Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 09 Sep 2007, 00:47

:shockkk!:

Moderne tehnologije su čudo, ja sam to uvek govorio!

SpinSlide je stvarno nešto novo, nisam dosad čuo za njega... Mislio sam da je najnoviji proizvod u svetu slajda Takslyd, držač za slajd koji se montira iza headstocka... Eeeh, starim, i više nisam tako obavešten kao što sam bio...

Image

User avatar
Rock-Ker
Posts: 28
Joined: 12 May 2007, 17:48
Location: SoutherN LALABANAT

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Rock-Ker » 24 Dec 2007, 16:02

Evo nekih mojih iskustava sa sviranjem slide-a na tamburi:
- Sto se tice samog slide-a koristim slide izrezan od "kormana"-upravljaca bicikla iz 70-tih godina duzine 5.5cm, nikolovan precizno (i dan danas nije probila korozija na njemu), sviram ga nataknutog na malom fingeru i imam slobodu ostalih fingera!
Pretezno koristim Open D tuning posto zvuci duboko i masno .... za recimo stvar iz E koristim Kapodaster postavljen na 2.pragu
i dobijam na praznim zicama Edur ili E mol ako ne diram G zicu u stimu. Koristim ponekad i open G ili A ... svi razlicito zvuce u odredjenom paru zica koje se sviraju!
- Kapodaster je jedna lepa i vrlo korisna stvarcica koja se postavlja na vrat gitare i podize tonalitet ka visim tonovima, to je ustvari kao kaziprst u tz. bare hvatovima. Primera radi ... ako se postavi na nekoj visoj poziciji vrata gitare...npr. "H" pozicija, moze se dobiti na clean farbi, zvuk slican mandolini ili zvuk tamburaskog prim-a (tamburica)...naravno, sa drugacijim hvatovima, vrlo korisno za neki izvorni country music ili nesto Vase... inspirativno, kreativno...!?
Licno Koristim Kapodaster Johnny Cash Signature Capo koji se vrlo lako i brzo premesta na pozicije (medjupragove) gitare. Naravno, kapodaster je uvek prisutan kod slide gitarista... izuzev onih koji imaju po nekoliko gitara u razlicitim stimovima i menjaju ih u zavisnosti od repertoara.
- Slide... probao sam ih od raznih materijala...aluminijum, bakar, razne vrste plastike pa cak i od dobro obradjenog tvrdog drveta... svi razlicito zvuce...krace, dublje, masnije-posnije... sve zavisi naravno i od tehnike kako se vuce i na koji nacin!!! Ovi od raznih vrsta drveta su brzo propadali i gubili ton... ipak ton je specifican samo za one muzicare koji imaju dobro uvo.... nekako je poseban!!!
- Licno iskustvo sa okidanjem zica kada se svira slide:
Prsti daju poseban smek a nesto jos (po meni)... efikasnije je trzalica koju izradjujem na svoj nacin od ostatka jedanaestice
(najdeblje zice) posle postavljanja novih zica na svojim gitarama. Taj ostatak savijem u manji trougao i zalemim na kraju
lemilicom (sva sreca sto prihvata lem)... i onda povlacim po zici.... tako da struze i daje neki susstain (produzeni) ton... nesto kao u fazonu violine i gudala... poseban smek, verujte mi, tako vezbam non stop posto jos nisam nasao odgovarajucu
"masnu" boju za slide!!! Open D i ovakva trzalica... mozete ipak kontrolisati ton... u nedostatku mekane distorzije.
- Slide (ovaj gvozdeno-niklovani) mi je postavjen na donjem rogu stratocastera-telecastera... s tim sto na donjem rogu imam zalepljen plocasti magnet koji ga uvek prihvata kada zavrsim sa slajdom... ovo je kao neki moj mali izum ... uvek je slide tu blizu i ne moze da omane!!! :))) Imam slicno resenje i za ostale vrste slajdova koje magnet ne prihvata...stakleni, alu, mesingani, drveni, tvrdo-plasticni .... etc! Ove metode trpanja slajda na glavu vrata ili na kaish gitare su meni nekako bez veze...uvek ubodes tamo gde ne treba, samo ne u cevku (izuzmimo still-pedal guitar).

Ovim svojim "nekim" iskustvom stvarno ne zelim nikome da solim pamet vec samo da pomognem ako mogu jer bi mi bilo drago da u ovoj zemlji "tamnici" ima vise slide gitarista.

Veliki pozdrav svima na ovom divnom forumu i onima koji su ovo napravili !!!
Ovo je najbolje sto imamo!!!

Vlada RocK-KeR ---"SOUTH REVELER BAND"

User avatar
kljaja
Posts: 249
Joined: 12 Nov 2007, 22:19

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by kljaja » 26 Dec 2007, 23:13

Ja imam jedan proble meni je koza ozmedju srednjeg prsta i prstenjala malo duza nego kod vecine ljudi to je od rodjenja svi kazu to je rjetkost sreca da to ima svako 15-o koleno u porodici al kakva je to sreca kad cu se patit sa slajdom pa da li imate neko resenje.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by viden » 27 Dec 2007, 21:20

kljaja wrote:Ja imam jedan proble meni je koza ozmedju srednjeg prsta i prstenjala malo duza nego kod vecine ljudi to je od rodjenja svi kazu to je rjetkost sreca da to ima svako 15-o koleno u porodici al kakva je to sreca kad cu se patit sa slajdom pa da li imate neko resenje.
Stavi slajd na mali prst.

User avatar
kljaja
Posts: 249
Joined: 12 Nov 2007, 22:19

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by kljaja » 28 Dec 2007, 11:30

A da li bi mogao staviti ovaj slajd sto je KnightOfDoom pominjo naopacke

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Rocket Roll » 28 Dec 2007, 16:01

Mogao bi, što da ne bi mogao... ako ga, to jest, nađeš. Nešto iskreno sumnjam da će takve perverzije ikada dolaziti kod nas. Jedva ako možeš da nađeš keramički slajd u Beogradu, a kada bi nekom zatražio taj "naopačke slajd, znate onaj što je dole kao prsten a gore kao pola slajda?", ja mislim da bi prodavac pozvao policiju i(li) ludnicu. :D

User avatar
kljaja
Posts: 249
Joined: 12 Nov 2007, 22:19

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by kljaja » 28 Dec 2007, 19:04

A dali bi mogao umesto metalne sipke ili tanjeg pajsera da uzmem tremolo rucicu .

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Rocket Roll » 28 Dec 2007, 19:46

Može i to! Rekoh i ponavljam, pravila nema. Dejvid Gilmur je na snimanju "Live @ Pompeii" i albuma "Meddle" svirao nogom mikrofonskog stalka. Bukka White, na jednoj od prvih fotografija u ovom threadu, svira tankom metalnom armaturom.

Ali - ako možeš - uzmi nešto što iiči na šipku tremola samo je malo deblje. Šipka tremola (kao još neke pomenute stvari) nema dovoljnu masu - može da ne pruži toliko sustaina. Međutim, i kratka nota može da bude "fora" i upravo zvuk koji ti treba.

Kada tako sviraš (armaturom, nogom mikrofonskog stalka, sličnim predmetima) drži gitaru u krilu ili je pusti da leži ispred tebe, kao da je u pitanju lap steel. Ovako:

Image

Image

User avatar
Jimmy Henderson
Posts: 282
Joined: 05 Dec 2007, 09:58
Location: Blizu Klagenfurta

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Jimmy Henderson » 28 Dec 2007, 22:13

ooo ljudi moji ! koja je to nauka ......... a ja mislio , stavi stagod pa oderi........
da budem iskren , jos nisam ni probao takvo nesto da uradim
skidam kapu za ovu temu , veoma profesionalno .
moram malo na off , pitanje za rocketta -- od tebe sam saznao za (skoro) sve moguce varijante i tipove Fendera ..
ali ovaj koji si okacio sa Kuderom , to jos nisam video .........izgleda ko cudo Bozje . o cemu je rec ?
hvala !

imam taj dvd "live at pompei" i iskren da budem jedan od mojih NAJDRAZIH . prosto receno - fantastican !
ali ako cemo o slajdu , to sta Gilmur svira zvuci ko potpuni kaos ! ili naravski kao da je vulkan rignuo upravo vatru ,
pa se Gilmuru opanjkala straznjica :roll:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Rocket Roll » 29 Dec 2007, 00:55

Jimmy Henderson wrote:...ovaj koji si okacio sa Kuderom , to jos nisam video...
Ajoj, Ry Cooder i njegovi Stratovi... To je priča za sebe. Prvo, on nikada nije bio zadovoljan time da prosto kupi Strat, podesi ga za slajd i onda ga svira - sve gitare koje je svirao tokom godina tokom godina su bile "Frankenštajni".

Mislim da je konkretno taj model koji drži na toj slici (sa njim se pojavljuje, recimo, u filmu "Buena Vista Social Club") sastavljen od tela sa japanskog Strata i Fenderovog "C" vrata koji mu je poklonio David Lindley.

Magneti, naravno, nisu Fenderovi. Prvi izgleda kao Gibsonov P.A.F. humbucker, a drugi je magnet sa Oahu lap-steel gitare, nalik ovom:

(PS. Kažem vam, slide gitara je svet za sebe...)

Image

Image

Image

User avatar
Jimmy Henderson
Posts: 282
Joined: 05 Dec 2007, 09:58
Location: Blizu Klagenfurta

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Jimmy Henderson » 03 Jan 2008, 22:12

hej , pogledajte ovog veoma zgodnog instruktora na you tube.



kad takvo sta vidim odmah se regeneriram :banana4:

User avatar
alzo
Posts: 333
Joined: 06 Mar 2008, 13:56
Location: NBGD

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by alzo » 26 Mar 2008, 08:42

Resio sam da se upisem na ovaj kurs slajda i da vam postavim neka pitanja........
castio sam sebe kopijom Dobro regal gitare...naravno Kinezi........oterao sebe u minus na tekucem ali
nisam mogao da odolim.....uvek me je odusevljavao zvuk takve gitare i evo sad krecem da
polako ucim da je sviram.....slajd sam povremeno koristio na elektricnoj i sad krecem intenzivnije
sa svirkom....moje pitanje se odnosi pre svega na izbor zica...koristiti standardne ili brusene,
koju debljinu....meni se cini da su na gitari jedanaestice....cuo sam da ljudi kombinuju zice iz razlicitih kompleta......
kako ozvuciti takvu gitaru............

Image

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Rocket Roll » 26 Mar 2008, 09:38

Ooooo, čestitamo!

To je onaj Essex (SX) Dobro? Mislim da si kupio odličnu spravu...

Što se debljine žica tiče, u idealnom slučaju ti trebaju kablovi sa dalekovoda. :mrgreen: Bob Brozman, recimo, koristi apsolutno najdeblje žice koje mogu da se nađu. Međutim, pošto ovakva praksa zahteva i apsolutno najbolju gitaru koja može da se nađe (naročito ako često menjaš štimove), gitaristi prave kompromis pa uzimaju prvu i drugu žicu (dve najtanje žice na gitari) iz najdebljeg kompleta koji mogu da nađu, a ostale (pošto su na akustičnoj gitari sve žice osim prve dve "roundwound") iz nekog standardnog seta (.013, recimo).

Ako koristiš veoma teške žice, nemoj nikako da se štimuješ u otvoreno E! Stres za vrat će biti prevelik. Naštimaj gitaru u otvoreno D i koristi kapodaster.

Standardne ili brušene žice - your choice. Probaj pa vidi šta ti se više sviđa!

Neozvučeni rezonator se tipično ozvučuje mikrofonom ispred neke od "membrana", odnosno kao svaka druga akustična gitara (ukršten stereo-par mikrofona na mestu spoja glave i tela, ili neka slična tehnika).

User avatar
alzo
Posts: 333
Joined: 06 Mar 2008, 13:56
Location: NBGD

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by alzo » 26 Mar 2008, 09:58

Hvala..........da upravo ta...........
merkao sam je dosta dugo i kad sam video da su oborili cenu za 50%
nisam smeo da je ispustim......prvo da je obradujem novim zicama pa da vidim
kako ce sve to meni ici..... krecem sa slusanjem starih majstora.....fala bogu da
imamo Maddy-ja pa ce to biti lako pronaci i skinuti...........hvala na savetima..........

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Slajd (Slide, Bottleneck) Gitara - Osnove

Post by Duane » 20 May 2008, 19:21

jel moze neko da baci skale za Open E stim...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest