Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by branko88 » 21 Jun 2010, 12:02

Poceo sam da radim neke vezbe de se ponavlja 4 tona i tako u krug i prilikom okidanja cuje se neki zvuk(kao kad bi samo vukao trlazicu po zicama pod uglom od 90)kao neko testerisanje,zuk je slab ali se cuje,jel moguce da je to do trzalice( posto je ova moja ne znam ni koja marka ni debljina,mislim da je oko 1,25;ako takva i postoji,sigurno je preko 1)ili je to do mog okidanja.Dali se nekom desavali slicno i ima li neko resenje?
Hvala

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by guv'nor » 21 Jun 2010, 12:09

branko88 wrote:Dali se nekom desavali slicno i ima li neko resenje?
Ako to ne vežbaš na klinu, pokušaj da malo smanjiš dist/gain. Vežbaš na klinu ili drajvu?

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by branko88 » 21 Jun 2010, 12:15

na distorziji,nije mi mnogo pojacana,izmedju 2 i 3 je od 10,kad sam smanjio ne cuje se ali onda mi je i zvuk malo bezveze,dali moze da bude problem do trzalice?

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by sinisake » 21 Jun 2010, 12:23

A koji dist?

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by guv'nor » 21 Jun 2010, 12:26

branko88 wrote:na distorziji,nije mi mnogo pojacana,izmedju 2 i 3 je od 10
Znam, ali nije isto kada dist koristiš sa pojačala (tu zavisi sa kog pojačala) i sa pedala (2-3 na dist potu nije isto kada koristiš Metal Zone i Super Overdrive). Tako da to, 2-3, ne govori mnogo dok ne otkriješ još neke pojedinosti vezane za opremu. :)
branko88 wrote:kad sam smanjio ne cuje se ali onda mi je i zvuk malo bezveze
Kada smanjiš dist, onda malo "zadebljaš" ton na ekvilajzeru. Ne štedi na srednjim.
A i, ja kada sam poslednji put proveravao, baš je fora da vežbaš na klinu, jer ćes tako najlakše čuti gde grešiš i šta treba da ispraviš. :mrgreen:
branko88 wrote:dali moze da bude problem do trzalice?
"Problem" jeste u trzalici, ali sem ako ne vučeš celu trzu preko žice pri okidanju (što ne verujem da iko radi) nema mnogo veze. Distorzija, sama po sebi, akcentuje sve te šumove, lupkanja i harmonike, pa je i logično da se čuje samo okidanje žice. Bitno je samo da ono nije glasnije od samog tona.
Na kraju krajeva, trze su 30-50 din, pa kapiram da nije frka skupiti 200 dinara i kupiti 4-6 raznih trzalica (što različitijeg materijala) i tako ćeš najbolje videti koja trzalica je tebi najtiša i koja ti najviše odgovara. :ziveli:

Edit: Lepo, uključio se i kolega po ovom, bitnijem, pitanju od same trze. :D

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by branko88 » 21 Jun 2010, 12:35

pojacalo je fender od 10w,najobicnije za kucno sviranje,imam 1 dugme koje prebacuje sa cistog na distorziju i imam ibanez gitaru koja je relativno nova(pre 4-5 meseci kupljena u mitrosu,ne znam koj je model,jedna od najprostijih).Ovaj zvuk se cuje kad ubrzam sviranje,mozda je malo vise do moje ocajne tehnike(posto sam pocetnik)a malo manje do trzalice :)
Moracu sutra da odem za bg da kupim trzalice,vec sam kupi 4-5 samo sam pogresio oko debljine,uzeo sam mnogo tanke,mislim da su sve ispod 1,15-1,25 koja je vec prva posle 1 lose za sviranje el.gitare.Kakvo je vase iskustvo sa debljinom trzalica i koju debljinu mi preporucujete?

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by guv'nor » 21 Jun 2010, 12:43

branko88 wrote:Kakvo je vase iskustvo sa debljinom trzalica i koju debljinu mi preporucujete?
Zavisi kakav ton želiš, ali sa obzirom da vežbaš "4 tona u krug", ne preporučujem ništa tanje od 1mm, a ti vidi do koje ćeš debljine da ideš. Ili kupiš Jazz III i zaboraviš na sve. :wink:

Što se tiče opreme, sve je ok, nemoj da brigaš oko toga. Mora da se čuje kada ima dista, pogotovo na humbuckerima. Samo vežbe i strpljenja, evo slušaj koliko se npr ovom liku to čuje

:ziveli:

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by branko88 » 21 Jun 2010, 12:52

hvala na pomoci :D

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by sinisake » 21 Jun 2010, 19:45

Ih, a ovom sto se tek cuje...


:ziveli:

Bez zezanja, ovde je cika Pablo objasnio otkud taj zvuk. Ugao trzalice. :)

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by guv'nor » 21 Jun 2010, 20:56

Pablo je mnogo puta do sada objasnio raznorazne stvari, nego ga ljudi preskaču iz nekog, meni nepoznatog, razloga. :ziveli:

P.S. Ozbiljan sam. :)

uRk[3]
Posts: 66
Joined: 14 May 2009, 15:06

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by uRk[3] » 26 Jul 2010, 01:27

Ljudi a sta ste zapeli sa tim trzalicama od preko 1mm? Koliko ja znam Dzejms Hetfild svira sa zelenom Dunlop Tortex 0.88mm, i ne vidim da mu nesto fali :D Cisto me zanima, da li nesto propustam, posto i ja sviram mJetalurgiju sa tanjom od 1mm??? :mrgreen:

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by Mrav » 26 Jul 2010, 15:01

uRk[3] wrote:Ljudi a sta ste zapeli sa tim trzalicama od preko 1mm? Koliko ja znam Dzejms Hetfild svira sa zelenom Dunlop Tortex 0.88mm, i ne vidim da mu nesto fali :D Cisto me zanima, da li nesto propustam, posto i ja sviram mJetalurgiju sa tanjom od 1mm??? :mrgreen:
Tvrdja trzalica = bolja kontrola pri brzini (manje se uvija), meksa trzalica laksi strumming. Moze biti i nesto razlika u tonu, ali sviraj ono sto ti najvise odgovara, naravno ukus ce ti se graditi pa mozda kasnije predjes na neke druge, ne znam u kojoj si fazi (pocetnik, srednji napredan), ali mislim da je nesto meksa trzalica bolja za pocetnike (ali ne previse, ne treba da se uvija kao flis papir).

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by Bluesko » 26 Jul 2010, 15:21

Ja mislim da je sve to zato sto Hetfild svira ZELENU trzalicu, debljina i marka nisu bitni 8) :ziveli:

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by Highway One » 10 Aug 2010, 11:05

guv'nor wrote: A i, ja kada sam poslednji put proveravao, baš je fora da vežbaš na klinu, jer ćes tako najlakše čuti gde grešiš i šta treba da ispraviš. :mrgreen:
branko88 wrote:dali moze da bude problem do trzalice?
"Problem" jeste u trzalici, ali sem ako ne vučeš celu trzu preko žice pri okidanju (što ne verujem da iko radi) nema mnogo veze. Distorzija, sama po sebi, akcentuje sve te šumove, lupkanja i harmonike, pa je i logično da se čuje samo okidanje žice. Bitno je samo da ono nije glasnije od samog tona.
Imas pravo , mozda treba dodati da je bitno ponekad da se vezba i na distorziji , jer klin je super za vezbanje cistog trzanja jer sve sto se slabije trza se mnogo slabije i cuje , ali distorzija je dobra za vezbanje prigusivanja suvisnih zvukova(prazne zice , slucajni harmonici i ostali sum) tu imaju ulogu dlan desne ruke i u nekim slucajevima i leva(kao u sviranju arpedja), naravno kao sto si rekao sto bolje trzas manje ce biti izrazen sum jer ce zeljeni ton jace da se cuje :D

Ivan Apollo
Posts: 1
Joined: 25 Aug 2010, 23:52

Re: Cudan zvuk pri okidanju trzalicom

Post by Ivan Apollo » 25 Aug 2010, 23:57

U studiju sam i ne mogu da snimim gitaru(solo), a da se ne cuje okidanje trzalice... Kako to da resim... Znam da se svim gitaristima to cuje, al ne ovako intezivno... Da l' je stvar u elektronici, trzalici ili tehnici...?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest