Jazzy zvuk?

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
Ironic90
Posts: 22
Joined: 25 Aug 2009, 21:35

Jazzy zvuk?

Post by Ironic90 » 19 Dec 2009, 15:56

Sviram klavir, klasiku, pomalo komponujem..
U skoli se nikad nismo bavili ozbiljnije dzezom, a hteo bih da moje kompozicije imaju taj... "jazzy" zvuk... pa me zanima kako se to radi?

Nista opsirno... kao za bluz npr... dominantna sedmica, 12taktni-ritam...
Sta sa dzezom?
Kako neka prosta harmonska progresija C-G-D... da zazvuci na dzez?
Ako ne znate na sta mislim, na youtubu imate jazz covere mnogih pesama... ljudi pop-rok pesme, ili klasiku... malo "srede" da zvuci jazzy... :D

User avatar
manda
Posts: 70
Joined: 01 Nov 2009, 13:34

Re: Jazzy zvuk?

Post by manda » 19 Dec 2009, 17:23

To dodavanje "jazzy" zvuka ne rade ljudi kojima je neko objasnio kako da malo izdžeziraju, već verovatno ozbiljniji džez muzičari koji se, za promenu malo igraju, pa odrade po koju pesmu da zvuči tako. Dakle, može ti neko pokazati par fazona, ali da bi nešto zvučalo jazzy mora da swinguje, da ima blue note, da ima alterovane dominante i prolazne akorde, da ima bogat ritmički dijapazon melodije. Možda bi bilo najbolje da ti daš pesmu za koju bi voleo da zvuči jazzy, pa da ostali ljudi (mogu i ja da probam) probaju da je udžeziraju (propratimo snimcima i objašnjenjem)

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Jazzy zvuk?

Post by nenadnenad » 19 Dec 2009, 17:28

Slusaj jazz i skidaj :mrgreen:
Evo, sto se tice CGD progresije, ja sam pokusao da je zacinim na brzinu :mrgreen:

Image

Kontam da imas dobru osnovu pa ces moci da se snadjes, da prevedes akorde na klavir.

E , sad.Lako je smisliti progresiju al malo teze solirati preko , bar sto se mene tice. :mrgreen:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Jazzy zvuk?

Post by sirac-šunka » 19 Dec 2009, 18:50

Mi pomalo u bendu pokušavamo da budemo jazzy, pa evo da probam sa par jednostavnih saveta...
1) ako je bubnjar dobar i dobro swinguje, pola posla je rešeno;
2) basista naravno prati bubnjara, pa čak iako su c-d-g akordi, swing može da krene;
3) umesto "ta ta ta ta", brojite svi "ta ta ta ta";
4) ako imate duvače opet su stvari za "jazzy" sound jednostavnije, gurnete sordinu u trubu, i kad se i neka pop melodija odsvira u kombinaciji sa saxom, može da zazvuči dosta jazzy (preslušati npr. Mark Ronson-ov album "Version");
5) pratite jazz koncepciju svirke, improvizacije su dosta bitne, ako se upotrebe odgovarajuće reharmonizacije i jedan jedini akord će da bude jazzzz....

Pozzz

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jazzy zvuk?

Post by sinisake » 19 Dec 2009, 19:33

E , sad.Lako je smisliti progresiju al malo teze solirati preko , bar sto se mene tice.
Eh, bar kad bi ti akordi ostali isti kao na pocetku, al' menjaju ih dusmani, stalno, tokom pesme, pa ubace i jos koji izmedju. :mrgreen:
U odnosu na to, soliranje i nije najveca muka. :mrgreen:

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Jazzy zvuk?

Post by nenadnenad » 19 Dec 2009, 19:41

Reko je , jbg, jazzy prizvuk :mrgreen:
A jazz je golem.


User avatar
manda
Posts: 70
Joined: 01 Nov 2009, 13:34

Re: Jazzy zvuk?

Post by manda » 19 Dec 2009, 19:52

Najprostije fore su ti da u akorde dodaš neke lestvične tonove koji ne pripadaju osnovnom trozvuku = 7, 9, 11, 13. U jazzu se sedmica skoro pa podrazumeva. Ostali tonovi se naravno dodaju po želji. Npr umesto C (CEG) ubaciš Cmaj9 (CEGHD). Ovo podrazumeva da znaš koji ti je trenutni tonalitet, pošto u slučaju progresije C G D, D nećeš zameniti sa Dmaj9, već sa D7/9, jer se očigledno radi o dominantnom akordu.

Dalje, ubacuješ sekundarne dominante. Npr, iako si u C duru (dakle = Cmaj7), na prelazu iz C u F sviraš C7, kratko (opet možeš da ubaciš i još poneki ton) ...
Ili umesto C, Am, Dm, G, sviraš C, A7, Dm, G.

Ovo su ti najprostije stvari ...

Ironic90
Posts: 22
Joined: 25 Aug 2009, 21:35

Re: Jazzy zvuk?

Post by Ironic90 » 19 Dec 2009, 20:32

Ne planiram da se bavim iskljucivo dzezom (za to jel'te nisam osposobljen), nego sam uvek kapirao da je jazz muzika najbolji nacin da izrazim sebe... najvise mi "lezi" od svih zanrova, ali se nikad nazalost nisam ozbiljnije pozabavio proucavanjem tog stila.

Mando i Nenade, hvala na uputstvima. Znam da je jazz mnogo vise od dodavanja sedmice i jedanaestke na kvintakord... meni su u ovoj fazi potrebno da shvatim samo neke osnove/bazicne trikove, pa cu dalje da eksperimentisem.

Na osnovu ovih par akorda koje ste napisali, napravio sam mini jazz deonicu, stize upload.

User avatar
manda
Posts: 70
Joined: 01 Nov 2009, 13:34

Re: Jazzy zvuk?

Post by manda » 20 Dec 2009, 08:15

Ako si već dobar muzičar u smislu teorije, prakse i sluha, definitivno bi trebao da provedeš neko vreme slušajući najkvalitetnije jazz klaviriste i jazz uopšte (pravi jazz, ne npr. Weather Report). Dakle, Miles Davis (snimci do 1962 godine), Horace Silver-a (odličan klavirista, koji ne svira mnogo komplikovano, ali ima fenomenalne pesme i inspirativne solo deonice, dobar za skidanje). Takodje, trebaće ti dosta vremena slušanja jazz-a i isprobavanja da bi ti swing ušao u uvo i prste

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jazzy zvuk?

Post by sinisake » 20 Dec 2009, 09:34

Ako si već dobar muzičar u smislu teorije, prakse i sluha, definitivno bi trebao da provedeš neko vreme slušajući najkvalitetnije jazz klaviriste i jazz uopšte (pravi jazz, ne npr. Weather Report).
:1: :1: :1: :ziveli:

A Theloniousa Monka? Zezam se malo... :D

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Jazzy zvuk?

Post by nenadnenad » 20 Dec 2009, 09:48

Ah, udri po Weather reportu a Sinisa oma skocio na isti spediter al kontam sta oces da kazes. :mrgreen:
[ a ti sinisa poslusaj prva 2-3 albuma, nisu uopste jazz kich :mrgreen: ]


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest