Akordi

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
luka000
Posts: 326
Joined: 21 May 2008, 20:39
Location: Novi Beograd

Re: Akordi

Post by luka000 » 25 Jul 2008, 12:59

Ivinci wrote:Uz malo odsustva sa foruma zbog škole i posla evo me opet sa pitanjima :roll:

na gitari sam naučio c-dur lestvicu i mogu da nadjem tonove
ali sad je problem u ovim akordima evo i konkretnog primera:


uvod: Am F Dm E 2x

Am C G Am
Svake noci Brankovice pozivam na pice
Am C G Am
Svuda oko sebe nalazim slabice
F G
Ko sa decom spava popisan se budi,
F G
Trazio sam svecom nigde nema ljudi
F G
Kadija te tuzi kadija ti sudi
F G Am
U pomoc!

ref:
Am G Am
Ja ratujem sam
Am G Am
Ja ratujem sam
G
Prevarice slagace me rodjeni brat,
Prodace me zabice mi noz u vrat
Ja nemam poverenja niti hocu da ga dam
Am G < uvod>
Jer ja ratujem sam

Uplaseni prijatelji ni da mrdnu prst
Sledeci sam koga ce da razapnu na krst
Savest mi je mirna necu da se kajem,
Dok me mozak sluzi ja cu da ga dajem,
Grlo mi je jako zato glasno lajem
U pomoc!

< ref>
< solo: Am F Dm E 4x>

Am G Am
Ja ratujem sam
Am G Am
Ja ratujem sam
Am G Am
Ja ratujem sam
Am G Am
Ja ratujem sam


e sad pitanje, ovo "Am" jel to akord i kako se hvata? "G" jel to samo ton G ili akord G? Kad bih našao negde note od ove pesme onda bi znao o čemu se radi :cry:
Imas na netu graficki prikazane akorde, idi na google images i ukucaj akord koj te interesuje na primer Am i izbaci ce ti slike sa grafickim prikazom, ako ne mozes da se snadjes, poslacu ti ja. Posto si pocetnik uzmi neku pesmu sa manje akorda, ja sam na primer naucio prvo od riblje corbe-kad sam bio mlad(pesma ti ima samo G dur i A mol). G-ti znaci G-dur, Am-A mol........I nemoj mnogo da se za pocetak bavis lestvicima, kreni sa akordima, a sviranjem ces izvaljivati ostale stvari, il pitas nekog..... Nadam se da sam ti iole pomogao :lol:

User avatar
Ivinci
Posts: 111
Joined: 16 Jun 2008, 17:41

Re: Akordi

Post by Ivinci » 25 Jul 2008, 14:13

Odlično, hvala, bio sam na stranici http://www.all-guitar-chords.com ali tu nalazim major, minor(pretpostavljam da je ovo major i minor povisilica i snizilica), Am/C Am/G itd. pa ne znam šta je sad ovde u tablaturi kad stoji samo Am. Koji od ovih Am sa te stranice da uzmem??

Critical wrote:Ne znam koja je stvar pa i ne mogu bas tacno da znam sta je ali ,ako pise Am onda je definitivno akord (ili arpedjo) jebiga slusas pesmu i sviras.....

Btw,bas mi cudno zvuci ovo tvoje pitanje,jesi ti slusao pesmu tu koju hoces da sviras?
Čudi me da ne znaš, ovo je pd Riblje Čorbe - Ja ratujem sam, naravno da sam slušao ovu pesmu ali me zbunjuju ovi akordi. Šta je onda sa onim uvodnim tonovima gde piči solo gitara i u drugim delovima pesme, jel za to moram posebne tablature da tražim ili da pokušam sam da skinem?

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Akordi

Post by friedman » 25 Jul 2008, 14:18

Ako su ti u tablaturi akordi, to znaci da je tab za ritam. Za solo gitaru ti treba drugi tab :lol:
A Am ti je x02210. Sa leva na desno zice su E A D G H E

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Akordi

Post by Critical » 25 Jul 2008, 14:21

Ivinci wrote:Odlično, hvala, bio sam na stranici http://www.all-guitar-chords.com ali tu nalazim major, minor(pretpostavljam da je ovo major i minor povisilica i snizilica), Am/C Am/G itd. pa ne znam šta je sad ovde u tablaturi kad stoji samo Am. Koji od ovih Am sa te stranice da uzmem??

Critical wrote:Ne znam koja je stvar pa i ne mogu bas tacno da znam sta je ali ,ako pise Am onda je definitivno akord (ili arpedjo) jebiga slusas pesmu i sviras.....

Btw,bas mi cudno zvuci ovo tvoje pitanje,jesi ti slusao pesmu tu koju hoces da sviras?
Čudi me da ne znaš, ovo je pd Riblje Čorbe - Ja ratujem sam, naravno da sam slušao ovu pesmu ali me zbunjuju ovi akordi. Šta je onda sa onim uvodnim tonovima gde piči solo gitara i u drugim delovima pesme, jel za to moram posebne tablature da tražim ili da pokušam sam da skinem?
Batice ubaci me u MSN da ti sve lepo objasnim ,ovako je malo zajebanije tipa cekas dva dana na odgovor itd....

moravcevic_87@hotmail.com evo ti adresa:D

User avatar
luka000
Posts: 326
Joined: 21 May 2008, 20:39
Location: Novi Beograd

Re: Akordi

Post by luka000 » 26 Jul 2008, 00:34

Critical wrote:
Ivinci wrote:Odlično, hvala, bio sam na stranici http://www.all-guitar-chords.com ali tu nalazim major, minor(pretpostavljam da je ovo major i minor povisilica i snizilica), Am/C Am/G itd. pa ne znam šta je sad ovde u tablaturi kad stoji samo Am. Koji od ovih Am sa te stranice da uzmem??

Critical wrote:Ne znam koja je stvar pa i ne mogu bas tacno da znam sta je ali ,ako pise Am onda je definitivno akord (ili arpedjo) jebiga slusas pesmu i sviras.....

Btw,bas mi cudno zvuci ovo tvoje pitanje,jesi ti slusao pesmu tu koju hoces da sviras?
Čudi me da ne znaš, ovo je pd Riblje Čorbe - Ja ratujem sam, naravno da sam slušao ovu pesmu ali me zbunjuju ovi akordi. Šta je onda sa onim uvodnim tonovima gde piči solo gitara i u drugim delovima pesme, jel za to moram posebne tablature da tražim ili da pokušam sam da skinem?
Batice ubaci me u MSN da ti sve lepo objasnim ,ovako je malo zajebanije tipa cekas dva dana na odgovor itd....

moravcevic_87@hotmail.com evo ti adresa:D
Pohvala za coveka :lol:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Akordi

Post by Critical » 26 Jul 2008, 17:59

Ma mi muzicari smo dobri ljudi :mrgreen:

Btw,sinoc smo imali "cas" na msn sa sve kamericom (mislim na ovaj cas sa gitarom ,hahahah),naucio je Am i C ,pa cemo sad tako da se krpimo kad ko ima vremena :D

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Akordi

Post by friedman » 26 Jul 2008, 19:03

Dobra vam je ideja, Critical svaka cast na volji da pomognes coveku! :)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Akordi

Post by Critical » 26 Jul 2008, 19:28

Pravi sam uzoran Moderator a ne ko ovi Roll ,Zoli,Reverse a posebno KnightOfDoom,hahahahhahahahhaha

Dobro nemojte me ljudi vise hvaliti ko da sam ne znam sta uradio....

User avatar
Ivinci
Posts: 111
Joined: 16 Jun 2008, 17:41

Re: Akordi

Post by Ivinci » 28 Jul 2008, 11:06

hehe, evo jedan veliki pozdrav za critical, tek sad se pojavila svetlost u mraku :) a jos smo se i preko msn-a bolje upoznali pa smo otkrili da smo u neku ruku i komsije sa slicnom istorijom :lol:

duschan
Posts: 1
Joined: 07 Aug 2008, 13:40

Re: Akordi

Post by duschan » 07 Aug 2008, 13:53

Pozdrav, evo moj prvi post. Naime pocheo sam da uchim malo da sviruckam gitaru pre jedno mesec dana, i ono malo sam razmrdavao prste uz neke programe, i tako to. E sad bih malo da uchim akorde, i skonto sam ja teoriju i sve to, samo kad sviram akord na kom delu vrata da ga sviram posto moze na vishe a ne zvuchi svugde isto. Ako ste me razumeli.

C
69'-a moj stari i ja,
F C G
Na biciklima,
G
Pa pravac Ilidza,put rijeka livada,
F C
Gdje teferici raja iz Sarajeva.

C
Cebe,pivara,rostilj i odbojka,
F C G
Sve sareno poput cilima,
G
A sa radija plima od Indexa
F C
I vijesti iz Vijetnama. a-ha

Koji ovde C da odsviram, ili F.
Inache rachunao sam akorde po ovoj tabeli:http://www.rockstrana.co.ba/Tabela%20za ... akorda.htm


I josh nesto, da li kad sviram akorde ide jedan prst-jedan prag ili moze i vishe prstiju na jedan prag. Kontam da nekad mora dva prsta na isti prag???

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Akordi

Post by sezam » 19 Aug 2008, 01:18

Ivinci wrote:hehe, evo jedan veliki pozdrav za critical, tek sad se pojavila svetlost u mraku :) a jos smo se i preko msn-a bolje upoznali pa smo otkrili da smo u neku ruku i komsije sa slicnom istorijom :lol:
U osnovi ove melodije je tonalitet C- dura. Zato imaš i G-dur kao dominantu, odnosno F-dur kao subdominantu. To su ti glavni akordi u C-dur lestvici. Sada imaš paralelni mol: a-mol. /dur se piše velikim slovom, mol malim/. Kad napraviš harmonski obrtaj /kadencu/ dobićeš od a-mola, akord na IV stupnju d-mol i na V stupnju E7, /dominantni septakord/.Od svakog akorda možeš napraviti hramonski obrtaj, koristeći napred izneto pravilo. Sad je za ovo potrebno poznavanje trozvuka, četvorozvuka, a da bi sve to znao potrudi se da naučiš note, ritmičke kombinacije,metriku.
Pozdrav.

User avatar
Ivinci
Posts: 111
Joined: 16 Jun 2008, 17:41

Re: Akordi

Post by Ivinci » 08 Sep 2008, 15:25

evo uz pomoć našeg moderatora uspeo sam da se snadjem medju akordima (pošto sam navikao na klavijaturu ovi akordi na gitari nisu za mene imali nikakvog smisla ni logike, mada mi još uvek nije baš sve jasno...) ukapirao sam kako se čitaju i sviraju i napravio sam listu sa 10 akorda koji se najviše koriste i počinje vežbijada, ali na mojoj akustari nekako bez veze zvuče, čak i kad skidam sa tabova od nekih pesama jednostavno imam osećaj kao da nešto nije u redu. Jel je to problem zato što su tabovi za elektičnu a ne za akustaru ili je nešto drugo u pitanju?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Akordi

Post by Critical » 08 Sep 2008, 15:39

Jel je to problem zato što su tabovi za elektičnu a ne za akustaru ili je nešto drugo u pitanju?
TO za sta su tabovi nema veze ,da li je elektricna ili akusticna u pitanju:D

User avatar
Zlo
Posts: 403
Joined: 11 Apr 2008, 02:19

Re: Akordi

Post by Zlo » 08 Sep 2008, 22:50

Vec sam pisao ovo(i jos neki clanovi foruma) u nekim drugim temama.
I ti tabovi su neciji trud da "skine" i zapise pesmu.Ne mora da znaci da je dobro skinuo .
Neka ti tablature sluze kao neka osnova.
Slusaj pesmu u trudi se da sam ukapiras sta se tu svira.

User avatar
Ivinci
Posts: 111
Joined: 16 Jun 2008, 17:41

Re: Akordi

Post by Ivinci » 11 Sep 2008, 13:29

Još pianja u vezi akorda :)

sad uvežbavam "normalne" akorde ali sam pre neki dan naišao na tab od ovo pesme:

Riblja čorba - dva dinara druže

Am Am9 Am10 Am9 Am Am9 Am10 Am9
Decurliji nasoj smisljasmo imena,
Am Am9 Am10 Am9 Am Am9 Am10 Am9
Voleh je sve vise svaki bozji dan,
C G Am Am9 Am10 Am9
Ubedih se najzad, to je prava zena!
C G F Am Am9 Am10 Am9
Zajedno smo stedeli za stan.



Koji su sad ovi akordi Am9, Am10 ?

kad odem na internet i pogledam akorde nalazim samo 5, 6, 7, 9, 11, 13 ali koji je sad ovaj Am10???

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest