... Probaj ovo da nadjes na netu, eMule, npr...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Duane » 22 Dec 2008, 01:20

pa mislio sam da kazem sestri, ona sad zavrsava akademiju here in bg pa da proshvercuje nesto temporary ili da okusam srecu na netu ;)

hvala! sutra cu probati da iskopam nesto na netu od ovije knjiza ;)

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Uragan Katrina » 22 Dec 2008, 22:19

Hvala puno,za sada mi je dosta,mene to interesuje zato sto sam mnogo znatizeljna,a takve stvari mi ne trebaju za Akademiju,a sad moram da se koncentrisem na kolokvijume.Verovatno me razumes. :shock:

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Ylvaon » 23 Dec 2008, 10:42

Nema problema, kad god te nesto zanima, ti pitaj, ako ista znam o tome, rado cu napisati. Naravno, nemoj mi zameriti, kao ni ostali, sto neke stvari prosto ne mogu da kazem, kao sto je, recimo, konkretna i egzaktna primena tih lestvica u praksi, jer je to izuzetno individualna stvar. Najvise sto mogu po tom pitanju da ucinim je da kazem kako ih ja koristim...

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Uragan Katrina » 29 Jan 2009, 02:06

Imam jedno pitanje-koja je razlika izmedju orijentalnog dura i orijentalne lestvice?
Sam Despic u svojim knjigama ne pise isto-u jednoj pise da je to dur sa snizenim II,V,VII stupnjem,a u drugoj da je to dur sa snizenim II,VI,VII stupnjem.Pitala sam mnoge ljude,jos nisam dobila odgovor,cak i asistenti se pitaju kako je ovo moguce,Vidim da ti mnogo toga znasmpa sam pomislila da mozes da mi pomognes da resim misteriju.

apz
Posts: 3
Joined: 10 Mar 2009, 12:36

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by apz » 10 Mar 2009, 12:47

Postovanje za sve gore napisano!!! Ali posto se ne razumem u note,lestvice itd. interesuju me primeri u nasoj narodnoj muzici (ne turbo folku).
Naprimer: Prekomerna sekunda? U kojim nasim pesmama zastupljena,koje su prepoznatljive po toj prekomernoj sekundi?

Isto tako: koje nase narodne pesme su prepoznatljive po mikolodijskim,durskim,harmonskim i molskim lestvicama koje zavrsavaju na II stepenu?


Unapred mnogo,mnogo hvala.

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Uragan Katrina » 14 Mar 2009, 21:22

Vecina nasih narodnih pesama se zavrsava na 2.stupnju, a sto se tice prekomerne sekund, ona se nalazi u mnogim lestvicama folklornog izvorista.
Ne znam da li te interesuju nazivi tih pesama ili...?

metalni_head
Posts: 16
Joined: 13 Mar 2009, 21:44

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by metalni_head » 15 Mar 2009, 21:02

Uragan Katrina wrote:Imam jedno pitanje-koja je razlika izmedju orijentalnog dura i orijentalne lestvice?
Sam Despic u svojim knjigama ne pise isto-u jednoj pise da je to dur sa snizenim II,V,VII stupnjem,a u drugoj da je to dur sa snizenim II,VI,VII stupnjem.Pitala sam mnoge ljude,jos nisam dobila odgovor,cak i asistenti se pitaju kako je ovo moguce,Vidim da ti mnogo toga znasmpa sam pomislila da mozes da mi pomognes da resim misteriju.

eo nisam bas strucan, ali valjda je razlika u tome sto je dur 3 ili vise tonova odsviranih zajedno, a skala ili ljestvica je niz od 8 tonova poredanih po intervalima.

Uragan Katrina
Posts: 42
Joined: 21 Dec 2008, 22:07
Location: Zrenjanin

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Uragan Katrina » 28 Mar 2009, 21:09

Inace, narodna pesma se zavrsava na 2.stupnju ako je u balkanskom ili ciganskom molu.

Emir Mejremic
Posts: 2
Joined: 03 Apr 2009, 03:00

Re: Lestvice - istorijat, priroda, sustina, praksa

Post by Emir Mejremic » 03 Apr 2009, 03:16

Pozdrav svima. Uocavam da se zanimate za literaturu iz koje biste vise saznali o komponentama muzicke teorije (npr. alterovani akordi dijatonskog tipa,alterovani akordi hromatskog tipa, dogradnja ova dva sistema, medijantika, TRISTANOV AKORD (Vagner),modalna dijatonika,tercni visezvuci,kvartni akordi,klasteri,simetricni akordi,pentatonika, stari modusi,cjelostepena i umanjena ljestvica,novi modusi,dodekafonske serije,harmonija u atonalnosti,politonalnosti i bitonalnosti...). Moj licni stav je, (a vidim da ste ga i vi uzimali kao relevantnog teoreticara), da se ova polja najprije pocnu izucavati iz dvije knjige Dejana Despica. To su: HARMONSKA ANALIZA ; HARMONIJA SA HARMONSKOM ANALIZOM.
Tu cete naci sve potrebne informacije o temama koje trazite, a koje su obradjene i predstavljene na veoma studiozan nacin.

Pozdrav.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest