H ili B (podeljena i premestena tema)

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Jackson
Posts: 216
Joined: 03 Mar 2007, 18:09
Location: Somewhere Around Nothing

Post by Jackson » 21 Aug 2007, 14:02

Funky, druze, nemoj da se ljutis ali ja mislim da si ti malo pobrkao loncice! Isti problem imaju i moj cale i jos par ljudi iz mog bivseg benda. Nije mi jasno kako neko moze da svira duze od 15 godina i da i dalje ne zna raspored tonova i kordova... (ova poslednja recenica se ne odnosi na funkomata vec na ove gorepomenute)

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Funkomat » 21 Aug 2007, 15:26

Moguce... :D
sta sam tacno pobrkao?

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 21 Aug 2007, 17:24

Funkomat wrote:No my friend>



http://www.all-guitar-chords.com/
No no no my friend...

Hoces da kazes da kod nas ne postoji ton A# vec da postoji samo B?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 21 Aug 2007, 20:43

LELE, LELE, LELEEEEEEE Al ste vi usli u ozbiljnu raspravu zbog nicega.

Evo opet

Nas sistem

C, Cis (C# ili Des ili Db), D, Dis (D# ili Es ili Eb), E, F, Fis (F# ili Ges ili Gb), G, Gis (G# ili As ili Ab), A, B, (A# ili Ais ili Hes ili Hb), H, C

Americki sistem:
C, Cis (C# ili Des ili Db), D, Dis (D# ili Es ili Eb), E, F, Fis (F# ili Ges ili Gb), G, Gis (G# ili As ili Ab), A, A# (ili Ais ili Bb), B, C


Sta je ovde problem.
Kada pricate sa evropljaninom i on vam kaze
B svirate A#, Ais, B ili Hb
Kad kaze: H Svirate H

Kad pricate sa Amerikancem kad kaze:
B svirate H
Kad kaze A# svirate B

Cemu rasprava.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 21 Aug 2007, 21:05

dejankuki wrote: Kad kaze A# svirate B

Cemu rasprava.
Kad kaze A# onda i mi sviramo A#...

S tim sto ovde mislim na A# kao ton, posto Akord A# dur ili mol ne postoji...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 21 Aug 2007, 21:11

Reverse wrote: S tim sto ovde mislim na A# kao ton, posto Akord A# dur ili mol ne postoji...

????????????????????????????????????????????????????????


U muzickoj teoriji postoji A#dur i A# mol


A postoji i Feses, provalite koji je to ton.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 21 Aug 2007, 21:43

Za ovih(za sada) 10 godina skolovanja u muzickoj skoli nisam svirao A# dur niti A# mol... i ucio sam da oni u teoriji postoji, ali da se kao takvi ne koriste vec se koriste umesto njih B dur i B meol....sretao sam ih samo kao tonove...

A feses je es...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 21 Aug 2007, 23:09

Bravo!

Eto ja bih rekao da je feses ustvari dis (ton), Sve zavisi od pogleda i pravca skale, nema nikakvih problema u tome.
Samo je obelezavanje tona H u americi drugacije nego kod nas oni ga zovu B a inace radi se o istom tonu


7 prag na E zici
2 prag na A zici ... i tako dalje.
Pa ga zovite i Ces. Eto!

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 21 Aug 2007, 23:54

Eto jos nesto, zasto ja mislim da je feses ton es a nije ton dis, jeste da oni isto zvuce ali, posto je feses dva puta snizen ton od f, znaci SNIZEN, logicno bi bilo da je es, posto se ovde ton F snizava pa mi je logino da je es, dok... npr ja bih dis upotrebio kad povisim ton d sigurno ne bih rekao upotrebio es.

Ma, to je sve malo zbrkano, sve to isto zvuci e sad neko pise ovako neko onako, ja pisem kako sam ucio...

Npr ton b ili ais je isti ton, ali u F-duru se taj ton zove b a u E-duru se zove ais... 8)

I jos nesto oblezeavanje :
npr dis - D#
disis - Dx
des - Db
deses - Dbb

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 22 Aug 2007, 00:49

U pravu si, apsolutno, hteo sam da kazem da je to isti ton, ma kako se zvao.

Naravno da je es, naravno da je sve kako si rekao.

Ilustracije radi rekao sam da bih to nazvao dis. A radi se o istom tonu.

Kapiramo se, razumemo se i tako to.


H=B
B=A#

I chemu freke oko pisanja.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 22 Aug 2007, 05:18

Jeste da je teorija vazna i za vezbanje, stvaranje nekih svojih shablona, i komponovanje, ali kad se uzmu instrumenti u ruke ukljuce pojacala i "1, 2, 3, 4..." Nema tu mnogo teorije... :lol:

Marsh
Posts: 14
Joined: 08 Jan 2008, 21:45

Re:

Post by Marsh » 09 Jan 2008, 00:18

Reverse wrote:Jeste da je teorija vazna i za vezbanje, stvaranje nekih svojih shablona, i komponovanje, ali kad se uzmu instrumenti u ruke ukljuce pojacala i "1, 2, 3, 4..." Nema tu mnogo teorije... :lol:
ne uvjek ;)

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re:

Post by sezam » 26 Aug 2008, 22:09

Kristijan wrote:Vrlo je bitno.

Ako koristis evropske oznake, kao prvo, molski tonalitet piše se malim slovom, dakle h a ne H.

Ako koristiš anglosaksonske oznake, onda pišeš ili samo šifru, dakle Bm, ili Bmi, ili B-. Inače ta šifra je skraćenica za B minor.

Kad govorimo o tonovima, evropsko H je američko B, Evropsko B je američko Bb (ovo "b" mi glumi snizilicu, inače se ovo kaže B flat).

Ljudi, ovaj "problem" zahteva max 10 minuta koncentracije da se jednom za svagda ukači o čemu se tu radi. Nemojte da žalite tih 10 minuta.

To što neki legendarni bluzer pre 100 godina rođen na delti Misisipija nije znao note, niti je razlikovao h i b, a ipak je deljao gitaru opasno uopšte nije nikakvo merilo. Kao prvo, taj verovatno nije znao ni da čita i piše, pa bi donekle bilo bizarno da zna note. Drugo, taj nije imao Wikipedia enciklopediju, u kojoj možeš da ukucaš bilo koji tonalitet, i da dobiješ niz tonova prikazan i kao abecedni niz, i kao notni zapis. Treće, i presudno, možda se siroti bluzer rodio kao apsolutni sluhista. Da li treba da vam kažem surovu statistiku, da znate koja je verovatnoća da i neko od nas ima apsolutni sluh? E za sve nas sa "jeftinijim ulaznicama" su i smišljene note, šifre, oznake, tablature i slično... Budući da razumevanje različitih vidova zapisivanja muzike ne zahteva više inteligencije od minimuma potrebnog da se registruješ na forumu, onda bi bilo lepo da se ovakve dileme prevaziđu. Da ne pričam o tome koliko se ljudi lakše sporazumeju kad su sposobni da razmenjuju informacije u okviru nekog standardizovanog koda.

Izvinjavam se za OT, ali stvarno nisam u stanju da tek tako pređem preko ovakvih brljotina.
Bravo za ovo objašnjenje.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re:

Post by sezam » 26 Aug 2008, 22:11

Reverse wrote:Eto jos nesto, zasto ja mislim da je feses ton es a nije ton dis, jeste da oni isto zvuce ali, posto je feses dva puta snizen ton od f, znaci SNIZEN, logicno bi bilo da je es, posto se ovde ton F snizava pa mi je logino da je es, dok... npr ja bih dis upotrebio kad povisim ton d sigurno ne bih rekao upotrebio es.

Ma, to je sve malo zbrkano, sve to isto zvuci e sad neko pise ovako neko onako, ja pisem kako sam ucio...

Npr ton b ili ais je isti ton, ali u F-duru se taj ton zove b a u E-duru se zove ais... 8)

I jos nesto oblezeavanje :
npr dis - D#
disis - Dx
des - Db
deses - Dbb

E-dur nema ais ton. e-dur ima 4 povisilice, fis, cis, gis i dis.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Duane » 26 Aug 2008, 22:57

na zapadu je H ustvari B, znaci ne B kao snizeno ha nego B kao slovo koje odredjuje taj ton, a to je ton H kod nas... al to je meni skroz glupavo da postoji ikakva podela jer gledas npr akorde od neke pesme i sad kontas da li je to ili to ili ovo ili ono... malo na tu temu amerikanci kenjaju i mogli bi da se pridruze ostatku sveta ili mi njima, sve zavisi ko je prvi poceo... kod nas B = Hb ... kod njiju je H = B... ufufufuf... i ono tipa deses se nekoristi, jedino ako je neko kralj xD

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest