Mala pomoc oko Modusa

Moderators: dejankuki, Reverse

Nelecar
Posts: 11
Joined: 23 Aug 2010, 10:26

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Nelecar » 23 Aug 2010, 11:08

Svašta sam ovde uspeo da pročitam o modusima ali na žalost skoro da od svega toga nije tačno ama baš ništa.....jbg.Ovaj dečko gore na vrhu što je pomenuo kako u C svira prvi modus pa u E fridžijan pa u nemam pojma valjda G neki opet novi modus morao bi malo da staloži svoju svirku jer tolikim čestim izmenama bi mu pozavideo i pokojni DJimi Hendrix!To tako ne ide i toliko česte promene bi proizvele apsolutni haus u ušima onih kojima se to svira.....Dakle konkretan i kratak odgovor na pitanje šta su modusi ako je uopšte i moguće takav odgovor dati bi glasio:Modusi su skup tonova koji uvek pripadaju jednom te istom tonalitetu i uvek DURSKOM ili MAJORNOM a nikad MOLSKOM ili MINORNOM i svaki je karakterističan po grupi akorda kaja ih prati.Što implicira da se radi o ako pričamo o onome šta u to vreme radi "solo" gitara, odredjenoj skupini tonova koji su karakteristični za svaki modus ponaosob.Npr: odredjeni modusi forsiraju to da se u solo frazama forsira treći i šesti ton recimo C skale ili bilo koje druge,sasvim svejedno a da je pritome prateća grupa akorda (sad lupam napamet) recimo:Emol,Cdur Amol i recimo Fdur.E sad ovi akordi sasvim sigurno nisu na svome mestu jer nisam pomenuo ni konkretan modus ali sasvim sigurno pripadaju C-durskom tonalitetu a pomenuo sam ih čisto da bi ljudi imali otprilike sliku o čemu se tu radi i kako to radi...Dublje poznavanje modova je komplikovana tematika i to možete da naučite sa ovog DVDa:Lick Library - Danny Gill - Ultimate Guitar – Soloing with Modes DVD...(Ima ga na svim torrentima koji rade).Nadam se da će ovo sve skupa nekome stvarno pomoći.Poz...

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by DrGreenthumb » 25 Aug 2010, 11:28

Nelecar wrote:Svašta sam ovde uspeo da pročitam o modusima ali na žalost skoro da od svega toga nije tačno ama baš ništa.....jbg.Dakle konkretan i kratak odgovor na pitanje šta su modusi ako je uopšte i moguće takav odgovor dati bi glasio:Modusi su skup tonova koji uvek pripadaju jednom te istom tonalitetu i uvek DURSKOM ili MAJORNOM a nikad MOLSKOM ili MINORNOM i svaki je karakterističan po grupi akorda kaja ih prati.
Hehe, bitno da je tebi jasno sve o problematici :D
LM, to za "durske" tonalitete vazi samo za diatonske skale. Iako je Gill to lepo objasnio, tema je mnoooogo sira od one koje ti mislis da kapiras. Modernija definicija modusa sve govori o sirini iste: -A mode is any scale made up from the 'chromatic total,' the twelve tones of the tempered system- Messian. :lol:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by sinisake » 25 Aug 2010, 11:40

To tako ne ide i toliko česte promene bi proizvele apsolutni haus u ušima onih kojima se to svira.
Da, a haus je bas brez veze muzika...

Nelecar
Posts: 11
Joined: 23 Aug 2010, 10:26

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Nelecar » 25 Aug 2010, 13:23

DrGreenthumb wrote:
Nelecar wrote:Svašta sam ovde uspeo da pročitam o modusima ali na žalost skoro da od svega toga nije tačno ama baš ništa.....jbg.Dakle konkretan i kratak odgovor na pitanje šta su modusi ako je uopšte i moguće takav odgovor dati bi glasio:Modusi su skup tonova koji uvek pripadaju jednom te istom tonalitetu i uvek DURSKOM ili MAJORNOM a nikad MOLSKOM ili MINORNOM i svaki je karakterističan po grupi akorda kaja ih prati.
Hehe, bitno da je tebi jasno sve o problematici :D
LM, to za "durske" tonalitete vazi samo za diatonske skale. Iako je Gill to lepo objasnio, tema je mnoooogo sira od one koje ti mislis da kapiras. Modernija definicija modusa sve govori o sirini iste: -A mode is any scale made up from the 'chromatic total,' the twelve tones of the tempered system- Messian. :lol:
Ma ja i nisam ni rekao da kapiram sve a i ne zanima me baš sve ali kapiram dovoljno da mogu nekome reći da se u istoj kompoziciji ne koristi 15 modusa jer vidim da čovek upravo tako pokušava da svira.......I ne znam odkud tolika sujeta....ja kad budem pokušavao da se pravim pametan ovaj post će biti mnogo drugačiji....jer pored Danny Gilla imam brdo literature o tome i to na srpskom jeziku i to bi bilo vrlo upotrebljivo da se pravim pametan....al ajd sad da ne bude da se mnogo primam na tvoje pametovanje......

Nelecar
Posts: 11
Joined: 23 Aug 2010, 10:26

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Nelecar » 25 Aug 2010, 13:27

sinisake wrote:
To tako ne ide i toliko česte promene bi proizvele apsolutni haus u ušima onih kojima se to svira.
Da, a haus je bas brez veze muzika...
Da bre Haus je u kući!

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by DrGreenthumb » 25 Aug 2010, 23:52

Nelecar wrote: Ma ja i nisam ni rekao da kapiram sve a i ne zanima me baš sve ali kapiram dovoljno da mogu nekome reći da se u istoj kompoziciji ne koristi 15 modusa jer vidim da čovek upravo tako pokušava da svira.......I ne znam odkud tolika sujeta....ja kad budem pokušavao da se pravim pametan ovaj post će biti mnogo drugačiji....jer pored Danny Gilla imam brdo literature o tome i to na srpskom jeziku i to bi bilo vrlo upotrebljivo da se pravim pametan....al ajd sad da ne bude da se mnogo primam na tvoje pametovanje......
Pa nekako se sa frown-om gleda kad neko svoj prvi post pocne sa takvom recenicom, al ajde...
A za ovih 15 modusa si u pravu, ali imaj obzira da decko zato i pita jer mu nije bas jasno kako to funkcionise. A ako imas brdo literature i znanje koje si ostvario zahvaljujuci istom, podeli to sa nama. Pametuj, ako ti se tako svidja... Moj jedini praktican savet sam vec dao, jer mislim da zvuk i "boja" mora doci pre samo teorije. Suvo teoretisanje ostavljam muzickim skolarcima :)

Nelecar
Posts: 11
Joined: 23 Aug 2010, 10:26

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by Nelecar » 26 Aug 2010, 13:37

DrGreenthumb wrote:
Nelecar wrote: Ma ja i nisam ni rekao da kapiram sve a i ne zanima me baš sve ali kapiram dovoljno da mogu nekome reći da se u istoj kompoziciji ne koristi 15 modusa jer vidim da čovek upravo tako pokušava da svira.......I ne znam odkud tolika sujeta....ja kad budem pokušavao da se pravim pametan ovaj post će biti mnogo drugačiji....jer pored Danny Gilla imam brdo literature o tome i to na srpskom jeziku i to bi bilo vrlo upotrebljivo da se pravim pametan....al ajd sad da ne bude da se mnogo primam na tvoje pametovanje......
Pa nekako se sa frown-om gleda kad neko svoj prvi post pocne sa takvom recenicom, al ajde...
A za ovih 15 modusa si u pravu, ali imaj obzira da decko zato i pita jer mu nije bas jasno kako to funkcionise. A ako imas brdo literature i znanje koje si ostvario zahvaljujuci istom, podeli to sa nama. Pametuj, ako ti se tako svidja... Moj jedini praktican savet sam vec dao, jer mislim da zvuk i "boja" mora doci pre samo teorije. Suvo teoretisanje ostavljam muzickim skolarcima :)
Ma sve je u redu ,slažem se sa tobom....nema potrebe ni da se nadmudrujemo ni prepiremo...Na taj način se ne postiže ništa...
Pozdrav...

rock nation
Posts: 91
Joined: 26 Nov 2009, 17:34

Re: Mala pomoc oko Modusa

Post by rock nation » 01 Jan 2011, 11:23

Da pokusam da pojednostavim malo ovu pricu.

Postoje dva nacina na koji se moze svirati-mozete napraviti, komponovati neki solo i svirati ga uvek isto ili mozete improvizovati i uvek svirati razlicito. Postoji i nesto izmedju, ali o tome nesto kasnije. Uvek, ali uvek melodija ili zvucna slika koju stvarate treba da bude u prvom planu. Uopste nije vazno koja je skala u pitanju ili koji modus, kada stvarate melodiju ona mora da funkcionise na nivou dozivljaja. Pogresno je trpati tu sve i svasta samo da bi se nesto stavilo, nije to corba pa ubacis sve sto imas. Kada kompnujete, dakle, napravite melodiju i sve je podredjeno tome, i harmonija, i zvuk, nacin sviranja, sve mora da bude u funkciji onoga sto ta melodija treba da kaze ili docara.

Poznavanje modusa je mnogo vaznije prilikom improvizacija, jer pomazu da se lakse i mastovitije koristi zadati harmonski krug, jer se uvek improvizuje na nesto. Ako znate kako da koristite osnovni tonalitet, durski ili molski, odnosno ako znate kako da razresite harmonski krug ili kako da prelazite iz akorda u akord prateci harmoniju, modusi vam pomazu da dodjete do nekog svog izraza i stvorite sopstveni stil. Ali sami po sebi, ako nisu u funkciji melodije ili zvucne slike koju zelite da stvorite, oni ne znace nista. Ako je tonalitet iz kog svirate C dur, npr. poznavanje modusa vam moze pomoci da naucite kako sve mozete doci od C do C u skali, odnosno kakav sve moze biti raspored polustepena. Takodje, pomaze vam da naucite kako sve mozete ici u subdominantu ili dominantu, odnosno kako mozete graditi kratke melodijske forme oko 4 i 5 tona u skali, i naravno jos mnogo, mnogo toga. Primecujete da stalno upotrebljavam rec POMAZU, zato sto u umetnosti ne postoji pravilo ili zakon koji treba slepo slediti. Ucenje teorije je deo savladavanja zanata, ali umetnost je vise od toga i zanat pomaze, ali ne odredjuje nista, sve je stvar kreativnosti i talenta.

Ja licno volim da improvizujem, ali kada sviram sa bendom pokusavam da definisem kako cu i sta raditi od pesme do pesme da se ne bih ponavljao. To je ono nesto izmedju sa pocetka posta. Nekad to uspevam vise nekad manje, ponekad zavisi i od kolicine popijenog piva, ali tako mi nekako najvise odgovara. Cak ne volim ni da skidam stvari do kraja, osim onoga sto je bas neophodno, volim da sviram kako mi dodje. Sa nekima je to moguce, neki drugi to ne vole, ali ja sam takav. I to preporucujem svima, nema nikakve svrhe biti drugi Hendriks ili SRV, treba biti svoj, naci svopstveni izraz, pa u tom svetlu treba posmatrati i moduse i muzicku teoriju uopste - naucite da biste znali, ali svirajte kako osecate.

Puno pozdrava svima i srecna Nova godina!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest