H ili B (podeljena i premestena tema)

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by andrej] » 22 Mar 2011, 16:06

nisam nasao ni jedan razlog zasto je ova 'evropska' abeceda (sa h) bolja od 'americke'. a svi znamo da je americka bolja jer ima kontinuitet i uniformnost. svi ljudi sa kojima sam svirao su koristili 'americku', pa makar isli u srednju muzicku i tamo morali da koriste 'domacu'.

Fibonacci
Posts: 102
Joined: 17 Sep 2010, 20:27

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Fibonacci » 22 Mar 2011, 23:35

Jao, bre, ljudi, sto ste teski.

@dejankuki:
Pogledaj sta sam napisao gore: Guido d`Arezzo je postavio taj sistem. Kada sam rekao "francuska skola", mislio sam na metodu ucenja solfeggia, jer se dosta u Evopi koristi i tonika-do metoda.

@Dusan S:
Nisam mislio da treba terati inat, i meni je logicnije da se "H" zove "B", ali ne slazem se sa konstatacijom da bi trebalo da govorimo: "Snizeno C", umesto "Ces".

@andrej}:
Pretpostavljam da svi ljudi, sa kojima si ti svirao, nisu klasicni muzicari.

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Bluesko » 22 Mar 2011, 23:40

BOlja fora je da je H=H, a da je B-A#, tj ova nasa

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by andrej] » 22 Mar 2011, 23:45

da, takodje, zaboravih da napomenem. koristimo b mesto h, ali povisene i snizene zovemo 'po naski': fis, ces,... tako da nam ovo evropsko (nase) b dodje bes ili ais...

Fibonacci
Posts: 102
Joined: 17 Sep 2010, 20:27

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Fibonacci » 23 Mar 2011, 00:12

To, da li je "Be", ili "Ais", nije nikako svejedno. To zavisi od tonalnog centra.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Dushan S » 23 Mar 2011, 00:38

Fibonacci wrote:Jao, bre, ljudi, sto ste teski.

@Dusan S:
Nisam mislio da treba terati inat, i meni je logicnije da se "H" zove "B", ali ne slazem se sa konstatacijom da bi trebalo da govorimo: "Snizeno C", umesto "Ces".
To se naravno slažem!
BOlja fora je da je H=H, a da je B-A#, tj ova nasa
Super je, još da napravimo i da je D sniženo Des ali čisto D nota pod imenom M, a umesto F da bude NJ a ostane Fis, radi fore, jel. Đe je bre tu logika u istovremenoj egzistenciji Bb i H, kad narušava inače zaokružen i logičan sistem?
To, da li je "Be", ili "Ais", nije nikako svejedno. To zavisi od tonalnog centra.
:1:

Vladimir Arsenyev
Posts: 9
Joined: 24 Mar 2011, 01:54

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Vladimir Arsenyev » 24 Mar 2011, 02:17

To je takvo akademsko masturbiranje da samo ima smisla ako si zavrsio Ivo Pogorelic akademiju. Vecina ljudi ne zna ni da imenuje tonove (note), potom intervale (a kamoli da ih objasni). :bambi:

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by sezam » 24 Mar 2011, 13:21

Dushan S wrote:
Fibonacci wrote:E, ljudi, pa nemojte sad . . .
Ne mozete porediti Ameriku i Evropu. Ja znam da se vecina vas ovde bavi pop, rok, itd. zanrovima, ali jedino za sta Amerika ima apsolutnu zaslugu u istoriji muzike je Jazz. Tako da o teoriji nema ni govora.
Inace, "Do, re, mi" nije nasa skola, nego francuska, koju je nas dragi profesor Borivoje Popovic doneo u Srbiju. Zapravo, sami nazivi tonova poticu jos od Gvida iz Areca (Guido d` Arezzo), koji je postavio teoriju notacije oko 10. veka, sa cetiri linije u sistemu. Doduse, tada se "Do" zvalo "Ut", sto je kasnije promenjeno.
A, "Bes" ne postoji, kao naziv. Snizeno "H" se moze zvati samo "Be" i "Hes". :wink:
Misliš samo zato što je amerika u pitanju treba terati inat čak i ako je sistem tehnički bolji? :)
Ovo je pravo tumačenje notacije. Razlika izmedju Amerike i Evrope je samo u tom H i B. Ostalih razlika jednostavno nema. Gospodin koji je ovo napisao je poznavalac muzike i muzičke teorije. Ipak je evropska muzika daleko ispred američke, ako hoćemo baš da se "inatimo". Za muzičare je sve to isto, tako da ne vidim čemu toliko nadgornjavanje.

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Bluesko » 24 Mar 2011, 14:09

Zasto je americki sistem tehnicki bolji>

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Dushan S » 25 Mar 2011, 13:05

sezam wrote:
Dushan S wrote:
Fibonacci wrote:E, ljudi, pa nemojte sad . . .
Ne mozete porediti Ameriku i Evropu. Ja znam da se vecina vas ovde bavi pop, rok, itd. zanrovima, ali jedino za sta Amerika ima apsolutnu zaslugu u istoriji muzike je Jazz. Tako da o teoriji nema ni govora.
Inace, "Do, re, mi" nije nasa skola, nego francuska, koju je nas dragi profesor Borivoje Popovic doneo u Srbiju. Zapravo, sami nazivi tonova poticu jos od Gvida iz Areca (Guido d` Arezzo), koji je postavio teoriju notacije oko 10. veka, sa cetiri linije u sistemu. Doduse, tada se "Do" zvalo "Ut", sto je kasnije promenjeno.
A, "Bes" ne postoji, kao naziv. Snizeno "H" se moze zvati samo "Be" i "Hes". :wink:
Misliš samo zato što je amerika u pitanju treba terati inat čak i ako je sistem tehnički bolji? :)
Ovo je pravo tumačenje notacije. Razlika izmedju Amerike i Evrope je samo u tom H i B. Ostalih razlika jednostavno nema. Gospodin koji je ovo napisao je poznavalac muzike i muzičke teorije. Ipak je evropska muzika daleko ispred američke, ako hoćemo baš da se "inatimo". Za muzičare je sve to isto, tako da ne vidim čemu toliko nadgornjavanje.
I ti i on pričate o muzici, ili kvalitetu iste, ko je istorijski iznedrio šta. Ove se radi o sistemu, koji nikada nije 100% "sređen" na planetarnom nivou, a niko izgleda ni ne namerava to da uradi. A kad bi se sređivao, prvo bi bilo logično da leti napolje to H zato što ne pripada abecednom redu, na tom mestu, i zato što narušava logiku koja vlada u ostatku notnog sistema. Ako bi u Zimbabveu neko smislio savršeniji sistem za imenovanje i beleženje tonova od svih postojećih, zašto ne bi taj bio usvojen? Od kakvog je značaja tradicija ili istorija muzike u državi u kojoj je nešto nastalo, ako ima manjkavost u funkcionalnosti? Ono, nikad nisam imao klinca na časovima kome je super i bolje što postoji to H, samo ih je eventualno zbunjivalo.

U stvari zašto recimo baš eto gospodin ili ti ne bi napisali zašto je PRAKTIČNO BOLJE koristiti H umesto što pričate o fragmentima istorije muzike? Koja je prednost toga?

Grčka i Rim su stariji od arapske civilizacije, pa što danas u matematici ne koristimo označavanje brojeva sa XII, I, III tokom računanja?

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by djomla » 25 Mar 2011, 16:04

Dushan S wrote: Grčka i Rim su stariji od arapske civilizacije, pa što danas u matematici ne koristimo označavanje brojeva sa XII, I, III tokom računanja?
Jer nema nule !

Vladimir Arsenyev
Posts: 9
Joined: 24 Mar 2011, 01:54

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Vladimir Arsenyev » 26 Mar 2011, 07:51

djomla wrote:
Dushan S wrote: Grčka i Rim su stariji od arapske civilizacije, pa što danas u matematici ne koristimo označavanje brojeva sa XII, I, III tokom računanja?
Jer nema nule !
Ti da cutis!
Dushan S wrote: Grčka i Rim su stariji od arapske civilizacije, pa što danas u matematici ne koristimo označavanje brojeva sa XII, I, III tokom računanja?
Joj.

MOD: Zamolio bih da ti postovi sadrze vise od 3 slova... i bez provociranja.

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Cicmila!! » 27 Mar 2011, 17:45

Ja i dalje ne vidim logicnost u koriscenju H nakon citanje ovih postova.

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by djomla » 27 Mar 2011, 20:23

Vladimir Arsenyev wrote:
djomla wrote:
Dushan S wrote: Grčka i Rim su stariji od arapske civilizacije, pa što danas u matematici ne koristimo označavanje brojeva sa XII, I, III tokom računanja?
Jer nema nule !
Ti da cutis!
Sto a zavrsio "Ivo Pogorelic akademiju" !!!

Fibonacci
Posts: 102
Joined: 17 Sep 2010, 20:27

Re: H ili B (podeljena i premestena tema)

Post by Fibonacci » 28 Mar 2011, 00:35

Evo jos malo istorije, da potkrepi opravdanost "H".
Poznato je da je, od srednjeg veka jos, najdisonantnijim intervalom smatran tritonus, te je nazvan "djavoljim" intervalom. Tako ste za napisan neupotpunjen niz od F do H, ili tritonus, izmedju dva glasa, opusteno mogli biti spaljeni/vesani na trgu. E, sad, disonantan je jer u ulozi umanjene kvinte ima odnos vrekvencija 25:36, a u ulozi prekomerne kvarte 32:45, al` to sada nije bitno . . .
No, s obzirom da je jedan od "najtvrdjih" intervala, veruje se da je naziv tona H nastao od nemacke reci "hart", sto znaci "tvrd".

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest