Harmonija & Muzicki oblici

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
giotto
Posts: 8
Joined: 17 Mar 2010, 20:57

Harmonija & Muzicki oblici

Post by giotto » 17 Mar 2010, 21:09

Da li neko zna, ili zna da me uputi na odgovarajucu literaturu:
1. Rondo u kombinaciji sa ostalim formalnim obrascima
2. Forma pesme u romanticnoj epohi
3. Razvoj sonatnog ciklusa u romantizmu (sonata u jednom stavu)
4. Sonatna forma romantizma.......................................................... :grummel_2:

ps. svega ovoga nema u Muzickim oblicima (Pericic), a takodje ni u Despicevoj - Harmonija sa harm.analizom....... ::ranting::

Thanx. :bow:

Truancy^
Posts: 36
Joined: 03 Mar 2009, 15:52

Re: Harmonija & Muzicki oblici

Post by Truancy^ » 17 Mar 2010, 23:54

Potrazi neku akademsku literaturu,naci ces ... by the way,ovi oblici su mi se totalno zgadili ... npr. proucavas Mocartovu sonatu tematski,harmonski,strukturalno,dal je on hteo ovde da zavrsi autenticnom kadencom,ili je planirao kodu radi ubedljivijeg zavrsetka,da li tema A traje toliko,ili je pak unutrasnje prosirenje,ili se priprema nesto trece ... klasican bullshit,totalno nebitan u razvoju jednog muzicara,pa da napravim malu komparaciju ... to je isto kao kad bi doktor proucavao da li se specifican lek pravi u metalnoj,ili plasticnoj bocici,da li je masina za produkovanje leka obojena belom ili crnom bojom,ili je pak radnik koristio rukavice od plastike,ili koze ... mislim ... najveca zabluda nastavnom planu muzickih skola,totalni waste of time ... a zaboravljamo da gorepomenuti Mocart,kada je to pisao,imao samo 10 godina,tj. bio je dete koje je gledalo livadu i mlade pichice i zamisljao kako im dize suknjicu...i to predocio kroz zajebanciju zvanu muzika ... ljudi stalno zaboravljaju da muzika nije puka teorija,muzika je umetnost i nista ti ne vredi hiljade strana teoretisanja,ako u praksi nisi sposoban da savladas jednu ... hejteri,GO! GO! GO!

giotto
Posts: 8
Joined: 17 Mar 2010, 20:57

Re: Harmonija & Muzicki oblici

Post by giotto » 18 Mar 2010, 00:28

Pa, znas kako... Subjektivno, slazem se sa tobom - ja nikad nisam volela predmete o muzickim oblicima i isto tako me je bolelo uvo gde je mala recenca, gde dvotakt.... Sad i spremam ispit iz analize muzickog dela... I smara me jako... Ali, prosto - teorija treba i mora da postoji. Samo, pitanje je organizacije predmeta, tj.organizacija citavog skolstva koja je kod nas ocajna, pa tako i to KO treba a ko ne da npr.eto uci o muzickim oblicima.... Kod nas je pravilo - natrpaj ucenicima i studentima sto vise nepotrebnog gradiva, pa valjda ce nesto od toga da zapamte... No, poenta je da i ti muzicki oblici imaju svoju ulogu i da kompozitori pogotovo moraju njime da vladaju... Ali s' obzirom na to da je vreme post-postmoderne :lol: gde vise nikakva pravila ne vaze (osim pravila da istih nema) :ziveli: - mi ne mozemo na taj predmet gledati isto kao i ljudi pre xy godina..... No, to je vec sad filosofiranje.... :roll:

Truancy^
Posts: 36
Joined: 03 Mar 2009, 15:52

Re: Harmonija & Muzicki oblici

Post by Truancy^ » 18 Mar 2010, 01:06

giotto wrote:Pa, znas kako... Subjektivno, slazem se sa tobom - ja nikad nisam volela predmete o muzickim oblicima i isto tako me je bolelo uvo gde je mala recenca, gde dvotakt.... Sad i spremam ispit iz analize muzickog dela... I smara me jako... Ali, prosto - teorija treba i mora da postoji. Samo, pitanje je organizacije predmeta, tj.organizacija citavog skolstva koja je kod nas ocajna, pa tako i to KO treba a ko ne da npr.eto uci o muzickim oblicima.... Kod nas je pravilo - natrpaj ucenicima i studentima sto vise nepotrebnog gradiva, pa valjda ce nesto od toga da zapamte... No, poenta je da i ti muzicki oblici imaju svoju ulogu i da kompozitori pogotovo moraju njime da vladaju... Ali s' obzirom na to da je vreme post-postmoderne :lol: gde vise nikakva pravila ne vaze (osim pravila da istih nema) :ziveli: - mi ne mozemo na taj predmet gledati isto kao i ljudi pre xy godina..... No, to je vec sad filosofiranje.... :roll:
Cao koleginice ;) teoreticar ili nesto drugo ? Pa recimo da se slazem sa tobom ... slazem se da teorija treba i mora da postoji,ali u prakticne svrhe,i zato je zapadni nacin skolovanja toliko progresivan,razumes ... da komentarisem nas nastavni program,to stvarno nemam nameru,sve je receno ... a sto se tice kompozitora,realno najveci umovi nisu imali predstavu o muzickim oblicima,pa cak i harmoniji,jelte ... svi su imali tu posebnu kreativnost kojom su se vodili i muziku su shvatali na sasvim drugi nacin nego mi ... kompozitor treba da poznaje sve aspekte teorije,to stoji,ali ipak,moras se sloziti,na kraju ostaje samo cista materija zvana muzika ... i naposve celog skolovanja,sednes,zamislis se ,pocnes da pises nesto,i ni na kraj pameti ti nije da li si uradio po pravilima ili nisi ... bitno je da se tebi dopada ... potrebno je uopsteno i osnovno znanje(specificno iz muz. oblika),ali ove dubioze u koje mi ulazimo,samo ti ispiraju mozak ... izvini ako sam malo lud,nisam ja kriv 8)

giotto
Posts: 8
Joined: 17 Mar 2010, 20:57

Re: Harmonija & Muzicki oblici

Post by giotto » 18 Mar 2010, 14:00

Koleginica - ja=solfedjista. :smilie_keyboard1: Slazemo se, koliko vidim po pitanju ove teme, samo se malo drugacije izrazavamo, al' dodje to na isto! :ziveli: Ne znam koja je tvoja "uza" strucnost, da tako kazem, ali s' obzirom na to da se mnogo trudim da se solfedjom na PRAVILAN nacin bavim - jasno ti je da se u pogledu primenjivanja teorije slazemo... Kao sto i solfedjo ne postoji zbog sebe samog, tako ni sva ostala teorija, je l' te? 8) Pozzz! :music-smiley1:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest