Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Rocket Roll » 06 Jan 2012, 19:58

16 - 61 wrote:Koliko sviranje slajdom i da li u opste utice "stresno" na vrat gitare, pargove i zice?
Pod uslovom da ne koristiš predebele žice, stres za vrat gitare nije ništa veći nego u drugim oblicima sviranja.

Pragove možeš da oštetiš samo ukoliko udaraš slajdom u njih - što se ponekad dešava ako su žice nisko a slajd težak. Čak ni u slučaju čestog čukanja slajda u pragove, ne očekujem neku štetu. Sila udarca nije tako velika.

Najveći stres za žice je u trzanju desnom rukom / trzalicom. Slajd, prema tome, na to malo utiče.

User avatar
Randy
Posts: 987
Joined: 31 May 2010, 00:01
Location: Novi Sad

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Randy » 17 Apr 2012, 14:43

Da li žice jako utiču na ton?Mislim na primer sad kad bih svirao slajd na devetkama i pređem na jedaneske koja je razlika?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Rocket Roll » 19 Apr 2012, 16:14

Ne bih rekao da debljina žica "jako" utiče na ton - prosto, kad je slajd u pitanju, previše je varijabli. Visina note se stalno menja, i ako ti nešto zazvuči "tanje", uvek možeš da pomeriš ruku pola milimetra ulevo i dobiješ za nijansu tamniji ton.

Debljina žica, međutim, utiče na osećaj sviranja - mnogima je lakše da kontrolišu teže žice, jer onda slajd manje zapinje o pragove (teže je potisnuti žicu prema grifplatni). Zato gitare podešene za slajd često nose deblje žice.

Materijal od kojeg je slajd takođe utiče na boju tona. Možda ti je lakše da eksperimentišeš sa različitim slajdovima nego sa promenom žica.

User avatar
Randy
Posts: 987
Joined: 31 May 2010, 00:01
Location: Novi Sad

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Randy » 19 Apr 2012, 16:38

'fala na informaciji :ziveli:
Poslajditi ću akustaru(kupiti metalni slajd pored ovog kojeg imam improvizovanog od flaše i kupiti neke deblje žice) pa ću eksepimentisati.

User avatar
NushJa
Posts: 41
Joined: 12 Nov 2010, 16:19
Location: Kragujevac

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by NushJa » 21 Sep 2012, 03:37

Da se i ja malo uključim u temu.. Ako naštimuješ gitaru u open D i gruneš kapo na drugi zbog open E, zar kapo neće izmeniti tako visinu žica i blago uticati na zvuk? Mislim, nisam neki sluhista al moguće da bi nekome zasmetalo. A i na svirljivost bi uticalo shvatam. Razumem ja da pričam o nijansama da ljudi tako rade i ne smeta im i verujem dobro zvuče ali.. I još jedno pitanje, jel neko čuo/koristi na ovim prostorima bridge za alternativne štimove kao što je npr. Hipshot trilogy bridge i sl. Može preko gugla sve da se nađe o tome. I da.. SG nije napravljen za slajd al se koristi nenormalno za to, razumem da je zbog prostora al jel to kreće da bude novi trend?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Rocket Roll » 21 Sep 2012, 11:38

NushJa wrote:Ako naštimuješ gitaru u open D i gruneš kapo na drugi zbog open E, zar kapo neće izmeniti tako visinu žica i blago uticati na zvuk? Mislim, nisam neki sluhista al moguće da bi nekome zasmetalo. A i na svirljivost bi uticalo shvatam.
Svakako. Možda je to i bio jedan od razloga zašto je Duane Alman štimovao svoj Les Paul u otvoreno E.

Lično to ne bih radio - velik stres za vrat, osim ako se ne koriste devetke, ili čak i osmice.

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Cicmila!! » 16 Nov 2012, 14:10

ja kao slajd koristim bocice od lakova za nokte :oops:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest