Skale za bass???

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Sapke
Posts: 4
Joined: 16 Oct 2009, 14:52

Skale za bass???

Post by Sapke » 06 Nov 2009, 00:50

Ako moze neko da mi objasni.........hvala

Irinej
Posts: 26
Joined: 11 Oct 2009, 16:54

Re: Skale za bass???

Post by Irinej » 06 Nov 2009, 10:34

Skale za bas? Iste su kao i za gitaru, klavir ili harmoniku ili ... Prvo nauci osnovnu dur skalu (npr iz C dur skala je C,D,E,F,G,A,H,C ) zatim naucis kako se grade akordi, prvo osnovne trozvuke mol dur pa zatim aug i dim (iako si basista Moras da naucis akorde, osim ako ne sviras pank ) posle naucis kako se grade 7, 6, 9, dominantni akordi... Mozda te ovo sada plasi ako si pocetnik ali vjeruj mi da je najbolje da to sada naucis nego da posle par godina sviranja skontas da ne znas nista drugo nego da mlatis po petantonici. Posle toga ucis skale , moduse, ucis koja skala ide na koju progresiju akorda. nema smisla da naucis samo skale ako ne znas ni jedan akord. Mislim da svu ovu teoiju mozes naci lijepo napisanu negdje na forumu a i proguglaj malo, sigurno ces naci nesto.
:ziveli:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Skale za bass???

Post by MetalFunk » 06 Nov 2009, 19:16

Irinej wrote:Skale za bas? Iste su kao i za gitaru, klavir ili harmoniku ili ... Prvo nauci osnovnu dur skalu (npr iz C dur skala je C,D,E,F,G,A,H,C ) zatim naucis kako se grade akordi, prvo osnovne trozvuke mol dur pa zatim aug i dim (iako si basista Moras da naucis akorde, osim ako ne sviras pank ) posle naucis kako se grade 7, 6, 9, dominantni akordi... Mozda te ovo sada plasi ako si pocetnik ali vjeruj mi da je najbolje da to sada naucis nego da posle par godina sviranja skontas da ne znas nista drugo nego da mlatis po petantonici. Posle toga ucis skale , moduse, ucis koja skala ide na koju progresiju akorda. nema smisla da naucis samo skale ako ne znas ni jedan akord. Mislim da svu ovu teoiju mozes naci lijepo napisanu negdje na forumu a i proguglaj malo, sigurno ces naci nesto.
:ziveli:
sve je rekao
i bass kljuc, koji se obiljezava ovako
Image
marko tajcevic knjiga,za pocetak muzicke teorije i reg. se na gitare.info (ne reklamiram sajt) tamo imas svu mogucu teoriju.
:ziveli:

Sapke
Posts: 4
Joined: 16 Oct 2009, 14:52

Re: Skale za bass???

Post by Sapke » 08 Nov 2009, 01:02

Hvala puno........da, pocetnik sam........znam poneke stvari
Znam svirati par pesama ali sta mi to vredi kad ne znam neke osnovne stvari kao sto su skale npr.
Ok, probacu da nadjem tu knjigu ili ako ima link za download jos bolje :)
Akorde ne znam bas......a i ne znam kako da ih ucim kad imam samo ovaj bass kod kuce, nemam gitaru

Irinej
Posts: 26
Joined: 11 Oct 2009, 16:54

Re: Skale za bass???

Post by Irinej » 08 Nov 2009, 13:17

Pa ne treba ti gitara. Za pocetak naucis dur skalu u svim pozicijama.
(npr iz C dur skala je C,D,E,F,G,A,H,C )
evo tonova na basu za C dur
Image
Znaci dur skala ima 7 tonova i osmi je root ton povisen za oktavu, obicno se ovi tonovi obiljezavaju redosledom u skali 1,2,3,4,5,6,7,8 (u slucaju C dur C=1,D=2,E=3,F=4,G=5,A=6,H=7,C=8) . E sada osnovni akordi su sastavljeni od trozvuka, tj. tri tona. Za svaki akord imas formulu kako se gradi akord. Npr za dur je formula 1, 3, 5. Sta to znaci? Znaci da se dur akord sastoji od 1-og, 3-eg i 5-og tona dur skale. Za C dur tonovi bi bili C, E, G. Ti na basu ne moras da odsviras sva tri tona odjednom(a mozes :wink:), mozes ta tri tona odsvirati kao arpedjo, znaci jedan po jedan ton, ovako nekako mozes odsvirati C dur

G------------------------
D-----------2-----5-----
A-----3-----------------
E------------------------

Za mol akord formula je 1, 3b , 5. Oznaka b znaci da snizis ton za jedan polustepen ili jedno polje na gitari. Tako da su tonovi za npr C mol : C , Dis , G a mozes to odsvirati ovako
G------------------------
D----------------5-------
A----3----6--------------
E-------------------------

....

Probaj naci neku pjesmu koja ima samo dur i mol akorde i probaj je odsvirati razlaganjem ovih trozvuka, dodaj malo ritmike i shvatices zasto je bitno nauciti ove svari.
Sto se tice knjiga imas na netu gomilu teorije, pogotovo ako znas engleski malo. Najbolje ti je da sam trazis knjige i da nadjes neku koja je tebi najvise odgovara.
:gitara2:
Pozz

Sapke
Posts: 4
Joined: 16 Oct 2009, 14:52

Re: Skale za bass???

Post by Sapke » 08 Nov 2009, 18:46

E hvala ti puno......skinuo sam sa neta Teoriju muzike od Marka Tajcevica koju mi je neko vec preporucio pa cu to sad ovih dana malo da citam

Uglavnom sam te sve razumeo sto si mi napisao........sad cu malo da vezbam akorde......znaci bitno je zapamtiti forumule za dur i mol tj. kako se grade akordi ako sam dobro razumeo (bar ti osnovni)
E izvini sto te smaram ali sta je arpedjo......cuo sam to vise puta ali me bas zanima sta je......

Irinej
Posts: 26
Joined: 11 Oct 2009, 16:54

Re: Skale za bass???

Post by Irinej » 08 Nov 2009, 19:27

Arpedjo je u stvari isto sto i akord, samo sto, za razliku od akorda, ne sviras sve tonove odjednom vec sviras jedan po jedan ton.

Ovo bi bio C dur arpedjo
G-------------------------5--------------------------
D-----------2-----5-------------5-------2-----------
A-----3------------------------------------------3---
E-----------------------------------------------------

Nista spektakularno, zar ne? :)

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Skale za bass???

Post by MetalFunk » 12 Nov 2009, 19:45

Sapke wrote:E hvala ti puno......skinuo sam sa neta Teoriju muzike od Marka Tajcevica koju mi je neko vec preporucio pa cu to sad ovih dana malo da citam

Uglavnom sam te sve razumeo sto si mi napisao........sad cu malo da vezbam akorde......znaci bitno je zapamtiti forumule za dur i mol tj. kako se grade akordi ako sam dobro razumeo (bar ti osnovni)
E izvini sto te smaram ali sta je arpedjo......cuo sam to vise puta ali me bas zanima sta je......
samo da nisi naporan kao neki pocetnici i svi ce ti pomoci
:ziveli:

Sjoman58
Posts: 3
Joined: 19 Dec 2014, 14:40

Re: Skale za bass???

Post by Sjoman58 » 19 Dec 2014, 16:19

Pozdrav, potrebna mi je mala pomoc. Poceo sam da sviram bas gitaru i neke stvari bas ne razumem, interesuje me koja je razlika ako odsviram C dur skalu na ovaj nacin Image i ako je odsviram sa praznom D i G zicom a ne pritiskom na pragove?....Hvala :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Skale za bass???

Post by Kristijan » 19 Dec 2014, 17:02

Кад је свираш тако да не користиш празне жице онда у ствари знаш шаблон који можеш да помериш било где на врату баса. Помериш се 2 поља ближе трупу баса и са истим прсторедом свираш D дур, па још 2 поља и свираш Е дур и тако редом... Осим тога, некад је само питање боје тона. Сигурно примећујеш да исти тон нема исту боју тона када се свира као празна жица и када се свира тако што се тон произведе тако што се жица притисне на одговарајућем пољу.

Sjoman58
Posts: 3
Joined: 19 Dec 2014, 14:40

Re: Skale za bass???

Post by Sjoman58 » 19 Dec 2014, 21:37

Hvala :) .
Primetio sam razliku u boji, inace sviram harmoniku (ne dugo) i poznajem skale, akorde i note tako da imam neko predznanje sto se tice muzike. Posto sam tek poceo da sviram bas gitaru da li bi neko mogao da me posavetuje kojim redosledom da krenem da vezbam (skale,akordi ili kako vec) ???...Ne bih zeleo da trazim video klipove gde pokazuju kako se sviraju pesme i da ih ucim napamet, hteo bih da shvatim bas gitaru i da pokusavam da skidam pesme preko nota, akorda, sluha...Hvala puno :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Skale za bass???

Post by Kristijan » 19 Dec 2014, 22:14

Керол Кеј, мајка и отац свим басистима и басисткињама, каже да никако не препоручује свирање скала. Довољно је да их познајеш у теорији, да разумеш конструкцију. Она чак иде дотле да тврди да свирање скала у неку руку није корисно за слух. Будућу да су некад прелази такви да подразумевају свирање хроматике (што иначе нећеш наћи у скалама), она сматра да је далеко корисније да музичар изузетно добро познаје конструкцију акорда и да може лако од сваког тона да наниже остале тонове који би формирали ма који акорд. Е сад, то је један од приступа...

Sjoman58
Posts: 3
Joined: 19 Dec 2014, 14:40

Re: Skale za bass???

Post by Sjoman58 » 19 Dec 2014, 22:49

Ufufufuf :) trudim se da shvatim :shock: :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Skale za bass???

Post by Kristijan » 19 Dec 2014, 22:59

Да ли знаш од тона C да нанижеш тонове који чине умањени трозвук (dim), односно да ли умеш да нанижеш тонове који би чинили Cm7 или Cmaj7? Или прекомерни (aug), или C7+9? Да ли би то исто умео да урадиш од било ког другог тона? Да ли знаш како би то знање умео да користиш свирајући са другим музичарима? Ето, на то Керол циља, да је то далеко битније знање од тога да ли знаш да вртиш скале.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest