Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Rocket Roll » 20 May 2008, 20:31

Kliketi-klik ovde: http://12bar.de/scale_generator.php

Tu imaš besplatni generator skala i akorda. Ima dosta ovakvog softvera, što besplatnog što "kupovnog".

(Nota bene - znam da je Duane koristio otvoren E štim, ali taj štim je veoma stresan za vrat gitare! Umesto toga bi bilo "zdravije" za gitaru da se naštimaš u otvoreno D i da staviš capodaster na drugi prag.)

Primer sa gornjeg linka - E bluz skala u otvorenom E štimu:

Image

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Duane » 20 May 2008, 20:36

tooo care.... kako nadje taj sajt.. cim vidim adresu najezim se.. aj ako znas jos par takvih baci... za ovo ti hvala naveliko...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Rocket Roll » 20 May 2008, 21:00

Duane wrote:...aj ako znas jos par takvih baci...
Veruj mi da od toga nema ništa bolje. Već dugo sam "elektronski pismen" i sve to - ima milijarda sličnih sajtova, ali samo 12bar ima sve što ti treba, plus je sve objašnjeno na lako razumljiv način.

Ako pitaš za sličan softver (chord generator, scale generator) - overi šta ima na Softpediji, ili progooglaj.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Duane » 20 May 2008, 21:49

e jos samo nesto, jel znas neki dobar sajt sa tablaturama za Open E... da malo dodam malo cega u ove skale i tako to. if you know what i mean... anyway hvala ti car si stvarno!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Rocket Roll » 20 May 2008, 23:12

Nema na čemu. Sajt sa tablaturama - nažalost, ništa mi ne pada na pamet, nikad nisam jurio tablature pesama u otvorenim štimovima jer sam pretpostavio da je to gubljenje internet-vremena... Ono što ti treba jesu neke Hal Leonard knjige za učenje slajda ili neke od pomenutih video škola iste namene. Takođe možeš da potražiš i Hal Leonard (ili neku sličnu) knjigu posvećenu nekom konkretnom gitaristi - na primer, imam jednu o Robertu Džonsonu i nijedna tablatura nije transponovana, sve je dato u štimovima u kojima je Robert svirao.

User avatar
kljaja
Posts: 249
Joined: 12 Nov 2007, 22:19

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by kljaja » 28 Jun 2008, 14:55

Ja sam danas uzeo sladj (Dunlop 218) jos se patim ali ide nekako. :D

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Guitar_thrill » 03 Feb 2009, 22:06

ja sam davno nesto ucio malo na slajdu,evo pre koji dan sam pozeleo da to napokon naucim kako treba....imam (naravno) onaj slajd kao bocicu 8) nista trebam naci sad svu tu muziku,pa cu svratim ako nesto bude nejasno :)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Duane » 03 Feb 2009, 22:26

Guitar_thrill wrote:ja sam davno nesto ucio malo na slajdu,evo pre koji dan sam pozeleo da to napokon naucim kako treba....imam (naravno) onaj slajd kao bocicu 8) nista trebam naci sad svu tu muziku,pa cu svratim ako nesto bude nejasno :)
poslusaj mog imenjaka obavezno... on je svira na bochici od lekitja :D

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Guitar_thrill » 03 Feb 2009, 23:19

Duane wrote:
Guitar_thrill wrote:ja sam davno nesto ucio malo na slajdu,evo pre koji dan sam pozeleo da to napokon naucim kako treba....imam (naravno) onaj slajd kao bocicu 8) nista trebam naci sad svu tu muziku,pa cu svratim ako nesto bude nejasno :)
poslusaj mog imenjaka obavezno... on je svira na bochici od lekitja :D
pa sta mislis sto sam uzeo bocicu? :D (dobro i pisalo je BLUES bottle,ali ipak :lol: )

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Duane » 04 Feb 2009, 00:14

Guitar_thrill wrote:
Duane wrote:
Guitar_thrill wrote:ja sam davno nesto ucio malo na slajdu,evo pre koji dan sam pozeleo da to napokon naucim kako treba....imam (naravno) onaj slajd kao bocicu 8) nista trebam naci sad svu tu muziku,pa cu svratim ako nesto bude nejasno :)
poslusaj mog imenjaka obavezno... on je svira na bochici od lekitja :D
pa sta mislis sto sam uzeo bocicu? :D (dobro i pisalo je BLUES bottle,ali ipak :lol: )
derek trucks... sin trucksa pajdomana iz allman brothersa... on isto fino svira.. tjuj i njega...

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Guitar_thrill » 04 Feb 2009, 18:05

Duane wrote:
Guitar_thrill wrote:
Duane wrote: poslusaj mog imenjaka obavezno... on je svira na bochici od lekitja :D
pa sta mislis sto sam uzeo bocicu? :D (dobro i pisalo je BLUES bottle,ali ipak :lol: )
derek trucks... sin trucksa pajdomana iz allman brothersa... on isto fino svira.. tjuj i njega...
jel to onaj levoruki lik? a svira gitaru za desnjake,i zice su mu "naopacke" ?

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Duane » 04 Feb 2009, 18:32

da

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by teodorica » 20 Dec 2011, 17:18

Pre neki dan videh ovu temu i toliko me je zainteresovala da sam odlucio da napravim jedan custom bottleneck slide.Otisla je flasa od sampanjca,sto bas ne ide uz bluz,vise uz Dzon Dilindzera,al ajde :lol: .Zasekao sam je nozem za staklo i fik.Obrada je isla trljanjem o brusni kamen potopljen u kofu vode,a zatim glacanje .
Ton je stvarno psihodelije rat-like cviljenje.Zena je toliko odusevljena,da rizikujem ostajanje bez iste,a jos nije ni cula kako zvuci na elektricnoj.Malo mi je problem da prestimavam gitaru na ove alternativne stimove (koje,iskreno,nikad nisam ni koristio) tako da sam u potrazi za stvarima u standardnom stimu.
http://i224.photobucket.com/albums/dd68 ... 011188.jpg
http://i224.photobucket.com/albums/dd68 ... 011189.jpg

Wagorth
Ex Cane
Posts: 75
Joined: 17 Feb 2009, 18:16

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Wagorth » 21 Dec 2011, 01:10

Bogami si mu, s`oproštenjem, zatupio ivice svetski, rispekt za tupljenje... :ziveli:

16 - 61
Posts: 73
Joined: 23 Nov 2011, 18:46

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by 16 - 61 » 06 Jan 2012, 17:36

Svaka cast za home made slajd :)

Jedno pitanje. Koliko sviranje slajdom i da li u opste utice "stresno" na vrat gitare, pargove i zice?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest