Mala pomoc oko Modusa

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Mrav » 18 Jan 2010, 12:47

Reverse wrote:
Mrav wrote:Uh, po onome sto sam ja naucio ne bih se 100% slozio. sta cemo sa sestim modusom, koji je prirodna molska skala? to sto je isti prstored, ne znaci po meni da je isti tonalitet, c jonski sadrzi u sebi (po tonovima) d dorijski, ali d dorijski nije c mol :) ako hoces iz c da sviras dorijski, treba sastaviti c dorijski po istim pravilima (rasporedima tonova i polutonova) koji ima d dorijski, a to je sasvim razlicita skala.
Ne znam, ja ne gledam moduse preko skala. Jednostavno znam kakvi su tetrahordi u modusima i znam kako da ih sagradim, malo mi je bezveze da pamtim stepen/polustepen :D

Ali ako ti je tako lakse... kazes c dorski(nije dorijski :D), ako vec gledas preko skala, a hoces c dorski, pogledas B-dur skalu i sve ti je jasno :D
Znaci uvek gledas iz skale koja odgovara jonskom! Trebas npr frigijski iz fis, onda gledas Cis dur, za miksolidijski iz e - gledas A - dur itd itd
:1: sve jasno :)

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by DrGreenthumb » 18 Jan 2010, 14:59

Mrav wrote:
Ali na kraju ponavljam - sklonite li svu teoriju sa strane, sad ću programerski da se izrazim: IF dobro_zvuci THEN jebes_teoriju ^^
Ali pre ili kasnije ces da se smoris jer si se zaglavio u istim shape-ovima i lick-ovima kao i milioni drugih. Da bi ti nesto zvucalo dobro nekad je potrebno vreme da taj sonicni zacin "udje" u usi. Npr, meni je trebalo vreme da moj mozak "cuje" kako zvuce dorske i miksolidijske harmonije/melodije da bih skapirao posle odredjenog vremena da su mnogi lick-ovi koje sam uveliko koristio iz tih skala, uopste govoreci nema lakih resenja za sve treba vezba i trud. Buduci da mi je jako interesantan Mattias IA i njegov smisao za humor preporucicu njegov kolaz egzoticnih/uobicajenih i "crkvenih" skala. Enjoy!
http://www.freakguitar.com/scales.html

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by sinisake » 18 Jan 2010, 16:13

E, da li zna neko kako se zove ova skala:

A, H, C, D,D#,E,F#,G#,A?

U sustini to je melodijski mol, sa jednim tonom viska, al' ima li neko posebno ime?

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by DrGreenthumb » 18 Jan 2010, 17:05

sinisake wrote:E, da li zna neko kako se zove ova skala:

A, H, C, D,D#,E,F#,G#,A?

U sustini to je melodijski mol, sa jednim tonom viska, al' ima li neko posebno ime?
To mu dodje oktatonska skala, cek da to prevedem 1 2 b3 4 b5 5 6 7. To mu dodje neki bastard melodijskog mola i "blues" skale (zbog ove hromatike 4 b5 5), mislim da nema neki poseban naziv.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by sinisake » 18 Jan 2010, 17:15

To mu dodje neki bastard melodijskog mola i "blues" skale
Fina definicija. :ziveli:
A kad smo kod bluesa, ja za soliranje na blues podlogama, stalno rabim ovu:

A, (H - opciono), C, D, D#, E, F#, G, A

Jedan ton razlike u odnosu na onu gore. :mrgreen:

Ma Marti Fridman je lepo reko: "Samo ubacite i koji ton koji ne pripada skali", i to je to. :)

Stinkfist
Posts: 13
Joined: 27 Sep 2008, 00:48

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Stinkfist » 18 Jan 2010, 17:58

Za molske i durske varijante modusa nisam cuo. Modusi su nastali pre dura i mola. Mozda je to neko pogresno nazvao :D
Sve to stoji, ali ti opet imaš svaki modus koji je durskog ili molskog karaktera. Recimo dorski koji ima sniženi treći je molskog karaktera, slično tako i lokrijski modus i naravno eolski.
A sad što se tiče pristupa sviranju i pojednostavljivanju stvari. Ja sam posmatrao moduse na sledeći način(onaj klasičan), ako posmatramo C-dur, pa krenemo u dorski i krećemo iz D tona, frigijski iz E tona itd. Tim pristupom posmatranja modusa zapravo sviraš samo tonove C-dur skale u drugim pozicijama. Međutim ako svaki modus sviraš od C tona, dobijaš potpuno drugačiji karakter i mislim da je u tome caka sa modusima da se tek onda zapravo vidi karakter svakog modusa ponaosob.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by dejankuki » 18 Jan 2010, 18:58

Stinkfist wrote:Međutim ako svaki modus sviraš od C tona, dobijaš potpuno drugačiji karakter i mislim da je u tome caka sa modusima da se tek onda zapravo vidi karakter svakog modusa ponaosob.
Pa naravno.. C dorian ti je D dur tonalitet.... C frigijan ti je E dur tonalitet. etc etc.. ali tesko da mozes da sviras npr C-locrian ili C-mixolidian ako ti je C dur tonalitet... pa cak i C-dorian.. mislim, u nekoj normalnoj progresiji obicnih dur-mol akorda...
E vec ako, kao sto rece Reverse i jos neki drugi, tu ubacujes neke lomljavine i nenormalne akorde , nenormalne pod znacima navoda e onda je SVE moguce.. tip X9maj7 ili Xadd5/Y to je vec sasma druga stvar.

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by DrGreenthumb » 18 Jan 2010, 19:26

Stinkfist wrote:
Za molske i durske varijante modusa nisam cuo. Modusi su nastali pre dura i mola. Mozda je to neko pogresno nazvao :D
Sve to stoji, ali ti opet imaš svaki modus koji je durskog ili molskog karaktera. Recimo dorski koji ima sniženi treći je molskog karaktera, slično tako i lokrijski modus i naravno eolski.
A sad što se tiče pristupa sviranju i pojednostavljivanju stvari. Ja sam posmatrao moduse na sledeći način(onaj klasičan), ako posmatramo C-dur, pa krenemo u dorski i krećemo iz D tona, frigijski iz E tona itd. Tim pristupom posmatranja modusa zapravo sviraš samo tonove C-dur skale u drugim pozicijama. Međutim ako svaki modus sviraš od C tona, dobijaš potpuno drugačiji karakter i mislim da je u tome caka sa modusima da se tek onda zapravo vidi karakter svakog modusa ponaosob.
Upravo tako, nije niko pogresno nazvao per se, nego pokusao da objasni karakter tj. 'spice' tog modusa. Kao sto je Lidijski upadljivo "veseo, dreamy" i odmah daje asocijacije na Vai-a tako je i Dorski jazzy, melodramatican (think Santana) Frigijski mracan i "Spanski", mada iako Dejan tvrdi drugacije Mixolidijski jeste sustinski "durski" modus (razlikuje se samo po snizenoj 7-ici) i zvuci "srecno" (npr. "Oh pretty woman"). To dokazuje da verovatno mnogi iako znaju teoretsku pozadinu ove price i imaju navezban prstored ustvari ne znaju kako koji zvuci, koja mu je podloga, tj. primena. Jedini nacin i jeste ovaj koji je Mr. Stinkfist pomenuo. E (ili koji god ton vam daje "prazna" E6 ili H7 zica) u basu i jedan po jedan modus iz E tonaliteta, ne bi bilo zgoreg da se naizmenicno svira sa nekim poznatim a slicnim modusom (durski/jonski i molski/eolski) da bi se procenili ti razliciti kvaliteti koje tih par promenjenih tonova daje...

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by sinisake » 18 Jan 2010, 19:34

Kao sto je Lidijski upadljivo "veseo, dreamy" i odmah daje asocijacije na Vai-a
A, pa meni je vise ''dreamy'' nego ''veseo'', dr. Meni svakako najlepsi modus, a posle njega oma dorski... :)

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by DrGreenthumb » 18 Jan 2010, 19:45

sinisake wrote:
Kao sto je Lidijski upadljivo "veseo, dreamy" i odmah daje asocijacije na Vai-a
A, pa meni je vise ''dreamy'' nego ''veseo'', dr. Meni svakako najlepsi modus, a posle njega oma dorski... :)
Jbm li ga, tesko je nesto tako apstraktno definisati opstim pojmovima. :ziveli:
Takodje, mada sam se tesko navukao na Mixolidijski od tih "crkvenih modusa", dominantne skale su mnogo zanimljivije, a da ne pominjem egzoticne... Mattias a bogami i Guthrie je to jako lepo predstavio i aranzirao, pa je topla preporuka za procitati. Mozda otvorite neke nove horizonte i izadjete iz boxova, koliko god oni "lepo zvucali".
Rawk! :metal:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by sinisake » 18 Jan 2010, 20:05

Mozda otvorite neke nove horizonte i izadjete iz boxova, koliko god oni "lepo zvucali".
Kome ti to? :palica:

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Reverse » 18 Jan 2010, 20:06

Stinkfist wrote:Sve to stoji, ali ti opet imaš svaki modus koji je durskog ili molskog karaktera
Karaktera da... Ali u teoriji ne postoje pod nazivom durski ili molski modusi!

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by DrGreenthumb » 18 Jan 2010, 20:37

Reverse wrote:
Stinkfist wrote:Sve to stoji, ali ti opet imaš svaki modus koji je durskog ili molskog karaktera
Karaktera da... Ali u teoriji ne postoje pod nazivom durski ili molski modusi!
Ako cemo vec u sitna crevca a vidim da si zapeo da objasnis kako si u pravu, da ti pomenem da kako postoji 7 modova durske skale postoji i 7 modova harmonskog i melodijskog mola, tj. iste skale. Poznato?
Npr. Melodijski mol i modusi istog:

1. C melodijski mol :C-D-Eb-F-G-A-B-C
2- D frigijski (sa prirodnom 6-icom) : D-Eb-F-G-A-B-C-D
3- Eb lidijski augmentovani: Eb-F-G-A-B-C-D-Eb
4- F lidijski dominantni: F-G-A-B-C-D-Eb-F
5- G mixolidijski (sa b6-icom): G-A-B-C-D-Eb-F-G
6- A eolski (sa b5): A-B-C-D-Eb-F-G-A
7- B alterovani dominantni: B-C-D-Eb-F-G-A-B

Harmonski mol i modusi istog:

1- C Harmonski mol : C-D-Eb-F-G-Ab-B-C
2- D Lokrijski #6: D-Eb-F-G-Ab-B-C-D
3- Eb Harmomski durski: Eb-F-G-Ab-B-C-D-Eb
4- F "Spanski" frigijski: F-G-Ab-B-C-D-Eb-F
5- G Dupli harmonski durski: G-Ab-B-C-D-Eb-F-G
6- Ab Lidijski b3: Ab-B-C-D-Eb-F-G-Ab
7- B Diminished : B-C-D-Eb-F-G-Ab-B

Ovo je trenutno aktuelna nomenklatura jazz teorije modalnog jazza (po Gary Keller-u) i kao takva se predaje na Berklee-ju.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Reverse » 18 Jan 2010, 20:46

Ok, ok... pretpostavio sam da je nesto "novo", tj samo prosireno! Eto to nisam znao. Ja sam ucio i ucim klasicnu teoriju sto nema veze sa jazzom, kontam da su ove varijante modusa o kojima pricas mnogo kasnije izvedene! Mislim i da profesori sa mog faksa nemaju pojma o ovome! :mrgreen:

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by DrGreenthumb » 18 Jan 2010, 20:58

Reverse wrote:Ok, ok... pretpostavio sam da je nesto "novo", tj samo prosireno! Eto to nisam znao. Ja sam ucio i ucim klasicnu teoriju sto nema veze sa jazzom, kontam da su ove varijante modusa o kojima pricas mnogo kasnije izvedene! Mislim i da profesori sa mog faksa nemaju pojma o ovome! :mrgreen:
Kazu da i nije nesto bas novo, jerbo tu klasicnu teoriju sa samo 7 modusa i to vezanih za dursku skalu zovu i "crkvenom" i satro je iz X veka, pa kao takva suvise uska za muziku 20-tog veka, blabla. Bilokakobilo, ovi molski modusi su mnogo "tezi" za uho i kao takvi teze primenljivi barem u aspektu popularne muzike, uglavnom ih popularno zovu dominantnim skalama, mada je to misnomer. Eto malo neupotrebljivih informacija, ali treba znati da i to postoji.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest