Mala pomoc oko Modusa

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Bolix
Posts: 31
Joined: 25 Aug 2009, 22:15
Location: Bijeljina

Mala pomoc oko Modusa

Post by Bolix » 15 Jan 2010, 23:49

E ovako,zanima me sledece.
Pr.
Ako je u nekoj pjesmi Chord progression i ide C-E-G npr.
Ja pratim sa C Ionianom-Pa kad ide E chord ja idem na E Phrygian i kad je G chord idem na G Mixolydian.
jel tako?
E sad,da li ja mogu ostati samo na E Phrygian modu uz citavu pjesmu ili bas moram mjenjati?
i drugo pitanje zasto ne bi mogao koristiti kad je u gore navedenom E chord da koristim primjer. E Aeolian
jest da E aeolian spada u G dur tj u G ionian iako ima 1 povisilicu zasto ne bi mogao koristit uz C-E-G?
Valjda ste me skontali=D

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by MetalFunk » 15 Jan 2010, 23:51

napravio sam cudoviste od tebe :lol: :lol:

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Reverse » 16 Jan 2010, 00:12

Bolix wrote:Ako je u nekoj pjesmi Chord progression i ide C-E-G npr.
Kontam da je Cdur emol Gdur? Ako je tako onda...
Bolix wrote:Ja pratim sa C Ionianom-Pa kad ide E chord ja idem na E Phrygian i kad je G chord idem na G Mixolydian.
jel tako?
Bespotrebno komplikujes stvari, to ti je sve najobicnija C-dur skala!
Bolix wrote:E sad,da li ja mogu ostati samo na E Phrygian modu uz citavu pjesmu ili bas moram mjenjati?
Ono sto sam gore rekao. Nemas nista potrebe da menjas, tonovi u ta tri modusa su isti... To sto ti kazes je ustvari teoretski tacno, ali bespotrebno!
Bolix wrote:i drugo pitanje zasto ne bi mogao koristiti kad je u gore navedenom E chord da koristim primjer. E Aeolian
jest da E aeolian spada u G dur tj u G ionian iako ima 1 povisilicu zasto ne bi mogao koristit uz C-E-G?
Naravno da bi mogao, zato se modusi i koriste...

User avatar
Bolix
Posts: 31
Joined: 25 Aug 2009, 22:15
Location: Bijeljina

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Bolix » 16 Jan 2010, 00:24

Ove moduse sam ucio preko neta,na raznoraznim sajtovima itd.
i svi govore kao da svaki akord pratis posebno u fazonu vise si slobodniji na vratu.jedino ako se brzo mjenjaju akordi onda ostajes kao u istom modusu kao sto i jazzeri rade svaki akord prate drugim modusom.
zato komplikujem :lol:

E sad ta stvar sto me zbunjivala u svemu tome jeste to sto kad neka pjesma krece iz C pr. ja se u fazonu moram striktno drzat tog pravila tj samo koristiti ovo
C - Ionian
D - Dorian
E - Phrygian
F - Lydian
G - Mixolydian
A - Aeolian
B - Locrian

pa sam radi toga pitao sto ne bi mogao koristit druge moduse ko pr. E aeolian al ti si rekao da mogu onda nisam dobro svatio bas=D

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Reverse » 16 Jan 2010, 00:39

Vidi, ja volim sve da proanaliziram kroz teoriju, ali prvo to odsviram, ako dobro zvuci - onda je to to.
Ti si se "zatvorio" pravilima, ako razumes sta hocu da kazem, zato ti je i cudno sto bi mogao da se ubaci i E eolski... ali moze sto da ne, ako to fis zvuci dobro u datom trenutku onda moze :mrgreen: ! Ali ponovo ne bih se ja mucio da to gledam kao E eolski vec bih gledao kao alteraciju tj #IV u Cduru. Pricam vezano za ovu harmoniju koju si naveo C-E-G!
Pomenuo si jezzere, pazi tu se koriste dosta zajebaniji akordi i progresije od C-E-G, ima mnogo alteracija, akorada van date skale! Zato se tu gleda svaki akord kroz modus/skalu!

Stinkfist
Posts: 13
Joined: 27 Sep 2008, 00:48

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Stinkfist » 17 Jan 2010, 21:44

Imam i ja pitanje u vezi modusa, doduše malo je povezano sa harmonijom.

Sve je to super znati svirati i znati gde su polustepeni, tj na kojim se intervalima nalaze polustepeni, ali kad već znaš da sviraš moduse i znaš kako idu, kako ih primeniti konkretno pri nekoj improvizaciji? Konkretno me interesuje na koji akord ide koji modus i zašto :D. Znam da postoje molske i durske varijante modusa i da je to neka početna smernica prema kojoj se određuje koji modus će se svirati na koji akord, ali to je nedovoljno, samo po sebi. Nadam se da sam bio jasan koliko- toliko.

Znam da pitanje nije jednostavno i da se ne može lako odgovoriti, ali bar ako može neka smernica odakle da se počne sa učenjem toga, bilo bi sasvim ok.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Reverse » 17 Jan 2010, 22:46

Stinkfist wrote:Konkretno me interesuje na koji akord ide koji modus i zašto :D.
Ne postoji iskljucivo pravilo, postoji mnogo mogucnosti. Neka osnovna smernica bi bila da modus biras prema tonovima iz akorda! Ako je akord npr cmin7 znaci tonovi su c-es-g-b najlogicnije bi bilo da se svira C eolski ili C dorski jer sadrze te tonove, ali kao sto rekoh imas 1000 mogucnosti, to je na tebi da izaberes sta ti zvuci najbolje!
Stinkfist wrote:Znam da postoje molske i durske varijante modusa i da je to neka početna smernica prema kojoj se određuje koji modus će se svirati na koji akord, ali to je nedovoljno, samo po sebi. Nadam se da sam bio jasan koliko- toliko.
Za molske i durske varijante modusa nisam cuo. Modusi su nastali pre dura i mola. Mozda je to neko pogresno nazvao :D

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by dejankuki » 17 Jan 2010, 22:53

A sto ne skontas koja je to skala i iz kog je "to" tonaliteta i sviras tu skalu, tj taj tonalitet, samo iz razlicitih pocetnih pozicija..

Mnogi te moduse toliko mistifikuju da to nije normalno.... na kraju svi mi zavrsimo u pentatonik skali....

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Reverse » 17 Jan 2010, 23:06

Tacno tako, kao sto rekoh gore, bespotrebno komplikovanje nekih stvari... hmm... mozda se nekom cini da je mnogo profi ako harmoniju na koju ide obican C-dur isprati sa jos 34 modusa, na koje nece ni da pomisli u trenutku sviranja improvizacije! :mrgreen:

Ali... sve zavisi i od toga sta se svira. Za vecinu rok/metal muzike ovo i nije toliko bitno! Ali u jazz-u ili nekom fusion-u je druga prica, zato sto melodija/harmonija stalno "iskace" iz pocetnog tonaliteta, tj mnogo je slozenija!

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Mrav » 18 Jan 2010, 00:39

dejankuki wrote:A sto ne skontas koja je to skala i iz kog je "to" tonaliteta i sviras tu skalu, tj taj tonalitet, samo iz razlicitih pocetnih pozicija..

Mnogi te moduse toliko mistifikuju da to nije normalno.... na kraju svi mi zavrsimo u pentatonik skali....
:1: :XD:

ontopic: ja sam baš sada počeo malo da prelazim tu teoriju da bi mi prosto bilo lakše sviranje i neko komponovanje (mnogo znači znati sastaviti akord koji ti treba) .. i sve prelazim kako se grade te skale, modusi i sl. i dolazim do zaključka:

Ako dobro zvuči, onda je dobro :mrgreen:

Reverse je u pravu, ne postoje molske i durke varijante svakog modusa, već neki (po pravilu) zvuče molski ili durski, pa pobogu, prvi modus je ustvari durska skala, a šesti prirodna molska! ako znate ta dva već znate da svirate dva modusa :)

Ali na kraju ponavljam - sklonite li svu teoriju sa strane, sad ću programerski da se izrazim: IF dobro_zvuci THEN jebes_teoriju ^^

User avatar
Bolix
Posts: 31
Joined: 25 Aug 2009, 22:15
Location: Bijeljina

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Bolix » 18 Jan 2010, 01:01

Stinkfist wrote:
Znam da pitanje nije jednostavno i da se ne može lako odgovoriti, ali bar ako može neka smernica odakle da se počne sa učenjem toga, bilo bi sasvim ok.
Pa ako si naucio teoretski o modusima kreni na prakticno npr.
Ako imas neki looper ili jos bolje nekog ortaka sa git.ili nest samo da u pozadini imas akorde i kreni experimentisat moduse po osnovnim akordima vidi koji se najbolje uklapa.
Vidis zahvaljujem se Reverse-u jer sam se ja zatvorio Pravilima,ali kao sto je on rekao treba experimentisat=D
a gledao sam Vinnie moora i on sam kaze da su pravila tu da bi se krsila tako da krsi ih do neke granice :D pa kreni od osnovnog C dura i pici sve moduse
C D E F G A B najlaksi je jer nema povislica a kad udjes u fazon kreni dalje=D D dur E dur itd. kombinuj itd itd.=)
i onda pronadjes svoj omiljeni mod =) kao sto svaki gitarista ima =)

@ mrav al bez teorije kolko ti trebas da se napatis da bi nest osvirao da dobro zvuci :wink:
Teorija je ipak vazna =) i ja sam tako mislio pusti ti teoriju imas sluh pa ces cuti jel dobro ili nije,al ne bi tako teorija treba prije ili kasnije=D

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by dejankuki » 18 Jan 2010, 09:58

He, taj isti Vinnie More je pokazao moduse u jednom akordu, koliko se ja secam (malo sam u nemogucnosti da pet ogledam skolu).. i kad sam sve pogledao, izanalizirao i skontao... shvatio sam da su sve to prstoredi/polozaji/ za jedan jedini tonaliet.. opet koliko se secam.. plus jos je davao neka objasnjenja u smislu "misteriozni", "western", "happy", "sad" tako nesto.. i kad sam tada to rastavio na cinjenice, shvatio sam da je to izsto pricao i Paul Gilbert kada je objasnjavao C-dur skalu kroz polozaje/prstorede na vratu..

Dakle.. ponavljam, ti modusi su toliko beZpotrebno izmisteriozisani, da je to do bola.. razumem ja super naprednije svirace, koji btw imaju decenijsko iskustvo.. ali pocetnicima, osrednjim i malkice naprednijim.. ne treba vise od ovoga..

Modusi su razni polozaji/prstoredi u odredjenoj skali...


E i da, ne kazem da ne treba uciti, nego kazem da se ne mistifikuje toliko..

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Mrav » 18 Jan 2010, 10:09

Bolix wrote: @ mrav al bez teorije kolko ti trebas da se napatis da bi nest osvirao da dobro zvuci :wink:
Teorija je ipak vazna =) i ja sam tako mislio pusti ti teoriju imas sluh pa ces cuti jel dobro ili nije,al ne bi tako teorija treba prije ili kasnije=D
Ma slazem se u potpunosti, ali kad postavis teoriju, ona treba da je alat, a ne da se njome opterecujes, to je moj utisak. Pa ne bih ni ja sigurno pod 'stare dane' ucio teoriju da je nepotrebna :bow:
dejankuki wrote:Modusi su razni polozaji/prstoredi u odredjenoj skali...
Uh, po onome sto sam ja naucio ne bih se 100% slozio. sta cemo sa sestim modusom, koji je prirodna molska skala? to sto je isti prstored, ne znaci po meni da je isti tonalitet, c jonski sadrzi u sebi (po tonovima) d dorijski, ali d dorijski nije c mol :) ako hoces iz c da sviras dorijski, treba sastaviti c dorijski po istim pravilima (rasporedima tonova i polutonova) koji ima d dorijski, a to je sasvim razlicita skala.

Nadam se da se nisam nalupao, sve je to malo novo za mene :XD:

P.S. meni je trenutno jedna od omiljenih indijska pentatonika, pentatonika FTW :metal: . E, i mixolidijski mod je super kul :D (norvegian wood, ko zna skapirace) :bambi:

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Reverse » 18 Jan 2010, 10:49

Mrav wrote:Uh, po onome sto sam ja naucio ne bih se 100% slozio. sta cemo sa sestim modusom, koji je prirodna molska skala? to sto je isti prstored, ne znaci po meni da je isti tonalitet, c jonski sadrzi u sebi (po tonovima) d dorijski, ali d dorijski nije c mol :) ako hoces iz c da sviras dorijski, treba sastaviti c dorijski po istim pravilima (rasporedima tonova i polutonova) koji ima d dorijski, a to je sasvim razlicita skala.
Ne znam, ja ne gledam moduse preko skala. Jednostavno znam kakvi su tetrahordi u modusima i znam kako da ih sagradim, malo mi je bezveze da pamtim stepen/polustepen :D

Ali ako ti je tako lakse... kazes c dorski(nije dorijski :D), ako vec gledas preko skala, a hoces c dorski, pogledas B-dur skalu i sve ti je jasno :D
Znaci uvek gledas iz skale koja odgovara jonskom! Trebas npr frigijski iz fis, onda gledas D dur, za miksolidijski iz e - gledas A - dur itd itd

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Critical » 18 Jan 2010, 11:19

Bolix wrote:E ovako,zanima me sledece.
Pr.
Ako je u nekoj pjesmi Chord progression i ide C-E-G npr.
Ja pratim sa C Ionianom-Pa kad ide E chord ja idem na E Phrygian i kad je G chord idem na G Mixolydian.
jel tako?
E sad,da li ja mogu ostati samo na E Phrygian modu uz citavu pjesmu ili bas moram mjenjati?
i drugo pitanje zasto ne bi mogao koristiti kad je u gore navedenom E chord da koristim primjer. E Aeolian
jest da E aeolian spada u G dur tj u G ionian iako ima 1 povisilicu zasto ne bi mogao koristit uz C-E-G?
Valjda ste me skontali=D
http://www.guitargnosis.com/
Odes na sajt i pogledas ovaj snimak (sto sam linkovao dole ) i skines PDF fajlove koji idu uz njega :D i bice ti dosta jasnije sve :D
Na sajtu treba da ostavis mail kako bi se uclanio ali, nema spama :bravo:


Pozdrav :metal:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest