Pravilno sviranje bas gitare prstima

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
M1los
Posts: 87
Joined: 20 Feb 2008, 22:12
Location: Prijedor, RS

Pravilno sviranje bas gitare prstima

Post by M1los » 07 May 2010, 19:04

Sviram gitaru par godina, onako rekreativno :lol: , ali u zadnje vrijeme me sve više privlači sviranje bas gitare. Ne znam šta je tačno u pitanju, zvuk, osjećaj, al' eto, bass je izbor :D .
Sad, imam dva problema
1) Još uvijek nisam skupio dovoljno para da kupim sebi bas gitaru, a ne da mi se stalno da se cimam da je posuđujem od prijatelja. da li je problem da u početku vježbam bass dionice na akustičnoj gitari?
2) Gitaru sam svirao trzalicom, pa se sad ne snalazim baš najbolje kod sviranja prstima. Dakle, sa koliko prstiju se svira, postoji li tu neki "alternate" i "economy" picking, i slične stvari...

Eto. Hvala unaprijed :D

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Pravilno sviranje bas gitare prstima

Post by laza » 07 May 2010, 21:47

U neku ruku, srećna je okolnost što tek prikupljaš pare za bas-gitaru: pre nego što pređeš na bas, odlična je stvar naučiti akustaru prstima. Savetovao bih ti da ne žuriš, neće ti bas pobeći, nego pogledaj malo "Akustičnu i klasičnu gitaru" ovde na Forumu, i vidi šta YouTube nudi na temu acoustic fingerstyle, pa ako se pod tom firmom nađe nešto i od klasične gitarske tehnike, ako, još bolje. To će ti se, veruj čiči, stostruko isplatiti kad jednom pređeš na bas (da ne kažem što i po sebi vredi onoliko).

User avatar
M1los
Posts: 87
Joined: 20 Feb 2008, 22:12
Location: Prijedor, RS

Re: Pravilno sviranje bas gitare prstima

Post by M1los » 10 May 2010, 22:54

Ali ne želim da vježbam akustaru u klasičarskom maniru. Nisam dobio odgovor - kako se bas gitara pravilno svira prstima, pa da mogu to da na akustari da vježbam, dok bas ne stigne.

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Pravilno sviranje bas gitare prstima

Post by MetalFunk » 10 May 2010, 23:09

jedan prst jedan prag. to ti je to, za pocetak (:

User avatar
M1los
Posts: 87
Joined: 20 Feb 2008, 22:12
Location: Prijedor, RS

Re: Pravilno sviranje bas gitare prstima

Post by M1los » 11 May 2010, 10:47

Mislim na rad desne ruke :D

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Pravilno sviranje bas gitare prstima

Post by laza » 11 May 2010, 10:48

M1los wrote:Ali ne želim da vježbam akustaru u klasičarskom maniru. Nisam dobio odgovor - kako se bas gitara pravilno svira prstima, pa da mogu to da na akustari da vježbam, dok bas ne stigne.
Na posredan način, dobio si odgovor. Fingerstyle bass je specijalna primena jednog segmenta klasične gitarske tehnike. Može biti da ti se ta pomisao ne dopada, ali to je tako, i dokle god ne uzmeš bass u ruke, nemaš pametnijeg posla nego da na gitari vežbaš desnom rukom okidanje s osloncem na nižu žicu, kažiprstom, srednjim i domalim prstom na prvoj, drugoj i trećoj žici, dok ti palac leži na, recimo, petoj. A pošto je važno da ti cela ruka bude u pravilnom položaju, nužno ti je da tačno vidiš kako to treba: zato idi na YouTube.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Pravilno sviranje bas gitare prstima

Post by nenadnenad » 11 May 2010, 11:59


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest