H ili B (podeljena i premestena tema)

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Re:

Post by Reverse » 02 Sep 2008, 21:51

sezam wrote:

E-dur nema ais ton. e-dur ima 4 povisilice, fis, cis, gis i dis.
Da u pravu si pisao sam na brzinu sigruno, pa nisam razmisljao, onda uzmite H dur za primer :) haha

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by sezam » 02 Sep 2008, 23:44

Tonovi koji se različito pišu i različito zovu,a isto zvuče zovu se enharmonski tonovi. O svemu što pričate radi se o hromatskim polustepenima i hromatskim celim stepenima. Anglosaksonko B je H, ali za ton Has ili B, oni iznad slova B savljaju malu snizilicu, tako i da ne predstavlja neki veliki problem.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Re:

Post by sezam » 02 Sep 2008, 23:53

Reverse wrote:
sezam wrote:

E-dur nema ais ton. e-dur ima 4 povisilice, fis, cis, gis i dis.
Da u pravu si pisao sam na brzinu sigruno, pa nisam razmisljao, onda uzmite H dur za primer :) haha
Možda si mislio na dominantu E dura?

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Duane » 02 Sep 2008, 23:57

pa i nije neki problem al ume da smori kada citas akorde neke pesme i sad vidi B neznas jel ovo ili ono, jes da se odma skonta ali ume da iritira... a to je toliko mala stvar da su bar oko nje mogli da se dogovore xD

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Cicmila!! » 11 Jan 2010, 15:52

ja imam TOLIKI problem sa ovim jer sam taj deo ucila u Americi. mislim, problem se jedino vidi kad pricam sa nekim drugim o muzici i sporazumevanje je strasno.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by sezam » 11 Jan 2010, 23:03

Cicmila!! wrote:ja imam TOLIKI problem sa ovim jer sam taj deo ucila u Americi. mislim, problem se jedino vidi kad pricam sa nekim drugim o muzici i sporazumevanje je strasno.
Pa možda je kod drugih problem jer je jasno da lestvice po kvinti imaju povisilice, a po kvarti snizilice. E sad da li ćeš ton H nazvati anglosaksonski B, naški ton has ili B i nije neki probelm. Problem je u tonalitetima sa povisilicama i snizilicama. Pošto vidim da si ti učila muziku to za tebe ne predstavlja neki veliki problem.

User avatar
gricko
Posts: 287
Joined: 13 Nov 2009, 15:02

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by gricko » 31 Dec 2010, 22:20

ne bih sada da kopam po davno zaceljenim živim ranama, ali:

engleski jezik
http://en.wikipedia.org/wiki/Key_signat ... anslations
njemački jezik [glede objašnjenja o H u originalu]
http://de.wikipedia.org/wiki/Andersspra ... eichnungen
istorija [opširno ali korisno štivo]
http://en.wikipedia.org/wiki/Musical_notation

Gitarzan
Posts: 10
Joined: 06 Apr 2008, 22:51

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Gitarzan » 14 Feb 2011, 15:39

kod "njih" je ...A Bb B C... ,a kod "nas" ...A B H C... (hromatski gledano.)

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Dushan S » 14 Feb 2011, 16:36

Baj d vej, hromatski bi bilo A, A#,H,C a u obrnutom smeru C, H, B, A, jer je B sniženo H, ako se ne varam. Ne želim baš da teram mak na konac, ali na primer D# i Eb su isti ton po visini (ali ne uvek, ne na svim instrumentima), ali nisu ista nota, nastali su na različit način i nalaze se u različitim lestvicama. Razumem da je ljudima koje ne interesuje muzička teorija to "isto", ali nije baš.

A što se tiče notacije, realno, trebalo bi na silu uvesti ovu zapadnu varijantu, ja nisam uspeo da vidim ikakvu prednost korišćenja H i B kao sniženo, varijanta samo sa B je mnogo logičnija i čini sistem pravilnijim.
Last edited by Dushan S on 14 Feb 2011, 16:39, edited 1 time in total.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by guv'nor » 14 Feb 2011, 16:38

Dushan S wrote:varijanta samo sa B je mnogo logičnija i čini sistem pravilnijim.
:1:

User avatar
NushJa
Posts: 41
Joined: 12 Nov 2010, 16:19
Location: Kragujevac

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by NushJa » 25 Feb 2011, 04:51

Mnogo vise mi se svidja Americka sema od Do re mi.. nase skole, i to mozda zato sto sam previse visio po ultimate guitar-u. Sve je to problem globalizacije, svako tera svog konja i svako to vidi i mesa se. Muzika je univezalan jezik dok je slusas usima a ne ocima. A za ime, svako voli da ima svoje, pa i ja mogu da dam neki svoj naziv.. F i Bes(Hes) su enharmonijski ekvivlenti.. Pre je sve bilo lakse..

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by sezam » 26 Feb 2011, 22:08

NushJa wrote:Mnogo vise mi se svidja Americka sema od Do re mi.. nase skole, i to mozda zato sto sam previse visio po ultimate guitar-u. Sve je to problem globalizacije, svako tera svog konja i svako to vidi i mesa se. Muzika je univezalan jezik dok je slusas usima a ne ocima. A za ime, svako voli da ima svoje, pa i ja mogu da dam neki svoj naziv.. F i Bes(Hes) su enharmonijski ekvivlenti.. Pre je sve bilo lakse..
U pravu si, u prilog tvojoj teoriji kako se solfedjom kaže povišen ton do. Ovde je cis i zna se da je to enharmonski polustepen od tona c.

Fibonacci
Posts: 102
Joined: 17 Sep 2010, 20:27

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Fibonacci » 22 Mar 2011, 02:04

E, ljudi, pa nemojte sad . . .
Ne mozete porediti Ameriku i Evropu. Ja znam da se vecina vas ovde bavi pop, rok, itd. zanrovima, ali jedino za sta Amerika ima apsolutnu zaslugu u istoriji muzike je Jazz. Tako da o teoriji nema ni govora.
Inace, "Do, re, mi" nije nasa skola, nego francuska, koju je nas dragi profesor Borivoje Popovic doneo u Srbiju. Zapravo, sami nazivi tonova poticu jos od Gvida iz Areca (Guido d` Arezzo), koji je postavio teoriju notacije oko 10. veka, sa cetiri linije u sistemu. Doduse, tada se "Do" zvalo "Ut", sto je kasnije promenjeno.
A, "Bes" ne postoji, kao naziv. Snizeno "H" se moze zvati samo "Be" i "Hes". :wink:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by dejankuki » 22 Mar 2011, 10:26

Moram da te pitam, radi razjasnjenja..

do re mi fa sol la si... zar to nije Italijanska skola?? ili sam ja u teeeskoj zabludi :?: :?: :?:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Dushan S » 22 Mar 2011, 12:14

Fibonacci wrote:E, ljudi, pa nemojte sad . . .
Ne mozete porediti Ameriku i Evropu. Ja znam da se vecina vas ovde bavi pop, rok, itd. zanrovima, ali jedino za sta Amerika ima apsolutnu zaslugu u istoriji muzike je Jazz. Tako da o teoriji nema ni govora.
Inace, "Do, re, mi" nije nasa skola, nego francuska, koju je nas dragi profesor Borivoje Popovic doneo u Srbiju. Zapravo, sami nazivi tonova poticu jos od Gvida iz Areca (Guido d` Arezzo), koji je postavio teoriju notacije oko 10. veka, sa cetiri linije u sistemu. Doduse, tada se "Do" zvalo "Ut", sto je kasnije promenjeno.
A, "Bes" ne postoji, kao naziv. Snizeno "H" se moze zvati samo "Be" i "Hes". :wink:
Misliš samo zato što je amerika u pitanju treba terati inat čak i ako je sistem tehnički bolji? :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest