Inverzije Akorda

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
Mafi
Posts: 103
Joined: 25 Jun 2009, 02:00
Location: Vladimrici/Srbija

Inverzije Akorda

Post by Mafi » 24 Jan 2010, 17:26

Jel bi mogao neko malo da mi pojasni nesto o ovome. Hvala unapred :)


User avatar
Mafi
Posts: 103
Joined: 25 Jun 2009, 02:00
Location: Vladimrici/Srbija

Re: Inverzije Akorda

Post by Mafi » 25 Jan 2010, 01:05

Hvala, mislim da sam ukapirao. Ako je trozuvk R 3 5 stepen lestivice, druga inverzija je 3 5 i 1 naredne oktave (da li sam u pravu ovo?) i druga 5 1 3. E sad me jos interesuje konkretan primer. kako bi se svirale ove inverizije na gitari (Cdur npr),kako bi to izgledalo, druga i treca ako nekom nije tesko pa da me malo uputi. Ako sam nesto nelogicno napisao izvinjavam se pocetnik sam.....

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Inverzije Akorda

Post by Bach » 03 Mar 2010, 09:54

U engleskom jeziku se kaze "inverzija" ali kod nas su to u strucnoj terminologiji OBRTAJI akorada. U najprostijem primeru koji bih ti mogao navesti je npr u akordu C-dura (kao i uvek pocinjemo od C :) ). Osnovni oblik je KVINTAKORD i on se zapisuje sifrovano 5/3 (samo sto 5 ide iznad pa onda crta i ispod crte 3 ali to ne znam kako da otkucam na kompu, i veci broj u sifri uvek ide iznad! ). e sad, sta znaci to 5/3 i zasto bas 5/3? S obzirom da sam rekao da je to OSNOVNI oblik kod svih akorada njegova sifra oznacava da od tona C postavis sledeci ton sto bi bila TERCA ( ona 3 u sifri), a zatim opet od istog tona C i kvintu (5 u sifri). Obrtaj ovog akorda tj "inverzija" se dobija tako sto BASOV ton - ton C - prebacis za oktavu vise! Time dobijas da ti u basu sada bude ton E i ovaj prvi obrtaj se naziva SEKSTAKORD a sifra mu je 6/3. Po istoj logici se gradi kao i prvi. od tona E postavis tercu a zatim sekstu kao sto pise u sifri. I poslednji obrtaj u trozvuku (ujedno i drugi :) ) je KVARTSEKSTAKORD i sifra mu je 6/4. DObija se tako sto od sekstakorda prebacis basov ton za oktavu vise tako da ti je sada ton G u basu. i od tog tona postavis kvartu - C - i zatim od istog tona sekstu - E -. Ojha, izgradio si sve obrtaje! :)

Ono sto bih jos hteo da napomenem u vezi tih sifri je da ovo sto sam opisao vazi za sve vrste TROZVUKA! Durske, molske, umanjene, prekomerne (prekomerni ima samo ortografski i teorijski obrtaje ali on je ustvari uvek isti i uvek se zapisuje kao KVINTAKORD a zasto? to je vec druga prica i mrzi me da kuckam sada. :D )

Na pitanje da li se i kako se na gitari sviraju inverzije ti ne mogu odgovoriti. Ja sviram gitaru oko 4-5 godina iz hobija i ja sam isto pokusavao da to postignem radi boljeg i lepseg kolorita ali mi nije islo po ovoj teoriji, jer su na gitari skoro svi akordi Sirokog tipa i "nepravilnog redosleda" ako se tako mogu izraziti... :P ...e sada, ono sto nisam napomenuo a bitno je sto se tice obrtaja akorada je sledece. BASOV TON ODREDJUJE OBRTAJ I SIFRU! Dakle, banalan primer... Ako imas 3 tona C jedan za drugim pa 2 tona G jedan E i onda opet 2 C i na sve to u najdubljem tonu - BASU - je ton E, on ce biti SEKSTAKORD, isto vazi i za sve ostale obrtaje, ako je najdublji ton G bice KVARTSEKSTAKORD i ako je C onda je KVINTAKORD! Na ove fore mozes hvatati razne obrtaje na gitari. ako sviras C-dur akord onaj najosnovniji u prvoj poziciji sviraj i debelu E zicu sa njom i eto ti ga SEKSTAKORD! :)

Nadam se da sam bio od pomoci... ako sam nesto izoztavio slobodno pitaj. pozZ

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Inverzije Akorda

Post by Bach » 03 Mar 2010, 09:58

Bach wrote:
Na pitanje da li se i kako se na gitari sviraju inverzije ti ne mogu odgovoriti.

Ali eto odgovorio sam ipak! :D :ziveli: :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest